Постанова
від 15.07.2016 по справі 820/3038/16
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

15 липня 2016 р. Справа № 820/3038/16

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Расулі ОСОБА_1 до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Расулі ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції від 18.03.2016 про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану про доповнення прізвища батька "Расулі" в актовому записі про народження заявника №229 від 13.06.1989, складеного Дзержинським районним управлінням юстиції міста Харкова;

- зобов'язати Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції (ідентифікаційний код 33292123) внести зміни в актовий запис цивільного стану Дзержинського районного управління юстиції міста Харкова, шляхом його доповнення прізвищем батька "Расулі".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при народженні батьками йому було надано прізвище матері ОСОБА_2. У вересня 2005 року позивач змінив прізвище на прізвище батька, а саме на Раулі. Відділом актів цивільного стану Дзержнського районного управління юстиції м. Харкова в книзі реєстрації актів про переміну прізвище, імені, по батькові зроблено відповідний запис та видано свідоцтво про переміну прізвища та свідоцтво про народження. Однак, у свідоцтві про народження у графі прізвище батька проставлено прочерк. З метою внесення змін, позивач звернувся до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції з відповідною заявою, в якій просив внести виправлення та доповнення до актового запису про народження, однак у внесення таких доповнень було відмовлено, про що складено висновок. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв’язку з чим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання позивач не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином.

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.

Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України зазначено, що у разі неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин суд вважає, що адміністративна справа повинна бути розглянута в порядку письмового провадження, а не прибуття в судове засідання належним чином повідомленого відповідача не є перешкодою для розгляду адміністративної справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Расулі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в книзі реєстрації народжень від 13.06.1989 року зроблено актовий запис № 229.

Відповідно до свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові від 28 вересня 2005 року № 013112, громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_1 перемінив прізвище на Расулі, про що в книзі реєстрації актів про переміну прізвище, імені, по батькові зроблено запис № 66.

Позивач зазначає, що у свідоцтві про його народження у графі прізвище батька проставлено прочерк, тому бажаючи привести свої реєстраційні документи у відповідність, звернувся із відповідною заявою до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції. На підтвердження свого прохання позивач надав необхідні документи.

Відповідно до висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 18.03.2016 року, Расулі ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження № 229 від 13.06.1989року, складеного Дзержинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції у зв’язку з відсутністю документа, який підтверджує відомості щодо прізвища батька заявника.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частиною 3, 4 ст. 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Згідно до абз. 2 п. 2.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 якщо в актовому записі про народження відсутні графи «По батькові» та «Місце народження», що стосуються відомостей про дитину, або відсутності відомості у цих графах, їх доповнення проводиться з урахуванням даних паспорта громадянина України або паспортного документа особи, відносно якої складено запис та імені батька дитини, зазначеного в ньому.

Так, відповідно до паспорту батька позивача (виданого МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 20.05.2014 року) вбачається, що його прізвище вказано як «Расулі», ім’я «Шах-Валі», ІНФОРМАЦІЯ_2, місто Жозжан, Афганістан.

Відповідно до паспорту батька позивача, виданого Посольством Афганістану в Києві 30.03.2005 року (термін дії до 29.03.2007 року) зазначено в графі прізвище «Расулі», в графі ім’я «Шах-Валі».

Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13. Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил, встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, враховуючи, що позивачем надано належні та допустимі докази наявності помилки при складанні актового запису про народження № 229 від 13.06.1989 року, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8-14, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Расулі ОСОБА_1 до Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати висновок Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції від 18.03.2016 про відмову внесення змін до актового запису цивільного стану про доповнення прізвища батька "Расулі" в актовому записі про народження заявника №229 від 13.06.1989, складеного Дзержинським районним управлінням юстиції міста Харкова;

Зобов'язати Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського обласного управління юстиції (ідентифікаційний код 33292123) внести зміни в актовий запис цивільного стану Дзержинського районного управління юстиції міста Харкова, шляхом його доповнення прізвищем батька "Расулі".

Стягнути на користь Расулі ОСОБА_1 (пр-т. ОСОБА_3АДРЕСА_1, м. Харків, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 551 (п’ятсот п’ятдесят одна) гривень 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (вул. Римарська, буд. 28, м. Харків, 61057, ідентифікаційний номер 33292123).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Р.В. Мельников

СудХарківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.07.2016
Оприлюднено26.07.2016
Номер документу59104504
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —820/3038/16

Постанова від 15.07.2016

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мельников Р.В.

Ухвала від 17.06.2016

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мельников Р.В.

Ухвала від 03.06.2016

Адміністративне

Харківський окружний адміністративний суд

Мельников Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні