Рішення
від 26.07.2016 по справі 905/1977/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.07.2016                     Справа № 905/1977/16                               

Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О., при секретарі судового засідання Конько В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:

за позовом – Публічного акціонерного товариства “КРЕДОБАНК” м. Львів

до відповідача – Товариства з обмеженою відповідальністю “Украинская

                     экспортно-импортная компания” м. Донецьк

про стягнення 25780,38грн.

за участю представників сторін:

від позивача – не явився,

від відповідача – не явився,

СУТЬ СПРАВИ:

14.06.2015р. до господарського суду Донецької області надійшла позовна заява ПАТ “КРЕДОБАНК” м. Львів про стягнення з ТОВ “Украинская экспортно-импортная компания” м. Донецьк 25780,38грн., з яких: 19988,25грн. – заборгованість за кредитом, 1,99грн. – заборгованість зі сплати процентів, 5790,14грн. – сума комісії.

В підтвердження позовних вимог ПАТ “Кредобанк” (далі - позивач) надав копії додаткового договору №1МБ-357 від 29.04.2014р. про встановлення ліміту кредитування до договору банківського рахунку №2605701522444/980 від 29.04.2014р., виписки по рахункам, розрахунок суми позову.

05.07.2016р. позивач надав клопотання про участь у засіданні, яку призначене на 13.07.2016р. в режимі відеоконференції. Клопотання судом розглянуто та задоволено.

25.07.2016р. на адресу суду від позивача надійшли додаткові письмові пояснення від 21.07.2016р. та витребувані судом документи.

Представник відповідача в судове засідання 26.07.2016р. не явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, додаткових документів не надав.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014р. №01-06/1290/14 ухвали господарського суду розміщені в мережі Інтернет за адресою http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі Судова влада України, він вважається належним чином повідомленим про час і місце розгляду судом справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Предметом позову є стягнення з відповідача 25780,38грн., з яких: 19988,25грн. – заборгованість за кредитом, 1,99грн. – заборгованість зі сплати процентів, 5790,14грн. – сума комісії.

Підставою звернення є неналежне виконання відповідачем умов додаткового договору №1МБ-357 від 29.04.2014р. про встановлення ліміту кредитування до договору банківського рахунку (картковий рахунок) (юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців) №2605701522444/980 від 29.04.2014р.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.

З матеріалів справи вбачається, що 29.04.2014р. ПАТ “КРЕДОБАНК” (позивач, далі - банк, кредитор) та ТОВ “Украинская экспортно-импортная компания” (позичальник) підписали додатковий договір №1МБ-357 про встановлення ліміту кредитування до договору банківського рахунку (картковий рахунок) (юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців) №2605701522444/980 від 29.04.2014р., який за своєю правовою природою є кредитним договором, правовідносини за яким регулюються розділом 2 глави 71 Цивільного кодексу України "Позика. Кредит. Банківський вклад", параграфом 1 глави 35 Господарського кодексу України, Законами України "Про банки і банківську діяльність", “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” та іншими нормативно-правовими актами.

Істотними умовами у кредитному договорі є мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (ч.2 ст.345 ГК України).

Відповідно до умов цього договору банк зобов'язується в разі перевищення суми видаткових операцій клієнта за банківською платіжною карткою (БПК) над залишком коштів по картковому рахунку (картрахунок) надати клієнту короткостроковий кредит (овердрафт) в межах встановленого цим договором ліміту кредитування, тобто надати у його власність грошові кошти у національній валюті для здійснення операцій визначених договором банківського рахунку (картковий рахунок) (юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців), а клієнт зобов'язується повернути його і сплатити проценти та комісії за користування ним (п.1 договору).

Ліміт кредитування – максимально припустима сума заборгованості клієнта по овердрафту за БПК - 20000,00грн. встановлюється на картковий рахунок клієнта №2605701522444. Процентна ставка (річна) 0,01%. Комісія від дебетового обороту кредитних ресурсів по картрахунку – 2,5%. Дата остаточного повернення овердрафту – 28.04.2015р. (п.п.2.1,2.2 договору).

За умовами п.п.2.3., 2.4. договору овердрафт надається шляхом дебетування картрахунку клієнта понад залишок коштів клієнта на цьому рахунку за рахунок кредитних ресурсів банку, в межах ліміту кредитування визначеного цим договором. Датою надання овердрафту вважається дата виникнення на картрахунку дебетового сальдо (проведення платежів понад залишок коштів на картрахунку).

В розділі 3 сторони визначили порядок розрахунків:

3.1. Комісія від дебетового обороту, утримується в момент списання кредитних коштів з рахунку.

3.1.1. Інші комісії, при внесенні змін та доповнень в цей договір – відповідно до діючих тарифів банку.

3.2. Проценти за користування овердрафтом нараховуються щоденно на суму заборгованості по овердрафту за методом «факт/360 (фактична кількість днів у місяці, але умовно, 360 днів у році), за ставкою, вказаною у п. 2.1.2. цього договору з урахуванням строку користування овердрафтом, з моменту надання овердрафту:

- до терміну, вказаному в п.2.2. цього договору,

- до дати звернення банку із заявою до суду із вимогою про дострокове повернення суми овердрафту та сплати процентів, комісій та інших належних до сплати за цим договором платежів.

У випадку, якщо рішення суду прийнято не на користь банку/ позовну заяву банку залишено без розгляду, нарахування процентів/комісій відновлюється з дати припинення нарахування.

У випадку надання і погашення овердрафту протягом одного операційного дня, проценти не нараховуються.

3.3. Клієнт сплачує проценти/комісії при поступленні коштів на його картрахунок, але не пізніше останнього робочого дня місяця, за який нараховані ці проценти/комісії.

3.4. У випадку повного погашення заборгованості за овердрафтом клієнт зобов'язаний одночасно сплатити проценти, нараховані за відповідну кількість днів останнього місяця користування овердрафтом

3.6. У випадку неповернення клієнтом овердрафту в термін, визначений п.п. 2.2. та 4.1. цього договору, банк має право застосувати до клієнта санкції, передбачені п.п. 6.1., 6.2., 6.4. цього договору.

В розділі 4 сторони визначили порядок повернення овердрафту:

4.1. Клієнт зобов'язаний здійснити повернення банку овердрафту у повному обсязі не пізніше останнього робочого дня кожного місяця, та забезпечити для цього надходження на картрахунок коштів в сумі достатній для погашення овердрафту, процентів, комісій та інших належних до сплати платежів за договором.

4.2. Повернення овердрафту здійснюється щоразу при надходженні коштів на картрахунок клієнта.

4.3. Повернення овердрафту, сплата процентів та інших платежів за цим договором може здійснюватися третіми особами.

4.4. Якщо будь-який термін здійснення платежів за договором припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то платежі повинні бути здійснені у попередній робочий день.

4.5. Клієнт уповноважує та безвідклично доручає банку здійснювати договірне списання банком з усіх його рахунків, відкритих в Банку, грошових коштів і спрямувати їх на погашення заборгованості за овердрафтом, нарахованими процентами, комісіями, а також можливої неустойки за цим договором.

У випадку, якщо валюта на рахунках клієнта в банку є такою ж що і валюта виконання зобов'язань за цим договором, то договірне списання здійснюється банком на свою користь в сумі, достатній для погашення заборгованості за цим договором, а у випадку недостатності коштів – у всій наявній на рахунку сумі.

У випадку, якщо валюта на рахунках клієнта в банку є відмінною від валюти виконання зобов'язань за цим договором, то клієнт доручає банку здійснити договірне списання та від імені клієнта купівлю/продаж, обмін валюти наступним чином:

- Банк списує з рахунку клієнта кошти в валюті в сумі, яка необхідна для погашення заборгованості за цим договором та здійснення всіх витрат або, якщо цих коштів недостатньо для погашення всієї заборгованості, банку списує всі кошти, які знаходяться на рахунку, і відповідно до чинного законодавства проводить від імені клієнта купівлю/продаж, обмін валюти на валюту виконання зобов'язань за цим договором. Ці операції банк здійснює за курсом/крос-курсом валют, який самостійно визначає, виходячи з операцій, які здійснюються в цей день на міжбанківському валютному ринку України;

- отримані кошти в валюті овердрафту банк спрямовує на погашення заборгованості за цим договором;

- Банк за рахунок коштів клієнта здійснює сплату від імені клієнта необхідних комісій та зборів.

Сторони домовилися розцінювати ці положення договору як заявку на купівлю/продаж, обмін валюти, необхідної для виконання грошових зобов'язань за цим договором.

Банк вправі у вказаному вище порядку здійснювати договірне списання та купівлю/продаж, обмін валюти, необхідної для погашення грошових зобов'язань клієнта в дня настання строку їх погашення, якщо інше не буде встановлено домовленістю між сторонами.

Здійснення договірного списання та купівля-продаж, обмін валюти, передбаченої цим пунктом, є правом, а не обов'язком банку.

4.6. Погашення заборгованості за цим договором здійснюється в наступній черговості:

4.6.1. прострочені платежі по сплаті комісій за користування овердрафтом;

4.6.2. прострочені платежі по сплаті процентів за користування овердрафтом;

4.6.3. строкові платежі по сплаті нарахованих комісій за користування овердрафтом, термін сплати яких наступає в поточному місяці;

4.6.4. строкові платежі по сплаті нарахованих процентів за користування овердрафтом, термін сплати яких наступив в момент надходження коштів;

4.6.5. проценти за користування овердрафтом, термін сплати яких наступає в поточному місяці;

4.6.6. строкові платежі по поверненню овердрафту (основного боргу);

4.6.7. пеня, штрафи та інші види неустойки по овердрафту.

Сторони не вправі самостійно змінювати встановлену черговість погашення заборгованості. У випадку надходження від клієнта коштів з призначенням платежу, яке порушує встановлений вище порядок погашення, банк проводить погашення заборгованості клієнта відповідно до положень цього пункту незалежно від вказаного клієнтом призначення платежу.

4.7. Банк, у випадках, передбачених п. 2.5. цього договору, вправі вимагати дострокового повернення овердрафту, процентів, комісій та інших, належних до сплати платежів за цим договором, про що письмово повідомляє клієнта.

4.8. Клієнт зобов'язаний протягом 10 робочих днів з моменту отримання письмової вимоги банку (п.4.7.) достроково повернути овердрафт, проценти, комісії та інші, належні до сплати платежі за цим договором.

4.9. За 3 банківських дні до закінчення строку дії договору про надання овердрафту, видача кредитних траншів припиняється, а всі надходження на картрахунок клієнта спрямовуються на погашення заборгованості за овердрафтом.

Згідно п. 10.1. договору він набуває чинності з дня підписання його обома сторонами та діє до повного виконання ними своїх зобов'язань.

Господарський суд, дослідивши умови договору, робить висновок, що сторонами в даному кредитному договорі погоджені всі істотні умови, відсутні докази визнання його недійсним, тому зазначений договір є укладеним та обов'язковим для виконання сторонами.

За умовами ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.ст.525-526 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Матеріалами справи доведено, що банком належним чином виконані умови договору щодо надання кредитних коштів, що підтверджено відповідними виписками з банківського рахунку, які наявні в матеріалах справи.

Відповідно до ч.3 ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України). Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до умов цього договору дата остаточного повернення кредиту 28.04.2015р. (п.2.2 договору).

Всупереч приписам закону та умовам договору, позичальник взяті на себе зобов'язання належним чином не виконував, отримані кошти у встановлені строки не повертав, плату за кредит своєчасно та в повному обсязі не сплачував. Враховуючи той факт, що відповідач заборгованість за додатковим договором №1МБ-357 від 29.04.2014р. про встановлення ліміту кредитування так і не сплатив, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості за цим договором.

З наданої позивачем на вимогу суду банківської виписки вбачається, що заборгованість відповідача за основною сумою кредиту дійсно (фактично) становить 19988,25грн.

Враховуючи вищезазначене та той факт, що відповідач не надав суду до прийняття рішення по справі доказів погашення даної суми, господарський суд вважає позовні вимоги в цій частині доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

У зв'язку з невиконанням належним чином, прийнятих на себе відповідачем зобов'язань, позивач просить стягнути з останнього заборгованість зі сплати процентів в сумі 1,99грн. за період з 05.05.2014р. по 28.04.2015р., комісію за адміністрування кредиту в сумі 5790,14грн. за період з 29.04.2014р. по 12.07.2016р.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що вимоги позивача про стягнення заборгованості по відсоткам та комісії відповідно умов до договору кредиту є правомірними, доведеними належним чином та підтверджені матеріалами справи, вони є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи, що вимоги позивача задоволені в повному обсязі, спір виник з вини відповідача, на останнього покладається судовий збір відповідно до ст.49 ГПК України.

На підставі гл.48,49,71 Цивільного кодексу України, гл.35,ст.67,193 Господарського кодексу України, ст.ст.33,43,49,75, 82,82-1,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства “КРЕДОБАНК” м. Львів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Украинская экспортно-импортная компания” м. Донецьк про стягнення 25780,38грн. в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Украинская экспортно-импортная компания” (83059, м. Донецьк, вул. Сєченова, буд. 40Ж, ЄДРПОУ 30711318) на користь Публічного акціонерного товариства “КРЕДОБАНК” (79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78, код ЄДРПОУ 09807862) 19988,25грн. – заборгованості за кредитом, 1,99грн. – заборгованості зі сплати процентів, 5790,14грн. – сума комісії, 1378,00грн. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.

Повний текст рішення підписаний 26.07.2016р.

          

Суддя О.О. Уханьова

          

          

          

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.07.2016
Оприлюднено29.07.2016
Номер документу59200405
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1977/16

Судовий наказ від 08.08.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

Рішення від 26.07.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

Ухвала від 13.07.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

Ухвала від 05.07.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні