У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 634/609/16-ц
Провадження № 2/634/292/16
"22" липня 2016 р.
Суддя Сахновщинського районного суду Харківської області Зимовський О.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа: Сахновщинська державна нотаріальна контора, про зміну черговості одержання права на спадкування, одержання права на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, які безпосередньо закликаються до спадкування та про визнання права власності на частку спадкового майна в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3, померлої 04.04.2015 року.
Ухвалою суду від 22.07.2016 року провадження по справі відкрито.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про забезпечення позову шляхом накладення заборони на вчинення будь-яких нотаріальних дій, стосовно оформлення спадщини після ОСОБА_3, померлої 04.04.2015 року, а також видачі документів, необхідних для оформлення спадщини.
Крім того, позивач просить накласти заборону на вчинення будь-яких нотаріальних дій, стосовно оформлення спадщини, а саме на ? частину житлового будинку, який розташований за адресою Харківська область, Сахновщинський район, с. Нова Чернещина, вул. Дружби, 106 та земельної ділянки площею 2 га. у межах згідно з планом, що розташована на території Новочернещинської сільської ради, Сахновщинського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6324885000:01:000:0189, після смерті ОСОБА_4, померлого 18.11.2015 року, а також документів, необхідних для оформлення такої спадщини до вирішення даної цивільної справи по суті.
При цьому позивач ОСОБА_1 посилається на те, що 04.04.2015 року померла її тітка ОСОБА_3, після її смерті спадкоємцями за законом є її чоловік ОСОБА_4 та вона, як рідна племінниця.
ОСОБА_4 помер 18.11.2015 року, після його смерті до приватного нотаріуса Сахновщинського районного нотаріального округу звернулась відповідач ОСОБА_2 з заявою про прийняття спадщини
Позивач вважає, що вона є спадкоємцем за законом наступних черг, та має право одержати право спадкування за законом із спадкоємцем першої черги ОСОБА_4, оскільки протягом тривалого часу постійно піклувалась за ОСОБА_3
Посилаючись на те, що існує судовий спір з приводу спадкового майна, тому за таких обставин вважає, що виникла необхідність у прийнятті заходів забезпечення позову до розгляду справи по суті, оскільки невжиття заходів по забезпечення позову може утруднити виконання рішення суду в подальшому.
Суддя, дослідивши заяву та матеріали справи, приходить наступного висновку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 151 ЦПК України суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити передбачені цим Кодексом заходи забезпечення позову.
У заяві про забезпечення позову повинно бути зазначено:
1) причини, у зв'язку з якими потрібно забезпечити позов;
2) вид забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
3) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Частиною 3 ст. 152 ЦПК України передбачено, що види забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Відповідно до роз'яснень, що містяться у пункті 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 22 грудня 2006 року «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Забезпечення позову це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог. По суті забезпечення позову є встановленням судом обмежень суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених претензій позивача (заявника). Вжиття заходів забезпечення позову є правом суду, а не його обов'язком. Тому при вирішенні питання щодо заяви про забезпечення позову суд враховує не лише доводи, викладені у відповідній заяві, а й інші наявні матеріали цивільної справи.
Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що спірними є правовідносини з приводу прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3, яка померла 04.04.2015 року.
Доказів на підтвердження реальних фактів, які б свідчили про вчинення дій відповідачем, спрямованих на прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3, про які відомо позивачу, заявником суду не надано.
Крім того, види забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду, ухваленого тільки відповідно до заявлених позовних вимог. Заходи забезпечення позову повинні застосовуватись лише у разі необхідності та бути співмірними із заявленими вимогами, оскільки безпідставне забезпечення позову може привести до порушення прав і законних інтересів інших осіб.
Однак, у заяві про забезпечення позову не наведено достатніх доводів щодо необхідності забезпечення позову та доказів того, що при задоволенні позову про зміну черговості одержання права на спадкування, одержання права на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, які безпосередньо закликаються до спадкування та про визнання права власності на частку спадкового майна в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3, померлої 04.04.2015 року, буде неможливим виконати рішення суду чи ускладнено його виконання.
Також в заяві визначений вид забезпечення позову - заборонити вчиняти будь-які нотаріальні дії, стосовно оформлення спадщини, а також документів, необхідних для оформлення такої спадщини до вирішення даної цивільної справи по суті, але позивачем не наведено обґрунтування застосування саме такого виду забезпечення позову. Покладаючи обов'язок на нотаріуса заборонити вчиняти будь-які нотаріальні дії, стосовно оформлення спадщини, суд позбавить нотаріуса можливості як вчинення нотаріальних дій так і у відмові у вчиненні нотаріальних дій (винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій).
Крім того, в заяві зазначено спірне спадкове майно, зокрема земельна ділянка площею 2 га. у межах згідно з планом, що розташована на території Новочернещинської сільської ради, Сахновщинського району Харківської області для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6324885000:01:000:0189, після смерті ОСОБА_4, померлого 18.11.2015 року, але відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 628546, вказана земельна ділянка належала померлій ОСОБА_3
Тому суд вважає, що заява ОСОБА_1 про забезпечення позову не відповідає приписам ст. 151 ЦПК України, а саме не містить обґрунтування причини, у зв'язку з якими вона вважає за необхідне вжити заходи забезпечення позову, а посилання на існування судового спору з приводу спадкового майна, суд не вважає підставою для забезпечення позову, оскільки спір щодо прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4, взагалі не є предметом позову який розглядається судом. Крім того, відсутнє обґрунтування необхідності застосування зазначеного в заяві виду забезпечення позову - накласти заборону вчиняти будь-які нотаріальні дії, стосовно оформлення спадщини, а також документів, необхідних для оформлення такої спадщини до вирішення даної цивільної справи по суті.
Згідно ч. 8 ст. 153 ЦПК України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 151 цього Кодексу, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
Керуючись ст.ст. 11, 151-153, 210 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Сахновщинська державна нотаріальна контора, про зміну черговості одержання права на спадкування, одержання права на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, які безпосередньо закликаються до спадкування та про визнання права власності на частку спадкового майна в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця- повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Сахновщинський районний суд Харківської області шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня проголошення ухвали, апеляційної скарги. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя:
Копія вірна. Суддя:
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2016 |
Оприлюднено | 29.07.2016 |
Номер документу | 59210116 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Зимовський О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні