Справа №705/4291/16-ц
2/705/1467/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2016 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі:
головуючого - судді Коваля А.Б.
при секретарі Остропольській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умані цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, третя особа: управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про те, що 07.03.2015 року помер її чоловік ОСОБА_3, який проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, після смерті якого відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки (паю), площею 2,3888 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом; житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться в с. Сушківка вул. Черняховського, 38, Уманського району Черкаської області, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом та земельної ділянки, площею 0,36 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, за адресою: Черкаська область Уманський район с. Сушківка вул. Черняховського, 38, для ведення особистого підсобного господарства.
Єдиним спадкоємцем, відповідно до закону на все належне спадкодавцю майно, є вона - його дружина. Після смерті чоловіка вона звернулася до державної нотаріальної контори з приводу отримання свідоцтва про право власності за законом і нотаріусом було їй видано свідоцтва про право власності на земельну ділянку (пай) та на житловий будинок, однак при зверненні на отримання свідоцтва про право спадщини за законом на земельну ділянку площею 0,36 га, розташовану за адресою: с. Сушківка вул. Черняховського, 38, їй було відмовлено, так як у наданих документах відсутній витяг з Державного земельного кадастру на підставі якого нотаріусом проводиться видача свідоцтва на спадщину на земельну ділянку.
При зверненні до управління Держземагенства в Уманському районі Черкаської області, їй було відмовлено у наданні витягу з Державного земельного кадастру, у зв'язку з тим, що відомості про ці земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, а їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності). Провести державну реєстрацію вищевказаних земельних ділянок неможливо, тому що власник, а саме ОСОБА_3 помер і не може звернутися з відповідною заявою.
За життя чоловік користувався цією земельною ділянкою, обробляв її та використовував як присадибну земельну ділянку.
Після смерті чоловіка вона вступила у власність земельної ділянки і почала нею користуватися на власний розсуд, проте отримати свідоцтво про право на спадщину вона не може, так як неможливо отримати витяг з державного земельного кадастру.
Вважає, оскільки спадщину прийняла, то й розпоряджатися нею має право тільки вона, відповідно до вимог чинного закону.
Просить суд визнати за нею, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку площею 0,36 га, для ведення особистого підсобного господарства, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, за адресою: Черкаська область Уманський район с. Сушківка вул. Черняховського, 38, в порядку прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, померлого 07.03.2015 року.
Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просить суд справу слухати у його відсутність та у відсутність його довірителя - позивача по справі ОСОБА_1, позовні вимоги підтримують в повному об'ємі та просять суд позов задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд справу слухати у відсутність їх представника, позовні вимоги визнають та не заперечують проти задоволення позову.
Представник третьої особи управління Держгеокадастру в Уманському районі Черкаської області в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд справу слухати у відсутність їх представника, позовні вимоги визнають та не заперечують проти задоволення позову, якщо це не порушує вимог чинного законодавства.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-СР № 251349, виданого виконавчим комітетом ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, ОСОБА_3 помер 07 березня 2015 року, актовий запис № 11.
Згідно постанови ОСОБА_5, державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори від 20 листопада 2015 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, померлого 07 березня 2015 року, на земельну ділянку розміром 0,36 га, надану для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, у зв'язку з відсутністю необхідних документів для оформлення спадщини, а саме: відсутній витяг з Державного земельного кадастру про земельні ділянки. У цій же постанові спадкоємцю роз'яснено, що заява про відмову у вчиненні нотаріальної дії розглядається за правилами позовного провадження.
Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 15-42-62, виданого 03 листопада 1998 року ОСОБА_2 сільською радою Уманського району Черкаської області, ОСОБА_3, на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради № 31 від 15.09.1995 року, є власником земельної ділянки площею 0,36 га, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району, переданої для ведення особистого підсобного господарства. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 66.
Згідно повідомлення управління Держземагенства в Уманському районі Черкаської області від 07.09.2015 року вих. № 29-28-0.3-7483/2-15, відомості про земельну ділянку ОСОБА_3 площею 0,36 га, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району, відсутні у Державному земельному кадастрі.
Згідно свідоцтв про право на спадщину за законом від 20 листопада 2015 року, зареєстрованих в реєстрі за № 1-2137 та 1-2139, посвідчених ОСОБА_5, державним нотаріусом Уманської районної державної нотаріальної контори, спадкоємцем майна, яке складається із: житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться в с. Сушківка по вулиці Черняховського, будинок № 38, Уманського району Черкаської області та земельної ділянки площею 2,3888 га, кадастровий номер 7124388000:03:000:1346, наданої для ведення товарного с/г виробництва, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, належного спадкодавцю ОСОБА_3, є ОСОБА_1.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом достовірно встановлено про те, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер 07 березня 2015 року. Позивач спадщину фактично прийняла та, у встановлений законом строк звернулася до нотаріуса із відповідною заявою, отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, належне спадкодавцю, крім земельної ділянки площею 0,36 га, оскільки відсутній витяг з Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
У відповідності до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
У відповідності до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Згідно до вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.ст. 1218, 1220 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, тобто на момент смерті спадкодавця, і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. З такими вимогами особа може звернутися до суду лише у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину. Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про нотаріат»: «Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову».
На думку суду, оскільки нотаріусом було винесено постанову про відмову у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, через відсутність витягу про її грошову оцінку, що на цей час зробити неможливо, оскільки власник помер, а позивач спадщину фактично прийняла, тому її позов є обґрунтованим і є достатньо підстав для визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1223, 1225, 1261 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,36 га, для ведення особистого підсобного господарства, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Уманського району Черкаської області, за адресою: Черкаська область Уманський район с. Сушківка вул. Черняховського, 38, в порядку прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3, померлого 07.03.2015 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: А. Б. Коваль
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2016 |
Оприлюднено | 29.07.2016 |
Номер документу | 59215084 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Коваль А. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні