2/130/640/2016
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" липня 2016 р.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі : головуючого - судді Верніка В.М.
при секретарі - Росовській О.Ю.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Жмеринка справу за позовом ОСОБА_1 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, із участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2, про визнання права власності в порядку спадкування,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 26.05.2016 року звернувся до Жмеринського міськрайонного суду з цим позовом, вказавши, що 08.02.2015 року померла його мати ОСОБА_3, після смерті якої відкрилась спадщина, яка знаходиться на території Леляцької сільської ради Жмеринського району і складається з житлового будинку, інвентаризаційною вартістю 522264 грн. та прибудинкової земельної ділянки площею 0,20 га., грошова оцінка якої складає 19440 грн., розташованих по вул. Хутрова, 37, в с.Подільське Жмеринського району Вінницької області. Повідомив, що є спадкоємцем померлої ОСОБА_3 по закону і належить до спадкоємців першої черги, та на час смерті матері він проживав і був зареєстрований за однією адресою із спадкодавицею, а тому прийняв спадщину на зазначене спадкове майно. Пояснив, що у грудні 2015 року звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак, він не може через нотаріальну контору оформити свої спадкові права на будинок та прибудинкову ділянку тому, що відсутні правовстановлюючі документи на право власності на будинок та прибудинкову земельну ділянку, що знаходяться за адресою: вул. Хутрова, 37, с.Подільське Жмеринського району Вінницької області, та рахується за померлою ОСОБА_3, у зв'язку з чим йому державним нотаріусом Жмеринської районної державної нотаріальної контори Вінницької області ОСОБА_4 відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину на житловий будинок та земельну ділянку, що залишилися після померлої 08.02.2015 року ОСОБА_3 Просив визнати в порядку спадкування за ним, як спадкоємцем померлої 08.02.2015 року ОСОБА_3, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями №37 по вул. Хутрова в с.Леляки Жмеринського району Вінницької області та прибудинкової земельної ділянки площею 0,20 га за цією ж адресою.
Сторони та третя особа, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в попереднє судове засідання не з'явились, при цьому завчасно подали до суду письмові заяви про розгляд справи без їх участі, в якій позивач підтримав заявлені вимоги, а представник відповідача - Леляцької сільської ради Жмеринського району визнав заявлені до нього позовні вимоги в повному обсязі, третя особа ОСОБА_2 не заперечувала проти задоволення даного позову, одночасно вказавши, що на час смерті померлої доньки ОСОБА_3 в будинку за адресою: с.Подільське Жмеринського району Вінницької області, вона разом із останньою не проживала.
Вивчивши позовну заяву, дослідивши докази, суд доходить наступного.
Відповідно до вимог ч.4 ст.130 ЦПК України у разі визнання позову ухвалення судового рішення проводиться в порядку, встановленому, зокрема, ст.174 цього ж Кодексу.
Згідно ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до положень ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає в момент її народження та припиняється у момент її смерті; право власності відповідно до п.1 ч.1 ст.346 ЦК України припиняється у разі смерті власника.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно п.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до положень ч.2 ст.1223 ЦК України, зокрема, у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно змісту ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно вимог ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого статтею 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до змісту ч.1,2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Так, із копії свідоцтва про смерть серії І-АМ №313741 (а.с.9) вбачається, що ОСОБА_3 померла 08.02.2015 року у с.Подільське Жмеринського району Вінницької області.
Копією свідоцтва про народження серії І-АМ №126710 (а.с.10) підтверджено, що позивач ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_3
Постановою державного нотаріуса Жмеринської районної державної нотаріальної контори від 08.12.2015 року (а.с.11) позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок та земельну ділянку, розташовані в с.Подільське Жмеринського району Вінницької області по вул. Хутрова, 37, з підстав відсутності правовстановлюючих документів щодо них померлої 08.02.2015 року ОСОБА_3
Згідно копії довідки виконавчого комітету Леляцької сільської ради №153 від 28.01.2016 року (а.с.13) житловий будинок, який знаходиться в с.Подільське Жмеринського району Вінницької області по вул. Хутрова, 37, рахується за його померлою матір'ю ОСОБА_5 згідно запису по господарської книги №12 номер об'єкта по господарського обліку №0865.
Згідно довідки виконавчого комітету Леляцької сільської ради №154 від 28.01.2016 року (а.с.14) ОСОБА_3, на день смерті дійсно була зареєстрована та проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно запису по господарської книги №12 номер об'єкта по господарського обліку №0865-1 за 2011-2015 роки, на час відкриття спадщини разом із спадкодавицею був зареєстрований і проживав син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, малолітні та неповнолітні в житловому будинку не проживали, зазначеним майном не користувались.
Згідно представленого позивачем висновку звіту проведеного технічного обстеження (а.с.15-32) спірного житлового будинку з прибудовами, які розташовані на вул. Хутрова, 37, в с.Подільське Жмеринського району Вінницької області, встановлено їх відповідність вимогам надійності та безпечної експлуатації за призначенням.
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок №37 по вул. Хутрова в с.Подільське Жмеринського району Вінницької області (а.с.33-39) інвентаризаційна вартість вказаного домоволодіння становить 522264 грн.; дати побудови житлового будинку, погріба та ганку - 2007 рік решта господарських споруд побудовані у 1997 році..
З архівної виписки з протоколу 4 сесії 23 скликання Леляцької сільської ради Жмеринського району від 20.03.1999 року (а.с.41) вбачається прийняття рішення вказаним органом місцевого самоврядування щодо приватизації ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,20 га в с.Подільському.
За даними витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.04.2014 року на запит ОСОБА_3 (а.с.41) відсутні відомості щодо форми власності земельної ділянки кадастровий номер 0521083600:04:002:0454, площею 0,20 га, розташованою по вул. Хутровій, в с.Подільське Жмеринського району.
Згідно звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.44-57) експертна грошова вартість земельної ділянки загальною площею 0,200 га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: Вінницька область, Жмеринський район, с.Подільське, вул. Хутрова, 37, без ПДВ, складає 19440 грн.
З матеріалів витребуваної судом копії спадкової справи (а.с.68-74) вбачається, що у визначений законом шестимісячний строк з дня відкриття спадщини позивач подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3, що є передбаченою законом підставою прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті останньої, відомостей про прийняття спірної спадщини іншим спадкоємцями матеріали спадкової справи не містять.
Вказані докази зібрані та представлені суду із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному і ніким не оскаржуються, а тому приймаються судом до уваги.
Про наявність інших спадкоємців першої черги за законом, або спадкоємців за заповітом щодо майна померлої ОСОБА_3, прийняття ними спірної спадщини наразі суду ніким не повідомлено.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що з моменту смерті ОСОБА_3 припинилась її правоздатність та право на спірні житловий будинок та земельну ділянку, що рахуються за нею; позивач ОСОБА_1, який прийняв у встановленому порядку спадщину та за відсутності інших спадкоємців, на момент розгляду справи є єдиним спадкоємцем за законом, відповідно після смерті ОСОБА_3 є учасником правовідносин, суб'єктом яких раніше була померла.
Разом з тим, з огляду на відсутність правовстановлюючих документів та непредставлення в межах даного судового розгляду доказів щодо набуття ОСОБА_3 у встановленому порядку права власності на оспорювані земельну ділянку та житловий будинок, за позивачем підлягає визнанню лише право на заявлені об'єкти нерухомого майна в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3, оскільки дане майно формально збереглось в натурі, проте, безпосередньо права власності на нього у визначений законом спосіб спадкодавець ОСОБА_3 за життя не набула, а відповідний обсяг спадкових прав не підлягає збільшенню для спадкоємців, що визначає відповідні підстав чисткового задоволення позовних вимог, визнання яких відповідачем з наведених підстав не має визначального значення.
З урахуванням постановлення рішення в інтересах позивача стягненню на його користь з відповідача підлягає документально підтверджена сума судового збору в розмірі 5417,05 грн. (а.с.1-2)
Враховуючи викладене, керуючись ст.25, 346, 1216-1218, 1261, 1269 ЦК України, ст.5, 8, 15, 57, 61, 114, 130, 174, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право в порядку спадкування за законом на розташовані по вул. Хутровій, 37, в с.Подільське Жмеринського району Вінницької області житловий будинок з господарськими будівлями, загальною площею 97,4 кв.м., житловою площею 60,8 кв.м., та земельну ділянку, площею 0,200 га, які рахуються за померлою 08.02.2015 року ОСОБА_3.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області на користь ОСОБА_1 5417 гривень 05 копійок судового збору.
Рішення набуває законної сили після закінчення строків його оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії, Апеляційному суду Вінницької області через Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області.
Суддя Вернік В.М.
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2016 |
Оприлюднено | 29.07.2016 |
Номер документу | 59216768 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Вернік В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні