Дата документу 30.06.2016
Справа № 320/3629/16-ц
Провадження № 2/320/2525/16
2016 рік
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2016 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого: судді Дараган Л.В.
за участю секретаря: Данчук К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, розташованого в м. Мелітополі Запорізької області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно, за участю третіх осіб - приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2, Держсільгоспінспекції в Запорізькій області,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно, за участю третіх осіб - приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2, Держсільгоспінспекції в Запорізькій області.
В позові зазначено, що 18 червня 2015 року помер чоловік позивача - ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина, що складається з 1/2 частини житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частини земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактора марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1. Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, інших спадкоємців першої черги, що прийняли б спадщину, немає. Згідно діючого законодавства позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Однак, позивач не може оформити своє право на спадщину, оскільки за життя померлий після отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом не зареєстрував своє право на спадщину на частину житлового будинку та земельної ділянки в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, крім того, правовстановлюючий документ на трактор був втрачений, а отримання дублікату правовстановлюючого документу померлого власника його спадкоємцем неможливе. Також спадкоємцями першої черги за законом є діти померлого - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталися, оскільки на спадкове майно не претендують. Таким чином, позивач, як законний спадкоємець має всі законні права на належне їй спадкове майно, однак не може оформити своє право власності на належне їй майно і вільно ним користуватися. Позивач просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно - 1/2 частину житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частину земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактор марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер 18 червня 2015 року.
В судове засідання позивач не з'явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за його відсутності від нього не надходило, тому суд визнає його неявку неповажною, та вважає можливим ухвалити заочне рішення за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
При цьому згідно листа Верховного Суду України від 27 вересня 2010 року, направленого на ім'я голів Апеляційного суду АРК, областей міст Києва та Севастополя, якщо відповідач належним чином повідомлений про дату судового засідання не з'явився до суду та від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або повідомлені ним причини визнані неповажними, незалежно від того, це його перша чи повторна неявка, суд має право на ухвалення заочного рішення, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
В судове засідання треті особи не з'явилися, від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, щодо вирішення позову покладаються на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, з урахуванням заяв позивача і третіх осіб та в зв'язку з неявкою представника відповідача, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про можливість задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ст. 178 ЦК України, об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у томі числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1299 ЦК України, якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, виданого 11 березня 1981 року Палацом одруження № 2 м. Москви, 11 березня 1981 року ОСОБА_3 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб, прізвища чоловіка - ОСОБА_3 та дружини - ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу 11 березня 1981 року зроблено запис № 1411.
Згідно свідоцтва про смерть, виданого 18 червня 2015 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Мелітопольському району реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_3 помер 18 червня 2015 року, про що 18 червня 2015 року складено відповідний актовий запис № 386.
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, в тому числі - 1/2 частина житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частина земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактор марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1. Зазначені частина житлового будинку та частина земельної ділянки належали ОСОБА_3, однак за життя ОСОБА_3 належним чином не зареєстрував своє право власності на ці частини житлового будинку та земельної ділянки, а зазначений трактор належав ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про реєстрацію машини серії АК № 078441.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 28 травня 2010 року та зареєстрованого в реєстрі за № 856, спадкоємцями зазначеного в свідоцтві майна ОСОБА_7, яка померла 30 липня 2009 року, є ОСОБА_3 - на 1/2 частку та ОСОБА_3 на 1/2 частку. Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з: житлового будинку, розташованого за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Кочубея, 4; земельної ділянки, площею 6,200 га, розташованої на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002.
Згідно свідоцтва про реєстрацію машини серії АК № 078441, трактор марки МТЗ-80, 1976 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, належить ОСОБА_3.
Спадкоємцем першої черги за законом є позивач. Також спадкоємцем першої черги за законом є сини померлого ОСОБА_3 - ОСОБА_4 і ОСОБА_5, які спадщину не прийняли. Інших спадкоємців першої черги за законом немає.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), після смерті ОСОБА_3, який помер 18 червня 2015 року, відкрита спадкова справа.
Згідно заяви від 10 грудня 2015 року, посвідченої приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2, у визначений законом строк позивач ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті свого чоловіка ОСОБА_3.
Однак, оформити своє право на спадщину позивач не може, так як за життя померлий після отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом не зареєстрував своє право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, а правовстановлюючий документ на трактор - свідоцтво про реєстрацію машини був втрачений.
Згідно постанови приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2 про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15 квітня 2016 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частину житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частину земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактор марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, після смерті ОСОБА_3, який помер 18 червня 2015 року, так як спадкоємцем не надано документів, що підтверджують право власності спадкодавця на нерухоме та рухоме майно.
Таким чином, судом встановлено, що позивач не може вільно користуватися належним їй спадковим майном у виді 1/2 частини житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частини земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактору марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, оскільки вона, як законний спадкоємець, має всі законні права на зазначене спадкове майно, але не може оформити своє право власності на нього, в зв'язку з тим, що за життя спадкодавець належним чином не зареєстрував своє право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, а оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно втрачені.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову та визнання за позивачем права власності на спадкове майно - 1/2 частину житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частину земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактор марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер 18 червня 2015 року.
Керуючись ст.ст. 178, 328, 392, 1217, 1220, 1222, 1261, 1268, 1299 ЦК України, ст.ст. 15, 57, 59, 60, 107, 197, 208, 212 - 215, 224 - 228 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно, за участю третіх осіб - приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2, Держсільгоспінспекції в Запорізькій області, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - 1/2 частину житлового будинку № 4 по вул. Кочубея в с. Терпіння Мелітопольського району Запорізької області, 1/2 частину земельної ділянки, площею 6,200 га, яка розташована на території Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, кадастровий номер 2323085100:01:010:0002, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та трактор марки МТЗ-80, 1976 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер 18 червня 2015 року.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2016 |
Оприлюднено | 01.08.2016 |
Номер документу | 59236482 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дараган Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні