ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2016 р. Справа № 909/509/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.,
секретар судового засідання Масловський А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації
"Івано-Франківськгаз", вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Контакт"
вул. Тринітарська, 13, м. Івано-Франківськ,76000
про стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок неналежного виконання зобов'язань за договором №2013/ТП-ПР-к-ІФ-149 від 01.01.13 на постачання природного газу за регульованим тарифом, в сумі 17 731,10грн. (з них: за спожитий природний газ 9 950,90грн.; пеня 2 811,80грн.; 3% річних 389,00грн.; інфляційні втрати 4 579,40 грн.)
за участю:
Від позивача: не з"явився
Від відповідача: не з"явився
Встановив:
Позивач, Публічне акціонерне товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про стягнення з відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Контакт" заборгованості, яка виникла внаслідок неналежного виконання грошових зобов'язань за договором №2013/ТП-ПР-к-ІФ-149 від 01.01.13 на постачання природного газу за регульованим тарифом, в сумі 17 731,10грн., з яких: 9 950,90грн. - за спожитий природний газ, 2 811,80грн. - пеня, 389,00грн.- 3% річних, 4 579,40 грн. - інфляційні втрати.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви та встановлено в судовому засіданні між позивачем, Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" та відповідачем, Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Контакт", 01.01.13, укладено договір на постачання природного газу за регульованим тарифом №2013/ТП-ПР-к-ІФ-149, за умовами якого, позивач здійснює постачання природного газу відповідачу, в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб відповідача, а відповідач оплачує позивачу вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
Договірні обсяги постачання природного газу наводяться у додатку №2 до договору (п.2.1.договору).
Пунктом 4.2. договору, встановлено ціну за 1000,00 куб.м. природного газу.
Згідно п.п.2.6.-2.8.3.договору, послуги з постачання газу документально оформлюються підписаним сторонами актом приймання - передачі газу, що оформлюються згідно з даними вузлів обліку, визначених у додатку №1 до договору. Позивач до 05 числа, наступного за звітним місяцем, направляє відповідачу два примірника акту приймання - передачі газу за звітний місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою позивача. Відповідач протягом двох днів з дати одержання акту приймання - передачі газу зобов"язується повернути позивачу один примірник оригіналу акту приймання - передачі газу, підписаний уповноваженим представником та скріплені печаткою відповідача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту. У випадку не повернення відповідачем підписаного оригіналу акту приймання - передачі газу або ненадання письмової обґрунтованої відмови від підписання, протягом двох робочих днів з дати одержання, такий акт вважається підписаний відповідачем, а обсяг і вартість послуг з постачання газу встановлюється відповідно до даних позивача. У випадку відмови відповідача від підписання акту приймання-передачі газу без відповідного обґрунтування, позивач має право припинити або обмежити постачання газу на об"єкти газоспоживання відповідача.
Оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється відповідачем авансовими та/або плановими платежами із розрахунку договірного обсягу постачання газу згідно з додатком №2 до договору. Для промислових споживачів та інших суб"єктів господарювання авансові платежі сплачуються на розрахунковий рахунок із спеціальним режимом використання у розмірі 100% від вартості запланованого або погодженого обсягу газу на розрахунковий період за п'ять календарних днів до початку місяця поставки газу. Для установ та організацій, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів, планові платежі здійснюються на розрахунковий рахунок зі спеціальним режимом використання протягом місяця поставки газу. Відповідач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати відповідач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці. У випадку недоплати вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період відповідач проводить остаточний розрахунок не пізніше п'ятого числа місяця, наступного за розрахунковим (п.п.4.6.- 4.6.3. договору).
На виконання договірних відносин, позивач поставив відповідачу природний газ, в обсязі 1337 тис.куб.м., на загальну суму 10 007,62грн.
Однак, відповідач в порушення п.п.2.8, 4.6.3. договору, акти приймання - передачі газу за лютий 2015р., не підписав, мотивованої відмови від підписання актів не надав, вартість спожитого природного газу в сумі 9 950,90грн. (56,72грн. - передоплата в січні 2015р.) не оплатив. Позивач звертався до відповідача з вимогою №01-18/831 від 30.09.15р., про оплату заборгованості за спожитий природний газ в сумі 9 950,90грн. Однак, дана вимога залишилась без належного реагування з боку відповідача.
Станом на 26.07.16 в матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості в сумі 9 950,90грн.
Пунктом 6.2.2. договору передбачено, що у разі порушення відповідачем строків оплати, передбачених розділом 4 договору, із відповідача стягується пеня в у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
На підставі наведеної договірної умови відповідачу нарахована пеня за порушення строків оплати спожитого природного газу в розмірі 2 811,80грн.
Крім того, у зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання, у відповідності до приписів ст.625 Цивільного кодексу України, відповідачу нараховано 4 579,40 грн. - інфляційні втрати та 389,00грн.- 3% річних.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем за договором №2013/ТП-ПР-к-ІФ-149 від 01.01.13 на постачання природного газу за регульованим тарифом, за розрахунком позивача, складає 17 731,10грн., що і є ціною позову.
Представник позивача в судові засідання не з"явився.
Відповідач відзив на позов не подав, представник в судове засідання також не з'явився.
Незважаючи на нез"явлення в судове засідання представників сторін, судом здійснено усі заходи щодо повідомлення учасників процесу про час та місце проведення судових засідань.
Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011р. передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Суд також дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважних представників позивача та відповідача.
Відповідно до ст. 75 ГПК України, справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:
Із змісту ст. 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов"язки виникають зокрема, з Договору.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов"язковим для виконання сторонами (ст.ст. 626, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України).
В силу положень ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України, ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).
На виконання договірних відносин, позивач поставив відповідачу природний газ, в обсязі 1337 тис.куб.м., на загальну суму 10 007,62грн.
Однак, відповідач в порушення п.п.2.8, 4.6.3. договору, акти приймання - передачі газу за лютий 2015р., не підписав, мотивованої відмови від підписання актів не надав, вартість спожитого природного газу в сумі 9 950,90грн. (56,72грн. - передоплата в січні 2015р.) не оплатив.
Враховуючи той факт, що відповідач не виконав свої зобов"язання, які випливають з договору та закону, отже, вимога позивача про стягнення з відповідача вартості спожитого природного газу в сумі 9 950,90грн., підлягає до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України зобов"язання припиняється належним чином проведеним виконанням.
Однак, якщо зобов"язання не виконано належним чином, то на сторону, яка допустила неналежне виконання, покладаються додаткові юридичні обов"язки в тому числі передбачені ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України /боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом/.
Крім того, приписами п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України, передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Пунктом 6.2.2. договору передбачено, що у разі порушення відповідачем строків оплати, передбачених розділом 4 договору, із відповідача стягується пеня в у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
Враховуючи вищезазначені правові норми та п. 6.2.2. договору, позивачем правомірно нараховано відповідачу 2 811,80грн. - пені, 389,00грн.- 3% річних, 4 579,40 грн. - інфляційних втрати, за період вказаний у розрахунках (а.с.23-25), які перевірено судом та визнано арифметично вірними.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості.
В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов"язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.
Розподіл обов"язку доказування визначається предметом спору. За загальним правилом обов"язок доказування певних обставин справи покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Позивачем доведено та документально підтверджено обставини, на які він посилався, як на підставу своїх вимог.
В силу п. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов"язання. Відповідач в судові засідання жодного разу не з"явився, своїми правами, наданим йому ст.ст. 22, 59 Господарського процесуального кодексу України, не скористався, будь - яких заперечень проти позову чи доказів належного виконання своїх зобов"язань не надав, доводи позивача не спростував.
На основі викладеного, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 17 731,10грн., з яких: 9 950,90грн. - за спожитий природний газ, 2 811,80грн. - пеня, 389,00грн.- 3% річних, 4 579,40 грн. - інфляційні втрати, правомірна, обґрунтована, документально підтверджена і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на відповідача, стягнувши їх на користь позивача.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст.11, 509, 525, 526, 599, 611,614, 625-629,714 Цивільного кодексу України, ст.ст.173,193 Господарського кодексу України ст. ст. 33, 43, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Контакт" про стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок неналежного виконання зобов'язань за договором №2013/ТП-ПР-к-ІФ-149 від 01.01.13 на постачання природного газу за регульованим тарифом, в сумі 17 731,10грн.
Стягнути з відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Контакт", (вул. Тринітарська, 13, м. Івано-Франківськ,76000, код 13640631) на користь позивача, Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010, код 03361046) 9 950,90грн. - заборгованості за спожитий природний газ, 2 811,80грн. - пені, 389,00грн.- 3% річних, 4 579,40 грн. - інфляційних втрат, 1 378,00грн. - судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити позивачу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 28.07.16
Суддя Калашник В. О.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2016 |
Оприлюднено | 03.08.2016 |
Номер документу | 59277506 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Калашник В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні