ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №636/2067/16-ц
н/п 2/636/1308/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2016 року
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді - Панаід І.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шикової К.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
встановив:
Позивач звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області за позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, в якому просила суд визнати за нею право власності на ? частку земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд та на ? частку житлового будинку, які розташовані за адресою: Харківська область, Чугуївський район, сел. Залізничне, вул. Привокзальна, буд. 21, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого 23 травня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначила, що після смерті її дідуся відкрилась спадщина, до складу якої входить ? частка земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та ? частка житлового будинку, які розташовані за адресою: Харківська область, Чугуївський район, сел. Залізничне, вул. Привокзальна, буд. 21. Після смерті дідуся вона в установлений законодавством строк звернулась з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса, однак через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно та через те, що в документах, які підтверджують факт того, що Позивач є онукою померлого містяться помилки, Позивач не може оформити свої спадкові права, та змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивач в судове засідання не з'явилась, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі, позовні вимоги підтримала, та просила суд позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3, та ОСОБА_4, в судове засідання не з'явились, належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надали заяви про слухання справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог позивача не заперечували.
Суд відповідно до ст. 169 ЦПК України вважає за можливе розглядати справу у відсутності не з'явившихся осіб за наявними доказами справи.
Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
23 травня 2014 року помер ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ВЛ №441454 виданим 26.05.2014 р. виконавчим комітетом Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області (а.с. 8).
ОСОБА_5 був дідусем Позивача, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії ІІІ-КИ №449288 (а.с.9), свідоцтвом про одруження позивача серії 1-ВЛ №149381 (а.с. 10) а також свідоцтвом про народження матері Позивача серії І-ЕА №343451 (а.с.11), та її Свідоцтвом про укладення шлюбу серії ІІ-КИ №427966 (а.с. 18).
В свідоцтві про народження прізвище матері Позивача (російською мовою) зазначено як «Камышан» ОСОБА_6, в графі «батько» зазначено прізвище «Камышан» ОСОБА_7. В свідоцтві про укладення шлюбу прізвище матері Позивача зазначено російською мовою «Камишан» ОСОБА_8, в Свідоцтві про одруження серії ІІ-ЯК №1000510, Свідоцтві про смерть дідуся Позивача, Державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №213161, в Свідоцтві про право власності на нерухоме майно від 10.09.2003р. вказано його прізвище як «Комишан» К.І.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, яка складається з 1/2 частки земельної ділянки, площею 0,1739 га у межах згідно з планом, кадастровий №6325483002:00:002:0008, розташованої на території Граківської сільської ради сел. Залізничне, вул. Привокзальна, 21, Чугуївський район, Харківська область, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №213161, виданого 07 квітня 2005 року на підставі рішення ХІ сесії XXIV скликання Граківської сільської ради від 24 жовтня 2003 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №410 (а.с. 12), та 1/2 частки житлового будинку за адресою: Харківська область, Чугуївський район, сел. Залізничне, вул. Привокзальна, буд. 21, яка належала ОСОБА_5 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА № 695022 (а.с.13).
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Після смерті ОСОБА_5 спадкоємцями першої черги стали: відповідач 2 - дружина померлого ОСОБА_3, що підтверджується Свідоцтвом про одруження серії ІІ-ЯК №1000510 (а.с.14), та відповідач 3 - син померлого ОСОБА_4, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії ІІ-ДК №057546 (а.с.15).
Згідно з ч. 1 ст. 1266 ЦКУ Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Матір Позивача та Відповідача 1 ОСОБА_9 померла 14 червня 2008 року, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії 1-ВЛ №176880, виданим 17 червня 2008 р. Чкаловською селищною радою Чугуївського району Харківської області (а.с. 19).
Отже, спадкоємцями за правом представлення після смерті ОСОБА_5 стали: онук померлого ОСОБА_2, та онука ОСОБА_1.
Після смерті ОСОБА_5 в термін передбачений ст. 1270 Цивільного кодексу України, до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом 22.10.2014 р. звернувся син померлого ОСОБА_4, дружина померлого ОСОБА_3, звернулась з заявою про відмову від спадщини за законом на користь сина - ОСОБА_4. Була заведена спадкова справа №648/2014. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось, зазначене підтверджується відповіддю Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області від 15.06.2016 р. № 3364/01-16 (а.с. 32). ОСОБА_8 на даний час, враховуючи заяви ОСОБА_4 та ОСОБА_3 про визнання позову ОСОБА_1 на спадкове майно після смерті ОСОБА_5 вони не претендують та не заперечують проти оформлення спадкових прав Позивачем.
Онук померлого ОСОБА_2 хоча й був зареєстрований із спадкодавцем за однією адресою, однак постійно на момент смерті з ним не проживав, до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався, на спадкове майно не претендує та не заперечує проти оформлення спадкових прав Позивачем.
Позивач - онука померлого у встановлений законодавством строк після смерті спадкодавця звернулась з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, що підтверджується заявою серії НАВ №839188 (а.с. 17), а отже вважається такою що прийняла спадщину. ОСОБА_8, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно їй було відмовлено через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.
В зв'язку з вищевикладеним, позивач позбавлена можливості оформити та юридично закріпити за собою право власності на спадкове майно, що належить їй за законом та змушена звернутись до суду за захистом своїх прав.
Згідно статті 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно статті 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобовязаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ч. 1 ст. 1298 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до Глави 10 п. 4.9, 4.10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" свідоцтво про право на спадщину видається на підставі письмової заяви спадкоємців після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно Наказу Міністерства юстиції України №914/5 від 26.05.2009 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна на підставі рішень судів», Рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
Оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, зважаючи на те, що родинні стосунки позивача та спадкодавця підтверджуються наявними у справі документами, враховуючи, що позивач прийняла спадщину після померлого ОСОБА_5 подавши до нотаріальної контори відповідну заяву у встановлений статтею 1270 ЦК України строк, суд вважає за можливе задовольнити вимоги ОСОБА_1 визнавши за нею право власності на спадкове майно у вигляді ? частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, та ? частину земельної ділянки, площею 0, 1739 га які розташовані за адресою: Харківська область, Чугуївський район, сел. Залізничне, вул. Привокзальна, буд. 21, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого 23 травня 2014 року
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 169, 174, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, право власності на 1/2 частку земельної ділянки, площею 0,1739 га у межах згідно з планом, кадастровий №6325483002:00:002:0008, розташованої на території Граківської сільської ради сел. Залізничне, вул. Привокзальна, 21, Чугуївський район, Харківська область, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №213161, виданого 07 квітня 2005 року на підставі рішення ХІ сесії XXIV скликання Граківської сільської ради від 24 жовтня 2003 року, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер 23 травня 2014 року у селищі Залізничне, Чугуївського району Харківської області.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, право власності на 1/2 частку житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, який знаходиться за адресою: Харківська область, Чугуївський район, сел. Залізничне, вул. Привокзальна, буд. 21, яка належала ОСОБА_5 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 10.09.2003р., в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер 23 травня 2014 року у селищі Залізничне, Чугуївського району Харківської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2016 |
Оприлюднено | 03.08.2016 |
Номер документу | 59293451 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Панаід І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні