Постанова
від 21.07.2016 по справі 927/377/14
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" липня 2016 р. Справа№ 927/377/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Ільєнок Т.В.

суддів: Гончарова С.А.

Скрипки І.М.

при секретарі судового

засідання: Колеснік М.П.

за участі представників сторін:

позивач Єремов М.С. - дов. від 22.12.14 №2

Кабанін С.О. - дов. від 22.12.15 №7

відповідач Воротченко Д.О. - дов. № 481/0321 від 20.07.16

Авдієнко В.В. - дов. № 480/0321 від 20.07.16

розглянувши матеріали

апеляційних скарг відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського

району Чернігівської області

позивача ТОВ "Агротехсоюз"

на Рішення Господарського cуду Чернігівської області

від 20.05.2014

у справі № 927/377/14 (суддя Шестак В.І.)

за позовом ТОВ "Агротехсоюз"

до відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району

Чернігівської області

про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки

в редакції позивача

ВСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ "Агротехсоюз" звернувся з позовом до Господарського суду Чернігівської області про «зобов'язання Вертіївську сільську раду Ніжинського району Чернігівської області укласти Договір оренди земельної ділянки площею 1,5000га, що знаходиться за адресою: вул. Леніна, 2б, с. Вертіївка, Ніжинського району, Чернігівської області, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002 терміном на 2 роки в редакції позивача».

08.04.2014 позивачем ТОВ "Агротехсоюз" через відділ документального забезпечення суду першої інстанції було подано Заяву про уточнення позовних вимог у відповідності до ст. 22 ГПК України (т. а/с 74-75), в якій він просив уточнити позовні вимоги, додавши до резолютивної частини позовної заяви: пункт 37 Розділу "Прикінцеві положення" Договору оренди земельної ділянки доповнити текстом наступного змісту:

1. " - проект відведення земельної ділянки";

2. Розділ "Прикінцеві положення" договору оренди земельної ділянки доповнити пунктом 38 наступного змісту: " 38. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається";

3. Після Розділу "Прикінцеві положення" договору оренди земельної ділянки доповнити Розділом "Реквізити сторін" наступного змісту:

Орендодавець: Орендар:

Вертіївська сільська рада ТОВ "Агротехсоюз"

в особі сільського голови в особі директора Дергалюка Івана Володимировича,

Теслик Олександри Іванівни, що діє на підставі що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію,

ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування 08623 Київська область, Васильківський район,

в Україні" та частини 12 Перехідних положень смт. Калинівка. вул. Залізнична,49,

Земельного кодексу України, Ідентифікаційний номер 24918458

16624, Чернігівська область, Ніжинський район,

с. Вертіївка, вул. Леніна,126,

Ідентифікаційний номер 04414313

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 № 927/377/14 позов ТОВ "Агротехсоюз" до відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про "зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки в редакції позивача" - задоволено. За резолютивною частиною оскарженого рішення визначено: «вважати Договір оренди земельної ділянки площею 1,5000 га, яка знаходиться по вул. Леніна, 2б в с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області (кадастровий номер 7423381900:01:004:0002) між ТОВ "Агротехсоюз" та Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівсьої області укладеним з моменту набрання законної сили рішення по даній справі, в наступній редакції:

Договір оренди

Орендодавець: Вертіївська сільська рада - 16624, Чернігівська обл., Ніжинський р-н, с. Вертіївка, вул. Леніна, 126, в особі сільського голови - Теслик Олександри Іванівни, діючого, на підставі ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та частини 12 Перехідних положень Земельного кодексу України з одного боку, та орендар Товариство з обмеженою відповідальнівстю „Агротехсоюз" (24918458), що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець згідно рішення 18 сесія 6 скликання Вертіївської сільської ради від 02 листопада 2012 року та згідно рішення 21 сесії 6 скликання Вертіївської сільської ради від 22 березня 2013 року надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку за адресою: село Вертіївка по вул. Леніна, 2б Ніжинського району Чернігівської області для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, комерційного призначення.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,5000 га, в т.ч.:

- під будівлями та спорудами - 0,1735 га,

- під іншими територіями - 1,3265 га;

3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 367261,2 гривень.

4. Недоліків, які могли б перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки за цільовим призначенням, не виявлено.

Строк дії договору

5. Договір укладено на 2 роки. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

6. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки, Коефіцієнт Кф - 2,5.

7. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням цільового призначення та індексів інфляції, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

8. Орендна плата вноситься у такі строки - щомісячно на поточний рахунок сільської ради.

9. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

10. Розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

11. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті

Умови використання земельної ділянки

12. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

13. Цільове призначення земельної ділянки -3.1. Промисловості.

14. Умови збереження стану об'єкта оренди - використання за цільовим призначенням.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

15. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: оформлення орендарем договору купівлі-продажу не житлових будівель, дозвіл на розробку проекту відведення. Організація розробки проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.

16. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - заборона зміни цільового призначення земельної ділянки.

17. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

18. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

19. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

20. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

21. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

22. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

23. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

25. Права орендодавця - Вертіївська сільська рада має право вимагати від ТОВ .Агротехсоюз": використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

26. Обов'язки орендодавця - Вертіївська сільська рада зобов'язана: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору; при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендної земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

* Визначаються відповідно до Закону України "Про оренду землі" ( 161-

14).

27. Права орендаря - ТОВ „Агротехсоюз" має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі і споруди;

28. Обов'язки орендаря - ТОВ „Агротехсоюз" зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому договором оренди землі;

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

29. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Зміна умов договору і припинення його дії

30. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

31. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- ліквідації юридичної особи - орендаря

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- систематичної несплати орендної плати (строк три місяці).

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

32. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

33. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

34. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку у разі ліквідації юридичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

35. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

36. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

37. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємними частинами договору є:

- план (схема) земельної ділянки (ділянок);

- акт визначення меж земельної ділянки (ділянок) в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі земельної ділянки;

- розрахунок суми орендної плати

- проект відведення земельної ділянки.

38. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН:

Орендодавець: Орендар:

Вертіївська сільська рада ТОВ "Агротехсоюз"

в особі сільського голови в особі директора Дергалюка Івана Володимировича,

Теслик Олександри Іванівни, що діє на підставі що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію,

ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування 08623 Київська область, Васильківський район,

в Україні" та частини 12 Перехідних положень смт. Калинівка. вул. Залізнична,49,

Земельного кодексу України, Ідентифікаційний номер 24918458

16624, Чернігівська область, Ніжинський район,

с. Вертіївка, вул. Леніна,126,

Ідентифікаційний номер 04414313

Договір зареєстрований у


про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від "____"_____ р. за №___.

_____М.П.


(підпис) (ініціали та прізвище посадової особи, яка провела державну реєстрацію)

Не погоджуючись з прийнятим Рішенням, 03.06.2014 відповідач Вертіївська сільська Рада звернулася до Київського апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просить Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 № 927/377/14 скасувати та прийняти нове судове судове рішення, за яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що місцевим господарським судом неповно досліджено фактичні обставини спору, а тому неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Зокрема, відповідач у апеляційній скарзі зазначає, що суть даного спору між сторонами зводиться до вирішення питання - про врахування чи не врахування коефіцієнту комерційного використання земельної ділянки, що впливає на нормативну грошову оцінку земельної ділянки та в кінцевому результаті на розмір орендної плати за землю. Відповідач наголошує, що за оскарженим рішенням у резолютивній частині вказано нормативну грошову оцінку землі без врахування комерційного цільового призначення земельної ділянки, що слугувало підставою для звернення до господарського суду з даним спором.

Відповідно до автоматичного розподілу справ між суддями КАГС апеляційну скаргу Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області по справі №927/377/14 було передано колегії суддів у складі: головуючий суддя Станік С.Р., судді: Власов Ю.Л., Корсакова Г.В.

Ухвалою КАГС від 13.06.2014 Вертіївській сільській раді Ніжинського району Чернігівської області поновлено строк на апеляційне оскарження Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 по справі № 927/377/14, апеляційну скаргу прийнято до провадження та порушено апеляційне провадження. (головуючий суддя Станік С.Р., судді: Власов Ю.Л.,Корсакова Г.В.)

06.06.2014 позивач ТОВ «Агротехсоюз» також не погоджуючись з зазначеним рішенням суду першої інстанції, звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 № 927/377/14 скасувати частково та прийняти нове судове рішення, за яким «…виключити з резолютивної частини судового рішення текст:

- «та згідно рішення 21 сесії 6 скликання Вертіївської сільської ради від 22 березня 2013 року»;

- «комерційного призначення»;

- «коефіцієнт КФ-2,5».

Так, позивач наголошує на безпідставності врахування в Договорі оренди визначення "комерційного використання земельної ділянки", оскільки, за його ствердженням, відповідачем надано земельну ділянку, що відноситься лише до категорії «землі промисловості».

Ухвалою КАГС від 16.06.2014 № 927/377/14 позивачу ТОВ "Агротехсоюз" поновлено строк на апеляційне оскарження Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 № 927/377/14, апеляційну скаргу ТОВ "Агротехсоюз" об'єднано в одне апеляційне провадження з раніше поданою скаргою відповідача та призначеною до розгляду. (головуючий суддя: Станік С.Р., судді: Власов Ю.Л., Шаптала Є.Ю.).

Апеляційний перегляд даної справи неодноразово відкладався.

За Розпорядженням керівника апарату КАГС від 01.06.2016 №09-52/1917/16, у зв'язку із перебуванням головуючого судді Станіка С.Р. на лікарняному, дану справу було передано на повторний автоматичний розподіл.

За Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями КАГС від 01.06.2016, для розгляду апеляційної скарги відповідача Вертіївської сільської ради, Ніжинського району, Чернігівської області, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Ільєнок Т.В., суддів: Гончарова С.А., Рудченка С.Г..

За Протоколом передачі апеляційної скарги раніше визначеному складу суду від 01.06.2016 для розгляду апеляційної скарги позивача ТОВ "Агротехсоюз" та відповідача Вертіївської сільської ради сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Ільєнок Т.В., суддів: Гончарова С.А., Рудченка С.Г..

Ухвалою КАГС від 03.06.2016 № 927/377/14 було прийнято апеляційні скарги позивача ТОВ "Агротехсоюз" та відповідача Вертіївської сільської ради до провадження вищезазначеним складом колегії суддів.

До останнього судового засідання, за Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 21.07.2016, у зв'язку з перебуванням судді Рудченка С.Г. на лікарняному, який входить до складу колегії суддів і не є суддею-доповідачем, було здійснено автоматичну зміну складу колегії суддів, за наслідком якої сформовано склад колегії: головуючий суддя Ільєнок Т.В., судді: Гончаров С.А., Скрипка І.М..

Ухвалою КАГС від 21.07.2016 № 927/377/14 було прийнято апеляційні скарги позивача ТОВ "Агротехсоюз" та відповідача Вертіївської сільської ради до провадження вищезазначеним складом колегії суддів.

У зв'язку зі зміною складу колегії суддів розгляд даної справи було розпочато заново. Сторонам було роз'яснено право відводу відповідно до ст. 20 ГПК України, їх права та обов'язки згідно ст. 22 ГПК України. (Зафіксовано Протоколом судового засідання від 21.07.2016)

Під час судового засідання від 21.07.2016 колегією суддів з огляду на тривалий розгляд справи у представників сторін було уточнено апеляційні вимоги, викладені у їх скаргах. За усною відповіддю представників сторін, апеляційні вимоги позивача та відповідача не змінені, сторони наголосили на їх задоволенні.

Однак, у своїй доповіді представник позивача, під час судового засідання від 21.07.2016, наголосив, що з метою прискорення вирішення даної справи, сторони дійшли згоди про укладення Договору оренди земельної ділянки на взаємовигідних умовах. У зв'язку з викладеним, сільрадою 27.01.2016 було прийнято Рішення про внесення змін до Рішення Вертіївської сільської Ради від 02.11.2012, зокрема п. 3 вказаного Рішення, викладено у наступній редакції: «Встановити термін дії Договору оренди на 2 роки та орендну плату в розмірі 8% нормативно-грошової оцінки з коефіцієнтом функціонального використання землі (кф) в розімір 2,5 (землі комерційного призначення)». При цьому, позивач звертав увагу нового складу колегії суддів на зміст Клопотання від 26.04.2016 (вх.. № 09-11/8766/16) (т.2 а/с 127-128), за яким просив апеляційний суд внести зміни до резолютивної частини рішення, з урахуванням п. 3 Рішення Вертіївської сільської Ради, яке прийнято 27.01.2016.

Представники відповідача не заперечували вищенаведені прохання позивача та їх клопотання від 26.04.2016. (т. 2 а/с 127)

Назване Клопотання сторін, колегією суддів залишено без задоволення, як необгрунтоване та таке, що не відповідає вимогам ст. 101 ГПК України. З огляду на те, що Рішення сільради про внесення змін до Рішення Вертіївської сільської Ради від 02.11.2012, за яким визначено термін дії Договору оренди землі терміном на 2 роки та орендну плату в розмірі 8% нормативно-грошової оцінки з коефіцієнтом функціонального використання землі (кф) в розімір 2,5 (землі комерційного призначення) було прийнято - 27.01.2016, тобто, вже після прийняття Господарським судом Чернігівської області 20.05.2014 Рішення по даній справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку апеляційну скаргу відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області задовольнити, апеляційну скаргу позивача ТОВ "Агротехсоюз" залишити без задоволення, Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 по даній справі скасувати, прийняти нове судове рішення, за яким у позові відмовити, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Агротехсоюз" є власником нерухомого майна, а саме - нежитлових будівель загальною площею 1281,1 кв.м., що розташовані за адресою вул. Леніна,2б, с. Вертіївка, Ніжинського району, Чернігівської області на підставі Договору купівлі-продажу від 19.08.2001, зареєстрованого в реєстрі приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу за № 2438.

Рішеннями Вертіївської сільської ради від 17 жовтня 2011 року позивачу надано Дозвіл на складення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки.

Рішенням Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 22 лютого 2012 року внесено зміни у Рішення 9 сесії сільської ради 6 скликання від 17.11.2011 року в частині зміни площі земельної ділянки - 1,5 га та надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умові оренди в селі Вертіївка по вул. Леніна, буд.№2б Ніжинського району Чернігівської області.

На замовлення ТОВ "Агротесоюз" проектною організацією було розроблене технічне завдання та виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 02 листопада 2012 затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умові оренди для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель запасу Вертіївської сільської ради, розташованих за адресою: с. Вертіївка, вул. Леніна,№2 "б", Ніжинського району, Чернігівської області та передано земельну ділянку площею 1,5000га на умові оренди ТОВ "Агротехсоюз" терміном на 2 роки та з орендною платою в розмірі 12% нормативно-грошової оцінки.

У свою чергу, 3 грудня 2012 року відповідачем складено Висновок № 04-20/107 про погодження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Управлінням Держкомзему у Ніжинському районі Чернігівської області надано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативно-горошова оцінка земельної ділянки становить 367 261,2 грн.

Рішенням Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 22 березня 2013 внесено уточнення до Рішення 18 сесії сільської ради 6 скликання від 02 листопада 2012 року в п.1 про затвердження Проекту землеустрою та в п.2 про передачу земельної ділянки на умові оренди: після слів "машинобудівельної та іншої переробної промисловості" додано слова "комерційного призначення".

30 серпня 2013 ТОВ "Агротехсоюз" за Листом №147 направило до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області проект Договору оренди земельної ділянки, що знаходиться по вул. Леніна,№2 "б" в с. Вертіївка, Ніжинського району, Чернігівської області та передано земельну ділянку площею 1,5000га, що підтверджується копією Опису вкладення від 30.08.2013 та Квитанцією. (т. 1 а/с 49-52)

11 лютого 2014 року ТОВ "Агротехсоюз" повторно направило до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області Лист з проханням підписати Договір оренди землі, що підтверджується копією Опису вкладення від 11.02.2014 та Квитанцією. (т. 1 а/с 64)

14 лютого 2014 року Вертіївською сільською радою надано Лист - відповідь № 110/03-21 ТОВу "Агротехсоюз", що Рішенням Вертіївської сільської ради від 22.03.2013 були внесені уточнення щодо цільового призначення земельної ділянки. Однак, зміни до проекту Договору оренди позивачем не внесені. (т. 1 а/с 66)

Відповідачем не було підписано Договір оренди земельної ділянки, у зв'язку з тим, що орендна плата обрахована без урахування "комерційного призначення" землі згідно уточнень визначених за Рішенням Вертіївської сільської ради від 22.03.2013.

За наведених обставин, місцевим господарським судом було визначено, що оскільки 02.11.2012 Вертіївська сільська рада прийняла Рішення про надання в оренду земельної ділянки ТОВ "Агротехсоюз", то відповідачем, як суб'єктом, який виконує повноваження власника відповідної земельної ділянки від імені територіальної громади, надано згоду про надання в оренду позивачу земельної ділянки шляхом прийняття на сесії з цього приводу позитивного Рішення від 02.11.2012, яке є чинним та на підставі якого, має бути укладено договір оренди, як документ, що посвідчує надане Рішенням сільради від 02.11.2012 право на земельну ділянку.

Висновку суду першої інстанції про те, що Рішенням сільради від 22.03.2013 внесено зміни щодо визначення іншого коефіцієнту використання земельної ділянки, в оскарженому рішенні не наведено.

У свою чергу, позивач не погоджується з Рішенням Вертіївської сільської ради від 22 березня 2013 року, яким було внесено уточнення до Рішення 18 сесії сільської ради 6 скликання від 02 листопада 2012 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умові оренди" в п. 1 про затвердження Проекту землеустрою, після слів "Машинобудівної та іншої переробної промисловості" додати слова "Комерційного призначення", в п.2 про передачу земельної ділянки на умові оренди, після слів "Машинобудівної та іншої промисловості" додати слова "комерційного призначення". При цьому, позивач наголошував, що йому невідомо причини на підставі яких сільрадою внесено зміни до Рішення від 22.11.2012. Товариство стверджувало, що ним після отримання всіх дозвільних документів 30.08.2013 на адресу сільради було надіслано Лист від 29.08.2013 № 147 із підписаними позивачем та скріпленими печаткою трьома примірниками проекту Договору оренди земельної ділянки. За ствердженням позивача, умови Договору оренди земельної ділянки, який було надіслано відповідачу, в повній мірі відповідають вимогам істотних умов договору оренди землі, які визначені у ст. 15 ЗУ «Про оренду землі». Однак, за оцінкою позивача, відповідач ухилився від розгляду запропонованого ним проекту Договору оренди землі, протоколу розбіжностей до Договору оренди позивач не отримував, державну реєстрацію договору не здійснено. Відтак, позивач, посилаючись на ст.ст. 12, 116, 124, 152 Земельного кодексу України, 179, 181 Господарського кодексу України, 377, 632, 641 Цивільного кодексу України, 13, 15, 16 ЗУ «Про оренду землі» звернувся до місцевого господарського суду з вимогою «зобов'язати Вертіївську сільську Раду укласти Договір оренди земельної ділянки площею 1,5000га, що знаходиться за адресою: вул. Леніна, 2б, с. Вертіївка, Ніжинського району, Чернігівської області, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002 терміном на 2 роки в редакції позивача».

Відповідач Вертіївська сільська Рада, заперечуючи позовні вимоги, за своїм Відзивом наголошувала на тому, що Рішенням 13 сесії Вертіївської сільської ради 6 скликання від 22 лютого 2012 року ТОВ "Агротехсоюз" був наданий Дозвіл на складання Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умові оренди орієнтованої площею 1,5 га в селі Вертіївка по вул. Леніна,2б. Ніжинського району, призначеного для розміщення і експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд, підприємств переробної, машинобудівельної та іншої промисловості. Рішенням 18 сесії сільської ради 6 скликання від 02 листопада 2012 року затверджено Проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, цільове призначення було визначено відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель" для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд, підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. При цьому, як зауважено відповідачем, сільрадою не було враховано використання земельної ділянки як "комерційне".

З огляду на помилкове визначене цільове призначення землі Рішенням сільради від 22.03.2013, було визначено коефіцієнт землекористування, як "землі комерційного призначення", що, у свою чергу, відіграє суттєву роль при визначені розміру орендної плати за землю, що є істотною умовою договору оренди земельної ділянки.

Проект Договору оренди земельної ділянки, який було отримано у серпні 2013 року, Вертіївською сільською радою не був підписаний у зв'язку з тим, що орендна плата за землю обрахована без урахування "комерційного призначення", а керівництво підприємства відмовляється вносити зміни шодо обрахування орендної плати. На підтвердження наведеного відповідач посилається на листування від 19.08.2013 № 586/03-21, від 20.03.2014 № 178/03-21, від 08.11.2013 № 780/03-21. (т. 1 а/с 93-97)

За інформацією, яка наведена у листуванні, сільрадою було повідомлено товариство про причини відмови у підписані проекту договору оренди землі, зокрема у зв'язку з незгодою з розміром орендної плати, та зазначено: «В серпні 2013 року ТОВ "Агротехсоюз" надіслав до сільської ради проект договору оренди земельної ділянки (тобто, після прийняття Рішення про зміну цільового призначення землі від 22.03.2013), але сільська рада повернула договір без підпису, так як орендна плата була нарахована, як за землі промисловості, без урахування комерційного призначення земельної ділянки», тощо. (т. 1 а/с 95-96)

Місцевий господарський суд, приймаючи рішення про задоволення позову по даній справі, відзначив про відповідність проекту Договору оренди земельної ділянки, який укладається з Вертіївською сільською радою, типовому договору оренди землі, затвердженого Постановою КМУ від 03.03.2004 № 220 та статті 15 Закону України "Про оренду землі", крім того, виходив з того, що позивачем було дотримано процедуру загального порядку укладення господарських договорів, передбачену ст. 181 ГК України.

Однак з даним висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується, оскільки він зроблений з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Як зазначалось вище, позивач ТОВ "Агротехсоюз" звернувся з позовом до Господарського суду Чернігівської області про «зобов'язання Вертіївську сільську раду Ніжинського району Чернігівської області укласти Договір оренди земельної ділянки … терміном на 2 роки в редакції позивача».

Загальний порядок укладання господарських договорів врегульований статтею 181 Господарського кодексу України, згідно якого господарський договір викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками; проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін і у випадку, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках; сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору; за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором; сторона, яка одержала протокол розбіжностей, зобов'язана протягом 20 днів розглянути його та в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції (частини 1-5).

У paзі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей така згода згідно пункту 6 статті 181 ГК України повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телефонограмами тощо).

Частиною першою, третьою статті 179 ГК України передбачено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями; укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 187 ГК України спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішення суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" в ст. 26 передбачає вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (стаття 626 ЦК України).

Згідно статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору; істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди; договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору; пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (частина перша статті 642 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи, 30.08.2013 та 11.02.2014 ТОВ "Агротехсоюз" за Листом №147 направило до Вертіївської сільської ради проект Договору оренди земельної ділянки, що знаходиться по вул. Леніна, №2 "б" в с. Вертіївка, Ніжинського району, Чернігівської області. (т. 1 а/с 49-52)

11 лютого 2014 року ТОВ "Агротехсоюз" повторно направило до Вертіївської сільської ради Лист з проханням підписати Договір оренди землі, що підтверджується копією Опису вкладення від 11.02.2014 та Квитанцією. (т. 1 а/с 64)

В свою чергу, сільрада не підписала проект договору оренди земельної ділянки, зазначивши про те, що орендна плата за землю обрахована без урахування "комерційного призначення", а керівництво підприємства позивача відмовляється вносити зміни щодо обрахування орендної плати, які було встановлено за Рішенням сільради від 22.03.2013.

На підтвердження наведеного відповідач посилається на Лист від від 20.03.2014 № 178/03-21. (т. 1 а/с 95)

У названому Листі, сільрадою було повідомлено товариство про причини відмови у підписані проекту договору оренди землі та зазначено: «В серпні 2013 року ТОВ "Агротехсоюз" надіслав до сільської ради проект договору оренди земельної ділянки, але сільська рада повернула договір без підпису, так як орендна плата була нарахована, як за землі промисловості, без урахування комерційного призначення земельної ділянки», що було встановлено Рішенням сільради від 22.03.2013, тобто, ще до отримання Проекту Договору оренди земельної ділянки. (т. 1 а/с 95-96)

Відтак, з наведеного листування вбачається, що сільрадою після одержання проекту договору, не було надано позивачеві протоколу розбіжностей до цього проекту договору, натомість названо причини відмови у його підписанні, з огляду на те, що сторонами не досягнуто згоди щодо розміру орендної плати. Тобто, слід вважати, що сторони в належній формі не досягли безумовної згоди з усіх істотних умов договору оренди земельної ділянки. Таким чином, висновки суду першої інстанції, про дотримання загального порядку укладення господарського договору є необґрунтованими, та такими, що не відповідають дійсності.

Окремо, колегія суддів вважає за необхідне зазначити і про таке.

Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".

За змістом частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно приписів статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Крім наведеного висновку, колегія суддів вважає за необхідне наголосити і на тому, що судом першої інстанції не було надано належної оцінки сформульованому позивачем способу захисту "про зобов'язання Вертіївську сільську раду укласти Договір оренди земельної ділянки в редакції позивача"

Судовою практикою визнано, що вимога "про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки" не відповідає приписам частини 1 статті 187 Господарського кодексу України щодо обов'язковості укладення такого договору, та визначеним у статті 16 Цивільного кодексу України, статті 20 Господарського кодексу, статті 152 Земельного кодексу України способам захисту цивільних прав та інтересів, прав на земельні ділянки, зокрема щодо визнання права або примусового виконання обов'язку.

Згідно приписів частини 1, 2 статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Стаття 15 Цивільного кодексу України "Право на захист цивільних прав та інтересів" встановлює, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а стаття 16 цього Кодексу встановлює способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Разом з тим, суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин 2-5 статті 13 цього Кодексу.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

В свою чергу, стаття 12 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що господарським судам України підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.

Колегія суддів зауважує, що серед наведених способів захисту прав, які встановлені у ст. 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України відсутній такий, як «зобов'язання укласти договір оренди землі», тим більше з колективним органом самоврядування.

Крім того, як зазначено у п. 2.14 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року N 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами і доповненнями), за наслідками розгляду справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування щодо оскарження (визнання незаконними) прийнятих ними актів з питань, пов'язаних з наданням земельних ділянок у власність чи в користування суб'єктам господарської діяльності (про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи в користування, у продажу земельної ділянки, у наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо) господарський суд залежно від характеру спору може зобов'язати названі органи виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства, зокрема, розглянути в установленому для даного органу порядку питання, яке стосується предмета спору.

Водночас, суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції цих органів, наприклад, про надання земельних ділянок у власність або в користування, укладення договорів купівлі-продажу або оренди земельних ділянок, а також зазначати, яке конкретно рішення повинно бути прийнято.

Отже, з огляду на наведені приписи чинного законодавства України, у суду першої інстанції не було правових підстав для задоволення позову про зобов'язання Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області укласти договір оренди земельної ділянки площею 1,5000га, що знаходиться за адресою: вул. Леніна,2б, с. Вертіївка, Ніжинського району, Чернігівської області, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002 терміном на 2 роки в редакції позивача.

Колегія суддів звертає увагу, що серед способів захисту прав, встановлених у ст. 16 Цивільного кодексу України, в ст. 20 Господарського кодексу України відсутній такий, як зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки. Суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції цих органів, наприклад, про надання земельних ділянок у власність або в користування, укладення договорів купівлі-продажу або оренди земельних ділянок.

Частини 3, 4, 5, 7 статті 181 Господарського кодексу України, застосовуються у випадку, коли сторони мають намір укласти відповідний договір, але не можуть дійти згоди щодо окремих його умов.

При цьому, розбіжності до суду передаються лише якщо на це є згода обох сторін, за виключенням випадку, коли договір заснований на державному замовленні або його укладання договору є обов'язковим для сторін на підставі закону або виконавцем є монополіст, на якого покладається обов'язок передати відповідний спір на вирішення суду, у разі отримання ним договору з протоколом розбіжностей, з якими він не згоден.

Відтак, прийняте рішення суду першої інстанції щодо заявленого позову "про зобов'язання органу самоврядування укласти договір оренди земельної ділянки" у разі незгоди сільради ради на його укладення носить суто декларативний характер, оскільки судом не визначений правовий механізм виконання зазначеного судового рішення.

Аналогічна правова позиція, щодо застосування ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, з огляду на відсутність такого способу захисту права як зобов'язати укласти договір оренди землі, викладена у Постановах Вищого господарського суду України від 29.04.2016 № 910/9790/13, від 26.04.2012 № 24/102-11.

За результатом апеляційного перегляду даної справи колегія суддів дійшла висновку апеляційну скаргу відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області задовольнити, апеляційну скаргу позивача ТОВ "Агротехсоюз" залишити без задоволення, Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 по даній справі скасувати, прийняти нове судове рішення про відмову в задоволені позову, як заявленого необгрунтовано.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 49, 85, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області задовольнити.

Апеляційну скаргу позивача ТОВ "Агротехсоюз" залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2014 № 927/377/14 скасувати.

Прийняти нове судове рішення у наступній редакції:

«У позові відмовити».

Стягнути з позивача ТОВ "Агротехсоюз" (08623, Київська обл., Васильківський р-н, смт. Калмнівка, вул. Залізнична, буд. 49, код ЄДРПОУ 24918458) на користь відповідача Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (16624, Чернігівська обл., Ніжинський р-н, с. Вертіївка, вул. Леніна, буд. 126, код ЄДРПОУ 04414313) 609,00 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.

Зобов'язати Господарський суд Чернігівської області видати відповідний Наказ.

Постанова Київського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 № 927/377/14 набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова Київського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 № 927/377/14 може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України у 20-денний строк.

Матеріали справи № 927/377/14 повернути до Господарського суду Чернігівської області.

Головуючий суддя Т.В. Ільєнок

Судді С.А. Гончаров

І.М. Скрипка

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення21.07.2016
Оприлюднено02.08.2016
Номер документу59314400
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/377/14

Ухвала від 17.11.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 10.11.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Ухвала від 10.10.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 21.07.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ільєнок Т.В.

Ухвала від 03.06.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ільєнок Т.В.

Ухвала від 17.11.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 17.11.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 17.11.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 28.10.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

Ухвала від 16.09.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Станік С.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні