набрала чинності "___"
Справа № 665/484/16-ц
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.06.2016 Чаплинський районний суд Херсонської області в складі: судді - Томашевського В.А.
секретаря - Покотун Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Незалежної мусульманської релігійно Громади «Шовковий шлях» до ОСОБА_1, про визнання договору дарування дійсним та визнання права власності,
В С Т А Н О В И В:
02.03.2016 року між ОСОБА_1 та незалежною мусульманською релігійною громадою «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» укладено договір дарування, відповідно до якого Громаді було передано у власність шляхом дарування нерухоме майно - житловий будинок за адресою: Херсонська область, Чаплинський район, село Балатазарівка, вулиця Карла Маркса, будинок 13, загальною площею 193 кв.м., житлова площа 135,6 кв.м., що складається з: номер, літера -А: будинок, житлова будівля, номер, літера - а: прибудова, номер, літера - аі: прибудова, номер, літера - а2: ґанок, номер, літра - Б: будинок, вбиральня, номер, літера - 1-3: огорожа, номер, літра - І-ІІ: споруди та підписано акт прийому передачі будинку, відповідно до якого майно було передано Громаді у власність з Витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 39989949, серія та номер ЕЕС 934389. Вартість майна, що є предметом договору становить 115 935, 00 грн.
Умовами укладеного договору передбачено, що Громада набуває право власності на майно з моменту його прийняття (пункт 7), порядок прийняття Сторони передбачили у пункті 8 договору - факт передачі та прийняття майна та Витяга підтверджується відповідним Актом, що підписали Сторони.
Станом на 14.03.2016. відбулось виконання умов договору, а саме, було погоджено умови договору та підписано акт прийому - передачі майна 07 березня 2013 року та Витягу.
Після укладення договору та підписання Акту про передачу дарунку Громада провела роботи по ремонту будинку, приведення прилеглої території в належний стан, проведення робіт по підводу водопостачання, газопостачання та електропостачання будинку. Громада використовує будинок як мечеть (в будинку збираються члени Громади для задоволення власних релігійних потреб), але відповідач у справі ОСОБА_1 ухиляється від нотаріального посвідчення укладеного договору.
Позивач - Незалежна мусульманська релігійна Громада «Шовковий шлях» просить суд визнати дійсним без наступного нотаріального посвідчення договір дарування, укладений 02 березня 2016 року між ОСОБА_1 та з іншої сторони - незалежна мусульманська релігійна громада «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» в особі голови громади ОСОБА_2, який діє на підставі протоколу № 3 від 02.03.2016. загальних зборів незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ», та протоколу № 3 зборів Ради Громади незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» від 24.02.2016 року, а також визнати право власності за незалежною мусульманською релігійною громадою «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» на нерухоме майно - житловий будинок, що розташований за адресою Україна, Херсонська область, Чаплинський район, село Балатазарівка, вулиця Карла Маркса, будинок 13, загальною площею 193 кв.м., житлова площа 135,6 кв.м., що складається з: номер, літера - А: будинок, житлова будівля, номер, літера - а: прибудова, номер, літера - аі: прибудова,номер, літера - а2: ґанок, номер, літра - Б: будинок, вбиральня, номер, літера - 1-3: огорожа, номер, літра - І-ІІ: споруди.
Крім того, просить стягнути з відповідача судовий збір, а справу розглянути у відсутності відповідача, постановивши заочне рішення суду.
Відповідач у справі ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився повторно, будучи належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Згідно ст.224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, або якщо причини його неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши надані у справу докази - Статут незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ», Свідоцтво про реєстрацію Статуту незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» від 01.09.2015 року, докази щодо оцінки нерухомого майна, протокол № З від 02.03.2016 загальних зборів, договір дарування від 02.03.2016 року, акт прийому передачі від 02.03.2016 року, Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 39989949, серія та номер ЕЕС 934389, доказ сплати судового збору, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступного:
Згідно ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, також право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності. У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об'єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності.
Релігійні організації мають право власності на майно, придбане або створене ними за рахунок власних коштів, пожертвуване громадянами, організаціями або передане державою, а також придбане на інших підставах, передбачених законом. Релігійні організації мають право звертатися за добровільними фінансовими та іншими пожертвуваннями і одержувати їх. Фінансові та майнові пожертвування, як і інші доходи релігійних організацій, не оподатковуються. Право власності релігійних організацій охороняється законом.
Відповідно до статті 717 ЦК України, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (частина 1); договір, що встановлює обов'язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування (частина 2).
Згідно ст.. 720 ЦК України, сторонами у договорі дарування можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава Україна, ОСОБА_3 Крим, територіальна громада.
Згідно ч.1 ст.718 ЦК України передбачено, що дарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі.
Разом з тим відповідно до частини 2 статті 719 ЦК України договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно до частини 1 статті 722 ЦКУ право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.
Частиною 1 статті 209 ЦК України встановлено, що правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно до ч. 1 статті 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Відповідно до ч.2 ст. 220 ЦК України якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Відповідно до ч. З ст. 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Суд також враховує, що незалежна мусульманська релігійна громада «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» була створена відповідно до рішення загальних зборів віруючих 24.07.2015 року.
Розпорядженням Голови Херсонської обласної державної адміністрації № 513 від 01.09.2015. було зареєстровано Статут Громади та у відповідності до пункту 2 вказаного розпорядження було видане Свідоцтво про реєстрацію Статуту незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ».
15.10.2015. Незалежна мусульманська релігійна громада «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» була внесена до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, присвоєно ідентифікаційний код 40066863.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов'язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).
Відповідно до статті 91 ЦК України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Стаття 92 ЦК України визначає, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи,' які діють відповідно до установчих документів та закону.
Пунктом 1.1. розділу 1 Статуту Громади передбачено, що незалежна мусульманська релігійна громада «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ», іменована надалі Громада, створена за добровільним волевиявленням громадян, що сповідують Іслам, відповідно до Конституції України, Закону України «Про свободу совісті і релігійної організації» та інших нормативно - правових актів України і діє на підставі чинного законодавства України та цього Статуту.
Громада набуває статусу та визнається юридичною особою, відповідно до вимог чинного законодавства України, з моменту державної реєстрації даного Статуту та Громади, відповідно до вимог та положень чинного законодавства України (пункт 3.3. розділу 1).
Громада, як юридична особа, користується всіма правами юридичної особи і несе обов'язки юридичної особи, відповідно до чинного Законодавства України і свого Статуту (пункт 4.4. розділу 1).
Громада здійснює свою цивільну та іншу правоздатність та дієздатність відповідно до чинного законодавства України, володіє, користується та розпоряджається на правах власності належними їй коштами та майном, іншими правами, включаючи культові будинки та споруди місцевого значення, самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями (пункту 5.5. розділу 1).
Громада має право в порядку передбаченому чинним законодавством України та даним Статутом Громади від свого імені укладати договори, здобувати майнові і особисті немайнові права, нести обов'язки та зобов'язання, бути заявником, скаржником, позивачем, відповідачем або третьою особою в державних органах, у тому числі у правоохоронних органах та органах правосуддя (суду), також Громада може мати інший правовий статус в інших державних установах та організаціях державної влади, також Громада має й інші права й обов'язки передбачені нормами чинного законодавства України (пункт 7.7. розділу 1)..
Розділом 4 Статуту передбачено, що Громада володіє, користується та розпоряджається майном, що належить їй на праві власності (пункт 4.1).
У власності Громади можуть знаходитьсь споруди, кошти й інше майно, необхідне для забезпечення її діяльності отримані відповідно до чинного законодавства України, у тому числі у вигляді пожертвувань, дарунків (пункт 4.2).
Громади може мати й інші майнові і особисті майнові та немайнові права, відповідно до норм чинного законодавства України (пункт 4.3).
Громада може одержувати від місцевих державних органів влади у безкоштовне користування мечеті й інші будинки місцевого значення, спорудження й будівлі, а також інше майно, за збереження яких вона несе відповідальність (пункт 4.4).
В передбаченому нормами чинного законодавства України Громада може орендувати, а також будувати чи купувати необхідне майно. Майно придбане Громадою на власні кошти або на отримане іншим законним шляхом (дарування, міни, пожертви та інше) є власністю Громади (пункт 4.5).
Керуючись ст.ст. 10, 11, 59-60, 195, 209, 212-215, 224 ЦПК України, ст.ст. 13,14,18 Закону України «Про свободу совісті і релігійної організації», ст.ст. 91, 92, 717, 718, 719, 720, 722, 220, 334 Цивільного кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Незалежної мусульманської релігійно Громади «Шовковий шлях» до ОСОБА_1, про визнання договору дарування дійсним та визнання права власності - задовольнити.
Визнати дійсним без наступного нотаріального посвідчення договір дарування, укладений 02 березня 2016 року між ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України, серія та номер МО 960686 виданий 29 січня 2002 року Чаплинським РВМУВС України в Херсонській області, та з іншої сторони - незалежною мусульманською релігійною громадою «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ», ідентифікаційний код юридичної особи 40066863, місцезнаходження юридичної особи: Україна, Херсонська область, Чаплинський район, село Балатазарівка, вулиця Карла Маркса, будинок номер 13, в особі голови громади ОСОБА_2, який діє на підставі протоколу № 3 від 02.03.2016. загальних зборів незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ», та протоколу № 3 зборів Ради Громади незалежної мусульманської релігійної громади «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ» від 24.02.2016.
Визнати право власності за незалежною мусульманською релігійною громадою «ШОВКОВИЙ ШЛЯХ», ідентифікаційний код юридичної особи 40066863, місцезнаходження юридичної особи: Україна, Херсонська область, Чаплинський район, село Балатазарівка, вулиця Карла Маркса, будинок номер 13, на нерухоме майно житловий будинок, що розташований за адресою Україна, Херсонська область, Чаплинський район, село Балатазарівка, вулиця Карла Маркса, будинок 13, загальною
площею 193 кв.м., житлова площа 135,6 кв.м., що складається з: номер, літера - А: будинок, житлова будівля, номер, літера - а: прибудова, номер, літера - аі: прибудова, номер, літера - а2: ґанок, номер, літра - Б: будинок, вбиральня, номер, літера - 1-3: огорожа, номер, літра - І-ІІ: споруди.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Незалежної мусульманської релігійно Громади «Шовковий шлях» судовий збір у сумі 1159.50 гривень.
На рішення суду може бути подана апеляція в апеляційний суд Херсонської області протягом десяти днів з часу проголошення рішення, шляхом подачі апеляції до Чаплинського районного суду Херсонської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з часу отримання копії цього рішення.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти з дня отримання копії рішення.
Суддя:
Суд | Чаплинський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59412133 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чаплинський районний суд Херсонської області
Томашевський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні