Справа № 585/2195/16-ц
Номер провадження 2/585/637/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2016 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі: головуючої судді Євлах О.О., за участю: секретаря - Дмитренко М.О., представника позивача - ОСОБА_1В, представника відповідача ТОВ «Калина»- ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ромни Сумської області справу за позовною заявою Фермерського господарства «Аграрій-Ч» до ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «Калина» про визнання договору оренди землі недійсними,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання договору оренди землі недійсним. Свої вимоги мотивує тим, що 20.05.2015 року між ОСОБА_3 та ТОВ «Калина» укладено Договір оренди землі, за умовами якого в оренду передається земельна ділянка площею 3,9634 за кадастровим номером 5924180600:03:002:0271 терміном на 7 років. Вважав, що вищевказаний Договір суперечить положенням ЦК України , ЗК України , Закону України «Про оренду землі» виходячи з того, що 11.01.2012 року між ОСОБА_3 та ФГ «Аграрій-Ч» укладено Договір оренди землі, за умовами якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Анастасівської сільської ради Роменського району загальною площею 3,964 га, кадастровий номер 5924180600:03:002:0271 терміном на 5 років, строк дії якого не вийшов, а також він не був розірваний з підстав викладених п.п.35,36 , 37 Договору. А тому вважав, що Договір від 20.05.2015 року суперечить ст..13,203,526 ЦК України, ст..24 Закону України «Про оренду землі» внаслідок чого порушено права та охоронювані законом інтереси ФГ «Аграрій-Ч», як орендаря земельної ділянки, передбачені п.30 Договору оренди землі від 11.02.2012 року, ст.. 25 ЗУ «Про оренду землі» та ст.95 ЗК України.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові. Додатково пояснив, що договір між ФГ «Аграрій-Ч» та ОСОБА_3 діяв на час укладення нею договору з ТОВ «Калина», був зареєстрований у Держкомземі, земельною ділянкою користується ФГ «Аграрій-Ч», орендну плату сплачували також вони, а авансовий платіж за договором з ТОВ «Калина», ОСОБА_3 повернула останнім. Крім того, ОСОБА_3 уклала додаткову угоду з ФГ «Аграрій-Ч», якою продовжено дію договору оренди землі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася про день і час розгляду справи повідомлена належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи суду не надала.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення. Додатково зазначив, що договір оренди з ОСОБА_3 був підписаний після перевірки реєстрації у Держреєстратора речових прав, зареєстрований згідно з правилами встановленими законом.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» також визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства, а згідно ч. 1 ст.15 вказаного Закону в редакції, що діяла на час укладання договору оренди землі (станом на 11 січня 2012 року), істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
В поточній редакції ст. 15 Закону України «Про оренду землі» також зазначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Пунктом 15 договору оренди землі від 11 січня 2012 року також визначено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.( а.с.11).
Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення (п. 16 договору).
Договором оренди землі від 11 січня 2012 року визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим договором, дотримуватись екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів; дотримуватись режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг. Зон санітарної охорони; своєчасного внесення орендної плати (п. 28 договору), а орендар зобов'язаний приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором; виконувати встановлені щодо земельної ділянки обмеження в обсязі, передбаченому законом та цим договором; дотримуватися режиму природоохоронного використання земель; орендну плату видавати в повному обсязі в установлені договором терміни (п. 31 договору) ( а.с.11-12).
Умовами договору оренди землі від 11 січня 2012 року визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається після повного збору урожаю. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання умов договору та ухилення орендаря від виплати орендної плати.( п.п.36-37 Договору) (а.с.12.)
Частиною 2 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі припиняється у випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 32 вказаного Закону визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 3, 964 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Анастасівської сільської ради Роменського району Сумської області, право власності на яку посвідчує державний акт на право приватної власності на землю серії СМ № 184816. ( а.с.6).
ОСОБА_4 договору оренди землі від 20 травня 2015 року ОСОБА_3М.(Орендодавець) передає в оренду земельну ділянку загальною площею 3,9634 га , яка розташована на території Анастасівської сільської ради Роменського району ТОВ «Калина». Строк дії договору - 7 років. ( а.с.7-9).
ОСОБА_4 акту приймання-передачі земельної ділянки від 20.05.2015 року ОСОБА_3 передала в оренду ТОВ «Калина» земельну ділянку розміром 4,127 га розташовану на території Анастасівської сільської ради Роменського району. ( а.с.10).
ОСОБА_4 договору оренди землі від 11 січня 2012 року ОСОБА_3М.(Орендодавець) передає в оренду земельну ділянку загальною площею 3,964 га, яка розташована на території Анастасівської сільської ради Роменського району ФГ «Аграрій-Ч». Строк дії договору - 5 років ( а.с.11-12).
ОСОБА_4 акту приймання-передачі земельної ділянки ОСОБА_3 передала в оренду ФГ»Аграрій-Ч» земельну ділянку розміром 3,964 га розташовану на території Анастасівської сільської ради Роменського району. ( а.с.14-16).
ОСОБА_4 з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 3,9634 га за кадастровим номером 5924180600:03:002:0271 належить на праві приватної власності ОСОБА_3 та передана в оренду ФГ «Аграрій-Ч» ( а.с.17-19).
ОСОБА_4 відмітки в Договорі оренди землі від 11 січня 2012 р. між ФГ «Аграрій-Ч» та ОСОБА_3 зазначено, що договір зареєстрований у Роменському районному відділенні Сумської регіональної філії ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №592410004007237 (зворотний бік а.с.12)
Частиною четвертою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) встановлено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Відповідно до абзацу другого розділу IX "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону.
Умови та процедуру реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) (далі - договори оренди) визначає Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 24.01.2000, так відповідно до пункту 2 реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.
ОСОБА_4 із підпунктом 8 1 частини другої статті 9 Закону під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
ОСОБА_4 з вимогами ч. 3 ст. 10 , ч. 1, 4 ст. 60 ЦПК кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу . Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідачем ТОВ «Калина» не надано доказів того, що ними було отримано підтвердження про відсутність реєстрації договору оренди землі на спірну земельну ділянку від організація, яка проводила реєстрацію договорів укладених до 2013 року.
Відповідно до ч.3ст.215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Враховуючи вище викладене суд вважає, що права позивача ФГ «Аграрій-Ч» порушені, оскільки договір оренди землі між ТОВ «Калина» та ОСОБА_3 укладено у період дії договору між ФГ «Аграрій-Ч» та ОСОБА_3, який діяв на час укладення оспорюваного договору, не розірваний до цього часу та виконувався сторонами договору, не надано доказів про існування у державного реєстратора інформації про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди на спірну земельну ділянку від органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги ФГ»Аграрій-Ч» слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 409, 410, 526, 629, 651 ЦК України, ст. ст. 96, 141 ЗК України, ст. ст. 8, 13-19, 21, 22, 24, 25, 31, 32 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 10, 60, 88, 209, 212 -215, 218 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Фермерського господарства «Аграрій-Ч» до ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю «Калина» про визнання договору оренди землі недійсними - задовольнити в повному обсязі.
Визнати Договір оренди землі від 20.05.2015 року, укладений між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Калина» , зареєстрованим у ДРРП номер запису 13239779 від 12.02.2016 року, недійсним.
Рішення набирає законної сили через 10 днів після проголошення, якщо не буде подано апеляційну скаргу.
У випадку подання апеляційної скарги на рішення суду - рішення набирає чинності у день розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Роменський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з дня його проголошення, а особами які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_5
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59412949 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Євлах О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні