ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2016 р.Справа № 916/1835/16
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Кравченко С.В.
за участю представників сторін :
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 18.05.2016р.;
від відповідача 1 (ТОВ "МЕДІА ДАБЛ"): не з'явився;
від відповідача 2 (ТОВ "АДЕЛІС+" ): ОСОБА_2 за довіреністю № 1/25 від 25.07.2016р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/1835/16:
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД";
до відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДІА ДАБЛ";
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+"
про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення 5000 грн., -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" (далі - Позивач) звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДІА ДАБЛ" (далі - Відповідач 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" (далі - Відповідач 2) із позовом про :
- зобов'язання вчинити певні дії - зобов'язати Відповідача 2 внести до в Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні: №1 від 29.04.2016р., №2 від 30.04.2016р., №3 від 01.05.2016р., № 4 від 02.05.2016р. та №5 від 03.05.2016р. та
- стягнення солідарно з обох Відповідачів 5000 грн. штрафу, -
посилаючись на те, що Відповідач 2 зобов'язаний за договором поставки № 16 від 26.04.2016 р. зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних (п.5.7 Договору).
Відповідач 1 за договором поруки від 26.04.2016 р., поручився за виконання Відповідачем 2 виконання умов Договору поставки № 16 від 26.04.2016 р. У зв'язку з невиконанням Відповідачем 2 умов Договору поставки в частині внесення вказаних податкових накладних до реєстру накладних та невиконання Відповідачем 1 своїх зообов'язань як поручителя позивач просить :
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" внести до Єдиного реєстру податкових накладних: Податкову накладну №1 від 29.04.2016р., Податкову накладну №2 від 30.04.2016р., Податкову накладну №3 від 01.05.2016р., Податкову накладну № 4 від 02.05.2016р., Податкову накладну №5 від 03.05.2016р.
- стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" та Товариства з обмеженою відповідальністю В«МЕДІА ДАБЛВ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" штраф у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень.
Свої вимоги позивач ґрунтує приписами ст.ст.509, 525. 526. 530. 554. ч.ч.1, 3 ст.612. ч.1 ст.622. ст.629 ЦК України.
Відповідач 1 та Відповідач 2 позовні вимоги визнали повністю, з приводу чого надали тотожні відзиви на позовну заяву, за якими відповідачі повністю погодились із позовними вимогами.
27 липня 2016р. в засіданні суду оголошено перерву з 27.07.2016р. на 29.07.2016р. о 11:10 за правилами ст. 77 ГПК України.
В засіданні суду 29 липня 2016р. за правилами ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані докази, проаналізувавши приписи законодавства, що регулюють правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій -це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 1 ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним,'домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.2 ст. 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. 2. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. 3. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Згідно ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Як встановлено судом та випливає з матеріалів справи 26.04.2016р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" (Відповідач 2) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" (Позивач) було укладено Договір поставки № 16 (далі - Договір), за п.1.1 якого, Відповідач 2 (Продавець) зобов'язався передати у власність Позивачу (Покупцю) пшеницю фураж (далі - Товар), а Позивач зобов'язався прийняти Товар та оплатити його.
Згідно п.4.1 умов Договору, сторони передбачили, що оплата за товар, що продається за цим договором, здійснюється шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Продавця на умовах 100 % від суми завантаженого товару, на протязі одного банківського дня з моменту прибуття товару на склад Покупця, до його фактичного розвантаження.
Сторони також зобов'язалися виконати всі необхідні вимоги податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (п.5.7. Договору).
Згідно п.6.3 Договору сторонами було передбачено, що за несвоєчасне проведення розрахунків за прийняту продукцію, Продавець стягує з Покупця несплачену суму платежу і пеню у розмірі діючої подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення оплати.
26.04.2016р. Товариство з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" (Кредитор) уклало договір поруки (далі - Договір поруки) з Товариство з обмеженою відповідальністю В«МЕДІА ДАБЛВ» (Поручитель, Відповідач 1), за п.1.1 якого, Відповідач 1 поручився перед Кредитором за виконання зобов'язань ТОВ "СЕНЕГАЛ" за вищевказаним Договором поставки № 16 від 26.04.2016р.
На виконання умов Договору поставки №16 від 24.06.2016р. TOB "АДЕЛІС+" передало, а TOB "РОЛДЕН ТРЕЙД" отримало Товар на суму 50265034, 80 грн., що підтверджується видатковими накладними: №1 від 29.04.2016р., №2 від 30.04.2016р., №3 від 01.05.2016р., № 4 від 02.05.2016р. та №5 від 03.05.2016р.
TOB "АДЕЛІС+" надало TOB "РОЛДЕН ТРЕЙД" рахунки на оплату №1 від 29.04.2016р., №2 від 30.04.2016р., №3 від 01.05.2016р., № 4 від 02.05.2016р. та №5 від 03.05.2016р. (додатки до позовної заяви).
Позивач повністю розрахувався з Постачальником за отриманий від нього товар. Факт прийняття Товару та оплати за нього TOB "РОЛДЕН ТРЕЙД" підтверджується Випискою з особового рахунку Покупця та не оспорюється TOB "АДЕЛІС+".
Таким чином, TOB "РОЛДЕН ТРЕЙД", як Покупець, виконало взяті на себе зобов'язання перед TOB "АДЕЛІС+" в рамках Договору поставки №16 від 26.04.2016р.
При цьому Постачальник не в повному обсязі виконав взяті на себе зобов'язання згідно умов Договору поставки №16 від 26.04.2016р., оскільки в порушення умов п.5.7. вказаного Договору, Відповідачем 2 не було внесено до Єдиного реєстру податкових накладних, податкові накладні ( №№ 1, 2, 3, 4, 5), складені в межах цього Договору.
За Витягом з Єдиного реєстру податкових накладних №300181 від 18.05.2016р., отриманого на Запит TOB "РОЛДЕН ТРЕЙД" №300181 від 18.05.2016р., за яким не вбачається виконання Відповідачем 2 своїх зовоб'язань, передбачених п.5.7. Договору поставки № 16 від 26.04.2016р.
З приведеного, на думку суду, чітко випливає не виконання належним чином Відповідачем 2 своїх зобов'язань передбачених п. 5.7 Договору поставки №16 від 26.04.2016р.
Отже, якщо Відповідачем 2 не виконав своїх зобов'язань передбачених п. 5.7 Договору поставки №16 від 26.04.2016р., Відповідач 1 відповідає за нього за умовами договору поруки, з урахуваннням додаткової угоди до договору поруки від 27.04.2016р.
За таких обставин господарський суд вважає вимоги позивача законними, обгрунтованими та підлягаючими задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" - задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" ( 02225, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13А, код ЄДРПОУ 40329827) внести до Єдиного реєстру податкових накладних Податкову накладну №1 від 29.04.2016р., Податкову накладну №2 від 30.04.2016р., Податкову накладну №3 від 01.05.2016р., Податкову накладну № 4 від 02.05.2016р., Податкову накладну №5 від 03.05.2016р.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" (02225, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13А, код ЄДРПОУ 40329827) та Товариства з обмеженою відповідальністю В«МЕДІА ДАБЛВ» (65005, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 84, код ЄДРПОУ 39406447) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" (02225, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13А, код ЄДРПОУ 40329738) штраф у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АДЕЛІС+" (02225, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13А, код ЄДРПОУ 40329827) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" (02225, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13А, код ЄДРПОУ 40329738) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю В«МЕДІА ДАБЛВ» (65005, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 84, код ЄДРПОУ 39406447) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РОЛДЕН ТРЕЙД" (02225, м. Київ, вул. Кибальчича, буд. 13А, код ЄДРПОУ 40329738) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст. 85 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 03 серпня 2016 р.
Суддя М.І. Никифорчук
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59451735 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Никифорчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні