ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2016 р. Справа № 909/562/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. , секретар судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Керівника Тисменицької місцевої прокуратури (вул. Левицького ,4 , м. Тисмениця , Івано-Франківська область 77400) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області , вул. Академіка Сахарова , 34, м. Івано-Франківськ ,76014
до відповідача: ОСОБА_1 сільської ради , с. Княгиничі, Рогатинського району , Івано-Франківської області , 77030
до відповідача: ОСОБА_2 господарства "Агро -Стандарт", с. Приозерне, Рогатинського району, Івано-Франківської області , 77018
про: визнання недійсним п.1.3 рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 19.02.2016р. "Про укладення договорів оренди між ОСОБА_2 господарством "Агро- Стандарт " та ОСОБА_1 сільською радою " у частині земельної ділянок загальною площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту та відносяться до земель державної форми власності та повернення одержаної за актом прийому-передачі від 26.02.2016р. земельної ділянки площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту с. Загір'я Рогатинського району , державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області
за участю:
прокурор: Безрукий О.Р. посвідчення №037145 від 23.12.2015 р.;
від ОСОБА_1 сільської ради: ОСОБА_3, (паспорт серія СС № 761723 від 26.06.1999 ) сільський голова посвідчення від 06.11.2015 р. ;
від ОСОБА_2 господарства " Агро -Стандарт": ОСОБА_4, (довіреність № 35 від 02.08.2016р. ) - представник ;
від Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області: не з'явились ;
ВСТАНОВИВ: до господарського суду Івано-Франківської області подано позов Керівником Тисменицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 сільської ради та ОСОБА_2 господарства " Агро -Стандарт" про визнання недійсним п.1.3 рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 19.02.2016р. "Про укладення договорів оренди між ФГ "Агро- Стандарт " та ОСОБА_1 сільською радою " у частині земельної ділянок загальною площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту та відносяться до земель державної форми власності та повернення одержаної за актом прийому-передачі від 26.02.2016р. земельної ділянки площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту с. Загір'я Рогатинського району , державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Ухвалою суду від 11.07.2016 р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі , розгляд справи призначено в судове засідання на 02.08.2016 р.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача ОСОБА_1 сільської ради в судовому засіданні проти позову не заперечив .
Представник відповідача ОСОБА_2 господарства "Агро -Стандарт" в судовому засіданні проти позову не заперечив .
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом враховано наступне.
19.02.2016 р. ОСОБА_1 сільською радою прийнято рішення про укладення з ОСОБА_2 господарством "Агро-Стандарт" договорів оренди землі сільськогосподарського призначення в с. Загір'я, терміном на однин рік.
На підставі зазначеного рішення 26.06.2016 р. між ОСОБА_1 сільською радою та ОСОБА_2 господарством " Агро-Стандарт" укладено договір оренди земельної ділянки №4 на загальну площу 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту с. Загір'я ОСОБА_1 сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Факт передачі зазначених ділянок підтверджується наявною в матеріалах справи копією акту приймання-передачі від 26.02.2016 р.
Згідно листа Відділу Держгеокадастру в Рогатинському районі № 32-28-0.2-243/2 -16 від 08.06.2016р.спірна земельна ділянка знаходяться за межами населеного пункту с. Загір'я ОСОБА_1 сільської ради та відноситься до земель державної власності.
Зазначений факт підтверджується викопіюванням із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району.
Виявивши зазначені обставини під час вивчення інформації про стан законності у сфері земельних відносин на території Рогатинського району, прокурор звернувся з відповідним позовом до господарського суду.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Наведена правова норма кореспондується зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі", якою визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
В силу п.4 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.12 у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади, та які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій.
Відповідно до ч.1, 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 ст.124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Наведена правова норма кореспондується з частиною 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі": укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Із наявних в матеріалах справи копій рішення ОСОБА_1 сільської ради від 19.02.2016 р., листа Відділу Держгеокадастру в Рогатинському районі №32-28-0.2-243/2-16 від 08.06.2016 р. та викопіювання з проекту формування території і встановлення меж населеного пункту ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, а отже відноситься до земель державної власності.
Водночас, судом встановлено, що чинним земельним законодавством не надано сільській раді повноважень щодо передачі спірної земельної ділянки в оренду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктами а, в ст.12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено ст.122 Земельного кодексу України: сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (п.1 зазначеної статті); Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб(п.4 наведеної статті)
Таким чином, повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення, що відносяться до державної власності, належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам, зокрема Головному управлінню Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
З огляду на наведене, суд констатує, що ОСОБА_1 сільська рада при передачі земельної ділянки за межами населеного пункту в користування ФГ "Агро-Стандарт" вийшла за межі власної компетенції та розпорядилася земельною ділянкою всупереч вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п.2.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» суб'єкт господарювання має право на визнання за ним права на оренду земельної ділянки лише за умов дотримання вимог ст. 124, 125 Земельного кодексу України і ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
Згідно ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на встановлення судом факту невідповідності спірного п. 1.3 рішення ОСОБА_1 сільської ради в частині передачі ОСОБА_2 господарству "Агро-Стандарт" земельної ділянки загальною площею 9,7126 чинному земельному законодавству та прийняття його з перевищенням наданих органу виконавчої влади повноважень, зазначений пункт підлягає визнанню недійсним.
Як передбачено ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на той факт, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту і передана у користування ОСОБА_2 господарству "Агро-Стандарт" на умовах оренди з порушеннями вимог земельного та цивільного законодавства, зазначена земельна ділянка підлягає поверненню в державну власність.
Згідно зі ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Суд, дослідивши подані позивачем докази, визнав їх належними доказами в розумінні статей Господарського процесуального кодексу України. На підставі цих доказів, з урахуванням обставин справи та діючого законодавства, суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
За наведених обставин, позов підлягає задоволенню.
У відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 19, 140, 144 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ч.3 ст.24, ст.25, ч.1, ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12, 84, 122, 124, 125 Земельного кодексу України, ст.ст.203, 210, 215, 626, 1212 Цивільного кодексу України, ст.ст. 16, 19, 24 Закону України "Про оренду землі", ст. 32, 33, 43, 49, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
задовольнити позов Керівника Тисменицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 сільської ради та ФГ " Агро -Стандарт" про визнання недійсним п.1.3 рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 19.02.2016 " Про укладення договорів оренди між ФГ " Агро -Стандарт " та ОСОБА_1 сільською радою " у частині земельної ділянок загальною площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту та відносяться до земель державної форми власності та повернення одержаної за актом прийому-передачі від 26.02.2016р. земельної ділянки площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту с. Загір'я Рогатинського району , державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області
Визнати недійсним п.1.3 рішення ОСОБА_1 сільської ради Рогатинського району від 19.02.2016 " Про укладення договорів оренди між ФГ " Агро -Стандарт " та ОСОБА_1 сільською радою " у частині земельної ділянок загальною площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту та відносяться до земель державної форми власності .
ОСОБА_2 господарству "Агро -Стандарт" ( с. Приозерне, Рогатинського району , Івано-Франківської області , 77018, код ЄДРПОУ 33958918) повернути одержану за актом прийому-передачі від 26.02.2016р. земельну ділянку площею 9,7126 га., яка знаходиться за межами населеного пункту с. Загір'я Рогатинського району , державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Стягнути з ОСОБА_2 господарства "Агро - Стандарт" ( с.Приозерне, Рогатинського району , Івано-Франківської області , 77018, код ЄДРПОУ 33958918) на користь прокуратури Івано-Франківської області (м. Івано-Франківськ, вул.Грюнвальдська, 11, р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України м. Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 03530483) 1378,00 грн. (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень) судового збору.
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Стягнути з ОСОБА_1 сільської ради , с. Княгиничі, Рогатинського району, Івано-Франківської області , 77030, ( код ЄДРПОУ 04354893) на користь прокуратури Івано-Франківськоїобласті (м. Івано-Франківськ, вул.Грюнвальдська, 11, р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України м.Київ МФО 820172, код ЄДРПОУ 03530483) 1378,00 грн. (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень) судового збору.
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.08.16
Суддя Гриняк Б. П.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59451848 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Гриняк Б. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні