Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 2-н-680/2008
У Х В А Л А
05.08.2016 року м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Трагнюк В.Р., при секретарі Конар В.М. розглянувши у відкритому судовому засдіанні заяву представника ТзОВ «Кредитні ініціативи» про заміну сторони виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до Виноградівського районного суду з заявою, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження, відкритого Відділом державної виконавчої служби Виноградівського районного управління юстиції, по виконанню судового наказу № 2-н-680/2008, виданого 12.12.2008 року Виноградівським районним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ "АК Промінвестбанк" суму боргу 51228,32 грн., з ПАТ "АК Промінвестбанк" його правонаступника ТзОВ «Кредитні ініціативи».
Заява обґрунтована тим, що 17.12.2012 року між ПАТ "АК Промінвестбанк", яке є стягувачем у виконавчому провадженні, та ТзОВ «Кредитні ініціативи» укладено Договір факторингу, згідно якого ПАТ "АК Промінвестбанк" відступив ТзОВ «Кредитні ініціативи» право вимоги, серед іншого, за зобов'язанням, яке виникло на підставі Кредитного договору. У зв'язку з вказаним у зобов'язанні відбулась заміна кредитора, що є підставою для процесуального правонаступництва.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися. Відповідно до ч. 2 ст. 378 ЦПК України їх неявка не є перешкодою для розгляду заяви про зміну сторони виконавчого провадження.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини та ч. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження є завершальна стадія судового провадження, самостійною і невід'ємною частиною судового розгляду, невід'ємною стадією процесу правосуддя, а тому виписане правило про правонаступництво розповсюджується і на неї.
А оскільки сторонами у виконавчому провадженні є стягувач та боржник, то дія виписаного вище правила про заміну сторони виконавчого провадження розповсюджується саме на них.
Правонаступництвом у виконавчому провадженні є заміна однієї зі сторін (стягувана або боржника) з переходом прав його попередника до іншої особи, що раніше не брала участь у виконавчому провадженні.
Підставою правонаступництва є, зокрема, й відступлення права вимоги за кредитними договорами, яке підтверджено документально.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
В силу пункту 1 частина другої статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За статтями 512- 514, 1077-1078 ЦК України, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
При цьому, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Усі дії правопопередника, вчинені до вступу правонаступника у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відступлення права вимоги може відбуватися як за договором з однойменною назвою, а також, за договорами купівлі-продажу кредитного портфелю, факторингу, цесії.
Під відступленням права вимоги за названими договорами слід розуміти, що одна сторона (клієнт) за плату, у будь-який передбачений договором спосіб, відступає або зобов'язується відступити іншій стороні (факторові) своє право вимоги до третьої особи (боржника).
Предметом договору може бути право вимоги до Боржника, щодо сплати загальної суми заборгованості перед кредитором, або таке ж право до його поручителів (майнових поручителів), строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).
Якщо уступка вимоги відбулася на стадії судових тяжб, то заміна сторони відбувається за судовим рішенням, відповідно до правил про процесуальне правонаступництво, які передбачені ст. 37 ЦПК України, якщо ж така заміна проводиться на стадії примусового виконання рішення суду, вона проводиться за ч. 5 ст. 8, ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» і, додатково ст. 378 ЦПК України.
У зв'язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, тобто, припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором, за заявою заінтересованої сторони зобов'язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов'язки в зобов'язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.
За таких обставин, передання кредитором своїх прав іншій особі за договором відступлення права вимоги є правонаступництвом і такий правонаступник кредитора має право звертатись до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з наданням йому статусу сторони виконавчого провадження.
Таке ж право має і державний виконавець, при здійсненні своїх функцій в процесі здійснення виконавчих дій за виконавчим провадженням.
З матеріалів справи встановлено наступне.
У відділі державної виконавчої служби Виноградівського районного управління юстиції знаходиться виконавче провадження виконанню судового наказу № 2-н-680/2008, виданого 12.12.2008 року Виноградівським районним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ "АК Промінвестбанк" суму боргу 51228,32 грн., з ПАТ "АК Промінвестбанк" його правонаступника ТзОВ «Кредитні ініціативи» (а.с.17).
17.12.2012 року між ПАТ "АК Промінвестбанк", яке є стягувачем у виконавчому провадженні, та ТзОВ «Кредитні ініціативи» укладено Договір факторингу, згідно якого ПАТ "АК Промінвестбанк" відступив ТзОВ «Кредитні ініціативи» право вимоги, серед іншого, за зобов'язанням, яке виникло на підставі Кредитного договору.
За встановлених обставин подання підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 378 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Замінити стягувача Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» на ТОВ «Кредитні ініціативи» (ЄДРПОУ 35326253) у виконавчому провадженні по примусовому виконанню виконавчого листа № 2-н-680/2008 від 12.12.2008 року виданого Виноградівським районним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий ОСОБА_2
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59469119 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Трагнюк В. Р.
Цивільне
Армянський міський суд Автономної Республіки Крим
Шестаковська Л.П.
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Маргитич О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні