cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.08.2016Справа №910/10515/16
За позовомПублічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсальна компанія" простягнення 1 379 259,61 грн Суддя Ярмак О.М.
За участю представників:
від позивачаДіденко М.В. (представник за довіреністю № 2725-К-О від 26.06.2015) від відповідачане з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсальна компанія" про стягнення заборгованості за договором банківського обслуговування б/н від 08.11.2012 у розмірі 1 379 259,61 грн., з яких 371 091,36 грн - заборгованість за кредитом, 484 963,09 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом, 523 205,16 грн - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.06.2016 за вказаним позовом порушено провадження у справі № 910/10515/15 та призначено розгляд справи на 19.07.2016.
Ухвалою від 19.07.2016 судом відкладено розгляд справи на 02.08.2016.
В судове засідання 02.08.2016 з'явився представник позивача, який обґрунтував обставини прострочення відповідача, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання уповноваженого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов та інші документи на підтвердження своєї правової позиції не подав, позовні вимоги не спростував, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Оскільки надісланий на адресу відповідача конверт з ухвалою суду повернувся з посиланням на закінчення строку зберігання, відповідач вважається таким, що повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, з огляду на те, що відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подав, з метою уникнення порушення процесуальних строків розгляду спору, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
08.11.2012 Товариство з обмеженою відповідальністю "Універсальна компанія" в особі його директора подало до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" заяву про відкриття поточного рахунку, підписанням якої клієнт погоджується із Умовами та Правилами надання банківських послуг, у тому числі з Умовами та Правилами обслуговування за розрахунковими картками (що розміщені на сайті банку www.pb.ua), Тарифами банку, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів та відбитка печатки складають Договір банківського обслуговування (далі -- Договір).
У вказаній заяві у графі "Кредитний ліміт на рахунок" вказано таке: "Банк при наявності вільних грошових ресурсів здійснює обслуговування кредитного ліміту клієнта за рахунок кредитних засобів в межах кредитного ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнту на свій розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засобі електронного зв'язку банка і клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміта, погашення заборгованості і розмір процентної ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та правилами надання банківських послуг і Тарифами банка, розміщеними в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом із цією анкетою (заявою) складають договір банківського обслуговування.
Отже, згідно з зазначеною заявою відповідач приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (далі - Умови), Тарифів Банку, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування (далі - договір) та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.
На підставі вказаної заяви банком було відкрито клієнту поточний рахунок № 26009052711020 в гривнях.
Розділами 3.1.1, 3.2.2 зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Послугу "Гарантований платіж" банк надає, для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом та банком (далі - послуга). Послуга надасться у вигляді виконання банком заявок на договірне списання коштів (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно якої клієнт-платник доручає банку зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 Умов).
Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу (п. 3.1.1.74 Умов). Всі зазначені реквізити вказані в виписках по рахунках.
Після отримання банком за допомогою системи дистанційного обслуговування заявки, банк розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п. 3.1.1.75 Умов).
Відповідно до п. 3.2.2.2 Умов клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в дату повернення кредиту, але не пізніше 30 днів з дати настання терміну повернення кредиту. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного в заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується клієнтом в дату надання в банк заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів клієнт за користування кредитом сплачує банк відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016), а починаючи з 01.02.2016 клієнт за користування кредитом сплачує банк відсотки в розмірі 46% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016). У випадку не погашення заборгованості клієнтом по кредиту у термін до 30 днів включно, на 31-й день - заборгованість за кредитом стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016), і відсотки в розмірі 64% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016).
Відповідач почав користуватись послугою "Гарантований платіж" з 18.10.2013 шляхом реєстрації відповідних заявок в системі Internet Banking Приват-24, які містяться в матеріалах справи.
Свої зобов'язання позивач виконав належним чином, своєчасним проведенням гарантованих платежів ініційованих клієнтом, що підтверджується розрахунком заборгованості та виписками по рахунках, відкритих для обслуговування рахунку відповідача.
Прострочена заборгованість на рахунку відповідача з'явилася 27.01.2014 і не була погашена в момент, коли відповідач не здійснив внесення чергового платежу на рахунок погашення заборгованості, чим порушив умови Договору.
Відповідно до п.3.2.2.7.5. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами, змінити умови кредитування вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
В порушення умов договору та норм чинного законодавства України, клієнт належним чином не виконав взяті на себе зобов'язання за Договором, в зв'язку з чим станом на 05.05.2016 в останнього виникла заборгованість по кредиту в розмірі 371 091,36 грн. та по процентам за користування кредитом в розмірі 484 963,09 грн.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), відповідно до яких зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача позивачем було направлено претензію за вих. № 31018К3R0S133 від 21.04.2016 з вимогою про погашення заборгованості за Договором, докази чого позивачем додано до позовної заяви.
Відповідач відповіді на претензію не надав, вимогу не виконав.
Враховуючи зазначене вище, станом на 23.11.2015 року, заборгованість по Договору в розмірі 371 091,36 грн., заборгованість по процентам за користування кредитом в розмірі 484 963,09 грн., яка утворилася у клієнта перед банком, належним чином доведена, документально підтверджена та клієнтом не спростована, а відтак підлягає задоволенню.
У зв'язку з неналежним виконанням грошових зобов'язань за Договором позивач нарахував відповідачу пеню за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором в розмірі 532 205,16 грн.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за цим договором встановлюються сторонами тривалістю 15 років (п. 3.2.2.10.7 умов).
За приписами п.3.2.2.10.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 - 3.2.2.10.3 цього Договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені станом на 05.05.2016, суд дійшов висновку про його обґрунтованість, арифметичну правильність, відповідність вимогам закону та умовам Договору, а відтак, позовна вимога про стягнення 523 205,16 грн пені підлягає задоволенню.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсальна компанія" (02002, м. Київ, вул. М.Раскової, б. 19, оф. 1213, ідентифікаційний код 37292724) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; код ЄДРПОУ 14360570) 371 091 (триста сімдесят одну тисячу дев'яносто одну) грн 36 коп. заборгованості за кредитом, 484 963 (чотириста вісімдесят чотири тисячі дев'ятсот шістдесят три) грн. 09 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 523 205 (п'ятсот двадцять три тисячі двісті п'ять) грн. 16 коп. пені та 20 688 (двадцять тисяч шістсот вісімдесят вісім) грн. 89 коп. судового збору.
Видати наказ відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 04.08.2016
Суддя О.М. Ярмак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59490092 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ярмак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні