ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.08.16р. Справа № 904/4921/16
За позовом Жданівської сільської ради Магдалинівського району, с. Жданівка Магдалинівського району Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Самарський гранітний кар'єр", м. Дніпропетровськ
про скасування договору оренди земельної ділянки від 02.02.2009р.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Жданівська сільська рада Магдалинівського району звернулась до господарського суду з позовом, в якому просить скасувати договір оренди земельної ділянки від 02.02.2009р., укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Самарський гранітний кар'єр".
Позовні вимоги обґрунтовує посиланням на наявність заборгованості відповідача з орендної плати за землю, що є підставою для скасування спірного договору.
Відповідач явку повноважного представника у призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача, оскільки позовна заява з доданими до неї документами і ухвали суду направлялися за юридичною адресою, яка значаться у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.06.2016р., наданого на запит суду. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Представник позивача в судове засідання 04.08.2016р. не з'явився та не надав витребувані судом документи.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином у судовому засіданні 19.07.2016р.
Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
02.02.2009р. Жданівська сільська рада (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Самарський гранітний кар'єр" (орендар) уклали договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), за умовами якого (розділ 1) орендодавець передає, а орендар приймає в оренду (в строкове платне користування) земельну ділянку (кадастровий номер земельної ділянки - 1222382500:04:001:0206) з метою використання за цільовим призначенням (згідно з УКЦВЗ) для іншого сільськогосподарського призначення (код 2.7) (для розміщення виробничо-технічних приміщень (обслуговування господарських будівель та споруд)) загальною площею 2, 1305 га, у тому числі: виробничі (господарські) будівлі і двори - 2, 1305 га, що знаходиться на території Жданівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області.
09.02.2009р. факт державної реєстрації Договору посвідчено Жданівською сільською радою.
17.04.2009р. Договір зареєстровано Магдалинівським відділом Дніпропетровської філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 040912300769.
Договір оренди земельної ділянки укладено терміном (строком) на 25 років, починаючи з дати його державної реєстрації в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Магдалинівським відділом Дніпропетровської філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (п. 2.3. Договору).
Договір укладено на підставі рішення Жданівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області № 2-17-V від 04.11.2008р. та рішення Жданівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області № 3-19/V від 02.02.2009р.
За умовами розділу першого Договору на земельній ділянці, яка передається в оренду, знаходяться об'єкти нерухомого майна: комбікормовий завод - переробний комплекс, а також інші об'єкти інфраструктури: майданчик з твердим покриттям. Земельна ділянка передається в оренду без об'єктів нерухомого майна та інфраструктури.
Відповідно до цього ж розділу Договору вартість земельної ділянки, яка передається в оренду, станом на 02.02.2009р. (з урахуванням коефіцієнта 3,022, який визначається (розрахований з середньорічного індексу інфляції) виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік -1,703, за 1997 рік - 1,059, за 1998 рік - 1,006, за 1999 рік - 1, 127, за 2000 рік - 1,182, за 2001 рік - 1,02, за 2005 рік - 1,035, за 2007 рік - 1,028, за 2008 рік - 1,152 та введений постановою Кабінету Міністрів України "Про проведення індексації грошової оцінки земель" № 783 від 12.05.2000р.) згідно нормативної оцінки державного органу земельних ресурсів становить - 575 050, 924799999 грн. (п'ятсот сімдесят п'ять тисяч п'ятдесят грн. 92 коп.).
Місцезнаходження земельної ділянки та суміжні землекористувачі визначаються в кадастровому платі (схемі), що є невід'ємним додатком до Договору (наявний в матеріалах справи).
Розділ третій Договору передбачає обов'язок орендодавця після державної реєстрації Договору передати протягом трьох днів орендарю по акту приймання-передачі земельну ділянку у стані, що відповідає умовам Договору, та придатну для використання за цільовим призначенням.
Передача зазначеної вище земельної ділянки орендодавцем орендарю підтверджується наявним в матеріалах справи актом встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), її приймання та передачі орендодавцем орендареві і передачі орендареві на зберігання межових знаків земельної ділянки на території Жданівської сільської ради від 02.02.2009р.
Відповідно до п. 2.2. Договору за користування вказаною земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю орендну плату у розмірі 5% від грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням щорічного підвищення коефіцієнту індексації за кожен календарний рік терміну дії Договору відповідно до розрахунків, викладених в ч. 1 щорічного додатку № 1, який є невід'ємною частиною Договору, та у формі, склад якої визначається відповідно до ч. 1 додатку № 1 і викладено в ч. 2 щорічного додатку № 1, який є невід'ємною частиною Договору. Періодичність виплати орендної плати - з 1 січня по 31 грудня щороку протягом терміну дії Договору.
Щорічним додатком до Договору "Розрахунки по орендній платі" визначено щомісячний розмір орендної плати з урахуванням коефіцієнту індексації 3,022 - 2 396, 05 грн., щорічний розмір орендної плати - 28 752, 55 грн. Форма оплати орендної плати - грошова (у гривнях); період виплати: 1 січня - 31 грудня.
Оренда плата за використання земельних ділянок під господарськими будівлями і дворами у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки встановлена рішенням Жданівської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 04.11.2008р. № 1-17/5 "Про встановлення ставки орендної плати за землю сільськогосподарського призначення на території сільської ради".
Згідно розділу три Договору на орендаря зокрема покладено обов'язок своєчасно сплачувати орендну плату, визначену в Договорі.
За умовами підрозділу «Зміна умов Договору та припинення його дії», дія Договору припиняється, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених Договором.
Позивач зазначає, що відповідачем з травня 2013р. порушуються умови Договору щодо своєчасної сплати орендної плати за земельну ділянку, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про примусове стягнення заборгованості з відповідача, за результатами якого прийняте судове рішення від 21.05.2013р. № 904/2827/13, яке на даний час не виконане відповідачем.
Крім того, згідно довідки Новомосковської ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 21.03.2016р. № 4463/10/04-08-23-13, заборгованість відповідача з орендної плати за спірним договором станом на 18.03.206р. становить 106 805 грн. 13 коп.
Позивач вважає, що невиконання відповідачем обов'язків за Договором щодо внесення орендної плати тривалий період та наявність знаної заборгованості є підставою для скасування спірного договору, що і є предметом спору.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Право на захист цивільних прав та інтересів передбачено ст. 15 Цивільного кодексу України, а стаття 16 Цивільного кодексу України визначає способи захисту цивільних прав та інтересів: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії яка порушує право; 4) відновлення становища , яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, або органу місцевого самоврядування , їхніх посадових і службових осіб.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально - правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в ст. 16 Цивільного кодексу України.
Як правило, власник порушеного права може скористатися не любим, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських відносин; іншими способами, передбаченими законом.
Системний аналіз вказаних законодавчих норм у сукупності дозволяє дійти висновку про те, що господарюючий суб'єкт має право на судовий захист своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів у спосіб, визначений законом.
Обраний позивачем спосіб захисту шляхом скасування договору оренди земельної ділянки від 02.02.2009р. не передбачений діючим законодавством та не відповідає способам захисту, встановленим ст.16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України.
Проте, позивач не позбавлений права довести факти, на які посилається шляхом звернення до суду із позовними вимогами з урахування наведених способів захисту права.
Згідно з п.п. 4.3. п. 4 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 р. № 18 господарський суд, дійшовши висновку про те, що предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав, повинен відмовити в позові.
За встановлених обставин, суд вважає, що позивачем невірно обрано спосіб захисту своїх прав та інтересів, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст.4, 32-34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2016 |
Оприлюднено | 11.08.2016 |
Номер документу | 59515182 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні