cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.08.2016Справа №910/12847/16
За позовом: публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" до 1. Державного підприємства "Воютицький спиртовий завод"
2. Міністерство аграрної політики та продовольства України
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт"
про зобов'язання вчинити дії
Суддя: Шкурдова Л.М.
Представники:
Від позивача: Євдокимов А.М. - представник за довіреністю
Від відповідача 1: не з'явився
Від відповідача 2: Пантелеєнко Р.М. - представник за довіреністю
Від третьої особи - Дубей В.Ю. - представник за довіреністю
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом розглядається справа за позовом публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" до Державного підприємства "Воютицький спиртовий завод", Міністерства аграрної політики та продовольства України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.07.2016 року порушено провадження у справі №910/12847/16.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що незавершеність процедури реорганізації ДП «Воютицький спиртовий завод» шляхом його приєднання до ДП «Укрспирт» унеможливлює проведення заміни боржника - ДП «Воютицький спиртовий завод» на його правонаступника - ДП «Укрспирт», чим порушує права АТ «Ощадбанк», як стягувача у виконавчих провадженнях, в зв'язку з чим позивач просить суд визнати бездіяльність голови комісії з реорганізації Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» щодо не подання до Міністерства аграрної політики та продовольства України Передавального акту протиправною; зобов'язати голову комісії з реорганізації Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» в місячний строк подати до Міністерства аграрної політики та продовольства України передавальний акт; зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України здійснити дії та заходи, пов'язані з реорганізацією Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» шляхом його приєднання до ДП «Укрспирт», в тому числі і щодо розгляду та затвердження Передавального акту.
Відповідач-2 щодо задоволення позову заперечив, вказуючи, що строки проведення реорганізації відповідача-1 постановою Кабінету Міністрів України не визначені, наразі процес реорганізації триває, а здійснення реорганізації 46 заводів потребує значної кількості ресурсів та часу. Також відповідач-2 зазначив про невідповідність обраного позивачем способу захисту нормам цивільного законодавства України.
У судовому засіданні 02.08.2016 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Враховуючи наявність доказів належного повідомлення відповідача-1 про час і місце проведення судового засідання, відсутність доказів неможливості прибуття в судове засідання представника відповідача-1, достатність матеріалів для прийняття рішення по суті, суд розглядає справу за відсутності представника відповідача-1.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» від 28.07.2010 № 682 вирішено ліквідувати Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт"); вирішено утворити Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (далі - Державне підприємство «Укрспирт») на базі майна Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн «Укрспирт»), державних підприємств і об'єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, зазначених в абзаці третьому цього пункту, з віднесенням Підприємства до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства; реорганізувати державні підприємства і об'єднання спиртової та лікеро- горілчаної промисловості, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства, згідно з додатками 1 і 2 шляхом приєднання до ДП«Укрспирт» та шляхом виділу майна, з використанням якого виготовляється підакцизна продукція, і передачі такого майна до ДП «Укрспирт».
Пунктом 1 Наказу Мінагрополітики № 593 від 27.09.2010 року «Про реорганізацію державних підприємств спиртової промисловості» вирішено реорганізувати державні підприємства, зокрема і ДП «Воютицький спиртовий завод» шляхом їх приєднання до ДП «Укрспирт» та створити на базі їх майна відокремлені підрозділи (філії) без прав юридичної особи.
Рішенням господарського суду Львівської області від 06.12.2011 у справі № 5015/4665/11, залишеного без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду, стягнуто з Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» (81453, Львівська область, Самбірський район, с. Воютичі, ідент. код 00374781) на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»(м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, ідент. код 00032129) кредитну заборгованість у сумі 958160,92 грн. шляхом звернення стягнення на заставлене майно; державне мито у розмірі 9581,61 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн. Рішенням господарського суду Львівської області від 17.06.2014 у справі № 914/1815/14 позов Банку задоволено частково, стягнуто з ДП «Воютицький спиртовий завод» на користь Банку 111 017,38 грн. заборгованості по прострочених відсотках, 990,99 грн. пені та 2 250,43 грн. сплаченого судового збору, в частині стягнення пені в сумі 6 435,16 грн., відмовлено. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 29.10.2014 апеляційну скаргу Банку задоволено частково, рішення господарського суду Львівської області від 17.06.2014 в частині відмови у задоволенні позовних вимог Банку про стягнення пені у розмірі 6 435,16 грн. та 2 250 грн. скасовано і в цій частині прийнято нове рішення: позов Банку задоволено частково, стягнуто з ДП «Воютицький спиртовий завод» на користь АТ «Ощадбанк» 7 408,46 грн. пені та 2 368,52 грн. судового збору, в іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
На підставі вищезазначених судових рішень, господарським судом 10.04.2012 та 06.11.2014 було видано накази № 5015/4665/11 про звернення стягнення на предмет застави та № 914/1815/14 про стягнення заборгованості.
Позивач вказує, що Накази № 5015/4665/11, № 914/1815/14 залишаються невиконаними, у зв'язку з відсутністю у боржника майна та передачею предмета застави згідно актів приймання-передачі основних засобів з балансу ДП «Воютицький спиртовий завод» на баланс ДП «Укрспирт». Незавершеність процедури реорганізації ДП «Воютицький спиртовий завод» шляхом його приєднання до ДП «Укрспирт» унеможливлює проведення заміни боржника - ДП «Воютицький спиртовий завод» на його правонаступника - ДП «Укрспирт», чим порушує права позивача, як стягувача у виконавчих провадженнях.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 104 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Процедура реорганізації передбачає здійснення уповноваженими особами дій і заходів, спрямованих на припинення діяльності юридичної особи, що реорганізовується шляхом приєднання.
За приписами ч.ч. 1,3,4 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульовано ст. 107 ЦК України.
Частиною 2 ст.107 ЦК України встановлено, що після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
При цьому ч.3 ст. 107 ЦК України передбачено, що передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Підписані головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджені учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірники передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи - правонаступника, за місцем її державної реєстрації.
Частиною 6 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців ДП «Воютицький спиртовий завод» знаходиться в стадії припинення.
Як встановлено судом пунктом 2 Наказу Мінагрополітики № 593 від 27.09.2010 р. Державне підприємство «Укрспирт» визначено правонаступником майнових прав і обов'язків реорганізованих державних підприємств, у т.ч. ДП «Воютицький спиртовий завод», вирішено утворити комісію з реорганізації державних підприємств та встановлено порядок їх припинення.
Згідно з п.п. 4-5 Наказу Мінагрополітики України № 593 від 27.09.2010 року уповноважено голову комісії підписувати всі документи, необхідні для припинення шляхом реорганізації юридичних осіб, визначених у пункті 1 цього наказу, забезпечити проведення інвентаризації майна, майнових прав та обов'язків, що знаходяться на балансі реорганізованих державних підприємств, та здійснити їх передачу на баланс ДП "Укрспирт", подати до Міністерства на затвердження передавальні акти приймання-передачі майна, майнових прав та обов'язків і здати матеріали на зберігання до архівних установ відповідно до чинного законодавства.
Як вбачається з листа Мінагрополітики № 37-27-1-15/6912 від 11.05.2016 року передавальний акт активів та пасивів ДП «Воютицький спиртовий завод» повністю сформований та знаходиться на опрацюванні, питання погашення кредиторської заборгованості підприємства перед АТ «Ощадбанк» буде вирішено його правонаступником, тобто ДП «Укрспирт», після його затвердження Мінагрополітики у встановленому порядку.
Таким чином, акт активів та пасивів ДП «Воютицький спиртовий завод» наразі перебуває на затвердженні в Мінагрополітики.
Судом встановлено, що а ні Постанова Кабінету Міністрів України «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» від 28.07.2010 № 682, а ні Наказ Мінагрополітики № 593 від 27.09.2010 р. не містять строків складання та затвердження передавального акту, а також не містять строків проведення реорганізації.
Крім того, за статтею 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Як випливає зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи, прийнятої 11.03.1980р. на 316-й нараді представників міністрів, стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Таким чином, враховуючи те, що акт активів та пасивів ДП «Воютицький спиртовий завод» наразі перебуває на затвердженні в Мінагрополітики, приймаючи те, що а ні Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» від 28.07.2010 № 682, а ні Наказом Мінагрополітики № 593 від 27.09.2010 р. не визначено строків складання та затвердження передавального акту, строків проведення реорганізації, суд не вбачає наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності голови комісії з реорганізації Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» щодо не подання до Міністерства аграрної політики та продовольства України Передавального акту протиправною; про зобов'язання голову комісії з реорганізації Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» в місячний строк подати до Міністерства аграрної політики та продовольства України передавальний акт; про зобов'язання Міністерства аграрної політики та продовольства України здійснити дії та заходи, пов'язані з реорганізацією Державного підприємства «Воютицький спиртовий завод» шляхом його приєднання до ДП «Укрспирт», в тому числі і щодо розгляду та затвердження Передавального акту.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 ЦК України встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно з яким кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу.
Дана норма кореспондується з положеннями ст. 20 ГК України, якою визначено також способи захисту суб'єктом господарювання та споживачем своїх прав та законних інтересів.
Із положень вказаних норм матеріального права не випливає спосіб захисту права, обраного позивачем.
Предметом позову може бути матеріально-правова чи немайнова вимога позивача до відповідача, відносно якої суд повинен прийняти рішення. Заявлені позивачем вимоги не призводять до поновлення порушеного права позивача та у разі її задоволення, не може бути виконана у примусовому порядку, оскільки відсутній механізм виконання такого рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 49 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,
В И Р І Ш И В:
1. В задоволенні позову - відмовити.
Суддя Шкурдова Л.М.
Повний текст рішення складено: 04.08.2016 року.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2016 |
Оприлюднено | 11.08.2016 |
Номер документу | 59522035 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні