ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.07.2016Справа №910/8873/16
За позовом Компанії "Нью Глобал Ентерпрайзіз Лімітед" (New Global Enterprises Limited), Великобританія
до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" м. Києва
треті особи 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІ-Інвест" м. Києва, 2. Публічне акціонерне товариство "Брокбізнесбанк" м. Києва
про зобов'язання вчинити певні дії,
Суддя Паламар П.І.
Представники:
від позивача: Негода Є.В.,
від відповідача: Лавренко О.А.,
від третіх осіб 1. не з'явився,
2. Примак К.В.
СУТЬ СПОРУ :
у травні 2016 року Компанія "Нью Глобал Ентерпрайзіз Лімітед" (New Global Enterprises Limited) звернулася в суд з указаним позовом.
Позивач зазначав, що він є власником 4230 шт. простих іменних акцій (код цінних паперів UA4000110092) Приватного акціонерного товариства "Дніпровуд" загальною номінальною вартістю 6345000 грн.
Указані акції знаходились на рахунку в депозитарній установі Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" (далі- третя особа 2.) та були передані йому в заставу на підставі договору № 28/2-07-840-KLZ від 10 грудня 2008 р.
У зв'язку з початком процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" та припиненням професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності банку у відповідності до Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку № 431 від 8 квітня 2014 р. третя особа 2. здійснила передачу вищевказаного пакета акцій відповідачу, як уповноваженому на зберігання.
3 серпня 2015 р. він одержав від відповідача виписку про стан рахунку в цінних паперах станом на 22 липня 2015 р., якою підтверджувалось його право власності на вищевказані акції, а також блокування цих акцій на користь третьої особи 2.
11 квітня 2016 року він надав відповідачу розпорядження № 1/1 від 31 березня 2016 р. про здійснення переказу акцій на рахунок відкритий у депозитарній установі Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІ-Інвест" (далі - третя особа 1.).
Вказував, що всупереч вимог розділу VI указаного Положення щодо обов'язку центрального депозитарію протягом 3-х робочих днів з дня отримання розпорядження про переказ цінних паперів з рахунку на рахунок у цінних паперах, відкритий в обраній ним депозитарній установі, відповідач це доручення не виконав.
З цих підстав позивач просив задовольнити позов, зобов'язати відповідача перерахувати належні йому права на пакет простих іменних акцій (код цінних паперів UA4000110092) Приватного акціонерного товариства "Дніпровуд" в кількості 4230 штук загальною номінальною вартістю 6345000 грн. з рахунку у цінних паперах (інформація про який міститься у базі даних депозитарної установи - Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбенк", яку передано відповідачу) № 300665-GB20003309 на рахунок у цінних паперах № 404285- GB20500047, який відкрито позивачем у депозитарній установі третьої особи 1.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність заявлених вимог. Вказував, що центральний депозитарій зобов'язаний додержуватися вимог Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 735 від 23 квітня 2013 р., Регламенту уповноваженого на зберігання щодо обслуговування емітентів та депонентів депозитарних установ/зберігачів, затвердженому рішенням Правління центрального депозитарію № 4/27 від 16 грудня 2015 р., зокрема, щодо положень проведення такої операції за наявності згоди заставодержателя. Посилаючись на те, що третя особа 2. (заставодержатель) згоди на такі дії не надала, просив у позові відмовити.
У процесі розгляду до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору залучено на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІ-Інвест" та на стороні відповідача Публічне акціонерне товариство "Брокбізнесбанк".
Третя особа 1. пояснень на позовну заяву не надала, у судове засідання її представник повторно не з'явилася, про час і місце їх проведення повідомлена у встановленому порядку.
Третя особа 2. у поясненнях на позовну заяву, її представник у судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на безпідставність заявлених вимог за відсутності її згоди на переказ цінних паперів.
Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст. 75 ГПК України у відсутності третьої особи 1. за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи 2., розглянувши матеріали справи суд вважає, що у позові слід відмовити з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачу на праві власності належать 4230 шт. простих іменних акцій (код цінних паперів UA4000110092) Приватного акціонерного товариства "Дніпровуд" загальною номінальною вартістю 6345000 грн.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями представників сторін, третьої особи 2., випискою про стан рахунку в цінних паперах станом на 22 липня 2015 р. № 1/3 від 3 серпня 2015 р.
Указані акції знаходились на рахунку в Депозитарній установі Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк", які їй було передано на підставі договору застави № 28/2-07-840-KLZ від 10 грудня 2008 р. укладеного між позивачем (заставодавцем) та третьою особою 2. (заставодержателем).
Договором застави було забезпечено виконання зобов'язань Спільного Українсько-Американського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Керос-Київ" (позичальника) за договором кредитного договору № 28-07-840-KL від 1 жовтня 2007 р.
До Державного реєстру обтяжень рухомого майна було внесено реєстраційний запис про обтяження на підставі вищевказаного договору застави.
Це підтверджується поясненнями сторін, наявними у матеріалах справи копіями вищевказаних договору застави та додатковими угодами до нього, витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 44268512 від 21 травня 2014 р.
Також встановлено, що рішеннями Виконавчої дирекції фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 9 від 28 лютого 2014 р. у відповідача з 3 березня до 2 червня 2014 р. було запроваджено тимчасову адміністрацію.
На підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" № 339 від 10 червня 2014 р. виконавчою дирекцією фонду гарантування вкладів фізичних осіб 11 червня 2014 р. прийнято рішення № 45 про початок ліквідації банку, призначення уповноваженої особи та рішеннями №№ 103 від 21 травня 2015 р. та 896 від 2 червня 2016 р. продовжено строки здійснення процедури ліквідації до 10 червня 2018 року.
У зв'язку з початком процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" 23 червня 2014 р. Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано наказ № 152 "Про анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку".
Відповідно до п. 9 ч. 8 ст. 9 Закону України "Про депозитарну систему України" до включення компетенції Центрального депозитарію належить ведення рахунка в цінних паперах депозитарної установи, що припинила свою депозитарну діяльність або якій анульовано відповідну ліцензію за правопорушення на ринку цінних паперів чи в іншому визначеному Комісією випадку, а також відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних, архівів баз даних депозитарної установи, інформації про тих її депонентів, що в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, та подання інформації про стан таких рахунків згідно із законодавством.
1 вересня 2015 р. депозитарна установа Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" передала документи, копії баз даних та архівів відповідачу, як уповноваженому на зберігання, в т.ч. і прості іменні акції позивача.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями сторін, актом приймання-передавання документів, копії баз даних, баз даних та архівів баз даних № 80 від 1 вересня 2015 р.
Таким чином, відповідач з 1 вересня 2015 р. набув статусу уповноваженого на зберігання цінних паперів.
Як вбачається з матеріалів, 3 серпня 2015 р. позивач одержав від відповідача виписку про стан рахунку в цінних паперах станом на 22 липня 2015 р., якою підтверджувалось його право власності на вищевказані акції, а також блокування цих акцій на користь третьої особи 2.
11 квітня 2016 року позивач надав відповідачу розпорядження № 1/1 від 31 березня 2016 р. про здійснення переказу акцій Приватного акціонерного товариства "Дніпровуд" на рахунок відкритий у депозитарній установі третьої особи 1.
Заявлені позивачем вимоги обґрунтовані відмовою відповідача здійснити переказ акцій з рахунку на рахунок у цінних паперах, відкритий в обраній ним депозитарній установі третьої особи 1.
Зазначена операція є комплексною депозитарною операцією, яка передбачає списання цінних паперів з одного рахунку та зарахування їх на інший рахунок.
Оскільки, відповідно до умов п. 8 розділу ІІ Положення № 431 Центральний депозитарцій отримав повноваження на управління рахунком АТ "Брокбізнесбанк", який залишився в системі депозитарного обліку Центрального депозитарію, і фактично набув обов'язок дотримуватися встановленого чинним законодавством для депозитарних установ порядку проведення депозитарних операцій, то при проведенні операції з перерахування цінних паперів, що обліковувались у депозитарної установи на незакритих власниками рахунках у цінних паперах, на їх рахунки у цінних паперах у обраних ними депозитарних установах, відповідач, як зберігач цінних паперів, повинен дотримуватись всіх правил та вимог які ставляться до депозитарія.
Нормами Положень про провадження депозитарної діяльності, затвердженої рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 735 від 23 квітня 2013 р. визначено порядок та умови проведення депозитарних операцій.
Відповідно до умов абз. 8 п. 9 глави 3 розділу V указанного Положення права на цінні папери, які заблоковані на рахунку в цінних паперах депонента за наслідком застави цінних паперів, можуть бути списані з рахунку в цінних паперах такого депонента з наступним їх зарахуванням на рахунок у цінних паперах цього самого депонента, відкритий в іншій депозитарній установі, за умови подання депозитарній установі відповідного розпорядження та документа, підписаного заставодержателем або його уповноваженою особою, що підтверджує згоду заставодержателя на списання прав на цінні папери, якщо інше не встановлено договором застави. У такому випадку переказ цінних паперів на рахунок у цінних паперах нової депозитарної установи в Центральному депозитарії здійснюється із забезпеченням відповідного режиму обтяження зобов'язаннями.
Аналогічні норми містить Регламент уповноваженого на зберігання щодо обслуговування емітентів та депонентів депозитарних установ/зберігачів, затверджений рішенням Правління центрального депозитарію № 4/27 від 16 грудня 2015 р.
Таким чином, депозитарій не вправі перерахувати акції на інший рахунок без згоди третьої особи 2. (заставодержателя).
Доказів наявності такої згоди третьої особи (заставодержателя) на переказ акцій суду не надано. У судовому засіданні представник третьої особи-заставодержавтеля проти переказу спірних цінних паперів заперечив.
Доводи позивача, обґрунтовані вимогами розділу VI Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку № 431 від 8 квітня 2014 р., є безпідставними, оскільки зазначені положення законодавства стосуються порядку зарахування цінних паперів, що обліковувались у Депозитарної установи (зберігача цінних паперів, що провадив професійну діяльність на фондовому ринку - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність зберігача цінних паперів відповідно до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні"), а не спірних відносин, які виникли у зв'язку з анулюванням ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку у депозитарної установи позивача.
За таких обставин, коли дії відповідача, пов'язані зі зберіганням цінних паперів, належних позивачу, є правомірними, права останнього у зв'язку з цим не порушені, то у позові відповідно до вимог ст. 16 ЦК України слід відмовити.
Оскільки у позові відмовлено, понесені по справі господарські витрати стосовно до вимог ст. 49 ГПК України слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
У позові Компанії "Нью Глобал Ентерпрайзіз Лімітед" (New Global Enterprises Limited), Великобританія відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст. 85 ГПК України.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2016 |
Оприлюднено | 11.08.2016 |
Номер документу | 59545380 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Паламар П.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні