Справа № 715/1011/16-ц
Провадження № 2/715/534/16
ЗАОЧНЕ РIШЕННЯ
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2016 року Глибоцький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Цуренка В.А.
секретар судового засідання Оршевська С.М.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засiданнi в смт. Глибока в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_2 до житлово-будівельного кооперативу «Братекс-Буд» про припинення членства в житлово-будівельному кооперативі та стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася в суд з вказаним позовом, посилаючись на те, що вона у серпні 2010 року звернулась із заявою про вступ до ЖБК «Братекс - Буд». Згодом її заява про вступ була розглянута на загальних зборах членів кооперативу. На підставі рішення голови кооперативу № 7 від 26 серпня 2010 року була прийнята до складу асоційованих членів ЖБК «Братекс -Буд». Рішенням визначено загальний розмір внесків (вступний та пайовий) в розмірі 27014 доларів США, розмір вступного внеску в розмірі 1350 доларів США. Також даним рішенням визначено, що внески здійснюються в гривнях по курсу Національного банку України на день сплати у відповідності до графіку. Оплата гривневих внесків здійснюється еквівалентно доларовим внескам за курсом НБУ на момент здійснення платежу. Окрім того, в рішенні вказано, що у разі сплати вступного внеску, витрат на інформаційно-технічне забезпечення та пред'явлення відповідних квитанцій, позивачка повинна отримувати свідоцтво про членство та за нею передбачено бронювання квартири № 6 загальною площею 40,93 кв. метрів, житловою площею 19,28 кв. метрів в житловому будинку по вулиці Глибоцькій (Борцям за волю України) в смт. Глибока Чернівецької області. Сплативши вступний внесок в розмірі 1350 доларів США, 26.08.2010 року вона отримала свідоцтво № 7 про асоційоване членство. Відповідно до даного свідоцтва було заплановано здати будинок в експлуатацію у 1-му кварталі 2012 року. Протягом 2010-2011 років позивачка вносила на рахунок ЖБК пайові внески, а саме: 28.09.2010 року в розмірі 8841,95 гривень, що по курсу НБУ складає 1117 доларів США; 27.10.2010 року в розмірі 9000 гривень, що по курсу НБУ складає 1137 доларів США; 08.12.2010 року в розмірі 8750 гривень, що по курсу НБУ складає 1100 доларів США; 29.12.2010 року в розмірі 8876,63 гривень, що по курсу НБУ складає 1115 доларів США; 02.02.2011 року в розмірі 8854,78 гривень, що по курсу НБУ складає 1115 доларів США; 30.03.2011 року в розмірі 8875,40 гривень, що по курсу НБУ складає 1115 доларів США; 04.05.2011 року в розмірі 8881,31 гривень, що по курсу НБУ складає 1115 доларів США, всього на загальну суму 62080,07 гривень, що еквівалентно 7814 доларів США, що підтверджується копіями квитанцій.
У 2012 року будівництво житлового будинку було остаточно припинено. У зв'язку з тим, що будинок не будувався, строк здачі будинку в експлуатації минув, ніхто не міг пояснити причину припинення будівництва, позивачка прийняла остаточне рішення вийти із складу асоційованих членів кооперативу. З приводу виходу з кооперативу, позивачка неодноразово зверталась до голови кооперативу ОСОБА_3 по телефону, однак він постійно уникав з нею зустрічі. Коли в черговий раз позивачка зателефонувала голові кооперативу та намагалась з ним зустрітися, щоб вручити йому заяву про вихід із кооперативу, голова кооперативу порадив їй звернутись до представника ЖБК «Брактекс - Буд» ОСОБА_4, який прийме від неї заяву. 24.05.2013 року позивачка зустрілась з представником ЖБК «Братекс - Буд» ОСОБА_4 та передала останньому нотаріально посвідчену заяву щодо її добровільного виходу з членів даного кооперативу, тобто виключення її із складу асоційованих членів ЖБК «Братекс - Буд» із виплатою належних їй коштів, що були сплачені як пайові внески, однак до теперішнього часу вона не повідомлена про її виключення із асоційованих членів кооперативу, також їй не виплачені належні кошти, що були сплачені як пайові внески. На підставі п.2.11 Положення про асоційованих членів ЖБК «Братекс - Буд» розробленого і затвердженого у відповідності до статуту ЖБК «Братекс - Буд», у разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на повернення своєї сплаченої частки паю грошима. Добровільний вихід із кооперативу здійснюється на підставі нотаріально посвідченої заяви, оригінал якої передається голові кооперативу. У зв'язку з тим, що згідно графіку позивачка починаючи з вересня 2010 року і до травня 2011 року сплатила пайові внески у валюті України, але у співвідношенні до долару США (1115 доларів США щомісячно) і тому, повертатися вони мають у такому ж порядку, тобто у еквіваленті курсу гривні до долара США на час повернення. З метою захисту своїх порушених прав змушена звернувся до суду та просить, зобов'язати житлово-будівельний кооператив «Братекс - Буд» виключити з членів кооперативу громадянку ОСОБА_5 Молдова, ОСОБА_2 з 24.05.2013 року, на підставі її добровільного припинення членства у кооперативі від 24.05.2013 року. Стягнути з житлово-будівельного кооперативу «Братекс - Буд», що знаходиться за адресою: (смт. Глибока, вул. Борців за волю УкраїниАДРЕСА_1 код ЄДРПОУ 35654820) на користь позивачки ОСОБА_2 внесок еквівалентний 7814 доларів США на суму 196315,81 (сто дев'яносто шість тисяч триста п'ятнадцять гривень 81 копійка), з розрахунку 25 грн. 12 коп. за 1 долар США, а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю, в своїх поясненнях підтвердив обставини, що викладені в позовній заяві і просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача житлово-будівельного кооперативу «Братекс-Буд» в судове засідання не з'явився, хоча відповідач належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи у тому числі через визначені законодавством ЗМІ, а також відповідач не заявляв клопотання про відкладення розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про кооперацію», членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.
Згідно статті 11 Закону України «Про кооперацію», вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом.
Як вбачається із ст. 12 Закону України « Про кооперацію», основними правами члена кооперативу є: одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки визначені його статутом, а також право звертатися до органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов'язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Відповідно до ст. 13 Закону України « Про кооперацію», членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього, припинення діяльності кооперативу та інші.
Згідно ст. 15 Закону України « Про кооперацію», вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства. Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.
Пунктом 5 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від ЗО квітня 1985 року № 186 зі змінами та доповненнями, (далі Примірний статут ЖБК), передбачено, що житлово-будівельний кооператив діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до цього Примірного статуту.
Згідно п.30 Примірного статуту ЖБК, члени житлово-будівельного кооперативу має право вийти з кооперативу. Громадянин вважається таким, що вийшов з кооперативу, з дня подання про це заяви до правління кооперативу. Особі, яка вибула з житлово-будівельного кооперативу повертається внесена нею сума паєнагромадження.
Відповідно ст. 410 ЦПК України, іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, іноземні держави ( їх органи та посадові особи) та міжнародні організації мають право звертатися до судів України для захисту своїх прав, свобод чи інтересів. Іноземні особи мають процесуальні права та обов'язки нарівні з фізичними і юридичними особами України.
Судом встановлено, що у серпні 2010 року позивачка із заявою про вступ звернулась до ЖБК «Братекс - Буд». Згодом її заява про вступ була розглянута на загальних зборах членів кооперативу. На підставі рішення голови кооперативу № 7 від 26 серпня 2010 року позивачка прийнята до складу асоційованих членів ЖБК «Братекс - Буд». Рішенням визначено загальний розмір внесків (вступний та пайовий) в розмірі 27014 доларів США, розмір вступного внеску в розмірі 1350 доларів США. Також даним рішенням визначено, що внески здійснюються в гривнях по курсу Національного банку України на день сплати у відповідності до графіку. Оплата гривневих внесків здійснюється еквівалентно доларовим внескам за курсом НБУ на момент здійснення платежу. Окрім того, в рішенні вказано, що у разі сплати вступного внеску, витрат на інформаційно-технічне забезпечення та пред'явлення відповідних квитанцій, позивачка повинна отримувати свідоцтво про членство та за нею передбачено бронювання квартири № 6 загальною площею 40,93 кв. метрів, житловою площею 19,28 кв. метрів в житловому будинку по вулиці Глибоцький (Борцям за волю України) в смт. Глибока Чернівецької області. Сплативши вступний внесок в розмірі 10651,50 грн. (а.с.20), 26.08.2010 року позивачка отримала свідоцтво № 7 про асоційоване членство. Відповідно до даного свідоцтва було заплановано здати будинок в експлуатацію у 1-му кварталі 2012 року (вказані обставини підтверджуються матеріалами справи (а.с.7-29)).
П. 2.7. та п.2.12. Положення про асоційованих членів житлово-будівельного кооперативу «Братекс-Буд», затвердженого загальними зборами членів цього кооперативу передбачено, що у разі виходу (виключення) асоційованого члена з кооперативу вступний внесок не повертається. Тому відсутні правові підстави для повернення вступного внеску позивачки в розмірі 10651,50 грн.
Протягом 2010-2011 років позивачка вносила на рахунок ЖБК пайові внески, а саме: 28.09.2010 року в розмірі 8841,95 гривень; 27.10.2010 року в розмірі 9000 гривень; 08.12.2010 року в розмірі 8750 гривень; 29.12.2010 року в розмірі 8876,63 гривень; 02.02.2011 року в розмірі 8854,78 гривень; 30.03.2011 року в розмірі 8875,40 гривень; 04.05.2011 року в розмірі 8881,31 гривень, всього на загальну суму 62080,07 гривень (а.с.22-28).
Відповідно до п.2.9. Положення про асоційованих членів житлово-будівельного кооперативу «Братекс-Буд», затвердженого загальними зборами членів цього кооперативу розмір паю визначається у гривнях.
Як вбачається із п.2.11. Положення про асоційованих членів житлово-будівельного кооперативу «Братекс-Буд», затвердженого загальними зборами членів цього кооперативу у разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на повернення своєї сплаченої частки паю грішми. Добровільний вихід із кооперативу здійснюється на підставі нотаріально посвідченої заяви, оригінал якої передається голові кооперативу. Член кооперативу, зобов'язаний з моменту прийняття рішення загальними зборами членів кооперативу про його вихід або виключення повернути оригінал Свідоцтва голові кооперативу. Частка паю підлягає виплаті протягом двох місяців або з моменту прийняття рішення про вихід (виключення) асоційованого члена з кооперативу, або з моменту повернення кооперативу оригінала свідоцтва про членство цього члена в залежності від того, яка з цих обставин настане пізніше.
Враховуючи те, що кошти сплачувались у гривнях, а не у доларах США, і ні вказаним Положенням, ні іншими нормативно-правовими актами не передбачено повернення коштів у еквіваленті до долара США, суд дійшов висновку, що стягненню підлягає сплачена сума у гривнях у розмірі 62080,07 грн. ОСОБА_1 позовними вимогами про стягнення інфляційних витрат та 3% річних відповідно до ст. 625 ЦК України позивачка не зверталася і суд відповідно до вимог ст. 11 ЦПК України не може вийти за межі позовних вимог. Тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи позовні вимоги в частині припинення членства позивачки у кооперативі, суд дійшов висновку, що в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
У 2012 року будівництво вказаного житлового будинку було остаточно припинено. У зв'язку з тим, що будинок не будувався, строк здачі будинку в експлуатації минув і позивачка прийняла рішення вийти із складу асоційованих членів кооперативу.
24.05.2013 року позивачка передала представнику ЖБК «Братекс - Буд» ОСОБА_4 нотаріально посвідчену заяву від 17 травня 2013 року щодо її добровільного виходу з членів даного кооперативу, тобто виключення її із складу асоційованих членів ЖБК «Братекс - Буд» із виплатою належних їй коштів, що були сплачені як пайові внески. Вказані обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Проте всупереч п.2.11. Положення про асоційованих членів житлово-будівельного кооперативу «Братекс-Буд», затвердженого загальними зборами членів цього кооперативу членство позивачки у кооперативі не було припинено і їй не було виплачено пайові внески, про що зазначалось вище.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що позовні вимоги частково знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
На підставі викладеного, ст. ст. 11,12,13,15 Закону України «Про кооперацію», керуючись ст. ст. 3-11,15, 57-60, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р I Ш И В:
Позовнi вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Припинити членство ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки ОСОБА_5 Молдова, зареєстрованої в Молдові, м. Бельци, вул. 1-го травня, 9/26 у житлово-будівельному кооперативі «Братекс -Буд» з 24 травня 2013 року.
Стягнути з житлово-будівельного кооперативу «Братекс -Буд», зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2 за волю України, 12/11 , код ЄДРПОУ 35654820 на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки ОСОБА_5 Молдова, зареєстрованої в Молдові, м. Бельци, вул. 1-го травня, 9/26, ідентифікаційний код НОМЕР_1 сплачені нею кошти в розмірі 62080 (шістдесят дві тисячі вісімдесят) гривень, 04 копійки, а також судові витрати в розмірі 1041 (одна тисяча сорок одна) гривня, 69 копійок.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Глибоцький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ:
Суд | Глибоцький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2016 |
Оприлюднено | 12.08.2016 |
Номер документу | 59575581 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Завгородня Ірина Миколаївна
Цивільне
Глибоцький районний суд Чернівецької області
Цуренко В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні