Постанова
від 08.08.2016 по справі 805/1705/16-а
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2016 р.                               Справа №805/1705/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши справу за позовом заявою Маріїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області

до ТОВ «ДОНБАСТЕХЕЛЕКТРО» м. Курахове

про надання дозволу на погашення суми податкового боргу 66864,50 грн. за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Маріїнська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «ДОНБАСТЕХЕЛЕКТРО» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу 66864,50 грн. за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем, ТОВ «ДОНБАСТЕХЕЛЕКТРО» обліковується заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в сумі 294704,80 грн., що виник у зв'язку з несплатою самостійно визначених податкових зобов'язань. Відповідачем було сформована та вручена податкова вимога від 12.05.2014 року №485-25. Майно платника податку перебуває у податковій заставі, тому просить суд надати дозвіл на погашення суми боргу у розмірі 294704,80 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

02 липня 2016 року позивач надав через канцелярію суду клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якого просив суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу 66864,50 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі

Представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача до судового засідання явку свого представник не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

З урахуванням вимог статей 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи у письмовому провадженні за наявними в справі матеріалами та доказами.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНБАСТЕХЕЛЕКТРО» зареєстроване у якості юридичної особи, включене до ЄДРПОУ за номером 20398816, перебуває на податковому обліку Маріїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на 07.06.2016 рік по особових рахунках відповідача обліковується заборгованість з податку на додану вартість в сумі 294704,80 грн.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.

Підпунктом 20.1.28. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Порядок погашення податкового боргу визначений главою 9 Податкового кодексу України. Статтею 95 Податкового кодексу України визначений перелік заходів направлених на погашення податкового боргу платника податків, що здійснюються податковим органом.

Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно із абз. 2 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби, у свою чергу, звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі прямо передбачено законом.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з метою стягнення суми податкового боргу з орендної плати звертався до суду з позовною заявою про стягнення з ТОВ «Донбастехелектро» заборгованості з податку на додану вартість.

Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі №808/3111/15-а за позовом Мар'їнської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбастехелектро» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість 244732 грн., позов було задоволено.

Позивачем з метою виконання зазначеної вище постанови суду направлялись інкасові доручення які були залишені без виконання, у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках та відкликанням банківської ліцензії та початком процедури ліквідації.

У зв'язку з тим, що вказана сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість не була сплачена, за підприємством значиться борг перед бюджетом, який складає 66864,50 грн.

За приписами п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, встановлена черговість прийняття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме, першочергово податковим органом приймаються заходи зі стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності, податковий орган може приймати заходи щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, в якого наявний податковий борг.

Відповідно до п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сформовано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 12.05.2014 року за №485-25 на суму 7313,92 грн., яка була отримана відповідачем згідно поштового повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. Доказів оскарження вказаної податкової вимоги сторонами до суду не надано.

Пунктами 88.1 - 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

Як передбачено п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Актом опису майна №3/05-38-11-1 та №4/05-38-11-1 від 16.04.2015 року податковим керуючим було описано майно відповідача на загальну суму 59355,30 грн.

Актом від 24.05.2016 року №5/05-25-17-01 перевірено стан збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно витягів про реєстрацію з державного реєстру обтяжень рухомого майна, майно відповідача перебуває у податковій заставі.

Законодавець чітко визначив, що продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, як захід щодо погашення податкового боргу платника податків є виключною нормою та може застосовуватись податковим органом лише у разі недостатності коштів, які перебувають у власності платника податків.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Доказів сплати заборгованості відповідачем сторонами до суду не надано, наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.

З урахуванням того, що на момент звернення до суду з даним позовом у відповідача відсутні кошти на розрахункових рахунках в банках, що унеможливлює здійснити стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Маріїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області до ТОВ «ДОНБАСТЕХЕЛЕКТРО» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу 66864,50 грн. за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі - задовольнити.

Надати дозвіл Маріїнської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області на погашення податкового боргу у сумі 66864,50 грн. за рахунок майна ТОВ «ДОНБАСТЕХЕЛЕКТРО» (ЄДРПОУ 20398816), що знаходиться у податковій заставі.

Повний текст постанови складено та підписано 10 серпня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя                                                   Кониченко О.М.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.08.2016
Оприлюднено15.08.2016
Номер документу59584757
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/1705/16-а

Постанова від 08.08.2016

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Кониченко О.М.

Ухвала від 08.08.2016

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Кониченко О.М.

Ухвала від 06.07.2016

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Кониченко О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні