Постанова
від 09.08.2016 по справі 162/650/16-а
ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 162/650/16

Провадження № 2-а/162/173/2016

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2016 року смт Любешів

Любешівський районний суд Волинської області в складі головуючого судді Труша В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі про визнання неправомірними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 позовні вимоги обґрунтовує тим, що він отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» (далі -- Закон № 1788-XII) та статті 55 Закону України В«Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиВ» (далі - Закон № 796-ХІІ). При перерахунку йому пенсії, збільшуючи її на 1% в залежності від тривалості трудового стажу, відповідач керувався тільки Законом України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» (далі - Закон № 1058-IV), тобто порушив право позивача на пільговий характер розрахункової величини, визначений частиною 2 статті 56 Закону України Закону № 796-ХІІ. У зв'язку з наведеним просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі, зобов'язати відповідача в межах строку позовної давності провести перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років. Постанову в межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Позивач в судове засідання не з"явився, у поданій заяві просить розгляд справи проводити без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача на розгляд справи також не з"явився, в поданому до суду запереченні відповідач адміністративний позов не визнав, посилаючись на те, що згідно частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Вказана стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Поняття доплати до пенсії за понаднормативний страховий стаж законодавцем закладено в статті 28 Закону № 1058-IV, згідно якого за кожен рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї статті. Стаття 55 Закону № 796-ХІІ не передбачає проведення перерахунку пенсії згідно цього Закону, а лише її призначення. Просить взяти до уваги, що позивачу проводились перерахунки пенсії із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Доплата за понаднормований стаж за 29 років складає 206,45 гривень. Просить розгляд справи проводити без представника відповідача.

На підставі частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідженням поданих сторонами доказів, аналіз законодавства приводить суд до наступного.

В суді встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням.

З оглянутих в суді поданих позивачем документів, повідомленням відповідача від 03.06.2016 року, запереченням відповідача від 08.08.2016 року та доданих до нього документів вбачається, що позивач отримує пенсію з 01 грудня 1996 року.

Пенсія призначена відповідно до Закону № 1788-XII та статті 55 Закону № 796-ХІІ.

До 01 січня 2004 року позивач отримував пенсію по віку з врахуванням положень частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не більше 75 % заробітку.

Згідно з розпорядженнями управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі, починаючи з 01 січня 2004 року, формула розрахунку пенсії позивачу змінилася: введено поняття понаднормативного стажу, що розрахувався відповідно до положень статті 28 Закону № 1058-IV.

Таким чином, з набранням чинності Законом № 1058-IV відповідач самостійно змінив умови нарахування пенсії позивачу, не повідомивши його про це.

В суді встановлено, що позивач 27.05.2016 року скористався своїм правом та звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ. Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.

Статтею 15 Закону № 1788-XII визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону № 796-ХІІ, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 55 Закону № 796-ХІІ встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Суд зауважує, що відповідно до процитованих вище статті 15 Закону № 1788-XII, пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV особа, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, обираючи відмінні, ніж передбачені Законом № 796-ХІІ, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, повинна про це повідомити Пенсійний фонд.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56, статті 57 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Аналізуючи наведене вище, суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону № 1058-IV є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону № 1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону № 796-ХІІ. При наявності права у пенсіонерів, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, на тотожні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку - Закон № 796-ХІІ.

Таким чином, потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом № 796-ХІІ, яким чином фінансується пенсія (Державний бюджет, бюджет Пенсійного фонду тощо) юридичного значення не має.

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування положень частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ до позивача призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормативний стаж. При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону № 1788-XII, Закону № 1058-IV є обов'язком саме відповідача.

Крім того, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У звВ»язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.

Отже, дії відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплаті пенсії позивачу відповідно до Закону № 796-ХІІ є протиправними. При цьому, суд звертає увагу, що позивач ставить питання протиправності дій відповідача в контексті застосування положень статті 56 цього Закону.

Виходячи із строків звернення до адміністративного суду, суд задовольняє позовні вимоги позивача щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі провести перерахунок та виплату пенсії із збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років з 28 січня 2016 року і визнає дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі по не проведенні позивачу розрахунку пенсії за цей період із збільшенням її на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 20 років протиправними, оскільки позивач звернувсь до адміністративного суду за захистом прав 27 липня 2016 року.

В силу положень пункту 1 частини 1 статті 256 КАС рішення суду підлягає до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити за правилами статті 94 КАС.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 6, 11, 41, 94, 158-163, 256 КАС, суд,-

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України В«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиВ» .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області, починаючи з 28 січня 2016 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України В«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиВ» із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку.

Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Стягнути у користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області 551 (п"ятсот п"ятдесят одну) гривню 20 копійок судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Головуючий: /підпис/ ОСОБА_2

Згідно з оригіналом.

Суддя Любешівського

районного суду ОСОБА_2

СудЛюбешівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення09.08.2016
Оприлюднено15.08.2016
Номер документу59608244
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —162/650/16-а

Ухвала від 21.12.2019

Адміністративне

Любешівський районний суд Волинської області

Гладіч Н. І.

Ухвала від 17.07.2018

Адміністративне

Любешівський районний суд Волинської області

Гладіч Н. І.

Ухвала від 24.05.2018

Адміністративне

Любешівський районний суд Волинської області

Гладіч Н. І.

Ухвала від 27.09.2016

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Пліш Михайло Антонович

Ухвала від 02.09.2016

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Пліш Михайло Антонович

Постанова від 09.08.2016

Адміністративне

Любешівський районний суд Волинської області

Труш В. О.

Ухвала від 27.07.2016

Адміністративне

Любешівський районний суд Волинської області

Труш В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні