Справа №475/321/16-ц 11.08.2016 11.08.2016 11.08.2016
Провадження №22-ц/784/1915/16
Категорія 23 Суддя першої інстанції: Єгорова Н.Є.
Суддя-доповідач апеляційного суду: Шаманська Н.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючого: Шаманської Н.О.,
суддів: Данилової О.О., Лівінського І.В.,
із секретарем судового засідання - Лептугою С.С.,
за участю: позивача - ОСОБА_2, його представника - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою
ОСОБА_2
на рішення Доманівського районного суду Миколаївської області від 13 липня 2016 року, ухваленого за позовом
ОСОБА_2
до
товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря-Агро»
(далі - ТОВ «Зоря-Агро»)
про внесення змін до договору оренди землі,
в с т а н о в и л а:
У квітні 2016 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ТОВ «Зоря-Агро» про внесення змін щодо збільшення розміру орендної плати до договору оренди землі від 15 липня 2007 року.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначав, що на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії МК № 067108 від 24 березня 2004 року, він є власником трьох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 28,51 га, в тому числі 21,29 га ріллі, які розташовані в межах території Сухобалківської сільської ради Доманівського району Миколаївської області.
15 січня 2007 р. між ним та ТОВ «Зоря-Агро» було укладено договір оренди землі № 2007-007/006, за яким позивач надав земельну ділянку, площею 21,29 га, а відповідач прийняв її в строкове користування строком на 5 років, з орендною платою у фіксованій грошовій сумі у розмірі 2 657,10 грн. - 2 % від вартості орендованої земельної ділянки.
Додатковою угодою до договору оренди від 8 грудня 2011 р. внесено зміни, в тому числі до п. 13, встановивши щорічний розмір орендної плати за користування вказаною в Договорі земельною ділянкою - 3% від вартості орендованої земельної ділянки грошову суму у розмірі 5 000 грн.
24 листопада 2015 р. ОСОБА_2 надіслав відповідачу письмову пропозицію щодо збільшення розміру орендної плати, а 30 листопада 2015 р. - проект додаткової угоди про збільшення розміру орендної плати з 3% до 7% від вартості орендованої земельної ділянки, вважаючи таке справедливим та таким, що відповідає ринковим умовам.
Проте, відповідач не погодившись з пропозицією, повідомив про передчасність збільшення орендної плати як у поточному, так і подальших роках.
Посилаючись на зростання цін, тарифів на комунальні послуги та його особисті соціальні проблеми, позивач просив внести зміни до договору оренди № 2007-007/006, укладеного 15 липня 2007 р. з ТОВ «Зоря-Агро» про збільшення розміру орендної плати до 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Доманівського районного суду Миколаївської області від 13 липня 2016 р. в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просив скасувати рішення суду та постановити нове про задоволення його позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши наведені в скарзі доводи та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником трьох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 28,51 га, які розташовані в межах території Сухобалківської сільської ради Доманівського району Миколаївської області ( а.с. 9).
15 січня 2007 р. між позивачем та ТОВ «Зоря-Агро» був укладений договір оренди земельної ділянки, площею 21,29 га, кадастровий номер 4822784400:08:000:0034, за умовами якого він надав, а орендар прийняв у строкове платне користування вищезазначену земельну ділянку строком на 5 років з орендною платою у фіксованій грошовій сумі у розмірі 2 657,10 грн. - 2 % від вартості орендованої земельної ділянки.
Вказаний договір зареєстрований у Доманівському реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17 квітня 2007 р. за № 040701300075.
Пунктом 13, 20 вказаного договору передбачено, що розмір орендної плати складає фіксовану грошову суму у розмірі 2657,10 грн. - 2 % від вартості орендованої земельної ділянки, а обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахуванням індексів інфляції.
Пунктом 22 договору передбачено перегляд розміру орендної плати один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, а також в інших випадках передбачених законом.
8 грудня 2011 року між сторонами укладено Додаткову угодою до договору оренди земельної ділянки № 040701300075 від 15 січня 2007 року внесено зміни в тому числі до п. 13, та встановлено щорічний розмір орендної плати за користування вказаною в Договорі земельною ділянкою - 3% від вартості орендованої земельної ділянки грошову суму у розмірі 5 000 грн. та збільшено строк дії договору до 16 років.
Додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему у Доманівському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20 грудня 2011 року за № 482270004001125.
Звертаючись до суду з позовом про внесення змін до договору оренди щодо збільшення розміру орендної плати, позивач посилався на зростання цін, тарифів на комунальні послуги та його особисті соціальні проблеми.
Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Частиною 1 ст. 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною другою цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 23 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін
Отже, зазначеним Законом та умовами договору закріплений принцип рівності сторін договору. Зміна умов договору в односторонньому порядку ані умовами договору, ані Законом не передбачена.
З матеріалів справи вбачається, що сума орендної плати нараховувалась відповідачем з урахуванням індексу інфляції та індексації оцінки вартості землі та у порівнянні з 2011 р. у 2015 р. вказані суми збільшилися майже в 2 рази ( а.с. 158).
Зазначені обставини свідчать про відсутність істотних порушень умов договору зі сторони відповідача.
За такого, основний висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для внесення змін щодо збільшення розміру орендної плати до договору оренди землі є вірним та відповідає фактичним обставинам справи.
Посилання позивача на рекомендації Держгеокадастру щодо збільшення орендної плати до 8% від нормативної грошової оцінки земель, колегія суддів не може прийняти до уваги, оскільки зазначені рекомендації стосуються оренди земель державної власності.
Доводи позивача щодо невірної оцінки судом його матеріального становища, не може бути підставою для скасування судового рішення, оскільки зазначені обставини, відповідно до п. 22 договору оренди не є підставою для зміни договору.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування судового рішення, ухваленого з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст . 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а рішенням Доманівського районного суду Миколаївської області від 13 липня 2016 р. залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але протягом двадцяти днів з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий Н.О. Шаманська
Судді О.О. Данилова
І.В. Лівінський
Суд | Апеляційний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2016 |
Оприлюднено | 17.08.2016 |
Номер документу | 59651063 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Гримич Майя Костянтинівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Гримич Майя Костянтинівна
Цивільне
Апеляційний суд Миколаївської області
Шаманська Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні