Рішення
від 13.08.2009 по справі 15/949
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путят инський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "13" серпня 2009 р. Спра ва № 15/949

Господарський суд Житомир ської області у складі:

Головуючого - судді Кравець С.Г.

при секретарі Лужко О.В.

за участю представників ст орін:

від позивача Швець А.А., д овіреність №32/2 від 09.01.2009р.,

від відповідача не з'явився ,

розглянув у відкритому суд овому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Державної еколо гічної інспекції в Житомирсь кій області (м. Житомир)

до Приватного підприємств а "Мирт" (с. Дубовий Гай Овруцьк ого району)

про стягнення 1065,00 грн.

В судовому засіданні 11.08.2009р . оголошувалась перерва до 13.08.2 009р., відповідно до ст. 77 ГПК Укра їни.

Державною екологічною інс пекцією в Житомирській облас ті пред'явлено позов до Прива тного підприємства "Мирт" про стягнення 1065,00грн. шкоди, запод іяної державі зумовленої зас міченням земельної ділянки.

Представник позивача в суд овому засіданні підтримав по зовні вимоги в повному обсяз і з підстав, викладені в позов ній заяві та просить суд стяг нути з відповідача на корист ь позивача шкоду у розмірі 1065,00 грн.

Відповідач відзиву на позо в не подав, свого представник а в судове засідання не напра вив, хоча про час та місце розг ляду справи повідомлявся сво єчасно та належним чином, про що свідчить реєстр вихідної кореспонденції Господарськ ого суду Житомирської област і від 16.07.2009р. (а.с. 20).

Відповідно до ст.75 ГПК Украї ни, справа розглядалась за на явними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали спра ви, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п."з" ст.20 Зак ону України "Про охорону навк олишнього природного середо вища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ позивачу надано право пред'явлення по зовів про відшкодування збит ків і втрат, заподіяних в резу льтаті порушення законодавс тва про охорону навколишньог о природного середовища.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.02.2009р. державними інсп ектором з охорони навколишнь ого природного середовища Де ржавної екологічної інспекц ії в Житомирській області бу ла проведена перевірка Прива тного підприємства "Мирт" на п редмет дотримання вимог прир одоохоронного законодавств а, за результатами якої склад ено відповідний акт (а.с.4).

Позивач в позовній заяві по силається на те, що при здійсн енні підприємницької діяльн ості ПП "Мирт" спричинило засм ічення земельної ділянки від ходами від переробки деревин и (тирси). Позивач вказує на те , що такими діями ПП "Мирт" допу стило порушення вимог п. а,б,з, и, ч. 1 ст. 17, ст.ст. 32,33 Закону Україн и "Про відходи", п. 1, 10 ч. 1 ст. 35, п. 1,4,6, ч . 1 ст. 46 Закону України "Про охор ону земель" та згідно із ст. 43 За кону України "Про відходи" по винно відшкодувати шкоду, за вдану внаслідок порушення за конодавства про відходи.

Згідно до Акту перевірк и додержання вимог природоох оронного законодавства від 0 3.02.2009р., інспектором з охорони на вколишнього природного сере довища, крім іншого, було вста новлено, що на території ПП "Ми рт" виявлено несанкціоноване сміттєзвалище, де розміщені відходи від виробництва тир си на відкритому ґрунті, розм іром 15м х 8м та висотою 28см. (а.с. 4).

Згідно з Методикою визначе ння розмірів шкоди, зумовлен ої забрудненням і засмічення м земельних ресурсів через п орушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорон и навколишнього природного с ередовища від 04.04.2007р. №149, зареєс трованої Міністерством юсти ції України 25.04.07р. №422/13689, позиваче м визначено збитки в загальн ому розмірі 1065,00грн, що завдані відповідачем навколишньому природному середовищу в рез ультаті засмічення земельно ї ділянки площею 120 м. кв. виробн ичими відходами (тирсою) об'єм ом 33,6 м. куб., що підтверджуєтьс я розрахунком позивача (а.с.5).

Позивачем на адресу відпов ідача 07.04.2009р. була направлена пр етензія №50/2 про відшкодуванн я заподіяних державі збитків , яка залишилась без відповід і та задоволення (а.с.6). Факт нап равлення претензії підтверд жується повідомленням про вр учення рекомендованого лист а №6297756 (а.с. 26).

Відповідно до пункту "а" ст.15 Закону України "Про відходи" в ід 05.03.1998р. №187/98-ВР (далі-Закон), гром адяни України, іноземці та ос оби без громадянства зобов'я зані дотримуватися вимог ць ого Закону та інших норматив но-правових актів у сфері пов одження з відходами.

Згідно з пунктами "а", "б", "з", "и" ч.1 ст.17 Закону України "Про відх оди" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, суб'єкти го сподарської діяльності у сфе рі поводження з відходами зо бов'язані запобігати утворен ню та зменшувати обсяги утво рення відходів; забезпечуват и приймання та утилізацію ви користаних пакувальних мате ріалів і тари, в яких знаходил ася продукція цих підприємст в, установ та організацій - суб 'єктів господарської діяльно сті, або укладати угоди з відп овідними організаціями на їх збирання та утилізацію"; не до пускати зберігання та видале ння відходів у несанкціонова них місцях чи об'єктах; здійсн ювати контроль за станом міс ць чи об'єктів розміщення вла сних відходів.

Відповідно до ст.32 Закону, з м етою обмеження та запобіганн я негативному впливу відході в на навколишнє природне сер едовище та здоров'я людини за бороняється: вести будь-яку г осподарську діяльність, пов' язану з утворенням відходів, без одержання від спеціальн о уповноважених органів вико навчої влади у сфері поводже ння з відходами лімітів на об сяги утворення та розміщення відходів; використовувати р езультати наукових дослідже нь, впроваджувати в практику винаходи, застосовувати нов у техніку, імпортне устаткув ання, технології та системи, я кщо вони не передбачають зап обігання чи мінімізацію обся гів утворення відходів на вс іх стадіях технологічного пр оцесу, їх утилізацію та безпе чне видалення; визначати міс ця розміщення підприємств, у становок, полігонів, комплек сів, сховищ та інших об'єктів п оводження з відходами, проек тувати та будувати регіональ ні і міжрегіональні комплекс и оброблення, знешкодження, у тилізації та видалення відхо дів, якщо вони не відповідают ь екологічним та санітарно-г ігієнічним вимогам; приймати рішення про розміщення і роз виток міст та інших населени х пунктів без визначення тех нічних та інших заходів щодо створення умов для утилізац ії чи видалення побутових ві дходів; вводити в дію нові і ре конструйовані підприємства та інші об'єкти, не забезпечен і устаткуванням і технологія ми для безпечного поводження з відходами, та в разі відсутн ості даних, необхідних для оц інки їх впливу на навколишнє природне середовище та здор ов'я людини, згідно з установл еним порядком; передавати чи продавати небезпечні відход и громадянам, підприємствам, установам та організаціям, я кщо вони не забезпечують ути лізації чи видалення цих від ходів екологічно безпечним с пособом; залучати дітей і під літків до організованого зби рання відходів (як вторинної сировини), небезпечних для зд оров'я; порушувати строки пер еробки відходів, ввезених в У країну відповідно до встанов лених квотами умов; порушува ти встановлені квоти на ввез ення в Україну відходів як вт оринної сировини; ввезення в Україну відходів з метою їх з берігання чи захоронення. За конодавством України можуть передбачатися й інші спеціа льні заходи щодо обмеження т а запобігання негативному вп ливу відходів на навколишнє природне середовище та здоро в'я людини.

Згідно з положеннями ст.33 За кону, зберігання та видаленн я відходів здійснюються відп овідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забе зпечують максимальне викори стання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винят ком захоронення); на кожне міс це чи об'єкт зберігання або ви далення відходів складаєтьс я спеціальний паспорт, в яком у зазначаються найменування та код відходів (згідно з держ авним класифікатором відход ів), їх кількісний та якісний с клад, походження, а також техн ічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видал ення і відомості про методи к онтролю та безпечної експлуа тації цих місць чи об'єктів; ви далення відходів здійснюєть ся відповідно до встановлени х законодавством вимог еколо гічної безпеки з обов'язкови м забезпеченням можливості у тилізації чи захоронення зал ишкових продуктів за погодже нням з державною санітарно-е підеміологічною службою Укр аїни; зберігання та видаленн я відходів здійснюються в мі сцях, визначених органами мі сцевого самоврядування з вра хуванням вимог земельного та природоохоронного законода вства, за наявності спеціаль них дозволів, у яких визначен і обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та у мови їх зберігання; визначен і для зберігання та видаленн я відходів місця чи об'єкти по винні використовуватися лиш е для заявлених на одержання дозволу відходів; забороняє ться змішування чи захоронен ня відходів, для утилізації я ких в Україні існує відповід на технологія; забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підзем них горизонтах, на території міст та інших населених пунк тів, на територіях природно-з аповідного фонду, на землях п риродоохоронного, оздоровчо го, рекреаційного та історик о-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та з он санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що мо же створювати небезпеку для навколишнього природного се редовища та здоров'я людини; з ахоронення відходів у надрах допускається у виняткових в ипадках за результатами спец іальних досліджень з дотрима нням стандартів, норм і прави л, передбачених законодавств ом України.

03.02.2009р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській о бласті було складено протоко л про адміністративне правоп орушення №000186 та винесено пост анову про накладання адмініс тративного стягнення у вигля ді штрафу в розмірі 85,00грн. (а.с.32 -33).

Відповідно до пунктів "а", "б", "г" ст.42 Закону, особи, винні в по рушенні законодавства про ві дходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну ч и кримінальну відповідально сті за порушення встановлено го порядку поводження з відх одами, що призвело або може пр извести до забруднення навко лишнього природного середов ища, прямого чи опосередкова ного шкідливого впливу на зд оров'я людини та економічних збитків; самовільне розміще ння чи видалення відходів; не виконання розпоряджень і при писів органів, що здійснюють державний контроль та нагля д за операціями поводження з відходами та за місцями їх ви далення.

Згідно зі ст.43, 44 Закону, підпр иємства, установи, організац ії та громадяни України, а так ож іноземні юридичні і фізич ні особи та особи без громадя нства зобов'язані відшкодува ти шкоду, заподіяну ними внас лідок порушення законодавст ва про відходи, в порядку і роз мірах, встановлених законода вством України. Спори, що вини кають у сфері поводження з ві дходами, вирішуються судом у встановленому законодавств ом порядку.

Відповідно до ст.46 Закону Ук раїни "Про охорону земель" від 19.06.03р. № 962-IV, при здійсненні госп одарської діяльності, пов' язаної із зберіганням, оброб ленням, утилізацією та видал енням, знешкодженням і захор оненням відходів, забезпечую ться: виконання заходів щ одо запобігання або зменше ння обсягів утворення відхо дів та екологічно безпечне п оводження з ними... Підприємст ва, установи та організації, а також громадяни, діяльніс ть яких пов'язана з накопиче нням відходів, зобов'язані за безпечувати своєчасне вивез ення таких відходів на спе ціальні об'єкти, що викорис товуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утил ізації, видалення, знешкодже ння і захоронення.

Розміщення, збирання, збер ігання, оброблення, утилізац ія та видалення, знешкодженн я і захоронення відходів зді йснюються відповідно до вимо г Закону України "Про відходи ".

Відповідно до ст.69 Закону Ук раїни "Про охорону навколишн ього природного середовища" від 25.06.91р. №1264-ХІІ, шкода, заподія на внаслідок порушення закон одавства про охорону навколи шнього природного середовищ а, підлягає компенсації, як пр авило, в повному обсязі без за стосування норм зниження роз міру стягнення та незалежно від збору за забруднення нав колишнього природного серед овища та погіршення якості п риродних ресурсів.

Відповідач позов не оспори в, доказів відшкодування зап одіяної шкоди не надав.

Враховуючи викладене, госп одарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заяв леними відповідно до чинного законодавства та такими, що п ідлягають задоволенню в сумі 1065,00 грн.

Судові витрати по сплаті де ржавного мита та за інформац ійно-технічне забезпечення с удового процесу покладаютьс я на відповідача.

На підставі Закону України "Про охорону навколишнього п риродного середовища" від 25.06.19 91р. №1264-ХІІ, Закону України "Про в ідходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР, керуюч ись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, госп одарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного під приємства "Мирт" (Житомирська область, Овруцький район, с.Ду бовий гай, вул. Прилісна, 6, кв . 2, ідентифікаційний код 31884939):

- на користь держави в доход спеціального фонду Державно го бюджету Кирданівської сіл ьської ради Овруцького район у (р/р 31510921700439 ГУДКУ в Житомирські й області, МФО 811039, ЗКПО 22062510, код п латежу 24062100 ) - 1065,00грн. заподіяної шкоди;

- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житом ирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФ О 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Ж итомирі) - 102,00 грн. державного ми та;

- 312,50грн. витрат на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу (р/р 31218259703002 в УДК в м .Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк от римувача - ГУДКУ у Житомирськ ій області, МФО - 811039, код доходу 22050000).

Рішення суду набирає закон ної сили після закінчення де сятиденного строку з дня йог о прийняття.

Суддя Кравець С. Г.

Віддрукувати:

1 в справу,

2,3 - сторонам

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення13.08.2009
Оприлюднено19.07.2010
Номер документу5967392
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/949

Рішення від 13.08.2009

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кравець С.Г.

Постанова від 28.02.2007

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Постанова від 28.02.2007

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні