Дата документу 22.06.2016
Справа № 334/3559/16-к
Провадження № 1-кп/334/324/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2016 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянув у підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження у відношенні
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця
м. Оріхів, Запорізької області, українця, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який має вищу освіту, працюючого генеральним директором Командитного товариства «Запорізький завод високовольтної апаратури Вакатов» і компанія»
про обвинувачення по ч.1 ст. 212 КК України, -
У С Т А Н О В И В :
До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали кримінального провадження та клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, у зв`язку з наступним.
Так, ОСОБА_5 , будучи генеральним директором Командитного товариства «Запорізький завод високовольтної апаратури Вакатов» і компанія» (далі КТ «ЗЗВА»), у період
з 01.05.2015 по 31.05.2015, умисно ухилився від сплати податку на додану вартість у сумі 750 003 гривні за наступних обставин.
Так, КТ «ЗЗВА» зареєстровано в органах виконавчої влади 12.09.1994 №11031450000029270, на підставі чого присвоєно код за ЄДРПОУ 05755559. Підприємство взято на податковий облік у ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя 01.02.1991 (свідоцтво платника податків № 6616).
Юридична адреса підприємства: м.Запоріжжя, вул.Дніпропетровське шосе, буд. 13. Одним із основних видів діяльності підприємства є виробництво електронних компонентів.
Згідно з протоколом загальних зборів учасників КТ «ЗЗВА»
від 21.10.2014 року, ОСОБА_5 обрано генеральним директором.
Наказом №233 від 21.10.2014 ОСОБА_5 призначено на посаду генерального директора КТ «ЗЗВА» та покладено на нього обов`язки з виконання адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій. Таким чином, ОСОБА_5 є службовою особою, на яку, згідно з діючим законодавством підприємства покладено обов`язки з нарахування та сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), в т.ч. обов`язки з контролю за розрахунком та достовірністю відображення сум податків та своєчасністю надання податкової звітності до державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області.
Відповідно до Кримінального кодексу України від 05.04.2001
(зі змінами та доповненнями) службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
При організації та здійсненні фінансово-господарської діяльності
директор КТ «ЗЗВА» ОСОБА_5 , як службова особа підприємства, зобов`язана була керуватися податковим кодексом України № 2755-IV від 02.12.2010 року (зі змінами й доповненнями) (далі ПКУ), положеннями якого передбачено наступне.
Пунктом 8.1 статті 8 ПКУ в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Відповідно до п.9.1.3 п.9.1 ст. 9 ПКУ податок на додану вартість належить до загальнодержавного податку.
Підпункти 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п.16.1. ст. 16 ПКУ зобов`язує платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків і зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.36.1ст.36 ПКУ податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п.36.5 ст.36 ПКУ відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 44.1. ст.44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Крім того, відповідно до вимогЗакону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, із змінами та доповненнями (далі Закон № 996):
Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова,податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (п. 2 ст. 3Закону № 996).
Відповідно до положень п.6 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 08.07.2010 N 2457-VI керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити:
?назву документа (форми);
?дату і місце складання;
?назву підприємства, від імені якого складено документ;
?зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
?посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
?особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (п.1,2 ст.9Закону № 996).
Відповідно до Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженогонаказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 № 88, із змінами і доповненнями:
«Первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення».
Також статтею 67 Конституції України від 28.06.1996 року передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи викладене, генеральному директору КТ «ЗЗВА»
ОСОБА_5 достовірно було відомо, що він відповідно до вищевказаних норм чинного законодавства України, зобов`язаний знати про достовірність даних, вказаних у документах фінансово-господарської діяльності, і відповідно достовірно й вчасно визначати суми податків, а також у повному обсязі та у встановленийзакономтермін сплачувати їх у бюджет держави.
Протягом періоду з 01.01.2015 по 31.05.2015 генеральний директор
КТ «ЗЗВА» ОСОБА_5 здійснював фінансово-господарську діяльність шляхом виробництва та реалізації електронних компонентів, електродвигунів, генераторів, трансформаторів, ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування.
Усвідомлюючи, що у результаті реалізації виготовленого обладнання,
у КТ «ЗЗВА» виникає значна сума прибутку та відповідно зобов`язання зі сплати податку на додану вартість, ОСОБА_5 з метою заниження суми податкових зобов`язань, які підлягали сплаті у бюджет, вирішив зависити податковий кредит з податку на додану вартість по неіснуючим операціям, тим самим у податковій звітності підприємства зазначити більшу кількість нібито понесених витрат товариством, та відповідно зменшити розмір податку до сплати КТ «ЗЗВА».
На виконання свого злочинного умислу, у період з 01.05.2015 по 31.05.2015 ОСОБА_5 зависив податковий кредит з податку на додану вартість КТ «ЗЗВА» оформивши лише на папері неіснуючі операції з придбання шини мідної, швелеру, прокату листового, конденсаторів, проводу та планки алюмінієвої, листів металевих від ТОВ «Тех-Енерго-Постач»,
ТОВ «Торгсервіс Люкс» та ТОВ «Гранта Трейд», які фактично не відбувались.
Відповідно до п.201.6 ст.201 ПКУ «податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов`язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця".
Пунктом 201.10. ст. 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Таким чином, податкові накладні у відповідності з вимогами законодавства є звітними податковими документами, на підставі яких формується податковий кредит з податку на додану вартість.
Пунктом 198.1. ст.198 ПКУ передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання товарів.
Відповідно до вимог п.198.2 ст.198 ПКУ «датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною».
Згідно з п.198.6 ст.198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів, не підтверджених податковими накладними.
Тобто, за нормами чинного законодавства віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту КТ «ЗЗВА» можливе лише у разі фактичного отримання товарів (робіт, послуг) від «Тех-Енерго-Постач»,ТОВ «ТоргсервісЛюкс» та ТОВ «Гранта Трейд».
ОСОБА_5 , будучи генеральним директором КТ «ЗЗВА», та маючи умисел на ухилення від сплати податків, будучи достовірно обізнаним про істинні результати фінансово-господарської діяльності КТ «ЗЗВА», достовірно знаючи, що ТОВ «Тех-Енерго-Постач», ТОВ «Торгсервіс Люкс» та ТОВ «Гранта Трейд», для КТ «ЗЗВА» у період травня 2015 року ніяких товарно-матеріальних цінностей не реалізовувало та не поставляло, перебуваючи за юридичною та фактичною адресою КТ «ЗЗВА»: м. Запоріжжя, вул.Дніпропетровське шосе 13, реалізовуючи свій злочинний намір, спрямований на ухилення від сплати податку на додану вартість, у порушення вимог п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2012 №2755-VI (із змінами та доповненнями), діючи умисно, безпідставно вніс та надав до ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя податкову декларацію
з податку на додану вартість КТ «ЗЗВА» за травень 2015 року, де у рядку №10.1 декларації «Придбання (виготовлення,будівництво,спорудження) » з податку на додану вартість на митній території України товарів(послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій які підлягають оподаткуванню
за основною ставкою та нульовою ставкою», умисно зазначив суми податку на додану вартість по неіснуючим операціям, а саме:
- ТОВ «Тех-Енерго-Постач» (код за ЄДРПОУ 39603339) по операціям
з нібито придбання шини мідної, швелеру, прокату листового та конденсаторів
у розмірі 2860568,10 грн. (з них податок на додану вартість у розмірі 476761,35 грн.);
- ТОВ «Гранта Трейд» (код за ЄДРПОУ 39610106) по операціям з нібито придбання проводу та планки алюмінієвої у розмірі 885012,72 грн. (з них податок на додану вартість у розмірі 147502,132 грн.);
- ТОВ «Торгсервіс Люкс» (код за ЄДРПОУ 39644784) по операціям
з нібито придбання листу металевого у розмірі 754440,00 грн. (з них податок на додану вартість у розмірі 125740,00 грн.), а всього по операціям з придбання товарів в розмірі 4500020,82 грн.(з них податок на додану вартість 750003 грн.)
Згідно з висновком акту документальної перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області № 1016/08-28-22-02/5755559 від 29.09.2015 перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість (визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету) за період з 01.05.2015 по 31.05.2015 при здійсненні фінансово-господарських операцій
з ТОВ «Тех-Енерго-Постач», ТОВ «Торгсервіс Люкс» та ТОВ «Гранта Трейд» за травень 2015 року, встановлено його заниження у сумі 750003 грн.
Таким чином, генеральний директор КТ «ЗЗВА» ОСОБА_5 , діючи
з прямим умислом, в порушення п.44.1 ст.44, ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із внесеними змінами та доповненнями) в результаті відображення у податковому обліку КТ «ЗЗВА» безтоварних операцій з придбання товарів ТОВ «Тех-Енерго-Постач», ТОВ «Торгсервіс Люкс» та ТОВ «Гранта Трейд», які фактично не відбувались, безпідставно занизив податкові зобов`язання з податку на додану вартість КТ «ЗЗВА» за період травня 2015 року у загальній сумі 750003 грн.
Пунктом 5 Підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ передбачено, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ), то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Згідно з пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ, сума податкової соціальної пільги дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.
За нормами чинного законодавства неоподатковуваний мінімум доходів громадян в 2015 році складав 609 гривень (50% прожиткового мінімуму 1218 гривень).
Відповідно до акту документальної перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області № 1016/08-28-22-02/5755559 від 29.09.2015 перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.05.2015 по 31.05.2015 при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ «Тех-Енерго-Постач», ТОВ «Торгсервіс Люкс» та
ТОВ «Гранта Трейд» за травень 2015 року, встановлено його заниження у сумі 750003 грн., що складає 1231 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора КТ «ЗЗВА»
ОСОБА_5 , об`єднаних єдиним умислом, державі причинено шкоду у виді ненадходження до бюджету податку на додану вартість в загальній сумі 750 003грн. (1231 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), що більш ніж в 1000 разів та менше ніж у 3000 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є значним розміром.
Своїми протиправними дiями ОСОБА_5 вчинив правопорушення, передбачене ч.l ст.212 КК Украiни, яке кваліфікується як умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в сумі 750003 грн., що є значним розміром.
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст. 212 КК України, т.я. під час досудового розслідування ОСОБА_5 суму податків сплатив в повному обсязі .
Прокурор у судовому засіданні підтримав заявлене клопотання.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 свою вину по пред`явленій підозрі визнав у повному обсязі та не заперечував проти задоволення клопотання прокурора і звільнення його від кримінальної відповідальності.
Захисник підтримав клопотання прокурора.
Суд, з`ясувавши думку учасників процесу, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, дійшов такого висновку.
Згідно ст.. 44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ч.4 ст.212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Ч.3 ст. 314 КПК України передбачено,що у підготовчому судовому засіданні суд має прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав. передбачених ч.2 ст. 284 КПК України.
Відповідно до ч.2 ст.. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч.3. ст.. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Ухвала суду про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Враховуючи характер вчиненого злочину, ставлення ОСОБА_5 до скоєного, а також, що КТ «ЗЗВА» розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням -750003 грн. ( сума податку на додану вартість, що не надійшла до бюджету) , а також розмір шкоди, завданої державі несвоєчасною сплатою податку на додану вартість : штрафні санкції 375001,50 грн.та пеня 154603,36 грн., сплачено в повному обсязі , суд вважає за необхідне клопотання прокурора задовольнити і провадження у справі закрити.
На підставі викладеного та керуючись ст.. 44, ч.4 ст. 212 КК України, ст. ст.. 284, 288, ч.3 ст. 314 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
ОСОБА_5 звільнити від кримінальної відповідальності по ч.1 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження закрити.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області протягом 7 днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2016 |
Оприлюднено | 15.03.2023 |
Номер документу | 59694720 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Нікітенко Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні