ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2016 року Справа № 915/692/16
Господарський суд Миколаївської області у складі
судді Корицької В.О.,
при секретарі судового засідання Матвєєвій В.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 14/01/16/01 від 31.12.2015 року,
від відповідача представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві справу
за позовом Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» ,
02002, м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2-б, оф. 287, (ідентифікаційний код 37396151),
в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» ,
01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 15-А, прим. 18 (ідентифікаційний код 39019265),
до Товариства з обмеженою відповідальністю В«ОлвиВ» ,
54034, АДРЕСА_1,
про виплату компенсації у зв'язку із порушенням майнових прав суб'єкта авторського права в сумі 14 500,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Приватна організація В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» звернулась до Господарського суду Миколаївської області в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю В«ОлвиВ» про виплату компенсації у зв'язку із порушенням майнових прав суб'єкта авторського права в сумі 14 500,00 грн.
Ухвалою суду від 29.06.2016 року порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 13.07.2016 року. Зобов'язано відповідача до судового засідання надати суду відзив по суті позовної заяви з посиланням на номер справи, докази на обґрунтування відзиву і заперечень проти позову, докази надіслання копії відзиву позивачу.
Ухвалою суду від 13.07.2016 року розгляд справи відкладено на 26.07.2016 року у зв'язку з неявкою у судове засідання представників сторін.
Ухвалою суду від 26.07.2016 року розгляд справи відкладено на 09.08.2016 року у зв'язку з неявкою у судове засідання представника відповідача.
09.08.2016 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання 09.08.2016 року не забезпечив, відзив по суті спору не подав. Ухвали суду від 13.07.2016 року та 26.07.2016 року, направлені на адресу відповідача, повернуті поштовою установою до суду з відміткою В«за закінченням терміну зберіганняВ» (а.с. 46-48, 61-63).
Відповідно до абз. 3 п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанціїВ» № 18 від 26.12.2011 року, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю В«ОлвиВ» зареєстровано за адресою: 54034, АДРЕСА_1, суд дійшов висновку про вчинення всіх необхідних дій щодо повідомлення відповідача про розгляд справи та про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважного представника відповідача.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
Приватна організація В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» є приватною організацією, яка здійснює управління на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав на підставі свідоцтва про облік організацій колективного управління від 24.01.2011 року № 18/2011, виданого Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України (а.с. 12).
24.01.2014 між Приватною організацією В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» (далі - організація) та Товариством з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» (далі - видавник) було укладено договір № АВ-24012014/01 про управління майновими авторськими правами (далі - Договір), відповідно до умов якого видавник надає організації повноваження здійснювати колективне управління майновими правами на твори та субвидані твори (далі - об'єкти авторського права), які належать або протягом дії цього договору будуть йому належати, а саме: дозволяти або забороняти використання об'єктів авторського права третіми особами, відповідно до умов цього договору (п. 2.1 договору) (а.с. 20-24).
Відповідно до п. 9.2, 9.2.1 Договору у випадку виявлення порушень прав, управління якими здійснює організація, остання має право пред'являти судові позови з метою захисту прав видавника та реалізації своїх повноважень по управлінню цими правами, здійснювати фіксацію фактів використання об'єктів авторського права.
Відповідно до п. 3.1 Договору Товариством з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» надано декларацію щодо переданих в управління музичних творів, в тому числі твір під назвою В« GOING HOMEВ» , виконавець KENNY G, автори твору GORELICK, KENNETH BRUCE (KENNY G); AFANASIEFF, WALTER (а.с. 26-27).
Відповідно до зазначеної декларації Товариство з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» отримало від Товариства з обмеженою відповідальністю В«Ворнер/ЧаппеллВ» права на вищезазначений твір на підставі ліцензійного договору № ВЧ-01112014/02-д від 01.11.2014 року, строк дії якого автоматично продовжується кожного разу на один рік, доки договір не буде розірвано однією зі сторін (а.с. 28-31);
06.11.2015 року представником Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» був складений акт фіксації фактів прямого чи опосередкованого комерційного використання музичних творів, опублікованих з комерційною метою фонограм, відеограм, їх примірників та зафіксованих у них виконань № 4/11/2015, в якому зазначено, що у приміщенні ресторану В«ЯкіторіяВ» , розташованого за адресою: м. Миколаїв, пр. Леніна, 93-в, господарську діяльність у якому здійснює Товариство з обмеженою відповідальністю В«ОлвиВ» , було зафіксовано факт публічного виконання музичного твору В« GOING HOMEВ» (а.с. 36).
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача на користь Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» в інтересах позивача 14 500,00 грн. компенсації за порушення майнових авторських прав.
Відповідно до ст. 45 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» суб'єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами: особисто, через свого повіреного, через організацію колективного управління.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» повноваження на колективне управління майновими правами передаються організаціям колективного управління авторами та іншими суб'єктами авторського права і (або) суміжних прав на основі договорів, укладених у письмовій формі.
Відповідно до пунктів В«вВ» , В«гВ» ч. 1 ст. 49 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» організації колективного управління повинні виконувати від імені суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень в тому числі такі функції: збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єктам авторського права і (або) суміжних прав, правами яких вони управляють, а також іншим суб'єктам прав відповідно до цього Закону; вчиняти інші дії, передбачені чинним законодавством, необхідні для захисту прав, управління якими здійснює організація, в тому числі звертатися до суду за захистом прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав відповідно до статутних повноважень та доручення цих суб'єктів.
Приватна організація В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» на підставі договору про управління майновими авторськими правами № АВ-24012014/01 від 24.01.2014 року, який укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» , управляє на території України майновими авторськими правами щодо спірного музичного твору.
До майнових прав інтелектуальної власності на твір відповідно до статті 440 ЦК України відносяться: право на використання твору; виключне право дозволяти використання твору; право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Як передбачено статтею 1 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» , виключним правом є майнове право особи, яка має щодо твору, виконання, постановки, передачі організації мовлення, фонограми чи відеограми авторське право і (або) суміжні права, на використання цих об'єктів авторського права і (або) суміжних прав лише нею і на видачу лише цією особою дозволу чи заборону їх використання іншим особам у межах строку, встановленого цим Законом.
Відповідно до п. 3) ч. 3 ст. 15 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти, зокрема, публічне виконання і публічне сповіщення творів.
Як зазначено у п. 41 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року № 12 В«Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власностіВ» використанням твору в силу статті 441 ЦК України вважається, серед іншого, його публічне використання різними способами, як-от публічний показ, публічне виконання, в тому числі з допомогою технічних засобів, публічне сповіщення (радіо, телебачення) у місці, відкритому для публічного відвідування. Відповідальність за публічне виконання твору несе, зокрема, юридична особа, яка бере на себе ініціативу і відповідальність за проведення відповідного заходу.
За змістом статей 435, 440, 441, 443 ЦК України, статей 7, 15, 31-33 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» право на використання твору належить автору або іншій особі, яка одержала відповідне майнове право у встановленому порядку; використання твору здійснюється лише за згодою автора або особи, якій передано відповідне майнове право (за виключенням випадків, вичерпний перелік яких встановлено законом).
Відповідно до п. 3 ст. 426 ЦК України використання об'єкта права інтелектуальної власності іншою особою здійснюється з дозволу особи, яка має виключне право дозволяти використання об'єкта права інтелектуальної власності, крім випадків правомірного використання без такого дозволу, передбачених цим Кодексом та іншим законом.
Використання твору без дозволу суб'єкта авторського права і (або) суміжних прав є порушенням авторського права і (або) суміжних прав, передбаченим пунктом "а" статті 50 Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» , за яке згідно з пунктом "г" частини другої статті 52 цього Закону передбачена можливість притягнення винної особи до відповідальності у вигляді сплати компенсації у розмірі від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу.
Відповідно до п. 29 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року № 12 В«Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власностіВ» з огляду на приписи статті 33 ГПК щодо обов'язку доказування і подання доказів господарському суду у вирішенні питання про те, якій стороні належить доводити обставини, що мають значення для справи про захист авторського права чи суміжних прав, слід враховувати таке:
1) позивач повинен довести належність йому авторського права та/або суміжних прав чи права на їх захист, а також факт використання об'єктів даних прав відповідачем, а в разі заявлення вимог про відшкодування шкоди - розмір шкоди і причинно-наслідковий зв'язок між завданою шкодою та діями відповідача. У випадках коли права автора засвідчено свідоцтвом, виданим в установленому порядку уповноваженим органом, власник майнових прав інтелектуальної власності на твір, які було передано на зазначений у свідоцтві твір, звільняється від доведення належності йому відповідних прав; у таких випадках обов'язок доведення належності цих прав іншій особі, ніж та, що зазначена у свідоцтві, покладається на відповідача;
2) відповідач має довести додержання ним вимог ЦК України і Закону України "Про авторське право і суміжні права" при використанні ним твору та/або об'єкту суміжних прав; в іншому разі фізична або юридична особа визнається порушником авторського права та/або суміжних прав, і для неї настають наслідки, передбачені цими законодавчими актами. Крім того, відповідач повинен спростувати визначену цивільним законодавством презумпцію винного заподіяння шкоди (статті 614, 1166 ЦК України).
Приватною організацією В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» доведено належність їй права на захист авторських прав, що належать Товариству з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» , про що зазначено вище.
Факт неправомірного використання відповідачем музичного твору В« GOING HOMEВ» , шляхом здійснення його публічного виконання без отримання відповідного дозволу на його використання та без виплати авторської винагороди, підтверджується вищезазначеним актом від 06.11.2015 року, диском із зафіксованим відеозаписом для підтвердження використання музичного твору (а.с. 38), копією фіскального чеку від 06.11.2015 року, виданого Товариством з обмеженою відповідальністю В«ОлвиВ» із зазначенням коду юридичної особи 36057507 (а.с. 37).
Відповідачем не доведено додержання ним вимог ЦК України і Закону України В«Про авторське право і суміжні праваВ» при використанні ним твору В« GOING HOMEВ» , тобто використання твору у власній господарській діяльності відповідача відбулось без належного дозволу та без сплати авторської винагороди.
Таким чином, вимоги Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» про стягнення з відповідача компенсації за порушення майнових авторських прав у мінімальному розмірі в сумі 14 500,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вказаної правової позиції також дотримується Вищий господарський суд України у постановах від 05.07.2016 року у справі № 916/3420/15, від 22.07.2014 року у справі № 910/20402/13, від 05.07.2016 року у справі № 923/2023/15, від 13.10.2015 року у справі № 910/4617/14, від 10.03.2015 року у справі № 910/11159/14, від 21.04.2015 року у справі № 910/21926/14, від 28.04.2015 року у справі № 910/16658/14.
Судовий збір у сумі 1 378,00 грн. відповідно до ст. 49 ГПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю В«ОлвиВ» (54034, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 36057507) на користь Приватної організації В«Організація колективного управління авторськими та суміжними правамиВ» (02002, м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2-б, оф. 287, ідентифікаційний код 37396151, п/р 26001010052453 в АТ В«УкрексімбанкВ» м. Києва, МФО 322313) в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю В«Ворнер Мьюзік УкраїнаВ» (01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 15-А, прим. 18, ідентифікаційний код 39019265) компенсацію за порушення майнових авторських прав в сумі 14 500,00 грн. (чотирнадцять тисяч п'ятсот грн. 00 коп.) та судовий збір в сумі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.)
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги до канцелярії господарського суду Миколаївської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а у випадку проголошення судом вступної та резолютивної частин рішення - з дня підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 15.08.2016 року.
Суддя В.О. Корицька
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2016 |
Оприлюднено | 22.08.2016 |
Номер документу | 59725393 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Корицька В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні