ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.2016Справа №910/11300/16
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "АСТ- СВІТЛОТЕХНІКА" ДоТовариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦКАБЕЛЬ ЛТД" Простягнення 98 356,44 грн. Суддя Спичак О.М .
Представники сторін:
від позивача: Ратушний О.А. - представник за дов.;
від відповідача: не з'явився;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АСТ- СВІТЛОТЕХНІКА" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦКАБЕЛЬ ЛТД" про стягнення 90 928,56 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.06.2016 року порушено провадження у справі № 910/11300/16 та призначено розгляд справи на 15.07.2016 року.
07.07.2016 року позивач подав до канцелярії суду заяву про збільшення позовних вимог, а 15.07.2016 року в судовому засіданні представник позивача надав усні пояснення по суті даної заяви, відповідно до яких просив суд позовну заяву з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконав, про дату та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Суд розглянув та прийняв заяву позивача про збільшення позовних вимог.
У зв'язку із неявкою відповідача та необхідністю витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду від 15.07.2016 року суд відклад розгляд справи до 08.08.2016 року.
28.07.2016 року позивач подав до канцелярії суду додаткові матеріали по справі разом із заявою про збільшення позовних вимог.
В судовому засіданні 08.08.2016 року представник позивача підтримав подану заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
08.08.2016 року представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконав, про дату та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Беручи вищезазначене до уваги, суд приймає до розгляду заяву про збільшення позовних вимог.
Згідно з абзацом 4 пункту 2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-08/140 від 15.03.2010 року «Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 08.08.2016 року на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
02.09.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АСТ- СВІТЛОТЕХНІКА"(далі - постачальник, позивач) та Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕЦКАБЕЛЬ ЛТД"(далі - покупець, відповідач) уклали договір поставки № 221/15, пунктами 1.1 та 1.3 якого узгодили, що постачальник зобовязується в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставляти продукцію виробничо-технічного та побутового призначення, з найменуванням, зазначеним у видаткових накладних (далі в тексті - товар), а покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, приймати й оплачувати продукцію в кількості, асортименті, цінам відповідно до підписаних сторонами видаткових накладних. Асортимент, ціни та кількість товару наведені у підписаних сторонами видаткових накладних.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 та 2.3 договору, ціни та кількість товару вказані у видатковій накладній на кожну окрему партію товару, що оформлена належним чином. Ціни встановлюються у національній валюті України - гривні. Сума договору складається з суми вартості партій товару, поставлених постачальником протягом строку дії цього договору.
Згідно до п. 3.1 та 3.4 договору, строк поставки товару визначається у специфікаціях або рахунках-фактурах, які є невід'ємною частиною даного договору. При поставці товару постачальник надає покупцеві оригінали: - рахунків; - видаткових накладних на відвантаження товару.
Умовами п. 3.5 договору передбачено, що поставка товару здійснюється на умовах FCA (ІНКОТЕРМС 2000) склад постачальника за адресою: м. Київ, вул. Автопаркова, 7. Покупець зобов'язується прийняти та вивезти товар зі складу постачальника в термін не більше 3 (трьох) календарних днів від узгодженої дати постачання, а у разі дострокової поставки - з моменту повідомлення постачальником про готовність товару для відвантаження.
Відповідно до п. 4.2 договору, прийняття товару здійснюється: - за якістю - відповідно до паспорту (сертифікату відповідності); - за кількістю - по факту прийняття на підставі видаткової накладної.
Згідно до п. 4.4 договору, поставка партії товару вважається виконаною постачальником, ризики та право власності на товар переходять до покупця з моменту підписання повноваженими представниками сторін видаткових накладних.
Розрахунок за даним договором здійснюється шляхом перерахування покупцем грошових коштів на поточний рахунок постачальника. Оплата проводиться в національній валюті України (п. 5.1 договору).
Умовами п. 5.2. договору передбачено, що строк оплати товару, що поставляється, становить 14 (чотирнадцять) календарних днів від дати поставки кожної партії товару. За домовленістю сторін в кожному окремому випадку строк оплати поставленого товару може бути змінений, про що зазначається у відповідному рахунку-фактурі, який виставлений на ім'я покупця, або специфікації.
Відповідно до пункту 8.1 договору, сторона, яка порушила зобов'язання, визначені договором та/або чинним законодавством України, зобов'язана відшкодовувати завдані збитки стороні, чиї права або законні інтереси якої були порушені.
Згідно до п. 8.5 договору, у випадку недотримання умов оплати, що передбачені п. 5.2 договору постачальник має право нарахувати покупцеві пеню, розраховану від суми простроченої сплати у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка дійсна на час нарахування пені, за кожний прострочений день оплати.
Покупець, який прострочив оплату більше ніж на 10 календарних днів, повинен виконати свої зобов'язання та сплатити штраф у розмірі 10 % від простроченої суми. Крім того покупець сплачує 36 % річних як боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання (п. 8.6 договору).
Відповідно до п. 8.9 договору, згідно зі ст. 259 Цивільного кодексу України, сторони домовились, що позовна давність по стягненню штрафу та процентів по цьому договору встановлюється сторонами протягом трьох років.
Згідно до п. 12.2 договору, договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін, підписи яких завірені печатками, і дійсний до 31.12.2015 року, але в будь-якому разі до моменту повного виконання сторонами своїх зобов'язань згідно з умовами договору. У разі відсутності до дати закінчення терміну дії договору, від будь-якої з сторін, письмового повідомлення про розірвання договору, термін дії даного договору вважається автоматично продовженим до 31 грудня кожного наступного календарного року включно, без складання додаткових угод до цього договору.
На виконання умов Договору позивач поставив, а відповідач прийняв товар на загальну суму 632 762,69 грн.
В свою чергу, відповідач за поставлений товар розрахувався частково, в сумі 560 744,98 грн., у зв'язку з чим в останнього виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 79 066,44 грн.(копії неоплачених видаткових накладних містяться у матеріалах справи).
Станом на день розгляду справи в суді суму боргу відповідач не сплатив, належних заперечень та доказів на спростування обставин, викладених позивачем відповідач не надав, а тому загальна прострочена заборгованість відповідача перед позивачем становить 79 066,44 грн.
Згідно до статті 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі статтею 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 527 Цивільного кодексу України визначено, що боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
За умовами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розміру позовних вимог не оспорив та належних доказів на заперечення обставин повідомлених позивачем не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу, нормативно до документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 79 066,44 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно зі ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно з договором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі неналежного виконання зобов'язань.
Відповідно до частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 8.5 договору, у випадку недотримання умов оплати, що передбачені п. 5.2 договору постачальник має право нарахувати покупцеві пеню, розраховану від суми простроченої сплати у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка дійсна на час нарахування пені, за кожний прострочений день оплати.
Покупець, який прострочив оплату більше ніж на 10 календарних днів, повинен виконати свої зобов'язання та сплатити штраф у розмірі 10 % від простроченої суми. Крім того покупець сплачує 36 % річних як боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання(п. 8.6 договору).
Позивач за прострочення строків сплати коштів за поставлений товар, керуючись п.п. 8.5 та 8.6 договору нарахував та просить стягнути з відповідача пеню в сумі 5 612,60 грн. та штраф у сумі 7 906,64 грн.
Здійснивши перерахунок пені з урахуванням умов Договору, прострочення по сплаті грошового зобов'язання, здійснених поставок, а також порядку розрахунків погодженого сторонами, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають задоволенню частково в сумі 5 543,29 грн., в частині стягнення штрафу - повністю, в сумі 7 906,64 грн., відповідно до розрахунку позивача.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з п.8.6 договору, покупець, який прострочив оплату більше ніж на 10 календарних днів, повинен виконати свої зобов'язання та сплатити штраф у розмірі 10 % від простроченої суми. Крім того покупець сплачує 36 % річних як боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 36 % річних - 5 770,76 грн.
Здійснивши перерахунок 36 % річних з урахуванням умов договору, прострочення по сплаті грошового зобов'язання, дат здійснених поставок, а також порядку розрахунків погодженого сторонами, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 36% річних підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторін пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись, ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦКАБЕЛЬ ЛТД» (місцезнаходження : 03680, м. Київ, вул. Якутська, буд. 10, оф. 5, код ЄДРПОУ 38905436) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АСТ-СВІТЛОТЕХНІКА» (місцезнаходження: 02121, м. Київ, вул. Харківське шосе, б. 201-203, літ. 2 А, код ЄДРПОУ 39393590 ) 79 066(сімдесят дев'ять тисяч шістдесят шість) грн. 44 коп. - основного боргу, 7 906(сім тисяч дев'ятсот шість) грн. 64 коп. - штрафу, 5 543(п'ять тисяч п'ятсот сорок три) грн. 29 коп. - пені, 5 770 (п'ять тисяч сімсот сімдесят) грн. 76 коп. - 36 % річних та 1 474(одну тисячу чотириста сімдесят чотири) грн. 31 коп. - судового збору.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено
15.08.2016 року
Суддя Спичак О.М.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2016 |
Оприлюднено | 19.08.2016 |
Номер документу | 59729185 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні