Рішення
від 09.10.2013 по справі 512/775/13-ц
САВРАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 512/775/13-ц

09.10.2013

Провадження № 2/512/261/13

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2013 року Савранський районний суд Одеської області

в складі: головуючого-судді Лепехи В.А.,

при секретарі Швець Т.С., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Саврань, Одеської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Савранської районної державної адміністрації Одеської області, Концебівської сільської ради Савранського району Одеської області, Відділу державного земельного агентства у Савранському районі Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову ОСОБА_2, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Савранської РДА, Концебівської сільської ради, Відділу держземагенства у Савранському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову ОСОБА_2, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

На обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що 25.09.2008р. в с. Концеба, Савранського району, помер його рідний батько - ОСОБА_3.

Після смерті батька залишилась спадщина у виді земельної ділянки розміром 1,89 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Концебівської сільської ради, право на яку посвідчене Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 551439, виданим 31.08.2005р. на ім'я ОСОБА_3.

При житті спадкодавцем заповіт не був складений. Позивач як спадкоємець першої черги за законом, відповідно до вимог ЦК України своєчасно звернувся до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у вигляді земельної ділянки. Окрім позивача спадкоємцем першої черги за законом може бути його рідна сестра ОСОБА_2.

ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю у нього правовстановлюючого документа на земельну ділянку, а саме оригіналу Державного акта, який б міг підтвердити належність померлому земельної ділянки на праві власності і рекомендовано звернутись до суду.

Оригінал Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 551439 спадкодавець загубив ще при житті, а новий виготовити не встиг у зв'язку із смертю.

При зверненні позивача до відділу держземагенства у Савранському районі з заявою про виготовлення нового Державного акта замість втраченого йому також було відмовлено та роз'яснено, що для отримання нового Державного акта він повинен пред'явити свідоцтво про право на спадщину за законом або рішення суду.

У зв'язку з вищевикладеним та зважаючи на те, що до позивача перейшли права на вказану земельну ділянку, але він не в змозі оформити в законному порядку із-за відсутності правовстановлюючого документа просить суд визнати за ним право власності на земельну ділянку.

Крім того в позові вказано, що позивачем пропущено строк позовної давності. Вказаний строк позивач вважає пропущеним з поважних причин, оскільки з таким позовом він звертався до суду 19.07.2011р. та він був залишений без розгляду із-за неявки позивача. Позивач є інвалідом ІІ групи та часто перебуває на лікуванні за межами району, а тому вчасно не був сповіщений про розгляд справи. Зважаючи на вказані обставини просить суд поновити йому строк позовної давності та прийняти позов до розгляду.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися. Представник позивача - адвокат ОСОБА_4 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2492 від 11.01.2013р.), яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 09.09.2013р. (а. с. 27) надала суду письмову заяву (а. с. 37) про підтримання позовних вимог в повному обсязі, розгляд справи за відсутності позивача та його представника.

Представник відповідача-1 Савранської РДА в судове засідання 09.10.2013р. не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи. Надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, визнання позовних вимог в повному обсязі (а. с. 33).

Представник відповідача-2 Концебівської сільської ради 09.10.2013 року в судове засідання не з'явився. Надала суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти задоволення позову (а. с. 23).

Представник відповідача-3 в судове засідання не з'явився. Надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та визнання позовних вимог (а. с. 24).

Третя особа в судове засідання не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи (а. с. 29). Про причини неявки суд не повідомила, заяв про розгляд справи за її відсутності та відкладення розгляду суду не надала.

Суд, розглянувши наведені причини неявки відповідача-1, відповідача-2 та відповідача-3, дійшов до висновку про те, що зазначені у заявах причини неявки не можуть бути визнані судом поважними.

У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 1 ст. 224 ЦПК України, - у разі неявки в судове відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого рішення.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до вимог ст. 214 ЦПК України, під час ухвалення судового рішення суд вирішує, чи мали місце обставини справи, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правових відносин та інші.

Оцінка зібраних по справі доказів має здійснюватися за правилами, передбаченими ст. 212 ЦПК України з урахуванням положень ст.ст. 57-66 ЦПК України.

Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, які беруть участь у справі.

Таким чином, суд, розглядаючи цивільну справу у порядку позовного провадження, повинен повно і всебічно з'ясувати фактичні обставини справи, однак не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог та тієї доказової бази, яка сформована за рахунок доказів, поданих до суду самими учасниками процесу.

Суд повно, всебічно та об'єктивно оцінивши наявні у справі матеріали та докази, прийнявши до уваги думку позивача, викладену ним у заяві, вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

25.09.2008р. в с. Концеба, Савранського району помер рідний батько позивача - ОСОБА_3 (а. с. 8).

Позивач є рідним сином спадкодавця, що підтверджується записами в свідоцтві про народження позивача серії 1-ЖД № 215710 від 02.06.2010р. (а. с. 7) та в свідоцтві про смерть спадкодавця серії 1-ЖД № 248990 (а. с. 8).

Позивач вчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його рідного батька, але у зв'язку з тим, що спадкодавцем за час його життя було втрачено державний акт і не має можливості довести належність померлому земельної ділянки.

Факт належності спадкової земельної ділянки підтверджується другим екземпляром Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 551439 від 31.08.2005р., який зберігається в у відділі держземагенства в Савранському районі (а. с. 9). Крім того, факт належності спадкодавцю земельної ділянки площею 1,8654 га, яка розташована на території Концебівської сільської ради Савранського району, масив 8, ділянка 18, кадастровий № 5124382000:01:001:0206 підтверджується витягом з поземельної книги (а. с. 10).

Ч. 1 ст. 1 Закону України В«Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)В» встановлено, що право на земельну частку (пай) мають, зокрема громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ч. 1 ст. 1225 ЦК України).

У відповідності до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно.

Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім'я особи, яка померла у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.

Позивачем вжито заходів для відновлення втраченого правовстановлюючого документу, а саме подано оголошення в ЗМІ про втрату Державного акту на право власності на земельну ділянку (а. с. 13).

Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов'язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Враховуючи, що до позивача перейшли права на земельну ділянку, та яку позивач не має змоги оформити відповідно до вимог законодавства у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів, питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку, оскільки рішення суду буде правовстановлюючим документом для оформлення права на це майно.

Таким чином вимоги про визнання права власності на земельну ділянку, що є об'єктом спадкування суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Для реєстрації прав власності на спадкове майно, тобто заміну власника майна (земельної ділянки), що підлягає державній реєстрації, необхідно здійснити перереєстрацію прав власності. За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність задоволення вимог позивача щодо визнання державного акту на право власності на земельну ділянку виданого на ім'я спадкодавця недійсним та виключення запису реєстрації акта в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею.

Позивачем пропущено строк позовної давності. Суд вважає, що строк пропущено з поважних причин, так як 19.07.2011р. позивач звертався до суду з аналогічним позовом (а. с. 16). 21.10.2011 року відкрито провадження за вказаним позовом (а. с. 15). Ухвалою Савранського районного суду Одеської області від 13.03.2012 року позов залишений без розгляду (а. с. 14) з тієї причини, що позивач вдруге не з'явився в судове засідання. ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, що потребує періодичного стаціонарного лікування за межами району, що призвело до несвоєчасного отримання викликів в судове засідання та його неявку.

Зважаючи на вищевикладене строк позовної давності підлягає поновленню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 11, 60, 79, 209, 213-215, 218 ЦПК України, ст. 1 Закону України В«Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)В» , статтями 125-126, 131 ЗК України, статтями 328, 392, 1216, 1218, 1225, 1262, 1266, 1276, 1297 ЦК України, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку позовної давності та поновити строк позовної давності.

3. Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 551439, виданий на ім'я ОСОБА_3, померлого 25.09.2008 року, площею 1,87 га, розташовану на території Концебівської сільської ради Савранського району Одеської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

4. Виключити запис реєстрації акта № 01.05.532.00075 в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею.

5. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцем смт. Саврань, вул. Пушкіна, 107, Одеської області, паспорт серії КЕ № 432704, виданий Савранським РВ УМВС України в Одеській області 05.02.1997 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку розміром 1,87 га., розташовану на території Концебівської сільської ради Савранського району Одеської області, масив 8 ділянка № 18, кадастровий номер 5124382000:01:001:0206, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідачі мають право протягом десяти днів з дня отримання копії рішення подати заяву про перегляд заочного рішення.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Савранського районного суду Одеської області.

Особи які приймали участь в справі, але не були присутні в судовому засіданні при оголошенні рішення мають право подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копій судового рішення.

Суддя В. А. Лепеха

СудСавранський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.10.2013
Оприлюднено23.08.2016
Номер документу59795911
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —512/775/13-ц

Ухвала від 09.10.2013

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

Рішення від 09.10.2013

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

Ухвала від 29.08.2013

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

Лепеха В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні