Постанова
від 18.08.2016 по справі 823/957/16
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2016 року справа № 823/957/16

12 год. 30 хв. м.Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі:

головуючого судді - Бабич А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Попельнухи Ю.І.,

представника позивача - ОСОБА_1 (згідно з довіреністю),

представників відповідачів та третіх осіб на стороні відповідачів без самостійних вимог на предмет спору - не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ТОВ В«ОлімпВ» до Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області, державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2, державний реєстратор Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи на стороні відповідачів без самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ТОВ СП В«НібулонВ» , відділ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Кам'янському районі Черкаської області, - про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

21.07.2016 у Черкаський окружний адміністративний суд звернулось ТОВ В«ОлімпВ» (далі - позивач) до Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - відповідач 1) з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення реєстраційної служби Кам'янського районного управління юстиції Черкаської області від 20.11.2013 №3700596 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо державної реєстрації права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 7121883500:02:000:0781 на підставі договору оренди землі від 18.09.2012, укладеному ОСОБА_3 з ТОВ СП В«НібулонВ» .

Ухвалою суду залучено до участі у справі як відповідачів державного реєстратора реєстраційної служби Кам'янського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2 (далі - відповідач 2) та державного реєстратора Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області.

Позов мотивований тим, що спірне рішення прийняте відносно нечинного права користування, без врахування скасування судовим рішенням зазначеного договору оренди землі. Оскільки функції державної реєстрації перейшли до відповідача 1 після прийняття оскаржуваного рішення та ліквідації реєстраційної служби Кам'янського районного управління юстиції Черкаської області, позивач просив судові витрати зі сплати ним судового збору з відповідача 1 не стягувати.

Відповідач 1 проти задоволення позовних вимог не заперечував та зазначив, що оскільки від не є правонаступником реєстраційної служби, не є належним відповідачем у справі.

ОСОБА_3 та відділ Держгеокадастру у Кам'янському районі Черкаської області проти задоволення позову не заперечували та просили розгляд справи здійснювати без їх участі.

ТОВ СП В«НібулонВ» заперечував проти позову з тих підстав, що оскаржуване рішення не порушує прав позивача.

Заслухавши пояснення, доводи та міркування осіб, які взяли участь у розгляді справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволенню позову з огляду на таке.

Суд встановив, що 02.08.2006 ПП «СТАРЛАЙТ-АГРО», правонаступником якого є позивач, уклало з ОСОБА_3 (орендодавець) договір №73, предметом якого є оренда земельної ділянки строком на 10 років загальною площею 2,88га (кадастровий номер 7121883500-02-000-0781), що належить орендодавцю на праві власності відповідно до державного акту серії ЧР №039944. Договір зареєстрований 29.08.2006 у Кам'янському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП В«Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсахВ» за №040678500119.

Ч.1 ст.6 Закону України від 06.10.1998 №161-XIV В«Про оренду земліВ» (далі - ЗУ №161-XIV) встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

На підставі ч.5 ст.6 цього Закону право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтями 125-126 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав, яке оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-ІV (далі - Закон №1952).

Право оренди земельної ділянки згідно з п.2 ч.1 ст.4 Закону №1952 підлягає обов'язковій державній реєстрації.

З аналізу наведених норм вбачається, що право особи на оренду земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації відповідного права на підставі договору оренди землі.

Щодо спірних відносин суд встановив, що реєстраційна служба Кам'янського районного управління юстиції Черкаської області не приймала рішення від 20.11.2013 №3700596 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо державної реєстрації права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 7121883500:02:000:0781 на підставі договору оренди землі від 18.09.2012, укладеному ОСОБА_3 з ТОВ СП В«НібулонВ» , - яке позивач оспорює.

Встановлюючи дійсні обставини справи, суд з'ясував, що рішення про реєстрацію за ТОВ СП В«НібулонВ» права оренди на вищевказану земельну ділянку на підставі зазначеного договору прийняте 05.12.2013 за №8704032 державним реєстратором Кам'янського районного управління юстиції ОСОБА_2

Суд врахував, що процедуру ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначає відповідний Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1141 (далі - Порядок №1141).

Пункт четвертий Порядку №1141 встановлює, що ведення Державного реєстру прав передбачає реєстрацію заяв (запитів) у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру прав; пошук відомостей у Державному реєстрі прав; оформлення рішень, свідоцтв про право власності на нерухоме майно; відкриття розділів Державного реєстру прав та/або внесення записів до нього; внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру прав; надання інформації з Державного реєстру прав; закриття розділів Державного реєстру прав.

Згідно з п.6 Порядку №1141 під час реєстрації заяв (запитів) кожній заяві (запиту) присвоюється реєстраційний номер, фіксується дата і час її (його) реєстрації.

На підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень державний реєстратор відкриває розділ Державного реєстру прав та вносить записи до Державного реєстру прав (п.16 Порядку №1141).

Відповідно до п.19 наведеного Порядку після відкриття державним реєстратором розділу Державного реєстру прав та внесення до нього запису державний реєстратор присвоює об'єкту нерухомого майна реєстраційний номер. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна є ідентифікатором розділу Державного реєстру прав, відкритого державним реєстратором на такий об'єкт. Після внесення державним реєстратором запису про речове право на нерухоме майно, обтяження такого права до Державного реєстру прав такому запису присвоюється номер, який є його ідентифікатором.

З даних реєстраційної справи на вищевказану земельну ділянку та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно суд встановив, що 20.11.2013 о 16год. 16хв. відповідач 2 зареєстрував заяву представника ТОВ СП В«НібулонВ» про реєстрацію права оренди на вищевказану земельну ділянку. Вказана позивачем у прохальній частині позову дата оскаржуваного рішення є саме датою реєстрації відповідної заяви. Крім того, з вказаного витягу вбачається, що номер 3700596 (номер оскаржуваного рішення у прохальній частині позову) є ідентифікатором запису про речове право у Державному реєстрі прав, внесений відповідачем 2 на підставі п.19 Порядку №1114, а не індексним номером рішення про державну реєстрацію за ТОВ СП В«НібулонВ» права оренди на вищезазначену земельну ділянку.

Встановивши дійсні обставини спору, суд дійшов висновку, що вказана позивачем дата оскаржуваного рішення насправді є датою реєстрації у Державному реєстрі відповідної заяви, а номер - ідентифікатором розділу Державного реєстру прав, відкритого державним реєстратором під час процедури прийняття оскаржуваного рішення. Отже заявлений предмет спору відсутній.

Суд врахував, що наведені записи Державного реєстру прав є результатом дій державного реєстратора під час прийняття та реєстрації вищевказаної заяви ТОВ СП В«НібулонВ» . При цьому, такі дії відповідача 2 та рішення від 05.12.2013 №8704032 не оскаржені та не заявлені предметом цього спору. У цьому контексті на підставі ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

П.1 ч.1 ст.2 Закону №1952 (станом на час виникнення спірних обставин) передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав відповідно до ч.1 ст.15 Закону №1952 проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

На підставі ч.1 ст.3 Закону №1952 інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Державний реєстр прав відповідно до ч.1 ст.10 Закону №1952 містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.

Суд врахував, що згідно з ч.4 ст.18 Закону №1952 державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Державна реєстрація права власності та інших речових прав згідно з пунктом 1 ч.1 ст.27 Закону №1952 проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації.

Для вирішення спору суд врахував, що договір оренди наведеної земельної ділянки від 18.09.2012 (б/н), що укладено ТОВ СП В«НібулонВ» з ОСОБА_3, визнано недійсним рішенням Кам'янського районного суду Черкаської області від 26.02.2015, яке набрало законної сили 30.09.2015. Водночас, рішення про реєстрацію права оренди наведеної земельної ділянки за цим товариством прийняте 05.12.2013, тобто до визнання договору недійсним. Отже реєстрація цього права здійснена на підставі чинного на момент прийняття рішення правочину. Тому відповідні доводи позивача не враховані.

Врахувавши викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню, а судовий збір - поверненню позивачу.

Керуючись ст. ст.2, 11, 158 - 165, 254 - 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ТОВ В«ОлімпВ» про визнання протиправним та скасування рішення реєстраційної служби Кам'янського районного управління юстиції Черкаської області від 20.11.2013 №3700596 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо державної реєстрації права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 7121883500:02:000:0781 на підставі договору оренди землі від 18.09.2012, укладеному ОСОБА_3 з ТОВ СП В«НібулонВ» , - відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного її тексту. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

3. Копію постанови направити особам, які брали участь у справі.

Суддя А.М. Бабич

Повний текст постанови виготовлений 19.08.2016

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.08.2016
Оприлюднено26.08.2016
Номер документу59810225
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/957/16

Постанова від 18.08.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 22.07.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 22.07.2016

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні