Рішення
від 17.08.2016 по справі 175/2330/16-ц
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/2330/16-ц

Провадження № 2/175/931/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2016 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Озерянської Ж.М.

з участю секретаря Рись Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, третя особа: Перша дніпропетровська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

В червні 2016 року позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просили постановити рішення, яким визнати на ними, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, в рівних частках право власності на садовий (дачний) будинок загальною площею 47,4 кв.м., що розташований на території Дніпропетровської області Дніпропетровського району Кіровської селищної ради в Садівничому товаристві «Придніпровець», на земельній ділянці № 21, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого 09 жовтня 2011 року.

Адвокат позивачів за договорами про надання правової допомоги ОСОБА_4 надав суду заяву в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.

Представник Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи Першої дніпропетровської державної нотаріальної контори надав суду заяву в якій просив розглянути справу без участі їх представника (а.с.47).

Повно та всебічно вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що 09 жовтня 2011 року помер батько позивачів ОСОБА_3, про що свідчить актовий запис № 6989 від 14 жовтня 2011 року в свідоцтві про смерть серії 1-КИ №419704 виданому Відділом державної реєстрації смерті ОСОБА_5 міського управління юстиції у Дніпропетровській області 14 жовтня 2011 року (а.с.12). Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 0,0515 га в межах та згідно з планом для ведення садівництва, що розташована за адресою: Дніпропетровська область Дніпропетровський район Кіровська селищна рада Садівниче товариство «Придніпровець» ділянка № 21 та садовий (дачний) будинок за тією адресою. Заповітів ОСОБА_3 не складав.

Дружина спадкодавця ОСОБА_6 відмовилася від своєї частини в спадщині на користь дітей, позивачів по справі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Спадкоємці першої черги після померлого 09 жовтня 2011 року ОСОБА_3, його діти ОСОБА_1 та ОСОБА_2, відповідно до чинного законодавства звернулися до державного нотаріуса Першої дніпропетровської державної нотаріальної контори ОСОБА_7 з заявами про прийняття спадщини та отримання свідоцтв (а.с.21,22). Так, 05 грудня 2014 року позивачі отримали спільне Свідоцтво про право на спадщину за законом за кожним по 1/2 частці у спадщині, що складається з земельної ділянки площею 0,0515 га в межах та згідно з планом для ведення садівництва, розташованої на території: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, Кіровська селищна рада, Садівниче товариство «Придніпровець», ділянка № 21, що належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю ІV-ДП №074181, виданого виконавчим комітетом Кіровської селищної Ради народних депутатів Дніпропетровського району Дніпропетровської області 23 лютого 1998 року згідно його рішенню № 4 від 25 січня 1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2381, кадастровий номер 1221455400:01:012:1264 (а.с.15). Однак у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на садовий (дачний) будинок позивачам було відмовлено, оскільки не підтверджено факт належності спадкодавцю спадкового майна, а саме: садового (дачного) будинку розташованого на території: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, Кіровська селищна рада, Садівниче товариство «Придніпровець», № 21, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07 травня 2016 року (а.с.14).

Відповідно до ст. ст. 1217, 1222 ЦК України, спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Встановлено, що на підставі Свідоцтва про право власності на дачний будинок, виданого на підставі рішення Виконкому Кіровської селищної ради від 21.09.1994 року № 33, зареєстрованого в Новомосковському бюро технічної інвентаризації 14.10.1994 року, записаного в реєстрову книгу за № 5-1, ОСОБА_3 належав дачний будинок літ. А загальною площею 47,4 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами: літ. Б - сарай, літ. В - вбиральня, літ. Г - гараж, 1-4 - споруди, що розташовані за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, Кіровська селищна рада, Садівниче товариство «Придніпровець», № 21, на земельній ділянці площею 0,0515 га, що підтверджується довідкою Комунального підприємства Дніпропетровського району «Бюро технічної інвентаризації» № 360 від 10.11.2014 року (а.с.20). Встановлено, що спадковий садовий (дачний) будинок був побудований ще в 1990 році, але правовстановлюючі документи на будинок спадкодавцем не оформлялись.

З аналізу положень Конституції України та ЦК України вбачається, що не потребує введення в експлуатацію приватних житлових будинків, збудованих до 05.08.1992 року, при набутті права власності на такі об'єкти.

Крім того, з листа Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 40-19-5376 від 30.07.2012 року «Щодо порядку прийняття в експлуатацію самовільно побудованого садового будинку і розмірів штрафів» видно, що документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05.08.1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

На теперішній час є чинним Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 року № 91, в редакції від 13.06.2012 року.

Згідно з п.1.1, п.3.1 Порядку передбачається прийняття в експлуатацію усіх закінчених будівництвом об'єктів, збудованих до 31.12.2009 року без дозволу на виконання будівельних робіт, заяви про прийняття в експлуатацію яких подано до 31.12.2012 року, за винятком закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них.

За приписами абз.2 п.3.1 Порядку документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

Таким чином, на час будівництва та завершення будівництва садового (дачного) будинку (згідно Технічного паспорту - 1990 року), що є предметом спору, реєстрація права власності на нього не вимагалась. В свою чергу, в листі ВССУ № 10-1387/0/4-12 від 27.09.2012 року «Про практику застосування судами при розгляді справ окремих норм законодавства про власність та спадкування» викладено наступну правову позицію: «Право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв'язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку передбаченому цим Законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення».

Крім того, у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.

У відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.

За життя спадкодавець не зареєстрував належне йому право власності на спадкове майно, у зв'язку з чим позивачі не мають можливості скористатися належним їм правом на отримання спадщини. Не зважаючи на те, що ніхто не оспорює спадкове право ОСОБА_1 та ОСОБА_2, однак спадкоємці не мають можливості оформити свої спадкові права, оскільки їх батьком за життя не оформлено правовстановлюючий документ на спадковий садовий (дачний) будинок.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про нотаріат», та відповідно з пунктами 4.14, 4.15 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (№ 296/5 від 22.02.2012 року), нотаріус перевіряє склад спадкового майна та видає на нього свідоцтво про право на спадщину. Для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам ст. 47 Закону України «Про нотаріат».

Відповідно до пунктів 4.14, 4.15, 4.18 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, яке підлягає реєстрації, нотаріус перевіряє належність цього майна спадкодавцеві на підставі правовстановлюючих документів.

Зібрані по справі докази вказують, що фактично померлому 09 жовтня 2011 року ОСОБА_3 належав садовий (дачний) будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, Кіровська селищна рада, Садівниче товариство «Придніпровець», № 21, на земельній ділянці площею 0,0515 га. За життя спадкодавець ОСОБА_3 не зареєстрував належне йому право власності на майно, у зв'язку з чим позивачі не мають можливості скористатися належним їм правом на отримання спадщини.

Згідно з п.п. 212, 216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за N 20/5, нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців обов'язково вимагаються відповідні документи. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», за наявності умов для одержання в нотаріальної конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Судом встановлено, що спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, позивачі вступили в управління та володіння спадковим майном і є спадкоємцями за законом, право власності спадкодавця не припинено відповідно до ст. 346 ЦК України, а відповідно до ст. 1296 ЦК України, а згідно із ст. 16 ЦК України, способом захисту свого права є визнання права.

Таким чином, встановлено неможливість оформлення позивачами спадкових прав на садовий (дачний) будинок у позасудовому порядку, оформлення яких не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, тому суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2, право власності в порядку спадкування за законом, за кожним по 1/2 частині садового (дачного) будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, Кіровська селищна рада, Садівниче товариство «Придніпровець», № 21.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1217, 1218, 1222 ЦК України, ст.ст.10, 57-61, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, третя особа: Перша дніпропетровська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянкою України, паспорт серії АК №791718 виданий Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 16 лютого 2000 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків - НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3, померлого 09 жовтня 2011 року на 1/2 частину садового (дачного) будинку № 21 в Садівничому товаристві «Придніпровець» Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, що складається з будинку літ. А-1 (у тому числі літ. а - сіни площею 15,3 кв.м. та ганок) загальною площею 47,4 кв.м., до складу якого входять: 1 - веранда площею 12,3 кв.м., 2 - коридор площею 2,8 кв.м., 3 - приміщення площею 3,1 кв.м., 4 - приміщення площею 10,7 кв.м., 5 - приміщення площею 18,5 кв.м., а також такі господарські будівлі та споруди: п/д А-1 - підвал площею 62,0 кв.м., літ. Б - сарай площею 2,3 кв.м., літ. В - вбиральня, літ. Г - гараж площею 18,6 кв.м., 1-4 - споруди.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянином України, паспорт серії АН №114012 виданий Жовтневим РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 07 лютого 2003 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків - НОМЕР_2, право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3, померлого 09 жовтня 2011 року на 1/2 частину садового (дачного) будинку № 21 в Садівничому товаристві «Придніпровець» Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, що складається з будинку літ. А-1 (у тому числі літ. а - сіни площею 15,3 кв.м. та ганок) загальною площею 47,4 кв.м., до складу якого входять: 1 - веранда площею 12,3 кв.м., 2 - коридор площею 2,8 кв.м., 3 - приміщення площею 3,1 кв.м., 4 - приміщення площею 10,7 кв.м., 5 - приміщення площею 18,5 кв.м., а також такі господарські будівлі та споруди: п/д А-1 - підвал площею 62,0 кв.м., літ. Б - сарай площею 2,3 кв.м., літ. В - вбиральня, літ. Г - гараж площею 18,6 кв.м., 1-4 - споруди.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Озерянська Ж.М.

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.08.2016
Оприлюднено26.08.2016
Номер документу59824301
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —175/2330/16-ц

Рішення від 17.08.2016

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 14.06.2016

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні