Рішення
від 23.08.2016 по справі 326/824/16-ц
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія Справа № 326/824/16-цр.

Провадження № 2/326/342/2016

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2016 року м. Приморськ

Приморський районний суд Запорізької області в складі:

головуючої - судді Чапланової О.М.,

при секретарі Бородай А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 29.07.2013 року між ПАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 було укладено Договір про іпотечний кредит №5682.

Згідно Кредитного договору ОСОБА_1 зобов'язалася повернути позивачу впродовж 36 місяців 35000,00 грн. та сплатити відсотки за користування кредитом в розмірі 19 % річних. Зобов'язання відповідача за Кредитним договором №5682 забезпечені Договором поруки 6166 від 29 липня 2013 року, відповідно до якого поручителем є ОСОБА_2

П.2.1. зазначених договорів визначає, що поручитель безумовно, безвідклично та безоплатно зобов'язується перед кредитором відповідати солідарно з боржником за виконання в повному обсязі зобов'язання, у тому числі того, що виникне у майбутньому відповідно до умов кредитного договору та додаткових договорів до нього.

Банком всі зобов'язання за кредитним договором були виконані належним чином. Але з боку позичальника наявні численні порушення кредитного договору, зокрема п.п.4.3.1., 4.3.2., 4.3.3., 4.3.7., якими передбачено наступне: за користування кредитом позичальник зобов'язаний сплачувати банку відповідну плату (проценти); позичальник зобов'язаний здійснювати погашення кредиту та нарахованих процентів щомісячно. Крім того, своїми діями позичальник порушує вимоги ст.526 ЦК України, якою встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу інших актів цивільного законодавства.

З 01.01.2015 року відповідач перестав виконувати зобов'язання за договором.

Заборгованість за кредитом станом на 10.05.2016 року становить 17 853,16 грн., з яких: 14 434,45 грн. заборгованість за тілом кредиту, 3 418,71 грн. заборгованість по відсоткам за користування кредитом.

Разом з тим, стаття 625 ЦК України стверджує, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, з дня виникнення заборгованості до поточної дати, розмір збитків позивача від інфляції заборгованості за основним боргом складає 2248,57 грн., а за простроченими процентами - 433,17 грн.

Відповідно до розрахунку за вказаний час 3 % річних за основним боргом складає - 334,82 грн., за простроченими процентами - 74,08 грн.

Згідно п.4.2.2. кредитного договору у разі порушення позичальником умов договору банк має право достроково стягнути суму кредиту, а також суму нарахованих відсотків і інших платежів, що підлягають сплаті.

АТ «Ощадбанк» вважає, що відповідачі ухиляються від виконання своїх зобов'язань за кредитним договором, чим порушують законні права АТ «Ощадбанк». Таким чином, з метою захисту свого порушеного права АТ «Ощадбанк» змушений звернутися до суду з позовною заявою.

Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» заборгованість за кредитом в розмірі 17 853,16 грн., яка складається з: 14434,45 грн. - основний борг (тіло кредиту), 3 418,71 грн. - заборгованість за нарахованими відсотками по кредиту, а також збитки позивача від інфляції, за час виникнення заборгованості в сумі 2681,74 грн., три відсотки річних від простроченої суми грошового зобов'язання в сумі 408,90 грн., стягнути з ОСОБА_2, який є солідарним боржником ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» заборгованість за кредитом в розмірі 17 853,16 грн., яка складається з: 14434,45 грн. - основний борг (тіло кредиту), 3 418,71 грн. - заборгованість за нарахованими відсотками по кредиту, а також збитки позивача від інфляції, за час виникнення заборгованості в сумі 2681,74 грн., три відсотки річних від простроченої суми грошового зобов'язання в сумі 408,90 грн. Стягнути витрати по сплаті судового збору в сумі 1378,00 грн. з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Представник позивача ПАТ «Державний ощадний банк України» у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; до суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності, вказав, що позовні вимоги він підтримує у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує. Крім того, представником позивача було подано клопотання про стягнення з відповідачів судових витрат, пов'язаних з публікацією оголошення про їх виклик в газеті «Урядовий кур'єр».

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися, хоча повідомлені в установленому порядку про місце та час розгляду справи, у судове засідання викликалися через засоби масової інформації. До суду не надійшли повідомлення про причини їх неявки.

В справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, представник позивача проти заочного розгляду справи не заперечував. Тому суд ухвалив на підставі ст.ст. 169, 224 ЦПК України розглянути справу заочно.

На підставі ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу при розгляді даної справи не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи судом фактично встановлено, що 29.07.2013 року між Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 було укладено Договір про іпотечний кредит №5682 (а.с.10-14).

Відповідно до умов Кредитного договору банк зобов'язується надати позичальнику, а позичальник зобов'язується належним чином використати і повернути в передбачені цим договором строки кредит, сплатити проценти за користування кредитом та інші платежі у порядку та на умовах, визначених цим договором (п.2.1).

Кредит надається на споживчі цілі в розмірі 35 000,00 гривень на 36 місяців з терміном остаточного повернення кредиту не пізніше 29.07.2016 року (п.п.2.2, 2.3).

За користування кредитом позичальник зобов'язаний сплачувати банку відповідну плату (проценти) в розмірі 19 % річних. Зазначена в цьому пункті договору процентна ставка є фіксованою. Проценти нараховуються банком щомісячно за методом факт/факт на фактичний залишок заборгованості за кредитом, що був отриманий позичальником, починаючи з дати видачі кредиту до терміну остаточного повернення кредиту, визначеного цим договором. При нарахуванні процентів за користування кредитом враховується перший і не враховується останній день фактичного користування кредитом (п.п.2.4.1., 2.4.2., 2.4.3.).

Відповідно до п.4.3.1 Умов договору позичальник зобов'язався належним чином виконувати всі умови цього договору та взяті на себе цим договором зобов'язання. У строки, обумовлені цим договором, повернути кредит, своєчасно сплачувати проценти за користування кредитом, комісійні винагороди за банківські послуги та належним чином виконувати взяті на себе зобов'язання за цим договором (п.4.3.2). У випадку порушення умов цього договору та/або документів забезпечення достроково повернути кредит з одночасною сплатою процентів, нарахованих на фактичний залишок заборгованості за кредитом, а також суму нарахованих відсотків і інших платежів, що підлягають сплаті (п.4.3.3.).

Відповідно до п.5.1.1 Умов договору, виконання позичальником зобов'язань за цим договором (в тому числі і додатковими договорами до нього) забезпечується іпотекою на житловий будинок, загальною площею 66,8 кв.м., що розташований за адресою: Донецька область, Тельманівський район, с.Мічуріне, вул.Шевченко, буд.40а, земельну ділянку (кадастровий номер № 1424883600:01:000:0233), яка розташована за адресою: Донецька область, Тельманівський район, с.Мічуріне, вул.Шевченко, буд.40а, загальною площею 0,25 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарські будівлі і споруди (присадибна ділянка), що знаходиться в межах кордону: А-Б - Мічурінська сільська рада; В-А - землі ОСОБА_3, що надається в іпотеку - ОСОБА_2 майновим поручителем.

Крім того, виконання позичальником зобов'язань за цим договором забезпечується порукою ОСОБА_2 (п.5.1.2.); заставою (іпотекою) іншого рухомого і нерухомого майна (активів), порукою та іншими видами забезпечення на підставі правочинів, що можуть бути укладені в майбутньому між сторонами та/або між банком та третіми особами відповідно до умов цього договору та чинного законодавства (документи забезпечення) (п.5.1.3.).

Зобов'язання відповідача за Кредитним договором №5682 забезпечені Договором поруки 6166 від 29 липня 2013 року, відповідно до якого поручителем є ОСОБА_2 (а.с.18-22).

Відповідно до пункту 2.1. зазначеного договору поручитель безумовно, безвідклично та безоплатно зобов'язується перед кредитором відповідати солідарно з боржником за виконання в повному обсязі зобов'язання, у тому числі того, що виникне у майбутньому відповідно до умов кредитного договору та додаткових договорів до нього.

Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язання у тому ж обсязі, що і боржник в строки, визначені кредитним договором (п.2.2).

Відповідно до умов договору поруки, поручитель зобов'язаний незалежно від зміни фінансового стану безумовно та безвідклично на умовах визначених договором, виконати в повному обсязі зобов'язання за кредитним договором (п.4.2.1).

У разі невиконання або неналежного виконання зобов'язань, встановлених цим договором наступає відповідальність згідно чинного законодавства та положень цього договору (п.8.1). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, поручитель несе відповідальність по договору, зокрема за завдані кредитору таким невиконанням збитки, всім своїм майном, що належить поручителю та третім особам на праві спільної власності, на яке відповідно до закону може бути звернене стягнення (п.8.2). За порушення, невиконання або неналежне виконання поручителем умов договору на вимогу кредитора сплачує останньому за кожен випадок порушення штраф в розмірі 1000,00 грн. (п.8.3.). За порушення, невиконання або неналежне виконання поручителем п.п. 3.2.6 договору сплачує кредитору за кожен випадок порушення штраф в розмірі 5 % від суми не сплаченого (п.8.4.).

Договір поруки вступає в силу з моменту його підписання сторонами та діє протягом 30 років до повного його виконання (п.10.1). Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності, якщо такі мали місце при виконанні договору (п.10.2). Порука за цим договором припиняється з моменту повного виконання умов договору (п.10.3). Не допускається припинення поруки без припинення забезпечених нею зобов'язань прямо передбачених законодавством та/або цим договором (п.10.3.2.). Не вважаються підставою для припинення поруки: смерть боржника (у випадку смерті боржника зобов'язання поручителя щодо поруки, визначені цим договором є чинними), визнання боржника недієздатним або обмежено дієздатним, безвісно відсутнім або померлим в порядку, визначеному законодавством (п.10.3.3.).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зобов'язання за кредитним договором належним чином не виконала. Згідно розрахунку заборгованість за кредитним договором станом на 10.05.2016 року складає 17 853,16 грн., з яких: 14 434,45 грн. - заборгованістю за тілом кредиту, 3 418,71 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом. Збитки позивача від інфляції за час виникнення заборгованості складають 2681,74 грн., 3 % річних від простроченої суми грошового зобов'язання складає - 408,90 грн.

Згідно ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ст. 610 ЦК України, порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Стаття 625 Цивільного кодексу України визначає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд виходить з того, що відповідач - ОСОБА_1, прострочила виконання грошового зобов'язання, яке ґрунтується на кредитному договорі, і зобов'язана повернути позику в повному обсязі зі сплатою відсотків за користування кредитом.

Відповідач ОСОБА_2, як поручитель ОСОБА_1, відповідає перед банківською установою у тому ж обсязі, що і остання, включаючи сплату основного боргу, процентів. Відповідачі несуть відповідальність перед позивачем як солідарні боржники.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи належать, зокрема, витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів.

Згідно платіжного доручення № 247787987 від 03 серпня 2016 року ПАТ «Державний ощадний банк України» за публікацію в газеті оголошення про виклик відповідачів сплатив ДП «Редакція газети «Урядовий кур'єр» 420,00 грн. (а.с.50).

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VІ з відповідачів необхідно стягнути на користь позивача витрати по оплаті судового збору, які підтверджені наданим позивачем платіжним дорученням, по 689 грн. з кожного (а.с.1), та витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів у сумі по 210 грн. з кожного.

Керуючись: ч. 1 ст. 530, чч. 1, 2 ст. 553, чч. 1, 2 ст. 554, ст. 526, ст. 610, ч. 1 ст. 625, ч. 1 ст. 1049, ч. 1 ст. 1054 ЦК України та ст.ст. 10, 11, 60, 79, 88, 212, 214, 215, 224-226 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674- VІ суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, та ОСОБА_2, ідентифікаційний № НОМЕР_2, на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09334702) заборгованість за кредитом № 5682 від 29.07.2013 року в розмірі 17 853 (сімнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят три) грн. 16 коп., яка складається з: 14434 грн. 45 коп. - основний борг (тіло кредиту), 3 418 грн. 71 коп. - заборгованість за нарахованими відсотками по кредиту, а також збитки позивача від інфляції за час виникнення заборгованості в сумі 2681 (дві тисячі шістсот вісімдесят одна) грн.. 74 коп., три відсотки річних від простроченої суми грошового зобов'язання в сумі 408 (чотириста вісім) грн. 90 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09334702) витрати по сплаті судового збору в сумі - 689 (шістсот вісімдесят дев'ять) грн. та витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів в судове засідання, у розмірі 210 (двісті десять) грн.

Стягнути з ОСОБА_2, ідентифікаційний № НОМЕР_2, на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» (код ЄДРПОУ 09334702) витрати по сплаті судового збору в сумі - 689 (шістсот вісімдесят дев'ять) грн. та витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідачів в судове засідання, у розмірі 210 (двісті десять) грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Приморським районним судом Запорізької області за письмовими заявами відповідачів, які можуть бути подані до суду протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, надавши в Апеляційний суд Запорізької області через Приморський районний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Позивач, який брав участь у справі, але не був присутнім у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: підпис ОСОБА_4

З оригіналом згідно: суддя О.М. Чапланова

23.08.2016

СудПриморський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення23.08.2016
Оприлюднено26.08.2016
Номер документу59873324
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —326/824/16-ц

Рішення від 23.08.2016

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Чапланова О. М.

Ухвала від 26.07.2016

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Чапланова О. М.

Ухвала від 23.06.2016

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Чапланова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні