ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.08.2016р. Справа№ 914/1395/16
Городоцька місцева прокуратура Львівської області в інтересах держави в особі:
За позовом 1: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, м. Львів
За позовом 2 : Тучапської сільської ради, с. Тучапи Городоцький район
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротучапи», м. Львів
ОСОБА_1 особа : Державна інспекція сільського господарства у Львівській області, м. Львів
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування завданих збитків в розмірі 49 117,59 грн.
Головуючий суддя Березяк Н.Є.
Секретар судового засідання Кравець О.І.
В судове засідання з'явились:
від прокуратури: ОСОБА_1 - прокурор відділу
від позивача 1 : не з'явився
від позивача 2 : ОСОБА_2 сільський голова
від відповідача : не з'явився
від третьої особи: не з'явився
Суть спору: Позов заявлено Городоцькою місцевою прокуратурою Львівської області в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області та Тучапської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротучапи» за участю третьої особи: Державна інспекція сільського господарства у Львівській області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування завданих збитків в розмірі 49 117,59 грн.
Ухвалою суду від 26.05.2016 р. справу призначено до розгляду на 06.06.2016 р.
Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав і мотивів, викладених в ухвалах суду.
01.07.2016 року прокурором було подано заяву про уточнення позовних вимог в якій зазначено реквізити отримувача коштів.
В судових засіданнях прокурор та позивач-2 свої позовні вимоги підтримали, просили задоволити позов з підстав і мотивів, викладених в позовній заяві. В обґрунтування своїх позовних вимог посилаються на те, що відповідач без будь-яких правових підстав використовує земельну ділянку для посіву сільськогосподарських культур чим завдано позивачу-2 збитки в розмірі 49117,59 грн.
Відповідач в судові засідання не з'явився, відзиву на позов не подав, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалами суду, які направлялись йому рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення. За таких обставин суд вважає, що справа у відповідності до вимог ст. 75 ГПК України, може бути розглянута за відсутності відповідача.
В судовому засіданні 22.08.2016 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
05.08.2015 р. ОСОБА_3 проведено перевірку дотримання ТзОВ «Агротучапи» вимог земельного законодавства на підставі постанови слідчого СВ Городоцького РВ ГУ МВСУ у Львівській області про доручення проведення перевірки. За результатами даної перевірки з'ясовано, що ТзОВ «Агротучапи» в результаті посіву сільськогосподарських культур самовільно зайнято земельну ділянку резервного фонду Тучапської сільської ради площею 51 га, чим порушило ст. ст. 125, 126 ЗК України, про що складено відповідний акт перевірки № 50 від 05.08.2015 р. та акт обстеження земельної ділянки № 14 від 05.08.2015.
З метою усунення вище вказаного порушення, ОСОБА_3 ТзОВ «Агротучапи» винесено припис № 26 від 05.08.2015 р. про усунення порушення законодавства в місячний термін та складено протокол про адміністративне правопорушення № 000046 від 06.08.2015 р.
17.08.2015 р. ОСОБА_3 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 16, відповідно до якої директора ТзОВ «Агротучапи» ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1КупАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Оскільки, директором ТзОВ «Агротучапи» ОСОБА_4 не було виконано вищевказаних приписів, ОСОБА_3 на його адресу було направлено повідомлення про виклик № 47 від 08.09.2015 р. для надання пояснення з приводу невиконання припису № 26 від 05.08.2015 р., проте, порушник не з'явився та повідомлення про виклик проігнорував.
ОСОБА_3 нараховано збитки в сумі 49 117,59 грн., завдані самовільним заняттям земельної діяльності, що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок (за межами населеного пункту).
ОСОБА_3 № 2330/3-7-8 від 07.08.2015 р. ТзОВ «Агротучапи» було рекомендовано сплатити завдану шкоду у п'ятнадцятиденний термін. Однак, дана сума не сплачена по сьогоднішній день.
Відповідно до листа та наказу ГУ Держгеокадастру у Львівській області № 10-13-0.5-6452/2-16 від 15.04.2016 р. ТзОВ «Агротучапи» надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 11 га в оренду для іншого сільськогосподарського призначення (за рахунок земель господарського двору) на території Тучапської сільської ради Городоцького району.
Інших звернень ТзОВ «Агротучапи» щодо відведення земельних ділянок для сільськогосподарського використання на розгляд Головного управління не надходили, договори оренди на земельні ділянки не укладались.
Відповідно до інформації довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотеки, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта станом на 15.04.2016 р. земельні ділянки в оренді ТзОВ «Агротучапи» сільськогосподарського призначення площею 51 га не перебувають.
Як стверджує прокурор, відповідач займає спірну земельну ділянку без належних підстав, що стало підставою звернення з позовом про звільнення спірної земельної ділянки.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:
На органи прокуратури відповідно до ст. 121 Конституції України покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до господарського суду в інтересах держави передбачено п. 6 ст. 20 ЗУ „Про прокуратуруВ» та ч. 2 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або користування для всіх потреб.
Відповідно до п. п. б, г ч. 1 ст. 90 ЗК України власники земельної ділянки мають право самостійно господарювати на землі та на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.
Згідно ст. ст. 157, 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власника землі або землекористувача без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Також передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють, зокрема юридичні особи, які використовують земельні ділянки.
У відповідності до ст. 317 ЦК України власникові належить право володіти, користуватись та розпоряджатись своїм майном.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на дату звернення з позовом до суду відповідач самовільно зайняв земельну ділянку площею 51 га, яка знаходиться на території Тучапської сільської ради за межами населеного пункту та не повернув позивачу на його вимогу і користується нею без належних правових підстав, чим порушує вимоги чинного законодавства України. Даний факт підтверджується винесеним відповідачеві приписом ОСОБА_3 № 26 від 05.08.2015 р. про усунення порушення законодавства в місячний термін та складеним протокол про адміністративне правопорушення № 000046 від 06.08.2015 р.
Також, 17.08.2015 р. ОСОБА_3 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 16, відповідно до якої директора ТзОВ «Агротучапи» ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1КупАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Зокрема, ОСОБА_3 нараховано збитки в сумі 49 117,59 грн., завдані самовільним заняттям земельної діяльності, що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок (за межами населеного пункту). Які в добровільному порядку відповідачем не сплачені.
Відповідно до п. 4.11 Положення про державну інспекцію сільського господарства а Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 770 від 23.12.2011 р. заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, знаття ґрунтового покриття без спеціального дозволу та вживає заходів до її відшкодування в установленим законом порядку.
Згідно до п. 6.3 вище згаданого Положення Держсільсьгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема, звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування яких закінчився.
Відповідно до п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, знаття грунтового покриття (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою КМУ від 25.07.2007 р. № 963 розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за призначенням, зняття грунтового покриття (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держсільсьгоспінспекція та її територіальними органами.
Згідно п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 р. № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 235.07.2007 р. № 963», підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди з вище вказаних ситуацій є матеріали адміністративного порушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення.
При цьому, стягнення шкоди за самовільне зайняття земельних ділянок саме до бюджету Тучапської сільської ради передбачено Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 за № 11, який за кодом « 24062200» передбачає кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянка державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок ї самовільного зайняття.
Відповідно до вище наведеного відповідач самочинно займає спірну земельну ділянку за що позивачем правомірно нараховано до стягнення з відповідача 49 117,59 грн. збитків, завданих Тучапській сільській раді внаслідок незаконного зайняття земельної ділянки, які підлягають до стягнення з останнього, а позовні вимоги в частинні зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 51 га, яка знаходиться на території Тучапської сільської ради за межами населеного пункту, привівши її за власний рахунок у попередній стан до задоволення.
Згідно ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем жодним чином не спростовані, а тому підлягають до задоволення .
Судові витрати слід віднести на відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 3,4,4 1 ,4 2 ,4 3 ,4 4 ;4 5 ,4 6 ,12,32,33,34,35,36,43,49,75 82, 83,84,85 , ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Уточнені позовні вимоги задоволити.
2.Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротучапи» (79031 Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, 129, код ЄДРПОУ 22346041) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 51 га, яка знаходиться на території Тучапської сільської ради за межами населеного пункту, привівши її в належний стан.
3.Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротучапи» (79031 Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, 129, код ЄДРПОУ 22346041) збитки в сумі 49 117,59 грн., внаслідок самовільного заняття земельної ділянки Тучапській сільській раді, а саме ЄДРПОУ 37965536, МФО 825014, отримував: УДКСУ у Городоцькому районі (Тучапська сільська рада с/р 24062200); Банк отримувач: ГУДКСУ у Львівській області р/р 31413611700108.
4. Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротучапи» (79031 Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, 129, код ЄДРПОУ 22346041) в дохід Державного бюджету України 1450,00 грн. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду .
Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 26.08.2016 року.
Суддя Березяк Н.Є.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2016 |
Оприлюднено | 31.08.2016 |
Номер документу | 59929505 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Березяк Н.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні