Яготинський районний суд Київської області
ун. № 382/919/16-ц
пр. № 2/382/481/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2016 року Яготинський районний суд Київської області у складі:
головуючого - судді Бурзель Ю.В.,
за участю секретаря - Нікішина П.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Яготині Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності,
в с т а н о в и в:
У червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.
Зазначав, що 28 грудня 2015 року померла його мати, ОСОБА_4
Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: вул. Незалежності, 37, с. Лозовий Яр, Яготинський район, Київська область, та земельна ділянка, площею 2,9251 га, що розташована на території Лозовоярівської сільської ради Яготинськог району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Єдиними спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є він, її син - ОСОБА_1 та син, ОСОБА_5, який помер 16 січня 2013 року. А отже, за правом представлення спадкоємцями першої черги спадкування частини спадщини, що належала б ОСОБА_5 є ОСОБА_2 та ОСОБА_6
Посилаючись на те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_6 спадщину не прийняли, від прийняття спадщини відмовляються, він у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався, однак є таким, що прийняв спадщину шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, отримати свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 не може, у зв'язку з тим, що правовстановлюючий документ на житловий будинок не зареєстрований у встановленому законом порядку, а правовстановлюючий документ на земельну ділянку містить виправлення, просив установити факт його постійно проживання із ОСОБА_4, яка померла 28 грудня 2015 року, на час відкриття спадщини, визнати за нимправо власності на житловий будинок № 37 по вул. Незалежності в с. Лозовий Яр Яготинського району Київської області та земельну ділянку, площею 2,9251 га, що розташована на території Лозовоярівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 3225583600:03:003:0052.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідачі у судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, однак до суду подали заяви про визнання позову, у яких, крім іншого, просили розглядати справу у їх відсутність.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши надані по справі докази, дійшов наступних висновків.
Установлено, що 28 грудня 2015 року померла ОСОБА_4 (а.с. 5).
Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: вул. Незалежності, 43, (після зміни нумерації - вул. Незалежності, 37) с. Лозовий Яр, Яготинський район, Київська область, та земельна ділянка, площею 2,9251 га, що розташована на території Лозовоярівської сільської ради Яготинськог району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Єдиним спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4 є його діти: ОСОБА_1 та ОСОБА_5, який помер 16 січня 2013 року.
Так, за правом представлення, спадкоємцями першої черги спадкування частини спадщини, яка б належала ОСОБА_5, є ОСОБА_2 та ОСОБА_6
У визначений законом строк ОСОБА_2 та ОСОБА_6 спадщину не прийняли.
ОСОБА_1 у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався.
Разом із тим, на час відкриття спадщини спадкоємець ОСОБА_1 постійно проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_4, про відмову від прийняття спадщини не заявляв, а отже відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, є таким, що прийняв спадщину.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтвердили, що ОСОБА_1 постійно проживав на час відкриття спадщини з матір'ю ОСОБА_4 Мати останні роки була лежачою і він як єдиний син доглядав за нею, тримав невелике господарство.
Отримати свідоцтво про право на спадщину ОСОБА_1 не може, так як правовстановлюючий документ на житловий будинок не зареєстрований у встановленому законом порядку. Так, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: вул. Незалежності, 37, с. Лозовий Яр, Яготинський район, Київська область , належав спадкодавцю ОСОБА_4 на підставі договору дарування від 21 червня 2002 року (а.с. 10). Однак за життя ОСОБА_4не зареєструвала своє право власності на вказане нерухоме майно.
Як вбачається з копії технічного паспорта на житловий будинок, господарські будівлі та споруди, а саме: а- сіни, Б-сарай, № 1 - огорожа, № 2 - колодязь, що розташовані за адресою: вул. Незалежності, 37, с. Лозовий Яр, Яготинський район, Київська область , не є самочинно побудованими (а.с. 7-9).
Крім того, правовстановлюючий документ на земельну ділянку, а саме державний акт на право приватної власності на земельну ділянку черії ЯА № 255384 містить виправлення в адресі місця проживання власника земельної ділянки.
Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ч. 1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Разом із тим, відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі підлягають державній реєстрації.
За змістом ст. 16 ЗУ "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" така державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника. Аналогічний порядок було передбачено і попередніми нормативними актами, що регулювали питання державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Однак відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Крім того, згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Ураховуючи, що спадкоємці за представленням після смерті ОСОБА_5, який помер 16 січня 2013 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_6 спадщину не прийняли, ОСОБА_1 у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався, спадщину прийняв після смерті ОСОБА_4 шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем,однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, так як ОСОБА_4 за життя не зареєструвала право власності на нерухоме майно, а правовстановлюючий документ на земельну ділянку містить виправлення, з огляду на те, що визнання відповідачами позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 1217, 1218, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 174, 212-215 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Установити, що ОСОБА_1 постійно проживав з ОСОБА_4, яка померла 28 грудня 2015 року, на час відкриття спадщини.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок № 37 по вул. Незалежності в с. Лозовий Яр Яготинського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9251 га, що розташована на території Лозовоярівської сільської ради Яготинського району Київської області, кадастровий номер: 3225583600:03:003:0052, та належала померлій 28 грудня 2015 року ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №255384
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області через Яготинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ю.В. Бурзель
Суд | Яготинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2016 |
Оприлюднено | 31.08.2016 |
Номер документу | 59939734 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яготинський районний суд Київської області
Бурзель Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні