Рішення
від 25.08.2016 по справі 916/1952/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" серпня 2016 р.Справа № 916/1952/16

за позовом: Публічного акціонерного товариства „ОдесагазВ»

до відповідача: Відділ освіти, молоді та спорту Ренійської районної державної адміністрації

про стягнення 5140,08 грн.

Суддя Демешин О. А.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність від 04.01.2016 року № 21/17-8.

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство „ОдесагазВ» (далі - позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Відділу освіти, молоді та спорту Ренійської районної державної адміністрації (далі - відповідач) про стягнення 5140,08 грн. вартості спожитого природного газу без відповідних лімітів.

Відповідач відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, в порядку ст. 75 ГПК України.

В С Т А Н О В И В :

04.04.2016 року між Позивачем (Оператор ГРМ) та Відповідачем (Споживач) було укладено договір розподілу природного газу № 022012, який є договором приєднання, що був укладений з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 2 до цього Договору, Ta/a6o сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до п. 3.1. договору № 022012 від 04.04.2016 р. санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється Споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора газорозподільної мережі (далі - Оператор ГРМ) у встановленому законодавством порядку Оператором газотранспортної системи, а до відома Споживача - його постачальником.

За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.

Пунктом 3.3. договору № 022012 від 04.04.2016 р. передбачено, що споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.

Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу

Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання

небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у

встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання

природного газу.

Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494, визначає порядок фактичного розподілу (споживання) природного газу. Так, відповідно до п. 1 гл. 5 Р. VI Кодексу газорозподільних систем, споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови : наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Порядок набуття підтверджених обсягів природного газу (лімітів) визначається відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2493.

Фактичний розподіл природного газу, належного споживачу (його постачальнику), здійснюється Оператором ГРМ в загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача (п. 2 гл. 5 Р. VI Кодексу газорозподільних систем).

Згідно з п. 3 гл. 5 Р. VI Кодексу газорозподільних систем, по об'єктах споживачів, що не є побутовими, споживання підтвердженого обсягу природного газу протягом місяця здійснюється рівномірно, виходячи з добової норми, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При цьому місячний обсяг їх споживання не повинен перевищувати підтверджений обсяг природного газу.

Споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добової норми (узгодженого графіка) та/або підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку.

Споживач та його постачальник мають право на коригування підтверджених обсягів природного газу в установленому законодавством порядку, у тому числі впродовж поточного розрахункового місяця.

Відповідно до п. 4 гл. 5 Р. VI Кодексу газорозподільних систем, якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.

У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість (об'єм/обсяг), що розраховується за встановленою формулою.

При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором ГРМ припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора ГРМ самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.

Відповідно до п. 5 гл. 1. Р. І Кодексу ГТС: місячна номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом місяця в розрізі кожної доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності); небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.

Відповідно до п. 4 гл. 1 Р. І Кодексу газорозподільних систем, підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період та підтверджений Оператором газотранспортної системи (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

У Відділу освіти, молоді та спорту Ренійської районної державної адміністрації відсутні підтверджені обсяги природного газу (ліміти) на квітень 2016 року. Це підтверджується листом Товариства з обмеженою відповідальністю „Одесагаз-ПостачанняВ» .

Згідно з п. 3.3. договору № 022012від 04.04.2016 p., Відповідач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу мав здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Однак, всупереч умов вказаного Договору та Кодексу газорозподільних систем Споживачем (відповідачем) не було здійснено жодних заходів щодо коригування підтвердженого обсягу або заходів із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання.

Відповідно до пункту 2 статті 35 Закону України «Про ринок природного газу», розділу XIV Кодексу газотранспортної системи та розділу IX договору транспортування природного газу від 01.03.2016 № НОМЕР_1, ПАТ «Укртрансгаз» складено акт № 04-16-1512000741-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу за квітень 2016 року від 30.04.2016, розрахунок вартості послуг балансування, а також рахунок № 04-16-1512000741-БАЛАНС від 30.04.2016 та направлено до ПАТ «Одесагаз» 16.05.2016 за №7026/12.

Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» є оператором газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Згідно з актом № 04-16-1512000741-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу за квітень 2016 року від 30.04.2016, обсяг негативного місячного небалансу ПАТ «Одесагаз» за квітень 2016 року становить 23,478 тис. куб. м. Вартість послуг балансування обсягів природного газу становить 213 364,31 гри.

Об'єм газу, спожитий Відповідачем у квітні 2016 року становить 0,354 тис. куб. м. Враховуючи те, що номінація на квітень місяць 2016 року у Відповідача 0 м 3 , спожитий об'єм газу віднесений ПАТ «Укртрансгаз» на небаланс ПАТ «Одесагаз». У зв'язку з цим, ПАТ «Одесагаз» направлено Відповідачу рахунок № 38 від 17.05.2016 року з вартістю відшкодування нанесеного збитку (втрати газу). Станом на 20.07.2016 р. рахунок не сплачено.

Отже, у зв'язку з неналежним виконанням Відповідачем умов договору розподілу природного газу № 022012 від 04.04.2016р., Відповідач здійснював споживання природного газу без підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на квітень 2016 року, ПАТ „ОдесагазВ» має право на компенсацію вартості спожитого природного газу без відповідних лімітів.

У відповідності до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст. 12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК) майново- господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі із договору.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін, в силу положень ч. 2 ст. 598 цього Кодексу, допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом. І Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Статтею 218 Господарського кодексу України передбачено, що підставою ґосподарсько-правої відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Господарський кодекс України у імперативному порядку встановлює, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами (ч.1 ст. 229 ГК України). Тобто, боржник не звільняється від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання зобов'язання за будь-яких обставин.

Оскільки Відповідачем не виконані умови договору розподілу природного газу № 022012 від 04.04.2016 p., щодо споживання природного газу з газорозподільної системи, на підставі зазначених норм законодавства та умов Договору, Позивач - ПАТ „ОдесагазВ» правомірно просить суд відшкодувати збитки та стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Ренійської районної державної адміністрації 5140,08 грн. вартості спожитого природного газу без відповідних лімітів.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Ренійської районної державної адміністрації (вул. Гагаріна, буд. 19, м. Рені, Ренійський район, Одеська обл., 68800, код - 02145263) на користь ПАТ „ОдесагазВ» (вул. Одарія 1, м. Одеса, 65003, код - 03351208) вартість спожитого природного газу без відповідних лімітів у розмірі 5140 гривень 08 коп. та 1378 гривень судового збору

Рішення суду набирає законної сили, в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.А. Демешин

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.08.2016
Оприлюднено31.08.2016
Номер документу59961051
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1952/16

Рішення від 25.08.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 09.08.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні