ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" серпня 2016 р. Справа № 918/768/16
Господарський суд Рівненської області у складі суду: суддя Романюк Р.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Управління комунальною власністю
до Рівненської обласної організації Спілки архівістів України
про стягнення коштів
В засіданні приймали участь представники:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність №08-30 від 14.01.2015р.);
від відповідача: не з'явився.
Обставини справи: Управління комунальною власністю звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом до Рівненської обласної організації Спілки архівістів України про стягнення 5 418 грн. 60 коп. заборгованість по орендній платі та 588 грн. 69 коп. пені.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що на підставі договору оренди нежитлового приміщення №1971 від 12.09.2011р., укладеного між сторонами, відповідач користувався приміщенням по вул. Бандери в м. Рівному, однак плату за користування майном, обумовлену Договором не вносив і заборгованість яка виникла з урахуванням нарахованої пені, позивач просить суд стягнути у примусовому порядку.
В судовому засіданні 23.08.2016р. представник позивача підтримав заявлені вимоги та просив суд задовольнити позов.
Відповідач в судове засідання 23.08.2016р. не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про місце, дату та час розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, наявних в матеріалах справи (а.с.26-28).
Дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
12 вересня 2011 року між Управлінням комунальною власністю (Орендодавець) та Рівненською обласною організацією Спілки архівістів України (Орендар) було укладено Договір оренди нежитлового приміщення №1971 (а.с.7-8)
Додатковим договором від 29.01.2015р. було внесено зміни до Договору оренди нежитлового приміщення №1971 від 12.09.2011р. щодо експертної оцінки майна та орендної плати (а.с.9).
Відповідності до п. 1.1. Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення (надалі - ОСОБА_2), розташоване за адресою: м. Рівне, вул. Степана Бандери, 28, загальною площею 118,4 кв.м. яке перебуває на балансі управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради. ОСОБА_2 (визначена відповідно до звіту про оцінку майна) складає 167 200 грн. 00 коп. станом на 31 березня лютого 2011 року.
Пунктами 2.1., 2.2. Договору передбачено, Орендар вступає у строкове платне користування Майном у строк, указаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та Акту прийому-передачі вказаного майна.
Відповідно до пункту 3.1 Договору строк Договору оренди встановлюється на два роки одинадцять місяців - з 12 вересня 2011 року по 11серпня 2014 року.
У разі відсутності заяви із Сторін про припинення Договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір уважається продовженим на той самий строк і на тих самих умова, які були передбачені цим Договором за умови Балансоутримувача (п. 3.2 Договору).
Згідно пунктів 4.1. та 4.3. Договору встановлено, що орендна плата за цим Договором визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади міста Рівного, затвердженої рішенням Рівненської міської та встановлюється в сумі 284,80 грн. в місяць. Розмір орендної плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць.
Орендна плата сплачується Орендарем до 20 числа поточного місяця (п.4.2 Договору).
Відповідно до п. 4.6. Договору, у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату по день фактичної передачі майна за актом прийому-передачі. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла у повному обсязі.
Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що рішенням господарського суду Рівненської області від 29 березня 2016 року №918/64/16 Договір оренди нежитлового приміщення від 12 вересня 2011 року №1971, укладений між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради та Рівненською обласною організацією Спілки архівістів України - розірваний.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем на адресу відповідача було направлено Претензію №08-583 від 29.06.2016р. з вимогою сплатити борг, яка залишена без відповіді та задоволення (а.с.10).
Судом встановлено, що всупереч положень даного договору відповідач взятий на себе обов'язок по оплаті орендних платежів не виконав і заборгованість станом на момент розгляду справи складає 5 418 грн. 60 коп.
Статтею 526 ЦК України визначено, що Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 ст. 283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Аналогічна норма закріплена й у ч. 1 ст. 759 ЦК України, відповідно до якої за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Плата за користування майном справляється з наймача (ч. 1 ст. 762 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Доказів сплати відповідачем заборгованості в сумі 5 418 грн. 60 коп. суду не подано.
За приписами частини 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Враховуючи те, що сума основного боргу за вищезазначеним договором, яка складає 5418 грн. 60 коп., підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і відповідач на день прийняття рішення не надав документів, які б могли свідчити про погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість та законність вимог позивача про стягнення вказаної суми, у зв'язку з чим позов у цій частині підлягає задоволенню.
Крім того, пунктом 4.5 Договору сторони обумовили, що орендна плата перерахована несвоєчасно, або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України виконання зобов'язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.
За змістом частини 1 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно з частиною 3 вищезазначеної статті пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання (частина 1 статті 550 ЦК України).
Статтею 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до частини 6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Враховуючи, що відповідач припустився прострочення оплати орендних платежів, позивачем нараховано пеню за період з 20.12.2015р. по 23.06.2016р., розмір якої складає 588 грн. 69 коп.
Подані позивачем розрахунки пені та період її нарахування перевірено судом та визнано їх обґрунтованими.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача 5 418 грн. 60 коп. заборгованості та 588 грн. 69 коп. пені.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Рівненської обласної організації Спілки архівістів України (33000, м. Рівне, вул. Степана Бандери, 26 код ЄДРПОУ 34112796) на користь Управління комунальною власністю (33028 м. Рівне, вул. Соборна, 12а, код ЄДРПОУ 26259563) 5 418 грн. 60 коп. заборгованості та 588 грн. 69 коп. пені.
3 Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26.08.2016р.
Суддя Романюк Р.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2016 |
Оприлюднено | 31.08.2016 |
Номер документу | 59961083 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні