ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року справа № 823/962/16
м. Черкаси
12 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
за участю секретаря - Дудки Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області, в якому просить: стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" заборгованість зі сплати капіталізованих платежів у розмірі 90643 грн. 99 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку з тим, що відповідачем прийнято рішення про припинення шляхом ліквідації товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" як юридичної особи без правонаступника, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам потерпілим на виробництві.
30 червня 2016 року позивачем на адресу відповідача надіслано заяву від 29.06.2016 №368/03-16 про визнання кредитором, в якій просить визнати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шполянському районі (обслуговування Городищенського району) кредитором ТОВ "Хлібороб" на суму капіталізації 90643 грн. 99 коп. та внести їх до реєстру кредиторів. Станом на 22.07.2016 на вказану заяву відповіді не надано.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 18.08.2016, з 04 квітня 2016 року відповідач знаходиться у стані припинення, за рішенням засновників; строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи для заявлення кредитором своїх вимог - 04.06.2016.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Хлібороб» передано до Фонду особові справи по 2 потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для продовження страхових виплат по відшкодуванню втраченого заробітку, які на підставі Закону України від 23.09.1999 №1105 продовжують отримувати страхові виплати.
В матеріалах адміністративної справи наявні:
- постанова від 31.01.2015 №2313/1021/1021/466 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати, за якою у зв'язку із стійкою втратою професійної працездатності в розмірі 30%, призначено потерпілому ОСОБА_1 щомісячну грошову суму у розмірі 267,32 грн. з 01 березня 2014 року безстроково;
- постанова від 31.01.2015 №2313/1013/1013/459 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати, за якою у зв'язку із стійкою втратою професійної працездатності в розмірі 10%, призначено потерпілому ОСОБА_2 щомісячну грошову суму у розмірі 105,91 грн. з 01 березня 2014 року безстроково.
30 червня 2016 року позивачем на адресу відповідача подано заяву від 29.06.2016 №368/03-16 про визнання кредитором, в якій просить визнати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шполянському районі (обслуговування Городищенського району) кредитором товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" на суму капіталізації 90643 грн. 99 коп. та внести їх до реєстру кредиторів у другу чергу. Вказана заява отримана відповідачем 01.07.2016.
З адміністративного позову вбачається, що на вказану заяву відповіді не надійшло.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право до затвердження ліквідаційного балансу юридичної особи звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи (ч. 3 ст. 112 Цивільного кодексу України).
За змістом частини третьої статті 110 Цивільного кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Частиною другою статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105 (далі - Закон №1105-XIV) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.
За змістом ст.ст.15, 46 Закону №1105-XIV фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.
За приписами ст.46 Закону №1105-XIV фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Оскільки законодавством не визначена процедура капіталізації платежів на стадії самостійної ліквідації підприємства за власним рішенням, то суд вважає за можливе застосувати у даному випадку аналогію закону.
Так, капіталізація платежів у разі ліквідації підприємства проводиться згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно з п. 3 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, капіталізація платежів визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок в країні і їх віком на момент здійснення капіталізації.
Як встановлено п. 5-1 Порядку, суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
Системним аналізом положень Закону №1105-XIV, Цивільного кодексу України встановлено, що законодавець зобов'язав страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України №765 від 6 травня 2000 року "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю".
Правову позицію, згідно з якою капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку №765, висловлено Верховним судом України у постанові від 26 червня 2012 року у справі № 21-156а12, що є згідно з вимогами ст. 244-2 КАС України обов'язковою для застосування.
У розрахунку потреби в капіталізації коштів, доданого до заяви відділення виконавчої дирекції Фонду у Шполянському районі Черкаської області про визнання кредитором від 29.06.2016, були використані дані Державної служби статистики України щодо смертності та середньої тривалості життя чоловіків та жінок в Україні за 2014 рік. 17.08.2015 Державною службою статистики України на адресу виконавчої дирекції Фонду України направлені нові дані щодо смертності та середньої очікуваної тривалості життя чоловік та жінок в Україні за 2014 рік, відповідно до яких зроблено новий розрахунок, згідно якого заборгованість по сплаті капіталізованих платежів складає 90643,99 грн.
Так, згідно з наданим позивачем розрахунком, потреба в капіталізації коштів ТОВ "Хлібороб" щодо потерпілих ОСОБА_2, ОСОБА_1 складає 90643,99 грн.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач зареєстрований у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Шполянському районі як платник страхових внесків та ліквідовується як юридична особа без правонаступника, суд прийшов до висновку щодо обґрунтованості проведення капіталізації платежів для продовження страхових виплат особам потерпілим на підприємстві.
З урахуванням вищенаведених обставин та положень закону суд зауважує, що звернення до суду з вимогами про стягнення капіталізованих платежів за своїм змістом узгоджується з приписами ст.46 Закону №1105-XIV, ч.3 ст.112 ЦК України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб", код ЄДРПОУ 24418862, на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Черкаській області заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в розмірі 90643 (дев'яносто тисяч шістсот сорок три) грн. 99 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 23.08.2016.
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2016 |
Оприлюднено | 01.09.2016 |
Номер документу | 59986069 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
В.І. Орленко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні