Рішення
від 30.08.2016 по справі 573/1556/16-ц
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/1556/16-ц

Номер провадження 2/573/610/16

РІШЕННЯ

іменем України

30 серпня 2016 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Кліщ О.В.

за участю секретаря: Свердличенко А.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білопіллі справу за позовом ОСОБА_1 до Рижівської сільської ради Білопільського району Сумської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Білопільська районна державна нотаріальна контора Білопільського району Сумської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

09 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рижівської сільської ради Білопільського району Сумської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Свої вимоги мотивував тим, що його брат ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті брата відкрилась спадщина на спадкове майно, в тому числі і на земельну ділянку, площею 5,7661 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1. Своєчасно спадщину після смерті брата позивач не прийняв у зв'язку з відсутністю коштів для оформлення спадкового майна та тривалою відсутністю. Посилаючись на те, що він не може реалізувати своє право на спадщину за законом, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після брата ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надавши суду письмову заяву про підтримання позовної заяви та розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача - Рижівської сільської ради Білопільського району Сумської області в судове засідання не з'явився. Сільський голова письмовою заявою повідомив, що проти позову не заперечує, просить розглянути справу без участі представника сільської ради.

Представник третьої особи - Білопільської районної державної нотаріальної контори Сумської області у судове засідання також не з'явився. Нотаріус надіслала заяву про розгляд справи без її участі, при вирішенні справи покладалась на розсуд суду.

Треті особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, надавши суду письмові заяви про те, що проти задоволення позовних вимог позивача не заперечують.

У зв'язку з неявкою сторін, суд розглядає справу без їх участі, на підставі наявних у справі доказів, у відповідності до ч. 2 ст. 197 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

У відповідності до ч. 3 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

У відповідності до ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У відповідності до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За приписами ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 є ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_2 (а. с. 4).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 батьками ОСОБА_5 є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а. с. 5).

Наведене вище свідчить, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 є рідними братами.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_7, тобто мати позивача, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 7).

Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданого на підставі розпорядження голови Білопільської районної державної адміністрації № 341 від 22 червня 2006 року, ОСОБА_5 на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Рижівської сільської ради Білопільського району Сумської області, площею 5,7661 гектарів (а. с. 10).

У відповідності до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 8).

ОСОБА_6, тобто батько позивача, помер ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 (а. с. 9).

У відповідності до інформаційного листа Білопільської районної державної нотаріальної контори Сумської області від 26 серпня 2016 року № 1213/01-16, спадкова справа після ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, держнотконторою не заводилась (а. с. 20).

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 має право на спадщину після смерті брата, ОСОБА_5, однак він не може реалізувати його у зв'язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини.

Як вбачається з позовної заяви, позивач ОСОБА_1 пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини у зв'язку з відсутністю коштів для оформлення спадкового майна та складним сімейним становищем.

Суд вважає причини пропуску позивачем встановленого законом строку для прийняття спадщини поважними і приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та визначає йому додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю три місяці з дня набрання чинності рішенням суду.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1223, 1261, 1270, 1272 ЦК України, п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року, ст. ст. 4,10, 60, 209, 213, 215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Рижівської сільської ради Білопільського району Сумської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, Білопільська районна державна нотаріальна контора Білопільського району Сумської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після брата ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, тривалістю три місяці з дня набрання чинності рішенням суду.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення30.08.2016
Оприлюднено02.09.2016
Номер документу60014069
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/1556/16-ц

Рішення від 30.08.2016

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Кліщ О. В.

Ухвала від 17.08.2016

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Кліщ О. В.

Ухвала від 11.08.2016

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Кліщ О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні