ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІ ВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. ка нцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2009 р. Справа № 58/183-09
вх. № 5268/3-58
Суддя господарського суд у Присяжнюк О.О.
при секретарі судового зас ідання Фоменко О.О.
за участю представників ст орін:
позивача - ОСОБА_2, дов. ві д 03.07.2009 року
відповідача - ОСОБА_1, до в. від 01.06.2009 року
розглянувши справу за поз овом Фізичної особи - під приємця ОСОБА_3, м. Харків
до Фізичної особи-підпр иємця ОСОБА_4, м. Харків
про стягнення 320000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач -ФОП ОСОБА_3 просить суд стягнути з відпо відача -ФОП ОСОБА_4 заборг ованість за надані послуги в сумі 320000,00 гри. та просить покла сти на відповідача судові ви трати. Свої вимоги позивач мо тивує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'яз ань по договору №5/08 від 15.02.2009 рок у.
08 липня 2009 року до суду надійш ов відзив на позов, відповідн о до якого відповідач проти п озову не заперечує, вказує, що не має можливості сплатити у творену заборгованість в сум і 320000 грн. через наявність іншо ї кредиторської заборговані сть та через тяжкий фінансов ий стан його господарської д іяльності.
Представник позивача в суд овому засіданні підтримує по зовні вимоги та просить суд з адовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні не запер ечує проти позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення п редставників позивача та від повідача, дослідивши матеріа ли справи в їх сукупності, вст ановив наступне.
15 лютого 2009 року між ФОП ОСО БА_3 та ФОП ОСОБА_4 укладе но договір №5/08 на проведення м аркетингових досліджень. Від повідно до умов договору, поз ивач зобов'язався здійснити дослідження попиту на продук ти харчування, трикотаж, ткан ини, а також ринки збуту зазна чених видів товарів; перелік цих робіт сторони зазначили в п. 1.5. Договору.
Відповідно до п. 3.3 Договору в ідповідач в свою чергу, зобов 'язався сплатити позивачеві оплату за здійснені послуги на протязі 3 (трьох) банківськи х днів з дати підписання акту .
Факт належного виконання п озивачем послуг та вартість цих послуг підтверджується а ктом виконаних робіт № б/н від 15.03.2009 року, який підписано стор онами.
За загальним положенням ци вільного законодавства, зобо в'язання виникають з підстав , зазначених у статті 11 Цивіль ного кодексу України. За прип исами частини 2 цієї статті пі дставами виникнення цивільн их прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини , інші юридичні факти. Підстав ою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що пе редбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, а ле за аналогією породжують ц ивільні права та обов'язки.
У відповідності із ст.173 Госп одарського кодексу України т а ст. 509 Цивільного кодексу Укр аїни, господарським визнаєть ся зобов'язання, що виникає мі ж суб'єктом господарювання т а іншим учасником (учасникам и) відносин у сфері господарю вання з підстав, передбачени х цим кодексом, в силу якого од ин суб'єкт (зобов'язана сторон а, у тому числі боржник) зобов' язаний вчинити певну дію гос подарського чи управлінсько -господарського характеру на користь іншого суб'єкта (вико нати роботу, передати майно, с платити гроші, надати інформ ацію тощо), або утримуватися в ід певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому чис лі кредитор) має право вимага ти від зобов'язаної сторони в иконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з го сподарського договору та інш их угод, передбачених законо м, а також з угод, не передбаче них законом, але таких, які йом у не суперечать (ст. 174 Господар ського кодексу України).
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господ арського кодексу України, го сподарські договори укладаю ться за правилами, встановле ними Цивільним кодексом з ур ахуванням особливостей, пере дбачених цим кодексом.
Згідно ст. 629 Цивільного коде ксу України, договір є обов'яз ковим для виконання сторонам и.
Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, односторон ня відмова від зобов'язання а бо одностороння зміна його у мов не допускається, якщо інш е не встановлено договором а бо законом.
Частиною 1 статті 16 Цивільно го кодексу України, частиною 2 статті 20 Господарського код ексу України, одним із способ ів захисту права є примусове виконання обов'язку в натурі (присудження до виконання об ов'язку в натурі).
Відповідно до ст. 598 Цивільно го кодексу України, зобов'яза ння припиняється частково аб о у повному обсязі на підстав ах, встановлених договором а бо законом та припинення зоб ов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у в ипадках, встановлених законо м або договором, а згідно стат ті 599 Цивільного кодексу Украї ни, зобов'язання припиняєтьс я виконанням, проведеним нал ежним чином
Статтями 610, 612 Цивільного код ексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є йо го невиконання або виконання з порушенням умов, визначени х змістом зобов'язання (ненал ежне зобов'язання); боржник вв ажається таким, що прострочи в, якщо він не приступив до вик онання зобов'язання або не ви конав його у строк, встановле ний договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 193 Господ арського кодексу України, до виконання господарських дог оворів застосовуються відпо відні положення Цивільного к одексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного ко дексу України, за договором п ро надання послуг одна сторо на (виконавець) зобов'язуєтьс я за завданням другої сторон и (замовника) надати послугу, я ка споживається в процесі вч инення певної дії або здійсн ення певної діяльності, а зам овник зобов'язується оплатит и виконавцеві зазначену посл угу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 ст. 903 Цивільного к одексу України передбачено, якщо договором передбачено н адання послуг за плату, замов ник зобов'язаний оплатити на дану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встано влені договором.
Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивіль ного кодексу України, якщо у з обов'язанні встановлений стр ок (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у це й строк (термін).
Ст. 525 Цивільного кодексу Укр аїни встановлює, що одностор оння відмова від зобов'язанн я або одностороння зміна йог о умов не допускається, якщо і нше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 548 Цивіль ного кодексу України виконан ня зобов'язання (основного зо бов'язання) забезпечується, я кщо це встановлено законом а бо договором.
За правилами частини 1 ст. 625 Ц ивільного кодексу України бо ржник не звільняється від ві дповідальності за неможливі сть виконання грошового зобо в'язання.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач в порушен ня домовленості сторін прийн яті послуги за договором № 5/08 в ід 15.03.2009 року не сплатив, та не на дав суду жодних з доказів, які б спростовували суму заявле ного боргу. Посилання відпов ідача на неможливість сплати ти дану заборгованість через інші борги та тяжкий фінансо вий стан, суд не приймає до ува ги через необґрунтованість.
У відповідності до ст.627 Циві льного кодексу України та ст .6 цього Кодексу, сторони є віл ьними в укладенні договору, в иборі контрагента та визначе нні умов договору з урахуван ням вимог цього Кодексу, інши х актів цивільного законодав ства, звичаїв ділового оборо ту, вимог розумності та справ едливості. Сутність свободи договору розкривається наса мперед через співвідношення актів цивільного законодавс тва і договору: сторони мають право врегулювати ті віднос ини, які не визначені у положе ннях актів цивільного законо давства, а також відступати в ід положень, що визначені цим и актами, і самостійно врегул ювати свої відносини, крім ви падків, коли в актах законода вства міститься пряма заборо на відступів від передбачени х ними положень або якщо обов 'язковість сторін положень а ктів цивільного законодавст ва випливає з їхнього змісту чи суті відносин між сторона ми.
Статтею 204 Цивільного кодек су України закріплена презум пція правомірності правочин у, за якою правочин є правомір ним, якщо його недійсність пр ямо не встановлена законом а бо він не визнаний судом неді йсним.
Відповідно статей 55 Констит уції України, статей 15, 16 Цивіль ного кодексу України кожна о соба має право звернутись до суду за захистом свого цивіл ьного права у разі його поруш ення, невизнання або оспорюв ання.
Згідно ст.43 ГПК України госп одарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім перекона нням, що ґрунтується на всебі чному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сук упності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України: доказами у справі є б удь-які фактичні дані, на підс таві яких господарський суд у визначеному законом порядк у встановлює наявність чи ві дсутність обставин, на яких ґ рунтуються вимоги і заперече ння сторін, а також інші обста вини, які мають значення для п равильного вирішення господ арського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК Украї ни, кожна сторона повинна дов ести ті обставини, на які вона посилається як на підставу с воїх вимог та заперечень.
Враховуючи, що відповідно д о ст. 526 Цивільного кодексу Укр аїни, ст. ст. 193, 198 Господарського кодексу України, зобов'язанн я повинні виконуватись належ ним чином і у встановлений ст рок відповідно до умов і поря дку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогам и закону, приймаючи до уваги в икладені обставини, та врахо вуючи те, що відповідач не над ав суду жодного документу, як ий би підтверджував сплату з аборгованості за надані посл уги, документів, що спростову вали викладене у позові, з огл яду на те, що у судовому засіда нні представник відповідача проти позову не заперечував , суд дійшов висновку про те, щ о позовна вимога про стягнен ня з відповідача заборговано сті у сумі 320000 грн. за надані пос луги по договору № 5/08 від 15.02.2009 ро ку є обґрунтованою, підтверд жується доданими до матеріал ів справи доказами, не спрост ована відповідачем та суд вв ажає її такою, що підлягає зад оволенню.
У відповідності зі ст.49 ГПК У країни суд вважає необхідним витрати по сплаті державног о мита у сумі 3200,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне за безпечення судового процесу у сумі 312,50 грн. покласти на відп овідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Консти туції України, ст. ст. 509, 512, 513, 514, 516, 526, 530, 610, 629 Цивільного кодексу Укра їни, ст.ст. 1, 4, 12, 32, 33, 43, 44-49, ст.ст. 82-85, Гос подарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити по вністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4, інн Н ОМЕР_1, (місце народження - м. С таханов, дата народження - І НФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований у АДРЕСА_2, р/р № НОМЕР_2 у Луганській Обласній Дирекц ії "Райффайзен Банк Аваль ") на користь Фізичної особи - п ідприємця ОСОБА_3, м. Харкі в, інн НОМЕР_3 (61184, АДРЕСА_1 ) 320000 грн. заборгованості, 3200,00 грн . витрат по сплаті державного мита та 312,50 грн. витрат на інфор маційно-технічне забезпечен ня судового процесу.
Видати наказ після набранн я рішенням законної сили.
Суддя Присяжнюк О.О.
Повний текст рішення підп исаний ___ липня 2009 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2009 |
Оприлюднено | 02.02.2011 |
Номер документу | 6001753 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Присяжнюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні