14/464-06-13171А
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2007 р. Справа № 14/464-06-13171А
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
судді-доповідача Жекова В.І.,
суддів Картере В.І., Пироговського В.Т.
секретар судового засідання Буравльова О.М.
за участю представників сторін 10 квітня 2007р.:
від позивача –Юрдакчі Л.Г.,
від відповідача –Сомок В.М.
за участю представників сторін 24 квітня 2007р.:
від позивача –не з'явився,
від відповідача –не з'явився.
розглянула апеляційну скаргу
ВАТ „Янтарний”
на постанову господарського суду Одеської області
від 08.02.2007р.
у справі № 14/464-06-13171А
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області
до ВАТ „Янтарний”
про стягнення 7011,24 грн.
Розгляд справи згідно із приписами п.6 Розділу VІІ та ст.17 КАС України здійснено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.02.2007р. відкрито апеляційне провадження по даній справі за апеляційною скаргою ВАТ „Янтарний”.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.02.2007р. розгляд справи в апеляційному порядку призначено на 10.04.2007р.
Вказана ухвала надіслана сторонам 01.03.2007р., тобто сторони повідомлені про дату, час і місце засідання суду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
За правилами ст.150 КАС України в засіданні суду 10.04.2006р. розгляд справи відкладено на 24.04.2006р.
Управління ПФУ у Тарутінському районі Одеської області звернулось до господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з ВАТ „Янтарний” заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 7011,24 грн. за період з 01.10.2005р. по 31.12.2005р.
Постановою місцевого господарського суду від 08.02.2007р. (суддя Горячук Н.О.) позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із постановою суду, ВАТ „Янтарний” звернулось до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить судове рішення скасувати, прийняти нову постанову якою у задоволенні позову відмовити.
Зокрема, скаржник вважає, що з прийняттям Закону України „Про Державний бюджет на 2005 рік” законодавцем відновлено для сільськогосподарських товаровиробників – платників фіксованого сільськогосподарського податку дію Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі в частині встановлення обов'язку відшкодовувати органам ПФУ понесені ними витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів „в”-„е” та „ж” статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. Окрім цього, позивач наполягає на тому, що зміни до Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” щодо покладення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на державний бюджет набирають чинності з 01.01.2006р., а, отже, на правовідносини за 2005 рік розповсюджуватися не можуть.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити судове рішення без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них докази, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, повноту, об'єктивність дослідження наданих до справи документів, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного:
Законом України „Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств” від 23.12.2004р. №2287-ІV встановлено, що з січня 2005р. платниками фіксованого сільськогосподарського податку відшкодовуються Пенсійному Фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно зі ст.13 п. ”б”- „з” Закону України „Про пенсійне забезпечення”.
З 01.01.2004р. набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-ІV.
Пунктом 2 Перехідних положень зазначеного Закону України визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України „Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, викладений в „Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України”, затвердженою Постановою Правління ПФУ від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.
Відповідно до вимог п. 6.4 вказаної Інструкції Пенсійний фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.
Підприємства відповідно до вимог п. 6.8 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до ПФУ зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що органом ПФУ направлено на адресу товариства розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пенсіонерам відповідача, в якому за твердженнями позивача зазначені грошові кошти, виплачені пенсіонерам разом з витратами на доставку цих пенсій. Інших доказів понесення витрат не надано.
Між тим, наданий розрахунок не є належним доказом понесення Управлінням ПФУ у Тарутинському районі Одеської області витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у зв'язку з чим ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 10.04.2007р. зобов'язано УПФУ надати належним чином завірені копії поштових відомостей по кожній особі, яка працювала на підприємстві відповідача та має право на отримання пільгової пенсії, докази про фактичні витрати по виплаті та доставці пільгових пенсій.
Вимоги суду апеляційної інстанції УПФУ не виконані, а відтак позивачем не доведена обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи наведений припис процесуального права, викладені вище обставини справи в частині відсутності у позивача належних доказів понесення витрат на доставку та виплату пільгових пенсій працівникам підприємства, колегія суддів вважає доводи позивача про наявність у товариства заборгованості перед органом ПФУ в сумі 7011,24 грн. необґрунтованими та безпідставними.
Крім цього, Законом України „Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств –платників фіксованого сільськогосподарського податку” від 31.05.2005р. № 2613-IV, який набрав чинності з 01.01.2006р., внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. А саме абз.5 п.п.1 п.2 викладено в такій редакції: виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів „в”-„е” та „ж” статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року –за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
З огляду на викладене оскаржувана постанова підлягає скасуванню, як така, що прийнята при неповному дослідженні всіх обставин справи та при неправильному застосуванні норм матеріального права.
Керуючись ст.ст.160,162,198,202,205,207 КАС України,
колегія суддів
ПОСТАНОВА:
Постанову господарського суду Одеської області від 08.02.2006р. зі справи №14/464-06-13171А –скасувати, у задоволенні позову УПФУ в Тарутинському районі Одеської області –відмовити.
Постанова в порядку ст. 254 КАС України набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя-доповідач
В.І. Жеков
Судді
В.І. Картере
В.Т. Пироговський
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2007 |
Оприлюднено | 30.08.2007 |
Номер документу | 605292 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Жеков В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні