Рішення
від 05.09.2016 по справі 731/286/16-ц
ВАРВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №731/286/16-ц

Провадження №2/731/136/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2016 року смт.Варва

Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Савенка А.І.,

при секретарі - Тітуленко Д.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Варва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа - Головне територіальне управління юстиції у м. Києві, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

06 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом. На обґрунтування якого зазначив, що 14 травня 2007 року помела його мати ОСОБА_2, яка постійно проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті залишилась земельна ділянка площею 0,2500 га, розташована на території Антонівської сільської ради. Спадкодавець залишила заповіт на ім'я позивача, який подав заяву про прийняття спадщини. Позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок розташований в с. Антонівка, Варвинського району Чернігівської області по вул. Герцена, буд.5 та на грошові вклади. У видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку позивачу відмовлено, в зв'язку з відсутністю оригіналу державного акту на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, яка розташована на території Антонівської сільської ради, (вулиця) провулок Герцена, 5 в с. Антонівка Варвинського району Чернігівської області, передана для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель. Оскільки позивач позбавлений можливості вирішити спір у позасудовому порядку, вимушений був звернутися до суду, та просив, визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, розташовану на території Антонівської сільської ради, (вулиця) провулок Герцена, 5 в с. Антонівка Варвинського району Чернігівської області, в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_2

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, засобами електронного зв'язку повідомив про неможливість прибути у судове засідання та просив розглядати справу за його відсутності .

Представник відповідача - Київської міської ради в судове засідання не з'явився. Про день, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Представником подано заяву про розгляд справи без участі представника Київської міської ради, проти позову заперечив.

Представник третьої особи - Головного територіального управління юстиції у м. Києві в судове засідання не з'явився. Про день, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд дослідивши матеріали справи, робить висновок, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є сином ОСОБА_2, про що свідчить копія свідоцтва про народження (а.с. 9).

14 травня 2007 року померла ОСОБА_2 (а.с. 6).

За життя ОСОБА_2 14.03.2006 року складено заповіт, яким все своє рухоме та нерухоме майно, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося заповіла ОСОБА_1 (а.с. 7). У відповідності до довідки із спадкового реєстру №44752611 вказаний заповіт є чинним.

Згідно до довідки від 10.07.2015 року, виданої П'ятою київською державною нотаріальною конторою повідомлено, що після смерті ОСОБА_2 (дата смерті 14.05.2007 року) заведена спадкова справа №1117/2007. Єдиним спадкоємцем майна є її син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4/83, кв. 48 (а.с. 11).

16.04.2008 року ОСОБА_1 державним нотаріусом П'ятої київської держаної нотаріальної контори ОСОБА_3 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на грошові вклади (а.с. 18) та 19.03.2015 року позивачу державним нотаріусом П'ятої київської держаної нотаріальної контори ОСОБА_4 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з відповідними господарськими будівлями та спорудами під №5 по провулку Герцена в селі Антонівка Варвинського району Чернігівської області, що належав померлій ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 12).

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, державним нотаріусом П'ятої київської держаної нотаріальної контори ОСОБА_4, на підставі рішення від 19.03.2015р., індексний номер 20137438, було зареєстровано право власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: Чернігівська область, Варвинський район, с. Антонівка, провулок Герцена, будинок 5 (а.с. 14).

Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧН №155013, ОСОБА_2, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_6 є власником земельної ділянки площею 0,2500 га, яка розташована на території Антонівської сільської ради вул. Герцена, 5 с. Антонівка, Варвинського району Чернігівської області, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель (а.с. 15). Аналогічна інформація підтверджується копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 19 - 20).

20 березня 2015 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на спадкове майно через відсутність правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку (а.с.16).

Про втрату державного акту на право власності на спірну ділянку позивачем було подано відповідне оголошення в газеті «Слово Варвинщини» (а.с. 17).

Наведені обставини на думку суду мали місце, та підтверджуються наявними у матеріалах справи письмовими доказами.

Із наведених обставин справи вбачається, що між сторонами виник спір, щодо спадкування позивачем права на земельну ділянку після смерті його матері.

Умови, порядок та черговість спадкування передбачені положеннями Цивільного Кодексу України.

Так, ст. 1216 ЦК України визначає спадкуванням, як перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України, про що зазначено у ч.ч. 1,2 ст. 1223 згадуваного Кодексу.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини у строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що передбачено ст.ст. 1269, 1270 ЦК України.

Згідно до ч.1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.

Як вбачається із ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Видача дублікатів державних актів з 1 січня 2013 року не передбачена законом.

Аналізуючи наведені правові норми, правовідносини та обставини справи суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача. Так, обґрунтованими є твердження позивача, що він - ОСОБА_5 є спадкоємцем за заповітом померлої 14 травня 2007 року спадкодавця - ОСОБА_2 Подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Крім позивача інших осіб, які звертались з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 судом не встановлено. Згодом, позивач подав заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину, але отримав нотаріальну відмову про неможливість оформлення спадкових прав у зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували право власності на земельну ділянку. Належність спадкодавцю права на відповідну земельну ділянку підтверджується наявними у справі доказами, та підлягає включенню до спадкової маси та відповідно спадкуванню. Ухвалюючи рішення, суд бере до уваги наявність у позивача права вирішення спору щодо визнання права власності на земельну ділянку у судовому порядку, факт неможливості на даний час отримання дублікату правовстановлюючих документів, відповідну відмову державного нотаріусу у вчиненні нотаріальної дії.

Зважаючи на наведене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 10 , 60 , 212 -215 ЦПК України , 1216, 1218, 1223, 1272 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа - Головне територіальне управління юстиції у м. Києві, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, що розташована на території Антонівської сільської ради, (вулиця) провулок Герцена, 5 в с. Антонівка Варвинського району Чернігівської області, кадастровий номер 7421180400:01:000:0002, в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_2, померлої 14 травня 2007 року.

Рішення суду може бути оскаржене до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернігівської області через Варвинський районний суд.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.І.Савенко

СудВарвинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення05.09.2016
Оприлюднено08.09.2016
Номер документу60864504
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —731/286/16-ц

Рішення від 05.09.2016

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 19.07.2016

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

Ухвала від 07.07.2016

Цивільне

Варвинський районний суд Чернігівської області

Савенко А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні