Рішення
від 31.08.2016 по справі 905/2365/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

31.08.2016 Справа № 905/2365/16

Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О., при секретарі судового засідання Конько В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи:

за позовом - Публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк" м. Київ

до відповідача 1 - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Донецьк

відповідача 2 - Приватного підприємства "Прем'єр" м. Донецьк

про стягнення 639232,24 доларів США

за участю представників сторін:

від позивача -Хоміч А.А. за довіреністю від 03.11.2015р.,

від відповідачів - не явились

СУТЬ СПРАВИ:

09.08.2016р. до господарського суду Донецької області надійшла позовна заява ПАТ "ПроКредит Банк" м. Київ до ФОП ОСОБА_1 м. Донецьк, ПП "Прем'єр" м. Донецьк про солідарне стягнення 639232,24 доларів США, з яких: 606444,64 доларів США - заборгованість за кредитом, 32787,60 доларів США - заборгованість за процентами.

В підтвердження позовних вимог ПАТ "ПроКредит Банк" м. Київ (далі - позивач) надав копії рамкової угоди №FW401.661 від 27.12.2013р., договору про надання траншу №401.44177/FW401.661 від 27.12.2013р. та додатків до нього, вимоги про повне дострокове погашення кредиту №187/1 від 29.03.2016р., договору поруки №URL.3829-ДП1 від 27.12.2013р., вимоги про виконання зобовязань за договором поруки, виписки по особовим рахункам.

18.08.2016р. на адресу суду від позивача супровідним листом надійшли виписки по рахунку позичальника за період з 27.12.2013р. по 16.08.2016р.

31.08.2016р. на електронну адресу суду від позивача надійшли копії банківської ліцензії, генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, додаток до генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.

31.08.2016р. представник позивача в судове засідання явився, наполягав на задоволенні позовних вимог, надав заяву в якій просить стягнути заборгованість вказану в позові солідарно з відповідача1 та відповідача2.

Відповідач 1,2 в судове засідання не явились, про час та місце якого були повідомлені належним чином, додаткових документів не надали.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Приймаючи до уваги, що відповідно до п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014р. №01-06/1290/14 ухвали господарського суду розміщені в мережі Інтернет за адресою http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі Судова влада України, він вважається належним чином повідомленим про час і місце розгляду судом справи.

Господарський суд вирішує спір по суті без явки представників відповідачів на підставі ст.75 ГПК України за наявними в матеріалах справи документами, оскільки вони є достатніми для вирішення спору.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Предметом спору по даній справі є стягнення з відповідачів у солідарному порядку 606444,64 доларів США - заборгованості за кредитом, 32787,60 доларів США - заборгованості за процентами.

Підставою звернення є неналежне виконання позичальником умов рамкової угоди №FW401.661 від 27.12.2013р. та договору про надання траншу №401.44177/ FW401.661 від 27.12.2013р. відповідно до умов якої позивач здійснив кредитування відповідача1 на підставі кредитних договорів, в забезпечення належного виконання якого з поручителем (відповідач 2) підписаний договір поруки.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.

З матеріалів справи вбачається, що 27.12.2013р. ПАТ "ПроКредит Банк" м. Київ (далі - банк, кредитор) та ФОП ОСОБА_1 м. Донецьк (далі позичальник, відповідач 1) підписана рамкова угода №FW401.661, згідно з якою кредитор на підставі угоди зобов'язується здійснювати кредитування позичальника у межах лімітів умов кредитування у порядках і на умовах, визначених Угодою та Кредитними договорами, а Позичальник зобовязується належно виконати усі умови, необхідні для отримання кредитів, своєчасно і належно здійснювати погашення грошових зобов'язань, а також належно виконувати усі інші зобовязання, передбачені Угодою та Кредитними договорами (п.2.1).

Відповідно до п. 2.2. угоди кредитор на підставі угоди зобов'язується здійснювати кредитування позичальника у межах лімітів умов кредитування у порядку і на умовах, визначених угодою та кредитними договорами, а позичальник зобов'язується належно виконати всі умови, необхідні для отримання кредитів, своєчасно і належно здійснювати погашення грошових зобов'язань, а також належно виконувати усі інші зобов'язання, передбачені угодою та кредитними договорами.

На підставі угоди встановлюються наступні ліміти умов кредитування позичальника: ліміт суми кредитування- еквівалент 8000000,00 (Вісім мільйонів гривень 00 копійок), ліміт строку кредитування - 180 місяців, максимальний розмір процентів - 40% річних.

Максимальний розмір процентів застосовується лише при укладенні нових кредитних договорів та видачі кредиту. Розмір процентів за користування конкретним кредитом встановлюється у відповідних кредитних договорах при їх укладенні та не може перевищувати максимальний розмір. Після укладення кредитних договорів та видачі кредитів, встановлені ними проценти можуть змінюватися тільки у випадках, що не суперечать законодавству. Якщо валюта кредиту відрізняється від валюти ліміту суми кредитування, то еквівалент кредиту визначається за офіційним курсом НБУ гривні до валюти ліміту суми кредитування та валюти кредиту, діючим на дату видачі кредиту. Дане правило застосовується виключно при і для видачі кредиту і не застосовується для інших цілей.

Згідно п. 3.5 угоди кредит вважається виданим з моменту списання суми кредиту з відповідного рахунку кредитора з метою видачі кредиту, а при видачі овердрафту - з моменту виникнення дебетового сальдо поточного рахунку позичальника.

Відповідно до п. п. 4.1-4.4 угоди за користування кредитом Позичальник зобов'язаний сплатити Кредитору проценти у розмірі та порядку, визначиш Угодою та Кредитними договорами у межах максимальних розмірів процентів, встановлених Угодою.

Проценти обчислюються у валюті кредиту за процентною ставкою, встановленою відповідним Кредитним договором від суми залишку кредиту за кожен календарний день користування залишком кредиту, виходячи із 360 календарних днів у році з моменту видачі кредиту до моменту повного погашення кредиту.

Проценти нараховуються у дні, визначені відповідним Кредитним Договором як дні погашення процентів, на суму залишку кредиту, існуючого на момент закриття кожного з операційних днів за кожен календарний день періоду між ья: (включно), що передує поточному нарахуванню та датою (включно) останнього нарахування процентів (видачі кредиту - їй першого нарахування). При цьому залишком кредиту у небанківські дні є залишок на кінець останнього операційного дня, що передував цим дням.

У випадку прострочення погашення кредиту, Позичальник сплачує проценти за неправомірне користування кредвии розмірі, що дорівнює визначеним відповідними Кредитними договорами процентам за користування даним кредитом за шж. календарний день прострочення, які обчислюються за методом «факт/360» від суми залишку кредиту, строк погашення якого настав, з дати виникнення заборгованості до дати повного її погашення.

Згідно п. п. 7.1-7.3 та п. 7.4, 7.5, 7.7, 7.8 угоди погашення грошових зобов'язань здійснюється у строк, порядку, черговості, валюті та розмірі, встановлені угодою та кредитними договорами, шляхом зарахування коштів на визначений кредитором рахунок. Строк виконання зобов'язань по сплаті процентів, неустойки, комісій, витрат пов'язаних з укладенням, виконанням, припиненням договорів та погашенням заборгованості вважається таким, що настав з моменту їх нарахування. Погашення грошових зобов'язань відбувається відповідно до правил встановлених угодою і кредитними договорами не залежно від зміни курсів валюти та будь-яких інших обставин, якщо інше прямо не передбачено законодавством.

Грошові зобов'язання вважаються погашеними з моменту зарахування коштів у розмірі цих зобов'язань та у встановленій угодою черговості на відповідний рахунок кредитора.

Погашення кредиту здійснюється у валюті кредиту, а комісій, неустойки та інших платежів-у національній валюті, якщо інше не визначено угодою чи кредитним договором.

Погашення грошових зобов'язань здійснюється протягом операційного часу кредитора у день, що визначений кредитними договорами як день настання строку погашення. Якщо цей день не є банківським днем, погашення здійснюється не пізніше наступного за цим днем банківського дня. Для погашення усіх зобов'язань позичальника за договором позичальник уповноважує та безвідклично доручає кредитору здійснювати договірне списання на користь кредитора коштів у розмірі, еквівалентному існуючим на момент списання грошовим зобов'язанням позичальника з рахунків позичальника у кредитора, реквізити яких вказані чи будуть вказані у кредитних договорах, або договорах на підставі яких позичальнику відкрито чи буде відкрито у майбутньому рахунки у кредитора. Якщо позичальник є фізичною особою чи підприємцем, то договірне списання на встановлених угодою правилах може здійснюватися з рахунків позичальника, відкритих йому як фізичній особі так і як фізичній особі-підприємцю. При відсутності чи недостатності на рахунках позичальника коштів у валюті грошових зобов'язань позичальника, позичальник безвідклично доручає кредитору провести від імені позичальника договірне списання та операцію з купівлі /продажу необхідної валюти з самим кредитором або на міжбанківському валютному ринку України за рахунок наявної на рахунках позичальника валюти та спрямувати отриману валюту на погашення зобов'язань позичальника. Для проведення операції на МВРУ позичальник уповноважує і доручає кредитору здійснити: - договірне списання наявної на рахунках позичальника валюти в розмірі, еквівалентному сумі грошових зобов'язань позичальника, строк виконання яких настав, за прогнозованим кредитором на момент проведення списання курсом купівлі/продажу відповідної валюти на МВРУ (курсом уповноваженого банку); - операцію з купівлі/продажу валюти на МВРУ за курсом кредитора та зарахувати отриману валюту на рахунок позичальника, з якого буде проводитись наступне списання для погашення грошових зобов'язань позичальника; - сплату від імені позичальника суми обов'язкових зборів з операцій по купівлі/продажу валюти, суми комісій кредитора та інших банків за операцію купівлі/продажу валюти згідно з тарифами кредитора та суми інших витрат/втрат, повя'заних даною операцією шляхом договірного списання необхідної до сплати суми; - договірне списання на користь кредитора коштів у розмірі дійсних грошових зобов'язань позичальника; - продаж купленої валюти на МВРУ, якщо ця іноземна валюта не буде використана для погашення перед кредитором у визначений законодавством України строк у встановленому порядку.

Сторони домовилися розцінювати положення угоди як заявку на купівлю/продаж іноземної валюти, а тому реалізація даного пункту угоди буде відбуватися без подання позичальником окремої заявки на купівлю/продаж іноземної валюти чи інших додаткових документів. Кредитор вправі у вказаному вище порядку проводити операції купівлі/продажу, необхідної для погашення грошових зобов'язань позичальника валюти у дні настання строку їх погашення, якщо інше не буде встановлене сторонами. При здійсненні операції по купівлі/продажу необхідної валюти з самим кредитором така операція здійснюється відповідно до правил цього пункту угоди за встановленим НБУ курсом відповідної валюти.

Договірне списання не є обов'язком, а правом кредитора, яке виникає з дати настання строку погашення грошових зобов'язань, діє до моменту їх повного погашення та не може бути скасовано позичальником в односторонньому порядку. При недостатності коштів для погашення усіх грошових зобов'язань списанню підлягає наявна на рахунках сума, яка спрямовується на погашення грошових зобов'язань з дотриманням визначеної п. 7.7 угоди черговості погашення.

У разі недостатності суми проведеного платежу для виконання усіх грошових зобов'язань позичальника, строк виконання яких настав на момент платежу у повному обсязі, ця сума погашає вимоги кредитора у такій черговості незалежно від призначення платежу, вказаного у розрахунковому документі, на підставі якого вносився платіж, якщо інше не встановлено кредитним договором чи кредитором: 1) витрати кредитора, пов'язані з погашенням заборгованості; 2) неустойка; 3) проценти за неправомірне користування кредитом; 4) заборгованість по процентах за користування кредитом; 5) заборгованість по кредиту; 6) проценти за користування кредитом; 7) кредит; 8) інші грошові зобов'язання.

Сторони погодилися, що належним та достатнім доказом наявності, безспірності та розміру заборгованості позичальника, наявності порушень договорів є письмова довідка кредитора з розрахунком заборгованості. Такий розмір заборгованості сторони погоджуються вважати безспірним доки позичальником не буде доведено протилежне.

Згідно умов п. п. 8.2, 8.2.1, 8.3 рамкової угоди кредитор має право достроково вимагати погашення кредиту у випадку прострочення погашення грошових зобовязань тривалістю більш ніж 3 банківські дні. Вимога кредитора про дострокове погашення кредиту здійснюється у письмовій формі та на вибір кредитора вручається або передається позичальникові у порядку, встановленому п. 12.2. угоди.

Зокрема, позичальник зобовязаний достроково погасити весь залишок кредиту протягом 30 банківських днів з дня відправлення позичальнику чи поручителям вимоги, якщо інша сума чи строк дострокового погашення не будуть вказані у такій вимозі. У разі виникнення заборгованості позичальника тривалістю понад 30 календарних днів позичальник зобовязаний здійснити повне дострокове погашення кредиту, виданого на підставі кредитного договору, по якому існує прострочення не пізніше ніж через 3 банківські дні з моменту настання тридцятого календарного дня прострочення незалежно від того, чи кредитор предявив йому вимогу, якщо інше не буде погоджено з кредитором ( 8.4, 8.6, 8.7 угоди).

Відповідно п. п. 11.1, 11.2 угоди угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами. Угода укладена на строк дії ліміту строку кредитування, встановленого п. 2.2 угоди. Закінчення строку дії угоди має наслідком лише припинення її умов щодо можливості укладення з позичальником нових кредитних договорів та видачі нових кредитів на підставі угоди. Усі інші умови угоди, зобов'язання сторін, що виникли на підставі угоди і були неналежно виконані чи не виконані, зобов'язання щодо відповідальності, а також права та обов'язки сторін продовжують діяти до повного належного виконання таких зобов'язань та реалізації прав.

На виконання умов рамкової угоди №FW401/661 від 27.12.2013р. сторони підписали договір про надання траншу №401.44177/ FW401/661 від 27.12.2013р., відповідно до якого кредитор зобовязався надати позичальнику грошові кошти в сумі 695500,00 доларів США на строк користування 36 місяців від дати видачі кредиту включно, зі сплатою відсотків у розмірі 12% річних, виходячи з 360 календарних днів у році, цільове призначення - поповнення обігових коштів, а Позичальник зобовязався належно виконати усі умови, необхідні для його отримання, належно здійснювати погашення грошових зобовязань та виконати усі інші зобовязання, передбачені рамковою угодою та цим Договором.

Відповідно до п. 2 договору спосіб видачі кредиту - продаж кредитних коштів на МВРУ та зарахування їх гривневого еквівалента на рахунок позичальника №260050194061 у кредитора.

Проценти, вказані у порядку 3 таблиці п. 2 цього договору діють з моменту укладення цього договору і до моменту їх зміни відповідно до правил, вказаних нижче.

Через кожні 12 місяців, починаючи з дати видачі кредиту та до моменту його повного погашення (надалі - дата зміни процентів), розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі дня місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів Індекс Libor 12.цього Договору змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: Проценти = Індекс Libor 12 + 11,43 %, де проценти - розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору, який буде дійсним з моменту кожної чергової зміни цих процентів і до їх наступної зміни; Індекс Libor 12 - це фінансова індикативна процентна ставка на Лондонському міжбанківському ринку депозитів у доларах США на строк дванадцять місяців, яка розраховується Британською Банківською Асоціацією (British Banking Association, www.bba.org.uk) і у банківській практиці використовується, як індекс для визначення розміру змінюваної процентної ставки для кредитів у доларах США.

Для розрахунку Процентів застосовується Індекс Libor 12 (числове значення цілої частини та двох знаків після коми без округлення), визначений для долара США на строк 12 місяців та оприлюднений відповідно до загальноприйнятної банківської практики у передостанній банківський в Україні день місяця, що передує місяцю, у Якому наступає Дата зміни процентів. Якщо у передостанній банківський в Україні день місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів Індекс Libor 12 не оприлюднювався, то застосовується останній з оприлюднених до передостаннього банківського в Україні дня місяця, що передує місяцю, у якому наступає дата зміни процентів Libor 12.

Дані про величну Індексу Libor 12 оприлюднюються на відповідній інформаційній сторінці системи Томсон Рейтере (Thomson Reuters), у загальнодоступних регулярних джерелах інформації в мережі Інтернет (для Прикладу - http://www.global-rates.com/interest-rates/libor/american-dollar/usd-libor- interest-rate-12-months.aspx) та на офіційному сайті Кредитора (http://www.procreditbank.com.ua). На вимогу Позичальника Кредитор зобов'язаний надати йому повну інформацію щодо усіх величин Індексу Libor 12, які застосовувалися для визначення розміру Процентів,

Змінений розмір процентів застосовується з дати зміни процентів (включно) і діє до останнього календарного дня (включно), що передує дню наступної дати зміни процентів.

Розмір процентів, визначені відповідно до вищенаведеної формули не може перевищувати максимальний розмір процентів, який вказаний у Рамковій угоді. Якщо розмір процентів, розрахований за формулою буде більшим ніж максимальний розмір процентів, то проценти встановлюються на рівні максимального розміру.

Кредитор зобов'язаний відправити або вручити письмове повідомлення Позичальнику про зміну процентної ставки не менш як за 15 календарних днів до дати зміни процентів. Сторони погоджуються, що оскільки на момент надання такого повідомлення розмір Індексу Libor 12 може бути невідомий Кредитору, у повідомлені буде вказано про факт зміни процентної ставки без визначення конкретного розміру процентів, Таке повідомлення буде вважатися належним виконанням Кредитором свого обов'язку повідомити Позичальника про зміну процентної ставки.

Підписанням цього Договору Позичальник дає свою беззаперечну згоду на надсилання Кредитором повідомлень про зміну процентів засобами електронної пошти та/чи факсимільним зв'язком та/чи смо повідомленнями та/чи систем дистанційного обслуговування рахунків клієнтів та іншими засобами зв'язку, дані яких надані Позичальником Кредитору. Сторони погодили вважати такі повідомлення письмовими повідомленнями та такими, що відповідають вимогам попереднього абзацу цього пункту. Після зміни процентної ставки Кредитор повинен сформувати новий Графік, Де відобразити платежі з врахуванням зміни розміру процентів. Новий Графік формується по принципу формування попереднього Графіку. При цьому сума платежів змінюються пропорційно до зміни розміру процентів без зміни кількості таких платежів. Даний Графік не підлягає погодженню з Позичальником і для його чинності є достатнім підпису Кредитора. Сторони можуть погодити інший принцип формування нового Графіка, у такому випадку, новий Графік підписується обома Сторонами.

Кредитор повинен надіслати новий Графік Позичальнику не пізніше ніж через 10 календарних днів з дати зміни процентів. Якщо протягом 10 днів від дати зміни процентів Позичальник не отримає новий Графік, то Позичальник зобов'язаний прибути у відповідне відділення Кредитора та подати заяву про отримання нового Графіка, а Кредитор зобов'язаний надати йому цей Графік.

Сторони підтверджують, що зміна процентів у даному порядку є погодженою, а тому буде вважатися такою, що здійснена за взаємною згодою і не є односторонньою. Зміна відбувається автоматично без необхідності отримання погоджень, вчинення додаткових дій, укладення додаткових договорів чи будь- яких інших документів та жодна із сторін не може в односторонньому порядку відмовитися від такої зміни. Позичальник погоджується, що неотримання повідомлення про зміну процентної ставки, нового Графіка чи заперечення проти принципу його формування не може бути підставою для заперечення / недійсності зміни розміру процентів.

Якщо впродовж дії цього Договору буде припинено визначення та/чи оприлюднення,. індексу, який використовується для визначення розміру Процентів чи виникнуть інші обставини, за яких визначення такого індексу буде неможливим Сторони зобов'язані внести зміни до цього Договору та встановити інший індекс. Якщо відповідні зміни не будуть внесені впродовж 2 місяців з моменту ініціації таких змін кредитором, кредитор набуває право вимагати, а Позичальник зобов'язаний здійснити дострокове погашення кредиту.

Згідно п. 3-5 договору кредит видається у дату, вказану в графіку повернення кредиту і сплати процентів (раніше і надалі - Графік), що є Додатком №1 до цього Договору за умови сплати комісії за видачу кредиту. Дата підписання графіка та дата видачі кредиту не можуть виходити за межі 10 банківських днів після набуття чинності цим Договором.

Позичальник уповноважує Кредитора здійснити у день видачі кредиту продаж усієї суми кредиту на міжбанківському валютному ринку України (раніше і надалі - МВРУ) за курсом кредитора та зарахувати гривневий еквівалент проданої валюти на рахунок Позичальника. Одночасно позичальник уповноважує Кредитора здійснити договірне списання суми комісій Кредитора та інших банків за операцію продажу залюти згідно з Тарифами Кредитора та суми інших витрат/втрат, пов'язаних даною операцією.

Повернення кредиту та сплата процентів здійснюється періодичними платежами, сума і строк сплати яких визначені Графіком в черговості, встановленій Рамковою угодою.

Дата останнього платежу згідно з Графіком може відрізнятися від дати спливу строку користування кредитом, вказаного у п.2 цього Договору, але не більше ніж на 7 календарних днів.

Погашення усіх грошових зобов'язань Позичальника за цим Договором здійснюється шляхом зарахування коштів на визначені Кредитором рахунки у черговості, вказаній Рамковою угодою.

Даний договір про надання траншу №401.44177/ FW401/661 від 27.12.2013р. є невідємною частиною Рамкової угоди, умови якої вважаються умовами даного договору і регламентують усі відносини між сторонами, що виникли на підставі цих договорів, за винятком тих відносин, що прямо чи інакше врегульовані цими договорами.

Оцінивши договори, з яких виникли цивільні права та обовязки сторін, суд дійшов висновку, що укладені між сторонами правочини за своїм змістом та правовою природою є договорами кредиту, які підпадають під правове регулювання норм §2 глави 71 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) та ст.345-346 ГК України.

Господарський суд, дослідивши умови договорів, робить висновок, що сторонами погоджені всі істотні умови договорів, відсутні докази визнання їх недійсними, тому зазначені договори є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі ГК України), ст.ст.525,526 ЦК України, субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобовязань, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як встановлено судом, протягом дії Рамкової угоди №FW401.661 від 27.12.2013р. банком належним чином виконувались зобов'язання з надання позичальнику кредиту в сумі 695500,00 доларів США, утримано комісію за видачу кредиту 57587,40грн., за продаж валюти 17276,22грн. що підтверджується випискою з рахунку позичальника, яка наявна в матеріалах справи.

Відповідно до ч.3 ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно з ч.2 ст.1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

У разі виникнення заборгованості позичальника тривалістю понад 30 календарних днів позичальник зобовязаний здійснити повне дострокове погашення кредиту, виданого на підставі кредитного договору, по якому існує прострочення не пізніше ніж через 3 банківські дні з моменту настання тридцятого календарного дня прострочення незалежно від того, чи кредитор пред'явив йому вимогу, якщо інше не буде погоджено з кредитором ( 8.4, 8.6, 8.7 угоди).

ФОП ОСОБА_1 грошові кошти на суму 606444,64 доларів США не сплатив (не повернув).

Також залишились не сплаченими 32787,60доларів США відсотків, що нараховані за період з 27.12.2013р. по 16.08.2016р. (з урахуванням часткових оплат).

На вимогу суду, позивачем до матеріалів справи надані документи первинного бухгалтерського обліку (виписки з відповідних рахунків), які відповідно до ст.ст.1, 9 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підтверджують наявність у відповідача саме цієї суми заборгованості за кредитом та відсотками.

Крім того, в забезпечення виконання зобов'язань за рамковою угодою №FW401.661 від 27.12.2013р. та кредитним договором №401.44177/FW401.661 від 27.12.2013р. ПАТ «ПроКредит Банк» (кредитор) та ПП «Прем'єр» (поручитель) підписаний договір поруки №URL.3829 - ДП1 від 27.12.2013р.

Відповідно до п.п. 2.3-2.4 вказаного договору на підставі Договору Поручитель поручається перед Кредитором за виконання усіх зобов'язань Позичальника у їх повному обсязі як солідарний із Позичальником боржник.

Розмір зобов'язань Позичальника визначається відповідно до Кредитних договорів. При цьому розмір зобов'язань, які виникають з Рамкової угоди і укладених на її підставі Кредитних договорів, визначається з врахуванням усіх існуючих та майбутніх кредитів, виданих в межах лімітів умов кредитування, що на момент кладення Договору становлять: ліміт суми кредитування - еквівалент: 16000000.00 (Шістнадцять мільйонів гривень 00 копійок), ліміт строку кредитування - до 27.12.2028р., максимальний розмір процентів - 40% річних.

Порука у повному обсязі поширюється на зобов'язання Позичальника із врахуванням усіх Кредитных договорів, а також змін та/або доповнень до Кредитних договорів з моменту набрання ними чинності.

Якщо зміни та/або доповнення (надалі - зміни) до рамкової угоди стосуватимуться збільшення вказаних п. 2.2 договору лімітів умов кредитування, то порукою будуть забезпечуватися зобов'язання позичальника з врахуванням таких змін за умови отримання на те попередньої чи наступної згоди поручителя, така згода може бути надана шляхом внесення змін до договору або вчинення поручителем погоджувального підпису на договорі про внесення змін до рамкової угоди або подання поручителем письмової згоди у формі листа.

У випадку відсутності вказаної згоди порукою будуть забезпечуватися зобовязання позичальника в межах лімітів умов кредитування, які діяли до внесення таких змін до рамкової угоди.

Поручитель безумовно і безвідклично погоджується, що усі зміни кредитних договорів та/чи будь-які інші зміни до рамкової угоди, а також укладення нових кредитних договорів на підставі рамкової угоди можуть здійснювати без будь-якого погодження з поручителем, а тому порукою будуть забезпечуватися зобовязання позичальника з врахуванням усіх таких змін і нових кредитних договорів без необхідності їх попереднього чи наступного ознайомлення чи погодження з поручителем.

Згідно п. 3.2 абз. 2 договору кредитор може вимагати від поручителя дострокового виконання усіх зобовязань позичальника за наявності підстав для дострокового виконання , які встановлені умовами кредитних договорів.

Порука діє з моменту укладення договору протягом усього часу дії, встановленого рамковою угодою ліміту строку кредитування та до моменту, що наступить пізніше: припинення строку дії рамкової угоди чи належне виконання усіх вимог кредитора. Припинення окремих кредитних договорів чи погашення заборгованості позичальника до моменту припинення строку дії рамкової угоди, а також не предявлення кредитором вимоги про погпшення поручителем заборгованості позичальника не тягне за собою припинення поруки. Кредитор вправі предявити вимогу поручителю про погашення заборгованості позичальника протягом 3 років з моменту виникнення існуючої на момент такої вимоги заборгованості позичальника (п. 4.1 договору поруки).

Договір вступає в силу з моменту його укладення діє протягом усього часу дії , встановленого рамковою угодою ліміту строку кредитування та до моменту, що наступить пізніше: припинення строку дії рамкової угоди, належного виконання всіх зобовязань позичальника за кредитними договорами та поручителя за договором (п. 4.2 договору).

Відповідно до п. 4.5. договору до усіх вимог, що випливають ж договору, встановлюється позовна давність у 3 роки, включаючи вимоги, щодо яких законодавством встановлена спеціальна чи обмежена позовна давність.

Таким чином, сторонами в договорі поруки погоджені всі істотні умови, відсутні докази визнання його недійсним, тому зазначений договір є обов'язковими для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Відповідно до ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Матеріалами справи доведений факт неналежного виконання позичальником умов кредитного договору щодо повернення коштів.

Відповідно до ст. 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру №22156640 від 10.08.2016р. Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 припинено підприємницьку діяльність.

Згідно ч. 5 ст. 50-1 Цивільного кодексу України підприємницька діяльність фізичної особи-підприємця є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення такої діяльності.

Статтею 80 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд припиняє провадження по справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

З огляду на зазначені обставини, суд вважає, що провадження у справі в частині позовних вимог до ФОП ОСОБА_1, м. Донецьк підлягає припиненню на підставі частини 1 пункту 6 ст. 80 ГПК України.

Відповідно до ст. 559 Цивільного Кодексу України порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання.

Як зазначено вище, відповідач 1 припинив свою діяльність, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру №22156640 від 10.08.2016р.

Відповідно до ст. 52 Цивільного Кодексу України фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Враховуючи вищевикладене, господарський суд зазначає, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, її зобов'язання за укладеним договором кредиту та поруки не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном та оскільки основне зобов'язання за кредитним договором не припинилося, тому немає підстав для припинення й поруки.

На підставі вищезазначеного, оскільки відповідачами 1,2 до прийняття судового рішення не надано доказів погашення заборгованості за кредитним договором, враховуючи той факт, що ФОП ОСОБА_1 припинив свою діяльність, господарський суд задовольняє позовні вимоги позивача стосовно стягнення грошових коштів з відповідача 2 в повному обсязі.

Враховуючи, що вимоги позивача задоволені в повному обсязі, на відповідача 2 покладається судовий збір відповідно до ст.49 ГПК України.

На підставі гл. 48,49,71 Цивільного кодексу України, гл. 35,ст. 67,193 Господарського кодексу України, ст.ст. 33, 43, 49, 75, ч. 1 п. 6 ст. 80,82-1,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк" м. Київ до Приватного підприємства "Прем'єр" м. Донецьк про стягнення 639232,24 доларів США задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства "Прем'єр" (83014, м. Донецьк, вул. Лівобережна, буд. 20, ІПН 25338705) на користь Публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк" (03115, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 107 «а», ЄДРПОУ 21677333) 606444,64 доларів США - заборгованість за кредитом, 32787,60 доларів США - заборгованість за процентами,206700,00грн. судового збору.

Припинити провадження по справі на підставі ч. 1 п. 6 ст. 80 ГПК України в частині позовних вимог до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Донецьк.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.

Повний текст рішення підписаний 05.09.2016р.

Суддя О.О. Уханьова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.08.2016
Оприлюднено08.09.2016
Номер документу60890054
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2365/16

Судовий наказ від 16.09.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

Рішення від 31.08.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

Рішення від 31.08.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

Ухвала від 10.08.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Уханьова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні