А7/123-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
17.04.07р.
Справа № А7/123-07
10 год. 40 хв.
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області, смт. Царичанка Дніпропетровської області
До Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Петриківському районі Дніпропетровської області, смт. Петриківка Дніпропетровської області
Про спонукання прийняти до заліку
Суддя Коваль Л.А.
Секретар судового засідання Пелипенко К.В.
Представники сторін:
від позивача: головний спеціаліст - юрисконсульт Шпак О.О., дов. № 667/01 від 14.02.2007р.;
від відповідача: головний спеціаліст юридичного відділу Денисенко Т.В., дов. № 3 від 11.01.2007р.
СУТЬ СПОРУ:
Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області (смт. Царичанка Дніпропетровської області) просить зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Петриківському районі Дніпропетровської області (смт. Петриківка Дніпропетровської області) прийняти до заліку 518, 80 грн. допомоги на поховання та 8, 09 грн. витрат на доставку пенсії, виплачених особі, що здійснила поховання померлого Глушич Євгена Володимировича.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач здійснив виплату допомоги на поховання в сумі 518, 80 грн. в зв'язку зі смертю Глушич Є.В., який отримував пенсію по інвалідності від професійного захворювання. Також, позивач поніс витрати на доставку пенсії в сумі 8, 09 грн. Позивач вважає, що понесені ним витрати в зв'язку з виплатою допомоги на поховання, що включають як суму допомоги на поховання, так і витрати на її доставку, мають бути відшкодовані відповідачем з огляду на положення Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”. Відповідач відмовився від прийняття зазначених сум до заліку.
Відповідач проти позову заперечує. Відповідач вважає, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України здійснює виплату допомоги на поховання пенсіонерів лише у разі встановлення причинного зв'язку смерті з нещасним випадком або професійним захворюванням, тобто Фонд здійснює такі виплати у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Царичанському районі Дніпропетровської області (смт. Царичанка Дніпропетровської області) звернулося до господарського суду з позовом про спонукання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Петриківському районі Дніпропетровської області (смт. Петриківка Дніпропетровської області) прийняти до заліку 518, 80 грн. допомоги на поховання, виплаченої Скляр Ларисі Андріївні, що здійснила поховання за власні кошти померлого Глушич Євгена Володимировича, який отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи від професійного захворювання, та 8, 09 грн. витрат на доставку пенсії.
Глушич Євген Володимирович отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, помер 05.02.2007р.
В зв'язку зі смертю інваліда третьої групи внаслідок професійного захворювання Глушич Євгена Володимировича позивач виплатив Скляр Ларисі Андріївні допомогу на поховання в сумі 738, 48 грн., із яких, на думку позивача, підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 518, 80 грн. (подвійний розмір основного розміру пенсії) та витрати на доставку цієї суми –8, 09 грн.
Згідно ст.21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (надалі –Закон) у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утримані, зокрема, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Згідно ч.8 ст. 34 Закону у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до зазначеної норми Закону постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2001р. № 826 затверджено Порядок проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Названий Порядок регулює питання проведення Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань витрат страхувальнику або сім'ї застрахованого, чи іншій особі, яка здійснювала поховання потерпілого у разі його смерті від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на організацію поховання та пов'язаних з цим ритуальних послуг. Згідно частини 2 названого Порядку витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Отже, за викладеного вище, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України несе витрати на поховання лише у разі, якщо смерть потерпілого зумовлена обставинами нещасного випадку чи професійного захворювання, тобто існує причинний зв'язок між смертю потерпілого та нещасним випадком чи професійним захворюванням, що сталися з потерпілим.
Згідно довідки серія Д-70 № 379543 про встановлення Глушич Євгену Володимировичу групи інвалідності внаслідок професійного захворювання основний діагноз потерпілого –пневмоканіоз, остеохондропатия, деформуючий артороз.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 15 від 06.02.2007р. до смерті потерпілого призвели хвороби: хронічна недостатність кровообігу, алкогольна кардіоміопатія.
Медичний висновок про причинний зв'язок між отриманим професійним захворюванням та смертю потерпілого Глушич Є.В. відсутній.
Згідно ст. 24 Закону, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4.03.2003 р. № 5-4/4, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за № 376/7697, затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Цей Порядок розроблено відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та “Про пенсійне забезпечення” (п. 1 Порядку).
Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.
Згідно з названим Порядком відшкодуванню підлягають також суми допомоги на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію.
Оскільки названий Порядок розроблено відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та “Про пенсійне забезпечення” його положення не входять в протиріччя з нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, а застосовуються з урахуванням положень Закону. Сума допомоги на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України в тих випадках, коли смерть потерпілого спричинена обставинами, за яких настає страховий випадок.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову, вимоги позивача вважає неправомірними.
Викладеним вище також спростовуються доводи позивача у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 71, 104, ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В адміністративному позові –відмовити.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу Адміністративного судочинства України та оскаржується в порядку і строки відповідно до ст. 186 Кодексу Адміністративного судочинства України.
Суддя
Л. А. Коваль
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 610843 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Коваль Л.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні