Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
05 вересня 2016 р. Справа № 820/4383/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді - Нуруллаєва І.С., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд зобов'язати Червонозаводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, вказавши в графі «національність» його матері - ОСОБА_2, «німкеня».
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Дрогобич Львівської області, про що в книзі записів актів цивільного стану про народження було зроблено актовий запис №831 від 15.09.1989 року. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Дрогобича Дрогобицького міськрайоного управління 09.03.1995 року позивачу було видано свідоцтво про народження, серії НОМЕР_2, в якому помилково було зазначено національність його матері - "росіянка", а національність позивача не вказана. Хоча, відповідно до свідоцтва про народження матері серії НОМЕР_3 від 09.07.2013 року її національність є "німкеня". Позивач звернувся до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, проте йому відмовлено у несенні змін до актового запису про народження за відсутності підстав. У зв'язку із чим позивач звернувся до суду та просить позов задовольнити у повному обсязі.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не прибув про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду представником відповідача надано лист, в якому вказано що на разі відсутня законодавчо передбачена можливість у громадян України підтвердження своєї національності, а також вирішувати питання її зміни. Також вказано, що питання про зміни національності не відноситься до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану. Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання - є рішення суду.
Суд вважає, що сторони є належним чином повідомленими про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження з огляду на ч. 6 ст. 128 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Дрогобич.
Відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Дрогобича Дрогобицького міськрайоного управління 09.03.1995 року позивачу було видано свідоцтво про народження, серії НОМЕР_2, в якому помилково було зазначено національність його матері - "росіянка", а національність позивача не вказана.
За наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що рішенням Червонозаводского районного суду м. Харкова від 27 квітня 2015 року встановлено юридичний факт, яким визнано національність матері позивача ОСОБА_2 - "німкеня".
Позивач керуючись приписами Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання звернувся до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою про внесення виправлення у запис акту цивільного стану про народження.
Червонозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції 14.04.2016 року позивачу надано висновок про відмову у внесенні виправлень.
Суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.
А від так, згідно з ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", п. 2.1 "Правил внесення зміни до актів цивільного стану, їх поновлення та анулювання", які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1 до Правил, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідно до п. 2.7 Правил якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.
Відповідно до п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 до Правил.
Згідно Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану в Україні" актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Внесення змін до актових записів цивільного стану згідно статті 22 того ж Закону провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Так, Законом передбачено, що за наслідками перевірки зібраних документів орган, державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису або про відмову в цьому.
Згідно з п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 2.13.2 зазначених Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил, встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про національні меншини в Україні" відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов'язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.
В порядку ст. 11 Закону України "Про національні меншини в Україні", громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на індивідуальність. В силу ч.2 ст. 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтями 1 та 3 Закону України "Про національні меншини в України" гарантовано громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості і самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян країни, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Судом встановлено, що у свідоцтві про народження серії НОМЕР_4 виданому 15.09.1989 року у графі мати вказано: ОСОБА_2, у графі національність матері вказано "росіянка" (а.с. 7).
Зазначене свідоцтво про народження видано на підставі актового запису в Книзі реєстрації актів про народження 15.09.1989 року, про що зроблено запис №831.
За наявною в матеріалах справи копією рішення Червонозаводського районного суду м. Харкова від 27.04.2015 року у справі №646/2581/15-ц встановлено юридичний факт того, що мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за національністю "німкеня".
При цьому в рішенні суду вказано, що відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3, після шлюбу прізвище було змінено на "ОСОБА_2".
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження матері ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1, національність її батька українець", національність її матері - "німкеня" (а.с. 9).
Відповідно до наявного в матеріалах справи висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 14.04.2016 року, складеного Червонозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження №831 від 15.09.1989 року. На підставу відмови вказано на відсутність підстав для внесення виправлень.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства, а саме частини 4 встановлено, що забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Позивачем обґрунтовано необхідність внесення виправлень та зазначення в актовому записі про народження №831 від 15.09.1989 року складеному щодо нього в графі національність матері «німкеня».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та ст.9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З врахуванням вище викладеного суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Червонозаводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, вказавши в графі «національність» його матері - ОСОБА_2, «німкеня».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) сплачений при поданні позову судовий збір у розмірі 551 (пятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Червонозаводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиці (код 33292165).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Нуруллаєв І.С.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2016 |
Оприлюднено | 09.09.2016 |
Номер документу | 61106054 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Нуруллаєв І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні