Справа № 522/22691/14-к
Провадження № 1-«кс»/522/16434/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2014 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого другого ВКР СУ ФР Головного управління ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , погодженого зі старшим прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання слідчого, СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області проводиться досудове розслідування за кримінальним провадженням, внесеним до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32014160000000159 від 09.07.2014, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України.
Згідно клопотання слідчого, встановлено що основним видом діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (згідно бази «Податковий блок») є оптова торгівля хімічними продуктами (46.75).
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » стало переможцем у відкритих торгах щодо постачання хімічних продуктів технічного призначення (Акумер-1000) для відокремленого підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП НАЕК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ). Учасниками вказаних торгів також були наступні підприємства: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Так у квітні 2012 року між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та відокремленим підрозділом « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП НАЕК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладено договір на поставку хімічних продуктів технічного призначення (Акумер-1000) на загальну суму 1075680 грн., у травні цього ж року вказаний товар було поставлено.
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не являється виробником або імпортером поставленого товару. За даними ЄАІС Держмитслужби встановлено, що Акумер-1000 був імпортований підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за загальною ціною з ПДВ 269293 грн. (вказане підприємство також брало участь у відкритих торгах, але заявку вказаного підприємства було відхилено). В подальшому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (згідно податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) відображає подальшу реалізацію вказаного товару без визначення наступного покупця.
В подальшому Акумер-1000 у тій же кількості, шляхом завищення собівартості документально оформлюється по ланцюгу постачання підприємств, в тому числі з ознаками фіктивності: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
А тому ціна інгібітора ІНФОРМАЦІЯ_10 , який був імпортований підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » із Франції за ціною 269293 грн., та який було продано за державні кошти по договору № 494 від 20.04.2012 між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та відокремленим підрозділом « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ДП НАЕК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за 1075680 грн., - завищена на 806387 грн.
Таким чином службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » шляхом зловживання своїм службовим становищем здійснили привласнення та розтрату державного майна, яке перебувало у їх віданні, чим заподіяли шкоду ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особливо великих розмірах на суму 806387 грн.
Також встановлено, що службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) в ході здійснення фінансово-господарської діяльності використовувалися банківські рахунки № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (українська гривня), відкриті у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ).
На даний час, з метою встановлення, чи відбувалось переведення грошових коштів на розрахункові рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » та від яких підприємств-постачальників, СУ ФР ГУ Міндоходів в Одеській області необхідно отримати доступ до роздруківок руху коштів по рахункам № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (українська гривня), відкритих у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ), які належать ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », а також копій документів реєстраційної справи по даним рахункам, які містять охоронювану законом банківську таємницю.
При цьому, вказана вище документація має знаходитись у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ).
Крім того, інформація, яка міститься в документах банківської справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ) використовуватиметься як доказ факту перерахування грошових коштів на рахунки підприємств, які мають ознаки фіктивності або про відсутність такого факту.
А також зазначена інформація має значення для встановлення істини по кримінальному провадженню.
Іншим способом, ніж вилучити документи банківської справи у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ), неможливо встановити та дослідити факти, обставини та чи дійсно відбувалося переведення грошових коштів від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » на розрахункові рахунки його постачальників, а також встановлення кола осіб, відповідальних за проведення таких операцій, які передбачається довести за допомогою необхідних документів.
Документи, які підлягають вилученню, зокрема підписувалися службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » під час отримання або переведення готівкових грошових коштів через касу ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ), під час відкриття або закриття рахунку, укладення договору на розрахунково-касове обслуговування клієнта, підпису платіжних доручень на перерахування грошових коштів по № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (українська гривня), підпису довіреностей на отримання готівкових коштів по рахункам підприємства, у зв`язку з чим, вони в повному обсязі мають перебувати у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ).
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати можливість вилучити первинну бухгалтерську документацію, яка знаходиться у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ) та є банківською таємницею, а саме: інформації, як на паперових так і електронних носіях, про рух грошових коштів з розшифровкою контрагентів (назва, код ЄДРПОУ), призначенням платежу, датою платежу, часом проведення платежу, номером платіжного документа, сумою платежу, а також з вказівкою вхідного і вихідного залишків коштів на рахунку на початок і кінець кожного дня, референс кожного платіжного документа (номер або інші символи, які використовуються для ідентифікації трансакції) по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », а саме № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (українська гривня) в період з 01.04.2012 по 31.12.2012; копії обліково - реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (статуту, установчого договору, свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) СПД юридичної особи, а також інших документів, а саме: паспортів уповноважених осіб; договору найму, наказу іншого документа про призначення на посаду директора; довіреності на ім`я особи, яка має право відкриття та розпорядження рахунком, здійснення дій від імені директора); картки із зразками підписів і відбитку печатки; заяви на відкриття рахунку; договору на розрахунково-касове обслуговування клієнта з додатками; заяв на видачу чекових книжок; інформації, яка міститься у витратних ордерах і корінцях грошових (касових) чеків про отримання службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » або іншими особами готівкових грошових коштів через касу банку, а також інформації, яка міститься у відповідних довіреностях на отримання готівкових коштів по рахункам підприємства; інформації, яка міститься в договорах та інших документах, на підставі яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » використовувалася система віддаленого доступу типу «Клієнт-банк» (заяви клієнта про встановлення системи, договори на обслуговування системи, акту про введення системи в експлуатацію; документів, які засвідчують встановлення системи, генерацію і повторну генерацію електронного ключа та електронних підписів клієнта, включаючи документи, які підтверджують факт видачі даних електронних ключів); платіжних доручень на перерахування грошових коштів по рахункам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » № НОМЕР_9 (українська гривня), № НОМЕР_10 (українська гривня), № НОМЕР_11 (українська гривня), № НОМЕР_12 (українська гривня) в період з 01.04.2012 по 31.12.2012; зовнішньоекономічних контрактів і документів, що складаються під час їх виконання та оплати, слідчий за погодженням з прокурором просить надати дозвіл на проведення тимчасового доступу.
Враховуючи те, що є достатні підстави вважати, що ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ) є зацікавленою стороною по вказаному кримінальному провадженню та можуть передати інформацію щодо проводимих та плануємих слідчих дій до свого клієнта ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », що в свою чергу може призвести до знищення речей або документів, просив провести судове засідання без участі представників ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_13 ).
Розглянувши клопотання слідчого, вивчивши надані до клопотання матеріали, вважаю необхідним у задоволенні клопотання відмовити з наступних підстав.
Згідно ст. 160 КПК України, в клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів крім іншого, зазначаються, правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати, значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні, можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі, або документи:
1) перебувають, або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі, або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Однак клопотання слідчого зазначеним вимогам Закону не відповідає.
Згідно ч. 5 ст. 132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Так в своєму клопотанні, слідчий не обґрунтовує, що іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою речей і документів, які він вважає необхідним вилучити, неможливо.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Виходячи із положень ст. 22 КПК України, однією із загальних засад кримінального провадження визначено змагальність сторін, яка передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, а суд лише створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Тобто, саме сторона обвинувачення зобов`язана забезпечити особисту явку та подання доказів.
Однак, а ні слідчий який звернувся до суду з клопотанням, а ні прокурор яким погоджено клопотання в судове засідання не з`явились.
Таким чином, неявка без поважної причини сторони кримінального провадження, якою подане клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, свідчить про фактичне невиконання обов`язку довести обставини, передбачені ч. 5 ст. 163 КПК України, що позбавляє можливості повно та всебічно з`ясувати сукупність обставин, необхідних для вирішення питання про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, що також є підставою для відмови у задоволенні такого клопотання.
Матеріали кримінального провадження суду не надано.
Зважаючи на вищенаведене, суд приходить до висновку, що клопотання слідчого є не обґрунтованим, не повним та не відповідає вимогам ст. 160 КПК України, слідчим не доведені достатні підстави, передбачені ст.163 КПК України, для надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, а тому зазначене клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.159, 160, 162, 163, 164 КПК України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання слідчого другого ВКР СУ ФР Головного управління ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , погодженого зі старшим прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, а заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
01.12.2014
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2014 |
Оприлюднено | 06.01.2023 |
Номер документу | 61128018 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Крикливий О. М.
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Крикливий О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні