Гусятинський районний суд Тернопільської області
Справа № 596/1694/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" серпня 2016 р. Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючої судді Цвинтарної Т.М.
при секретарі Рудніцькій О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Майданівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом і просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2, яка померла 12 жовтня 2007 року.
В обґрунтування позову посилається на те, що 12.10.2007 року померла її бабка ОСОБА_2, після смерті якої відкрилася спадщина на все належне їй майно, що знаходиться на території Майданської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, до якого входить земельна ділянка, яка належала останній на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №465608 від 24.04.2007 року. Відповідно до закону вона наділена правом на спадкування за заповітом. З питання прийняття спадщини вона звернулася до Копичинецької державної нотаріальної контори, проте, після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини, однак, їй письмово було відмовлено та роз’яснено право звернутися до суду з позовною заявою про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Також просить визнати вказану нею причину пропуску строку для оформлення спадщини згідно закону від своєї баби поважною і такою, що перешкоджала вчасно звернутись в нотаріальну контору, а також визначити додатковий строк, достатній для подання заяви у нотконтору про прийняття спадщини.
Позивач в судове засідання не з’явилася, однак, подала до суду письмову заяву, в якій просить справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи був повідомлений завчасно і належним чином, попередньо надавши до суду заяву про слухання справи у їх відсутності, згідно якої не заперечують щодо задоволення позовних вимог.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12 жовтня 2007 року померла спадкодавець ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ИД №052921, виданого 19 жовтня 2007 року Майданською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області.
ОСОБА_2 14.12.2000 року на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла всю землю і все належне їй право на земельну частку (пай) по сертифікату серії ТР №0083867, виданому 14 грудня 2000 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Майданської сільської ради Гусятинського району ОСОБА_3, зареєстрованого в реєстрі за №47, ОСОБА_4.
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії І-ИД № 028375, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Гусятинського районного управління юстиції Тернопільської області 30.05.2007 року, що позивачка ОСОБА_4 після одруження з ОСОБА_5, змінила прізвище на «Климів».
Як видно з копії довідки за № 150, виданої Майданівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області від 18 липня 2016 року ОСОБА_2 дійсно проживала і була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 і разом з нею за вказаною адресою, на день її смерті, ніхто не проживав і не був зареєстрований.
Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №465608, виданого Гусятинським районним відділом земельних ресурсів 24.04.2007 року спадкодавець ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, площею 1,29 га, що розташована на території Майданівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області.
Як вбачається із копії довідки інформаційного характеру № 637/01-16, виданої 19 липня 2016 року Копичинецькою державною нотаріальною конторою Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області ОСОБА_6, позивачу по справі, відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_2, яка померла 12 жовтня 2007 року, та проживала на день смерті в с. Майдан, Гусятинського району Тернопілсьької області, у зв’язку із тим, що ОСОБА_1 не подала до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у встановлений законодавством 6-ти місячний строк.
Як видно з довідки за № К-5/0-4/6-16, виданої відділом Держгеокадастру у Тернопільській області від 17 серпня 2016 року, що в Книзі реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) виданого селянською спілкою «Мрія» сертифікат серії ТР №0083867 ОСОБА_2, зареєстрованого за №418 від 06.05.1997 року. Відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишньої селянської спілки «Мрія» на території Тудорівської, Майданівської сільських рад включена в список громадян, яким проводиться заміна сертифікатів на державні акти на право власності на землю за №400 ОСОБА_2. 24.04.2007 року видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №465608, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 01 001 0176. Площею 1,29 га, ОСОБА_2.
Причини пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини позивач обґрунтовує тим, що вона вважала, що вже прийняла спадщину, адже вона фактично вступила в управління спадковим майном, до дня смерті доглядала бабусю, оскільки майже весь час проживала з нею, обходила її, похоронила її за власні кошти, тому просить визнати вказані нею причини пропуску строку для прийняття спадщини за заповітом від своєї бабусі поважними і такими, що перешкоджали вчасно звернутись в нотаріальну контору.
Згідно ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Норма статті 1223 ЦК України передбачає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ч. ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Встановлені судом обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином, суд вважає, що встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 позивачем по справі пропущений з поважних причин, тому необхідно визначити додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка померла 12 жовтня 2007 року.
На підставі викладеного та ст.ст. 1220, 1223, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 88, 212, 215, 218, 294 ЦПК України, -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Майданівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка померла 12 жовтня 2007 року.
Початком перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори вважати дату набрання рішення законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Гусятинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя-підпис
З оригіналом вірно
Суддя Гусятинського районного суду Т.М. Цвинтарна
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2016 |
Оприлюднено | 14.09.2016 |
Номер документу | 61183898 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Цвинтарна Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні