Справа № 685/882/16-а
Провадження № 2-а/685/21/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2016 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді: Самойлович А. П.,
за участі секретаря Дондель Т.В.,
розглянувши у скороченому провадженні в смт Теофіполь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах (за вислугу років) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
01 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому зазначив, що 15 лютого 2016 року йому виповнилося 55 років, тому звернувся до Білогірського об'єднаного управління ПФ України Хмельницької області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки протягом більше 20 років працював трактористом-машиністом, що дає йому право на вихід на пенсію після досягнення 55 років при наявності такого стажу у 20 років.
Рішенням комісії при ГУ ПФ України в Хмельницькій області з питань підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, від 16 червня 2016 р. № 9 йому відмовлено в зарахуванні до стажу роботи трактористом період роботи з 05 липня 1997 року по 29 грудня 2006 року, оскільки відсутні відомості про ліквідацію ТОВ ім. Гагаріна без правонаступництва.
Вважаючи безпідставною відмову в зарахуванні періодів роботи на посаді тракториста до стажу роботи, який дає право на пільгову пенсію, заявив вимогу визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Хмельницькій обл. та Комісії при цьому управлінні з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, щодо відмови в зарахуванні до пільгового стажу спірні періоди роботи, скасувати вищезазначене рішення комісії, зобов'язати Білогірське ОУ ПФ України зарахувати йому до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах цей період роботи трактористом та зобов'язати призначити пенсію за віком, як трактористу-машиністу, з 17 травня 2016 року.
Від відповідачів Білогірського об'єднаного управління ПФ України Хмельницької області та Головного управління ПФ України в Хмельницькій області надійшли письмові заперечення, згідно яких просять відмовити в позові, оскільки відсутні відомості про ліквідацію ТОВ ім. Гагаріна, де працював позивач у спірний період.
Справа розглянута у скороченому провадженні, оскільки позивачем повідомлено достатньо обставин, а з наданих відповідачами заперечень судом не вбачається неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачами обставини, дослідивши матеріали справи та пенсійну справу позивача, суд дійшов переконання про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Після звернення ОСОБА_1 до Білогірського об'єднаного управління ПФ України Хмельницької області про призначення пенсії, комісія при Головному управлінні ПФ України в Хмельницькій обл. своїм рішенням від 16 червня 2016 року № 9 відмовила позивачу в зарахуванні до пільгового стажу період його роботи з 05 липня 1997 року по 29 грудня 2006 року у ТОВ ім. Гагаріна, оскільки згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань припинило свою діяльність на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, відомості про правонаступництво відсутні.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) в редакції, чинній на час досягнення позивачем 55-річного віку, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років 6 місяців, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно з п. 1 роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.92 р. N 7 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
За статтею 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і перерв. Під час обчислення стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.74 р. № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики № 259/34/5 від 08.06.2001 р., трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Після досягнення 15 лютого 2016 р. 55 років позивач звернувся до Білогірського об'єднаного управління ПФ України Хмельницької області з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах.
Як вбачається з трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в ТОВ ім. Гагаріна (ідентифікаційний код 23843712) трактористом з 05 липня 1997 року на підставі зборів ТОВ від 05 липня 1997 року (протокол засідання № 1) до свого звільнення 29 грудня 2006 року на підставі наказу від 29 грудня 2006 року № 65.
Відповідно до відомостей про роботу, внесених до цієї ж трудової книжки, за період з 1997 по 2005 рік ОСОБА_1 працював трактористом та перевиконував встановлений мінімум трудоднів.
Видами діяльності ТОВ ім. Гагаріна були вирощування зернових та технічних культур (основний), розведення ВРХ та свиней, що підтверджується відомостями про юридичну особу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Належність трудової книжки позивачеві встановлена рішенням Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 16 лютого 2016 року.
Факт роботи трактористом у спірний період також підтверджується з даних із книги обліку робочого часу та заробітної плати ТОВ ім. Гагаріна за період 1997-2007 р.р., копія якої надана Теофіпольським районним трудовим архівом за вих. № 259/02 від 29.02.2016 р.
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, припинення, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Пунктом 3 частини 1 статті 110 ЦК України передбачена можливість ліквідації юридичної особи за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших (крім ліквідації через допущені при її створення порушення), встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Частиною 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в редакції, чинній на момент прийняття рішення про ліквідацію ТОВ ім. Гагаріна, передбачена, в якості підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2009 року по справі № 2а-2827-2009/2270/7 за позовом Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Гагаріна було припинено юридичну особу - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю імені Гагаріна, ідентифікаційний код 23843712 (реєстраційний номер рішення 8875990 в Єдиному державному реєстрі судових рішень).
05 грудня 2011 року в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 16671390004000160 про припинення юридичної особи.
Таким чином, юридична особа - роботодавець позивача ТОВ ім. Гагаріна припинене шляхом ліквідації, що, згідно ст. 104 ЦК України, не передбачає правонаступників.
Банкрутство юридичної особи, на що посилається відповідач у оскаржуваному рішенні, відповідно до ч. 3 ст. 110 ЦК України та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», є одним із різновидів ліквідації юридичної особи, якщо вартість її майна є недостатньою для задоволення вимог кредиторів.
За таких обставин, дослідивши всі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відмова комісії при головному управлінні ПФ України в Хмельницькій області у зарахуванні до пільгового стажу позивача період його роботи на підприємстві, яке припинене шляхом ліквідації за позовом органу податкової служби відповідно до закону, є протиправною та такою що не ґрунтується на вимогах закону.
Судом не вбачається підстав для задоволення позову в частині вимоги зобов'язати Білогірське об'єднане управління ПФ України Хмельницької області призначити йому пенсію за віком як трактористу-машиністу з 17 травня 2016 року, виходячи з наступного.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів, зокрема, фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 81 Закону № 1788-ХІІ призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. З матеріалів справи вбачається, що відмова органу ПФ України в призначенні пенсії позивачу була обґрунтована рішенням комісії про відмову в зарахуванні до пільгового стажу спірного періоду роботи.
Судом дано правову оцінку спірному рішенню комісії, інших порушень своїх прав, свобод та інтересів при призначенні пенсії ОСОБА_1 не зазначив, судом їх також не вбачається, тому підстав для винесення рішення про захист ще не порушеного права немає.
Керуючись ст.ст. 104, 110 ЦК України, ст.ст. 13, 81, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 10, 17, 18, 71, 160-163, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на пільгових умовах (за вислугу років), від 16 червня 2016 року № 9 в частині відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу періоду роботи на посаді тракториста з 05 липня 1997 року по 29 грудня 2006 року.
Зобов'язати Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати ОСОБА_1 до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах період роботи трактористом з 05 липня 1997 року по 29 грудня 2006 року в Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю імені Гагаріна (код ЄДРПОУ 23843712).
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути з коштів бюджетних асигнувань Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на користь ОСОБА_1 275,60 грн. (Двісті сімдесят п'ять гривень 60 коп.) сплаченого при подачі позову судового збору.
Стягнути з коштів бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 275,60 грн. (Двісті сімдесят п'ять гривень 60 коп.) сплаченого при подачі позову судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Самойлович А.П.
Суд | Теофіпольський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2016 |
Оприлюднено | 14.09.2016 |
Номер документу | 61184309 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Теофіпольський районний суд Хмельницької області
Самойлович А. П.
Адміністративне
Теофіпольський районний суд Хмельницької області
Самойлович А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні