Рішення
від 07.09.2016 по справі 909/523/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2016 р. Справа № 909/523/16

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Цюх Г. З., секретаря судового засідання Ломей Л.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз", вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача: Колективного підприємства "ПТВ", вул. Височана,18, м. Івано-Франківськ, 76000

про стягнення заборгованості в сумі 1187290,97 грн.

за участю:

від позивача: ОСОБА_1 - заступник начальника юридичного управління, довіреність № IF04-ЛВ-2691-0616 від 22.06.16р.

від відповідача: ОСОБА_2 - керівник, виписка з ЄДРЮОФОП

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківськгаз" звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Колективного підприємства "ПТВ" про стягнення 1187290,97 грн. вартості не облікованого (дорахованого) об"єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 21.01.13 по 21.01.16.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 24.06.16р. порушено провадження у справі, розгляд справи в судовому засіданні призначено на 19.07.16р. Ухвалами суду від 19.07.16р. та 28.07.16р. розгляд справи відкладався. В засіданні суду 06.09.16 оголошувалась перерва до 07.09.16. 07.09.16 розгляд справи продовжено.

В засіданні суду представник позивача позовні вимоги підтримав, в обгрунтування позовних вимог посилається на виявлення на об"єкті, що орендується відповідачем прихованого самовільного втручання в систему газової мережі, що зафіксовано в Акті про виявлені порушення №660 від 21.01.2016р., підписаного комісією оператора ГРМ та представником КП «ПТВ», а саме, при частковому демонтажі стіни на вулиці виявлено врізану перемичку з вмонтованим клапаном, що надавало змогу здійснювати несанкціонований, необлікований відбір газу, що є порушенням визначеним пп. 1 .п. 1 розділу 2 глави XI Кодексу газорозподільних систем. Відповідачем було допущено грубе порушення дисципліни споживання газу, яке не тільки нанесло збитки газорозподільному підприємству (оператору ГРМ), але й могло призвести до виникнення аварійно-небезпечної ситуації з непередбачуваними наслідками.

Представник відповідача заперечував проти позову, зазначав, що несанкціоновану врізку він не здійснював і не робив несанкціонований відбір газу, а газова мережа отримана від попереднього користувача ПП "Аркадія". Також зазначив, що в акті-розрахунку від 01.02.16 неправильно зазначено піч пекарська "Міwe D 8725" з витратою 3,7 м.куб/год., тоді як згідно документів і фактично встановлено піч "ВЕТА 2" з витратою 3,2 м.куб/год. Крім цього, відповідач просив застосувати строки позовної давності, оскільки позивач рахує втрати з січня 2013 року, а до суду звернувся у червні 2016 року.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, дослідивши та оцінивши зібрані докази відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, судом з"ясовано наступне.

Між сторонами по справі 01.07.15 укладено Договір № 2015/ТП-КП-ІФ105463 на постачання природного газу за регульованим тарифом, внаслідок чого було припинено дію договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТП-ПР-к-ІФ 5463 від 01.01.13 укладеного між ПАТ «Івано-Франківськгаз» та КІІ «ПТВ».

Відповідно до умов Договору вказаного ПАТ «Івано-Франківськгаз», як газорозподільне підприємство забезпечувало розподіл газу до пунктів призначення з гарантованим рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску. При виконанні умов даного Договору Сторони зобов’язані були дотримуватись та керуватись нормами чинного законодавства.

Пунктом 1.2 договору визначено, що передача газу здійснюється на межах балансової належності обєктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (пунктів призначення); перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання визначається сторонами в додатку № 1 до договору.

Умовами п. 6.1. договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність передбачену договором та чинним законодавством.

21.01.16 при перевірці дисципліни споживання природного газу на об’єкті, що орендується відповідачем комісією газотранспортного підприємства - ПАТ «Івано-Франківськгаз» при візуальному огляді приладу обліку було виявлено ознаки порушення цілісності мастичних пломб, у зв’язку з чим було прийнято рішення про необхідність демонтажу лічильника для проведення технічної експертизи на предмет встановлення втручання в роботу лічильника.

Однак, після демонтажу лічильника та встановлення лічильника з обмінного фонду на підставі Акту про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 660 від 21.01.16, було виявлено, що при закритому вхідному крані, що знаходиться на фасадному газопроводі даного об’єкту, в повній мірі продовжується поступлення природного газу до внутрішніх газових мереж об’єкту, тобто здійснюється несанкціоноване не обліковане споживання газу.

У зв’язку з вищенаведеним, при проведенні подальшої перевірки приладовим методом було виявлено приховане самовільне втручання в систему газової мережі та зафіксовано в Акті про виявлені порушення №660 від 21.01.2016р., підписаного комісією оператора ГРМ та представником відповідача, а саме, при частковому демонтажі стіни на вулиці виявлено врізану перемичку з вмонтованим клапаном, що надавало змогу здійснювати несанкціонований, необлікований відбір газу, що є порушенням умов пп. 1 .п. 1 розділу 2 глави XI Кодексу газорозподільних систем.

В засіданні суду 06.09.16 представники позивача підтвердили факт несанкціонованого втручання в систему газової мережі, а також до матеріалів справи долучено диск із фотознімками та відеофіксацією самовільного втручання в систему газопостачання об"єкту відповідача, який переглядався в судовому засіданні з поясненнями фахівців позивача у цій галузі.

У п.З розділу 5 глави III Кодексу газорозподільних систем (затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015р. № 2494, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1189-2015-р) визначено, що власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі та власники внутрішньобудинкових систем газопостачання (балансоутримувачі, управителі), які згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію згідно з чинним законодавством, зокрема Правилами безпеки систем газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - ПБСГ) тощо.

Пунктом 1 розділу 4 глави XI Кодексу газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого зтручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід здійснений шляхом прихованих заходів або несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (несанкціонованим споживачем) права власності чи користування на його об'єкт (приміщення), але не більше трьох років, що передували дню виявлення порушення. Тобто, в даному випадку відповідач не порушив строк позовної давності та в трирічний термні з мменту виявлення порушення звернувся до суду.

Відповідно до п.8 розділу 5 глави XI Кодексу газорозподільних систем, Акт про виявлені порушення № 660 від 21.01.2016р. було розглянуто на засіданні комісії з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, що відбулось 29.01.2016 за участю представника КП «ІІТВ» М. ОСОБА_2, за результатами якого було прийнято рішення про задоволення акту про порушення як правомірного, та в подальшому затверджено Акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 1 022 112,25 грн. та вартості збитків за послуги з розподілу природного газу на суму 82 589,36 грн.

З метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу вимогу від 06.05.16 про оплату вказаної суми (а.с.9-10), однак останній залишив її без відповіді та задоволення.

Відповідно до п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.

Отже, порушення споживача або несанкціонованого споживача, визначені у главі 2 розділу ХІ Кодексу, слід фіксувати у акті, який і має бути належним доказом вчинення правопорушення.

Відповідно до п. 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п. 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу акт про порушення після предявлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об"єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» субєкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

З п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу вбачається, що наслідком порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), є застосування до порушників нарахування не облікованих обємів (обсягів) природного газу.

В даному випадку позивачем складено акт про виявлені порушення, долучено до матеріалів справи докази фото та відеофіксації виявленого порушення. Акт про виявлені порушення представник відповідача підписав, доказів оскарження його чи скасування суду не надав.

Слід зазначити, що позивач врахував заперечення відповідача щодо неправильного визначення витрат пекарської печі 3,7 м.куб/год. та здійснив перерахунок з врахуванням витрат пекарської печі 3,2 м.куб/год. на підставі акту-розрахунку від 06.09.16, з врахуванням чого та за мінусом двічі доданої вартості за послуги з розподілу природного газу в сумі 82589,36 грн., обгрунтована сума, яка підлягає до стягнення становитиме 1018901,95 грн.

Згідно з ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Приписами ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).

Пунктом 1 ст. 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з п. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов’язання.

Враховуючи вищенаведене, до стягнення підлягає 1018901,95 грн. заборгованості - вартість не облікованого (дорахованого) об"єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 21.01.13 по 21.01.16. В решті позову відмовити.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст.34 ГПК України).

Згідно із ч.1, 2 ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст.49 ГПК України, слід покласти судові витрати пропорційно задоволеним вимогам, а саме: 15283,53 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст.121, 124 Конституції України, ст.ст.16, 509, 610 ЦК України, ст.ст.33, 43, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" до Колективного підприємства "ПТВ" про стягнення заборгованості в сумі 1018901,95 грн. - задоволити частково .

Стягнути з Колективного підприємства "ПТВ" (вул. Височана,18, м. Івано-Франківськ, 76000, код 22179459) на користь Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" (вул.Ленкавського, 20, м.Івано-Франківськ, 76000, код 03361046) - 1018901 (один мільйон вісімнадцять тисяч дев"ятсот одну) грн. 95 коп. основного боргу та 15283 (п"ятнадцять тисяч двісті вісімдесят три) грн. 53 коп. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

в решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 12.09.16

Суддя Цюх Г.З.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення07.09.2016
Оприлюднено15.09.2016
Номер документу61223165
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/523/16

Рішення від 07.09.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Цюх Г. З.

Ухвала від 28.07.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Цюх Г. З.

Ухвала від 19.07.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Цюх Г. З.

Ухвала від 24.06.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Цюх Г. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні