ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"12" вересня 2016 р.Справа № 922/2612/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши справу
за позовом Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків до Товариство з додатковою відповідальністю "Сутра", м. Харків про розірвання договору та стягнення коштів за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2 ( директор)
ВСТАНОВИВ:
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків (позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з додатковою відповідальністю «Сутра», м. Харків про стягнення коштів у розмірі 28711,66 грн. та розірвання договору оренди №4450-Н від 21.01.2010 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що відповідач свої зобов'язання за договором оренди № 4450-Н від 21.01.2010 р. по сплаті орендних платежів не виконував, в зв'язку з чим за період з січня 2016 року по червень 2016 року виникла заборгованість з орендної плати в сумі 24704,58 грн. та було нараховано пеню - 2277,76 грн. і штраф - 1729,32 грн.
Позивач у позовній заяві просив суд відстрочити сплату судового збору у зв'язку із недостатністю бюджетних призначень для сплати судового збору.
Ухвалою суду від 05.08.2016 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 16.08.2016 р. о 09:30. Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору - задоволено. Відстрочено сплату судового збору за подання даної позовної заяви до суду Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Харківській області до 05.09.2016 р.
Ухвалою від 16.08.2016 р. розгляд справи було відкладено "12" вересня 2016 р. о 09:30.
Присутній представник позивача у судовому засіданні надав заяву ( за № 38-4888 від 09.09.2016 року) в якій просить припинити провадження у справі в частині стягнення з відповідача ТОВ" Сутра" на свою користь заборгованості з орендної плати у сумі 24704,58 грн., пені 2277,76 грн., штрафу 1729, 32 грн. у зв*язку з відсутністю з погашенням боржником всіх видів нарахувань, крім судового збору.
Відповідач підтримав доводи позивача та просить суд припинити провадження у справі на підставі ст. 80 п. 1-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача господарським судом встановлено наступне.
Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківські області (орендодавець, далі по тексту - позивач) та Товариством з додатковою відповідальністю «Сутра» (орендар, далі по тексту - відповідач) був укладений договір оренди №4450-Н від 21.01.2010 року (далі - договір оренди), відповідно до предмету якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлове приміщення - кімнату №2 на третьому поверсі чотирьохповерхового учбового корпусу №1 (інв. №01010001), загальною площею 102,1 кв. м., за адресою: м. Харків, пр. Московський, 19, що перебуває на балансі Харківського професійного ліцею будівництва і комунального господарства, вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку станом на 06.10.2009 р. і становить 330324,00 грн.
Майно передається в оренду з метою розміщення курсів з навчання водіїв автомобілів (пункт 1.2. договору оренди).
Згідно з пунктом 2.1. договору оренди - орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання - передачі майна.
Пунктами 3.1., 3.3., 3.6. договору оренди передбачено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорційно її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - грудень 2009 року - 2833,30 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди - січень 2010 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за січень 2010 р.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточній місяць.
Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно, до 12 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до вимог діючої Методики, у співвідношенні:
- безпосередньо до державного бюджету на рахунки, визначені фінансовими органами - у розмірі 70%;
- на рахунок, визначений Балансоутримувачем - у розмірі 30%.
Орендар зобов'язується, зокрема, використовувати орендоване майно відповідно до його призначення та умов цього договору. Своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату (пункти 5.1, 5.3 договору оренди).
У відповідності до пункту 10.1. договору оренди, цей договір укладено строком на два роки, що діє з 21 січня 2010 року до 21 грудня 2012 року.
Факт передачі майна підтверджується актом приймання-передачі орендованого майна від 21 січня 2010 року, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - нежитлове приміщення - кімнату №2 на третьому поверсі чотирьохповерхового учбового корпусу №1 (інв. №01010001), загальною площею 102,1 кв. м., за адресою: м. Харків, пр. Московський, 19.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач протягом всього терміну дії договору оренди №4450-Н належним чином виконував взяті на себе зобов'язання, однак, в порушення умов спірного договору, відповідач не сплачував орендну плату на користь позивача, що й стало підставою для звернення з даним позовом до суду, про стягнення з відповідача заборгованості за період з січня 2016 року по червень 2016 року в розмірі 24704,58 грн., розірвання договору оренди №4450-Н від 21.01.2010 р. укладеного між позивачем та відповідачем та зобов'язати відповідача повернути орендоване майно.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконати її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Матеріали справи свідчать про те, що між сторонами у справі виникли зобов'язання, які за своєю правовою природою є правовідносинами, що випливають із договору найму (оренди), згідно якого та в силу ст. 759 Цивільного кодексу України, наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Окрім того, суд відзначає, що на вказані правовідносини поширюється дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відповідно до ч. 1 ст. 2 якого, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.
Відповідно до ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Крім того, згідно частини 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до частини 5 ст. 762 Цивільного кодексу України, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України, статей 525-526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається. Зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Умовами Договору оренди передбачено, що Орендар зобов'язався своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату до 12 числа місяця, наступного за звітним, отже строк оплати є таким, що настав.
Відповідно до статті 764 Цивільного кодексу України, якщо наймач продовжує користуватись майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Аналогічна норма міститься в частині другій статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відповідно до якої у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець. При цьому такі заперечення мають бути висловлені ним як до закінчення терміну дій договору оренди, так і протягом одного місяця після закінчення цього строку.
Враховуючи, що відповідачем повністю сплачений основний боргу з орендної плати в розмірі 24704,58 грн.. пеню 2277,76 грн.. та штраф в сумі 1729,32 грн. , суд на підставі п. 1-1 ст.80 ГПК України, припиняє провадження у справі.
Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст.43 ГПК кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу.
Позивачем, за неналежне виконання зобов'язань за Договором оренди нараховано до стягнення з відповідача пеню в розмірі 2277,76 грн. та штраф у сумі 1729,32 грн.
Згідно статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом при зверненні позивача до суду було відстрочено сплату судового збору за подання позовної заяви до 05.09.2016 р., таким чином судові витрати у даній справі у розмірі 1378,00 грн. покладаються на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 26, 32, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду заяву від 09.09.2016 року.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю "Сутра" ( м. Харків, вул. Гвардійців - ШиронінцівАДРЕСА_1 код за ЄДРПОУ 23763798) на користь державного бюджету України (Управління Державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача: 37999654, рахунок 31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, призначення платежу *; 101; код бюджетної класифікації 22030001; 03500039 Судовий збір ГС Х/о, п. 1) - 1378,00. судового збору.
Провадження у справі 922/2612/16припинити .
Суддя ОСОБА_3
ухвала підписана 13.09.2016 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2016 |
Оприлюднено | 16.09.2016 |
Номер документу | 61252896 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні