Справа № 815/3914/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса до ліквідаційної комісії приватного підприємства «ВІП ЗЕБРА», третя особа - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Роздільнянському районі Одеської області, про стягнення капіталізованих платежів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача капіталізовані платежі в сумі 350622,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ПП «ВІП ЗЕБРА» зареєстроване у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса як суб'єкт страхування згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». 10 червня 2016 р. відділенням отримано лист від голови ліквідаційної комісії ПП «ВІП ЗЕБРА», яким останній повідомив про ліквідацію юридичної особи та просив надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду. В ході перевірки встановлено, що на обліку в Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Роздільнянському районі Одеської області знаходиться особова справа потерпілої ОСОБА_1, яка постраждала працюючи на ПП «ВІП ЗЕБРА» та отримує виплати по трудовому каліцтву. Позивачем було проведено розрахунок потреби в капіталізації коштів ПП «ВІП ЗЕБРА» для розрахунку з вищезазначеною потерпілою на виробництві, що склав 350622,58 грн. 06 червня 2016 р. відділення направило на адресу ліквідаційної комісії лист № 68 щодо включення до реєстру вимог кредиторів капіталізованих платежів в сумі 350622,58 грн. (отриманий 09.06.2016 р.) Однак відповіді від голови ліквідаційної комісії ПП «ВІП ЗЕБРА» отримано не було, що свідчить про невизнання вимог по капіталізованим платежам. Несвоєчасна виплата капіталізації платежів відділенню призводить до порушення конституційних прав громадян, несвоєчасної виплати страхових коштів потерпілим, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
До суду з'явилася представник позивача, яка позовні вимоги із викладених вище підстав підтримала у повному обсязі та просила задовольнити позов.
Представники відповідача та третьої особи до суду не з'явилися, про час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим на підставі ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що ПП «ВІП ЗЕБРА» зареєстроване у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі за № НОМЕР_1 як суб'єкт страхування згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
10 червня 2016 р. відділенням було отримано заяву голови ліквідаційної комісії ПП «ВІП ЗЕБРА» Умарова О.В. від 10 червня 2016 р. вхід. № 2052, в якій було викладено прохання провести позапланову перевірку та видати довідку про відсутність заборгованості. До заяви, серед іншого, була додана копія рішення засновника (власника) ПП «ВІП ЗЕБРА» № 1/04-2016 від 06.05.2016 р. про припинення юридичної особи.
За результатами проведеної відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса перевірки ПП «ВІП ЗЕБРА» встановлено, що на обліку в Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Роздільнянському районі Одеської області перебуває потерпіла ОСОБА_1, яка отримує страхові виплати відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса було проведено розрахунок потреби в капіталізації коштів ПП «ВІП ЗЕБРА» для розрахунку з потерпілою на виробництві, згідно якого потреба в капіталізації складає 350622,58 грн.
В червні на адресу ПП «ВІП ЗЕБРА» відділенням було направлено заяву від 06.06.2016 р. № 68, в якій позивач просив визнати грошові вимоги на суму 350622,58 грн. відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 765, Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Згідно повідомлення про вручення поштового направлення, уповноваженою особою ліквідаційної комісії ПП «ВІП ЗЕБРА» вищезазначену заяву було отримано 09.06.2016 р., однак відповіді позивач не отримав, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Згідно п.5 ч.1 ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд) здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 765 (далі - Порядок № 765).
Пунктом 1 Порядку № 765 встановлено, що капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Порядку № 765 капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Згідно з п.5-1 Порядку № 765 у вимогах Фонду до суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.
З огляду на матеріали справи, на підставі листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 01.08.2014 р. № 446-07-13 та з урахуванням середньостатистичних даних очікуваності тривалості життя чоловіків та жінок України за 2014 р. від Державної служби статистики України, відділенням Фонду у м. Одесі було проведено розрахунок потреби в капіталізації коштів ПП «ВІП ЗЕБРА» для розрахунку з потерпілою ОСОБА_1 на виробництві, що складає 350622,58 грн.
Також Відділення Фонду в м. Одесі 23.06.2016 р. № 02/2483 направило УПФ України в Приморському районі м. Одеси повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням, що надається до органу Пенсійного фонду України.
Згідно ч.3 ст.112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Згідно з частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Отже чинне законодавство не звільняє платоспроможні підприємства у разі їх ліквідації від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів у разі ліквідації підприємства.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV.
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно п. 5 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Висновки щодо здійснення капіталізації платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року за № 765, викладені у постанові Верховного Суду України від 26.06.2012р., які відповідно до приписів частини 2 статті 161 та частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими при виборі правової норми, що підлягає застосуванню для спірних правовідносин.
На момент розгляду справи, у суду відсутні відомості щодо оплати відповідачем суми капіталізованих платежів в розмірі 350622,58 грн.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст. 7 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
З урахуванням викладеного, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст.ст. 128, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства «ВІП ЗЕБРА» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одеса капіталізовані платежі в сумі 350622,58 грн. (триста п'ятдесят тисяч шістсот двадцять дві грн. 58 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя І.В. Завальнюк
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2016 |
Оприлюднено | 19.09.2016 |
Номер документу | 61281097 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Завальнюк І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні