Постанова
від 12.09.2016 по справі п/811/1013/16
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2016 року Справа № П/811/1013/16

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства "Ганно-Требинівське"

до відповідача: Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області

про зобов'язання вчинити певні дії,

Приватне підприємство "Ганно-Требинівське" звернулося з позовом до Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про зобов'язання повторно розглянути заяву директора ПП "Ганно-Требинівське" ОСОБА_1, зареєстровану 19.07.2016 року у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач своєю бездіяльністю порушив його право на відшкодування збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки, яку останній використовує у своїй діяльності на підставі договору оренди та, відповідно, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням даної земельної ділянки оскільки відмовив у створенні відповідної комісії. Позивач вважає відповідь Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, оформлену листом №01-26/226/2 від 08.08.2016 року необґрунтованою та такою, що свідчить про бездіяльність відповідача.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України 12.09.2016 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 16.09.2016 р.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

20.12.2011 року між ОСОБА_2 та ПП "Ганно-Требинівське" укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 7,50 га, у тому числі ріллі 7,50 га, строком на 4 роки, який зареєстрований у відділі Держкомзему в Устинівському районі Кіровоградської області, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 05.03.2012 року №352580004001098 (а.с.7-9).

Відповідно до п.43 вищевказаного договору вбачається, що останній набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (а.с.7-9), тобто договір дійсний до 05.03.2016 року.

Право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 7.50 га за кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована на території Ганно-Требинівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 (а.с.26).

Позивач в позовній заяві зазначає, що ПП "Ганно-Требинівське" мало намір засіяти зазначену ділянку озимою пшеницею, однак восени 2015 року власник землі ОСОБА_2 разом з Приватним Підприємством "Удача" в собі його керівника ОСОБА_3 без дозволу орендаря, ПП "Ганно-Требинівське", на вказаній земельній ділянці провели обробіток та посів озимої пшениці. Також позивач зазначає, що внаслідок тимчасового невикористанням земельної ділянки ПП "Ганно-Требинівське" не одержало дохід в сумі близько 100000,00 грн. (а.с.3-5).

Зі змісту ухвали Устинівського районного суду Кіровоградської області від 26.07.2016 року по справі №403/604/16-к (провадження №1-кс/403/23/16) вбачається, що згідно акта обстеження земельної ділянки, площею 7,50 га, яка належить на праві власності ОСОБА_2 за межами населеного пункту с. Ганно-Требинівка від 22 червня 2016 року та довідки Ганно-Требинівської сільської ради за №02-03 від 28 червня 2016 року, на обстеженій земельній ділянці знаходяться посіви озимої пшениці. Земельна ділянка, площею 7,50 га, яка належить на праві власності ОСОБА_2, станом на 01 січня 2016 року, згідно звіту 6-зем., за договором оренди землі перебуває у користуванні ПП «Ганно-Требинівське». Акт обстеження земельної ділянки підписаний членами комісії, директор ПП "Удача" ОСОБА_3 від підпису відмовився (а.с.14-15).

У вищевказаній ухвалі також вказано, що у звіті по ф.№4-сг (річна) "Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2016 року" підписаному директором ПП "Удача" ОСОБА_3, зазначено, що земельна ділянка площею 7,50 га за договором оренди із ОСОБА_2 засіяна пшеницею (а.с.14-15).

Окрім того, зі змісту акту обстеження земельної ділянки ОСОБА_2 на території Ганно-Требинівської сільської ради вбачається, що комісією в складі заступника начальника управління агропромислового розвитку Устинівської райдержадміністрації ОСОБА_4, директора ПП «Ганно Требинівське» ОСОБА_5, секретаря Ганно-Требинівської сільської ради ОСОБА_6, депутата Ганно-Требинівської сільської ради ОСОБА_7, в присутності директора ПП «Удача» ОСОБА_3, проведено обстеження земельної ділянки № 244 загальною площею 7,50 га. За результатами обстеження встановлено, що на даній земельній ділянці знаходяться посіви озимої пшениці, яка на даний час знаходиться в фазі молочно-воскової стиглості, а очікувані терміни до збирання при сприятливих погодних умовах складають 10-15 днів (а.с.10).

Судом встановлено, що 19.07.2016 року позивач звернувся до Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області із заявою в якій просив створити відповідну комісію та, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», провести перевірку і визначити розмір заподіяних ПП Ганно-Трибинівське" збитків у вигляді неодержаного доходу (а.с.11).

Листом №01-26/226/2 від 08.08.2016 року відповідач повідомив позивача про те, що на засіданні комісії для визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, з приводу визначення розмірів збитків (неодержані доходи) самовільним зайняттям земельної ділянки (паю) загальною площею 7,50 га комісія вирішила, що збитки за тимчасове зайняття земельної ділянки відсутні. При цьому повідомила, що ОСОБА_3 вчинив самовільне зайняття земельної ділянки, тому комісія рекомендує директору ПП «Ганно-Трибинівське» звернутися до Держсільгоспінспекції в Кіровоградській області для проведення обрахунку завданої шкоди. На засідання комісії позивач запрошений не був (а.с.12).

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.22 Цивільного кодексу України збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Пунктом "д" частини 1 статті 156 Земельного кодексу України встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 157 Земельного кодексу України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 затверджено «Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно з п.2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими. комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

У разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники територіальних органів Держсільгоспінспекції, санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Відповідно до п.3 Порядку відшкодуванню підлягають, зокрема, інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Таким чином відповідачем в порушення норм чинного законодавства не створено відповідної комісії, до складу якої б увійшли визначені п.2 Порядку особи.

Окрім того вбачається, що за наслідками роботи комісії не було оформлено акту, що затверджується органом, який створив цю комісію.

Вищевикладене свідчить про те, що відповідач діяв не у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284, якою затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, чим порушив право позивача, визначене даним нормативно-правовим актом.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1450,00 грн. підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2 . Зобов'язати Устинівську районну державну адміністрацію Кіровоградської області повторно розглянути заяву Приватного підприємства "Ганно-Требинівське" від 19 липня 2016 року у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №284 від 19 квітня 1993 року "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".

Присудити Приватному підприємству "Ганно-Требинівське", код ЄДРПОУ 31394644, судовий збір у розмірі 1450,00 грн. (одна тисяча чотириста п'ятдесят грн. 00 коп.) за рахунок державних асигнувань Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04055311.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду С.В. Дегтярьова

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.09.2016
Оприлюднено19.09.2016
Номер документу61285235
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —п/811/1013/16

Постанова від 12.09.2016

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

С.В. Дегтярьова

Постанова від 12.09.2016

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

С.В. Дегтярьова

Ухвала від 15.08.2016

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

С.В. Дегтярьова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні