ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" вересня 2016 р.Справа № 916/1739/16
Господарський суд Одеської області у складі:
Суддя Зайцев Ю.О.
при секретарі судового засідання Себовій О.О.
За участю представників сторін:
Від позивача : ОСОБА_1 - на підставі довіреності № 585 від 15.07.2016р.;
Від відповідача-1: Бейгельзімер М.Г. - на підставі довіреності № 16080251 від 02.08.2016р.;
Від відповідача-2: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС"(відповідач-1) та Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області(відповідач-2) про визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
СУТЬ СПОРУ: Позивач, ОСОБА_3 звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС"(відповідач-1) та Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області(відповідач-2) про визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.07.2016р. позовну заяву було прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.
03.08.2016р. до канцелярії господарського суду Одеської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС" надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В судовому засіданні 18.08.2016р. представник позивача надав до суду клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів відповідно до ст. 69 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Ожеської області від 18.08.2016р. клопотання ОСОБА_3 про продовження строку розгляду справи на 15 днів було задоволено та продовжено строк вирішення спору по справі № 916/1739/16 на 15 днів.
02.09.2016р. до канцелярії господарського суду Одеської області від позивача надійшли письмові пояснення по суті спору.
Відповідач - 2 про час та місце судових засідань повідомлявся належним чином, про що свідчать наявні у матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень (рекомендовані). В судове засідання представник відповідача не з'явилявся, відзив на позов та витребувані судом документи не надав.
Керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.
12.09.2016р.Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.
Як вбачається із матеріалів справи, 15.10.2010р. ОСОБА_3 виступив співзасновником Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕ-ТЕКС» вклавши в статутний фонд Товариства 907 (дев'ятсот сім) гривень, що складало 33,4% від загального статутного фонду при заснуванні та його було призначено на посаду керівника Товариства (директора).
Іншими засновниками Товариства виступили громадяни України ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які вклали в статутний фонд ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» по 907 (дев'ятсот сім) гривень кожен, що складало відповідно гго 33,3% в статутному фонді Товариства. Метою заснування Товариства було отримання прибутку у сферах, що складають предмет діяльності Товариства та використанням отриманого прибутку в інтересах учасників.
05.02.2016 року відбулися Загальні збори учасників Товариства за участю двох інших учасників: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, на яких були прийняті рішення, а саме:
- Обрати головою загальних зборів ОСОБА_6, секретарем - ОСОБА_5.
- Звільнити з посади керівника Товариства (директора) ОСОБА_3 з 08 лютого 2016 року.
- Призначити на посаду керівника Товариства (директора) ОСОБА_6 з 09 лютого 2016 року.
- Виключити зі складу засновників (учасників) Товариства ОСОБА_3 відповідно приписів ст. 64 Закону України «Про господарські товариства».
- Здійснити розрахунки з ОСОБА_3 відповідно приписів ст.ст. 54, 55 Зшкет України «Про господарські товариства».ї
- Перерзподілити частки статутного капіталу Товариства з огляду на зміну складу засновників (учасників):
- вклад ОСОБА_5 становить 1360,50 грн. (одна тисяча триста шістдесят гривень п'ятдесят копійок), що відповідає 50 % до загального обсягу статутного капіталу Товариства;
- вклад ОСОБА_6 становить 1360,50 грн. (одна тисяча триста шістдесят гривень п'ятдесят копійок), що відповідає 50 % до загального обсягу статутного капіталу Товариства.
- Затвердити статут товариства в новій редакції з огляду на зміни складу засновників учасників) Товариства.
- Доручити ОСОБА_6 підготовити та надати потрібні документи для державної реєстрації' статуту в новій редакції' з огляду на зміни складу засновників (учасників) і внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Як зазначає позивач, проведені Збори від 05.02.2016 року, на яких було прийняте рішення щодо: виключення його з числа учасників Товариства; усунення його, як керівника Товариства, від виконання своїх обов'язків; перерозподіл часток у статутному капіталі Товариства; затвердження нової редакції Статуту Товариства; внесення змін до ЄДРПОУ є незаконними, необгрунтованими, та такими, що прийняті в порушення вимог діючого законодавства України.
Порушення відповідачем приписів Закону України "Про господарські товариства" стало підставою для звернення позивача до господарського суду Одеської області із позовом для захисту свого порушеного права тат інтересу.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. а ч.1 ст.10 ЗУ "Про господарські товариства" учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із ст.58 цього Закону вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначеними на певний строк. Учасник вправі в будь-який час замінити свого представника у загальних зборах учасників, сповістивши про це інших учасників. Учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі передати свої повноваження на зборах іншому учаснику або представникові іншого учасника товариства. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі. Загальні збори учасників товариства обирають голову товариства.
Статтею 60 Закону (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів. Будь-хто з учасників товариства з обмеженою відповідальністю вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. У випадках, передбачених установчими документами або затвердженими товариством правилами процедури, допускається прийняття рішення методом опитування. У цьому разі проект рішення або питання для голосування надсилається учасникам, які повинні у письмовій формі сповістити щодо нього свою думку. Протягом 10 днів з моменту одержання повідомлення від останнього учасника голосування всі вони повинні бути проінформовані головою про прийняте рішення. Голова зборів товариства організує ведення протоколу. Книга протоколів має бути у будь-який час надана учасникам товариства. На їх вимогу повинні видаватися засвідчені витяги з книги протоколів.
Відповідно до п.п.10.3.7 п.10.3. Статуту Товариства кожен з учасників Товариства на Загальних зборах Учасників має кількість голосів, пропорційну розміру його частки у Статутному капіталі. Голосування на Загальних зборах Учасників проводиться за принципом - на один відсоток Статутного капіталу припадає один голос.
Згідно положень ст.61 ЗУ "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Аналогічне положення міститься також і у Статуті Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕ-ТЕКС», відповідно до п.п. 15.8., 15.10.
Отже загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕ-ТЕКС» є повноважними, якщо про дату, час та місце проведення загальних зборів товариства учасники були повідомлені належним чином не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення.
Суд зазначає, що обов'язок доведення обставини повідомлення учасника товариства ОСОБА_3 про проведення загальних зборів учасників 05.02.2016р., виходячи з положень ст.ст.33,34 ГПК України, у корпоративному спорі покладається саме на господарське товариство - відповідача у справі, оскільки тягар доказування між сторонами не може розподілятись таким чином, щоб учасник Товариства (позивач) доводив негативні факти (не повідомлення його про проведення загальних зборів), а відповідач звільнявся від обов'язку доказування зворотного належними та допустимими доказами.
В матеріалах справи відсутні докази належного виконання ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» обов'язку повідомлення учасника товариства ОСОБА_3 про проведення 05.02.2016р. загальних зборів учасників згідно із ч.5 ст.61 ЗУ "Про господарські товариства" та порядок денний цих зборів.
Наявні пояснення відповідача про належне повідомлення позивача не заслуговують на увагу з огляду на те що, відповідно до даних офіційного веб-сайту ДП "Укрпошта" поштове відправлення за номером 6500133965410 отримано адресатом (позивачем) лише 04.04.2016р., а загальні збори учасників були проведені 05.02.2016р.
Посилання представника відповідача на те, що позивач мав можливість бути присутнім на зборах, судом до уваги не приймаються, оскільки вони, на думку суду, є лише припущеннями, не підтвердженими жодними належними доказами.
Відповідно до ч.2 ст.60 ЗУ "Про господарські товариства" брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» не доведено в порушення вимог ст.ст.33, 34 ГПК України обставину, на яку відповідач посилався як на підставу заперечень проти позову, а саме - факт повідомлення ОСОБА_3 про проведення загальних зборів учасників товариства, що відбулися 05.02.2016р.
Суд, приймає до уваги, що відповідно до п.17 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" вирішуючи питання про те, чи є корпоративним спір, пов'язаний із визнанням недійсними рішень загальних зборів товариства, судам необхідно враховувати суб'єктний склад учасників спору та підстави, якими обґрунтовується відповідна вимога. Справи у спорах про визнання недійсними рішень органів управління господарського товариства за позовом особи, яка не є акціонером або учасником товариства, у тому числі таким, що вибув, не належить до спорів, що виникають з корпоративних відносин. Судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Викладене є підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС», оформлених протоколом загальних зборів учасників №3 від 05.02.2016р., як таких, що прийняті з порушенням вимог ч.5 ст.61 ЗУ "Про господарські товариства" та порушують корпоративні права ОСОБА_3, а саме його право на участь в управлінні ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС» (п. а ч.1 ст.10 ЗУ "Про господарські товариства").
З огляду на вищезазначені матеріали справи та проаналізовані положення чинного законодавства України, суд, вбачає доведеними та обґрунтованими заявлені позовні вимоги ОСОБА_3, в частині визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ «ЕЛЕ-ТЕКС», оформлених протоколом загальних зборів учасників №3 від 05.02.2016р., у зв'язку з чим заявлена ним позовна вимога підлягає задоволенню в повному обсязі.
Щодо вимоги про зобов'язання Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області скасувати внесення змін до відомостей про юридичну особу, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно зі ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Частини 1, 4 ст.202 ЦК України визначають, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
Однак, позивачем не доведено суду обставин порушення Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області прав позивача та охоронюваних законом інтересів в сфері державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, а тому звернення з такою позовною вимогою є передчасним.
З врахуванням того, що дана позовна вимога заявлена позивачем передчасно до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, яка як вище було встановлено судом не порушувала прав позивача та охоронюваних законом інтересів в сфері державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи суд приходить до висновку про відмову у задоволенні вказаної позовної вимоги у повному обсязі. Зворотнього суду доведено не було.
Крім того, господарський суд зазначає, що проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи згідно чинного законодавства віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування.
Решту доводів і поданих сторонами доказів, відхилення яких не обґрунтовано вище, суд відхиляє як такі, що не мають значення для вирішення спору.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Рішення прийнято на підставі наданих доказів, оскільки згідно із ст.33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона: повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; самостійно визначити і надати суду ті докази на підтвердження своїх доводів, які вважає необхідними, належними і достатніми. Докази витребовуються судом у ході розгляду справи лише у разі подання відповідного клопотання - на суд не покладено обов'язку вказувати стороні, які докази вона повинна подати на підтвердження свої вимог чи заперечень, або проводити розшук тих чи інших доказів з власної ініціативи.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
При цьому суд приймає до уваги строк розгляду справи, достатність часу у будь-якої із сторін для надання доказів на підтвердження власних доводів, для спростування обставин чи доводів протилежної сторони та для подання суду клопотання про витребування таких доказів у інших осіб.
Відповідно до приписів ст.ст.44, 49 ГПК України слід стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС" на користь позивача на витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_3 до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС" (відповідач-1) та Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області(відповідач-2) про визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати недійсними рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС" (67572 Одеська область, Комінтернівський район, Фонтанка, вул.І.Франка, б.71; код ЄДРПОУ 37301670), оформлені протоколом №3 від 05.02.2016р.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕ-ТЕКС" (67572 Одеська область, Комінтернівський район, Фонтанка, вул.І.Франка, б.71; код ЄДРПОУ 37301670) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; код НОМЕР_1) витрати по оплаті судового збору у розмірі 1 378 /одна тисяча триста сімдесят вісім/ грн. 00 коп.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено та підписано 19 вересня 2016 р.
Суддя Ю.О. Зайцев
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2016 |
Оприлюднено | 26.09.2016 |
Номер документу | 61459796 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зайцев Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні